I Karlos. Stortelijlto lielnngen. Men heeft ons bekend gemaakt, dat de verbree- ding en verdieping van de kom op de Kaaiplaat», welke kom alhier de Kaai wordt genaamd, in de werken van de Loovaart, heden aanbesteedt, be grepen is. Maar, indien wij wel ingelicbl zijn, is er voor dit werk hoegenaamd geen metselwerk voorzien. Nochtans de beslaande muur zal moeten verlengd worden, en van beide kanten van de Kaai al was hel slechts op eene lengte van vijftig tt. Wij moedigen onze lozers aan een abonnement te nemen op hot be knopt verslag der kamerzittingen. Dit verslag, te rekenen van 21 dezer tol hot einde der sessie, kost slechts een frank, en zal allerbe langrijkst zijn ten gevolge der beraadslagingen be trekkelijk de nieuwe wet op hel onderwijs. Het beknopt verslag der kamerzittingen ver schijnt in hel vlaamse.h en in het fransch. Men kan zich abonneeren in alle postkantoren en bij alle brievendragers. meiers zouden er dienen nieuwe kaaimuren te worden gemaakt. Wij bevelen deze zaak aan de welwillende aan dacht van ons gemeente-bestuur. SMACHTEN Doch dit alles kan den haal der liberalen niet voldoende wel van 1842 moet afgescliafl worden, en de ONGODSDIENSTIGHEID, en diensvolgens de ZEDELOOSHEID, MOET AAN DE KINDEREN AANGELEERD WORDEN IN DE SCHOLEN Welnu, lezers, wat denkt gij van die lastertaal Moet gij niet bekennen dal dit alle palen te builen gaal? En zoudl gij mei ons niet denken, dal de schrijvers van het Leugenaartje het hoofd ver liezen Heer, vergeef hel hun, want zij welen niet wat zij doen. De pnuNeliJke keuken. Onder dien titel deelt de ATA’ Siècle een brief mede, die hij uil Rome heeft ontvangen, De pauselijke keuken, heeft betrek op den St- Pielerspenning. Het is een bericht aan de onnoo- zele sullen, die hun geld naar Rome zenden, om ze te laten weten wal er mede gedaan wordt. Tot hiertoe heeft men het niet noodig gevonden te zeggen wat er met hel geld gedaan werd en is de kalholijke koe altijd voort gemolken, tot dat er niets meer in den uier overbleef. Ziehier wat de St-Pielerspenning, sinds zijne oprichting in 1861 lol in 4868 opgebrachl heeft: 1861. 14,184,000 1862. 9,402,000 1863. 7,047,000 1864. 5,832,000 1865. 6,445,000 1866. 5,939,000 1867. 11,312,000 1868. 11,700,000 Schandalige nfVctlin^. De klerikale gemeenteraad van Brugge heeft in hare laatste zitting den heer De Ridder-Dujardin, een zeer bekwame bestuurder, en sedert lange jaren lid der Commissie der Godshuizen der voor noemde slad, van deze bediening afgezet. Advies aan de liberale gemeenteraden. getrokken uit het Lcugonaartje vnn lSSr" dezer. Wij willen hier eenige uittreksels mededeclen uit het prieslersgazeije van Veurne om aan onze lezers te doen zien mei welke onbeschaamde kwaad willigheid de liberalen door de heilige opstellers daaromtrent volkomen onwetend waren. Het ging zoo verre, dat de éénige onderwijzer, in zekere gemeenten, een metser of een timmerman was, die enkel school hield in den winter en zijn am bacht hernam in den zomer. Ziehier hoe de klerikale minister Nolltomb in zijn tienjaarlijkse!) verslag 1830-1840) zich over den staal van liet lager onderwijs in België uildrukl. «Vele goede gemeenteonderwijzers, die tegen de mededinging van sommige bijzondere perso- non en tegen den slechten wil of de onverschil- ligheid der plaatselijke besturen niet konden de bevolking den besten invloed uitoefenden. Doch na de omwenteling van 1830, werden eene menigte dezer nuttige bedienden, door tusschenkomsl en ophitsing der priesters, of wel weggejaagd, of wel door aanhoudende vervolging verplicht naar eene andere broodwinning om te zien. En wie kwamen er in hunne plaats? Meest altijd meuschen die Franscho vertooning door den tooneeltroep van Brugge, ondor het hestuur der HH. Staveaux en Van Damme. De fransche vertooning, die hier verleden woens dag in onze sledelijke Schouwburgzaal plaats greep, heeft aller verwachting overtroffen. Uit gelezen en talrijk publiek, puike muzikanten goede acteurs en koristen, en allerliefst muziek. In een woord, alles was naar wenscli. Deze vertooning bestond uil een blijspel Z ne Allumelte entre deux feux, gevolgd door het zang spel of opera La Dame blanche. De uitvoering van hel blijspel een geestig stukje, waar veel fijne en aardige spreuken voor komen was onberispelijk. NVal la Dame blanche betreft, deze opera werd met zooveel samenhang, vastheid en kunde gespeeld, de decors waren zoo wel geschikt voor de toestanden, hel uitmuntend muziek van Boieldieu werd zoo goed door de mu zikanten de acteurs en de koristen vertolkt, dal iedereen als verrukt was, en bijna de zelfde vol doening als iu eene groole schouwburgzaal genoot. De proef, die gedaan geweest is, mag beslissend genoemd worden: ook te Veurne kan de opéra- comigue worden gespeeld, zoowel als te Uitere, te Kortrijk, Ie Oostende; ook hier kunnen de inge zetenen met menige meesterstukken van hel SChouwburginuziek bekend gemaakt worden. De voortreffelijke artisten van den tooneeltroep dor HH. Staveaux en van Damme werden door liet Veurnesche publiek warm loegejuichl en dikwijls teruggeroepen. De tweede vertooning, waarvan wij in ons aan slaande nummer het programma zullen bekend maken, zal plaats hebben op 29 dezer. Totaal: 71,861,000 Dat is 71 miljoen in acht jaren I Maar de giften zijn sinds de Italianen iu Rome gekomen zijn, nog vermeerderd, en men zou zon der overdrijving mogen zeggen, daler van in 1871 tol 1878 ongeveer 140 miljoen in de kas van den paus is gestort, voortkomende van Sint-Pieters- penning, Nieuwjaar en bijzondere giften. Als Pius IX is overleden, was er in alles 30 miljoen bij den vreemde geplaatst, voornamenllijk in Engeland, aan zeer lagen taks. Er waren dus 110 miljoen uitgegeven. De dienst van het Valikaan kostte inaar 600,000 fr. per maand, dat maakt ongeveer 56 miljoen. Dus dat er nog 54 miljoen over blijven, die men niet weel waar zij heen zijn gegaan. Gij, sukkelaars, die uw geld naar Rome zendt, moet weten dat hel gevang van den paus, het Vatikaan, 11,000 kamers, dertig koeren en 300 vcrschilllige trappen telt. Dit alles is bewoond door eene bevolking, die lustig leeft met hel geld, dalgij.onnoozcle katholijkcn, naar den pauszendl. lederè kardinaal kost 25,000 fr. ïjaar, men heeft daar een geheel leger met bedienden, offi cieren, kamerlingen, die zich vetmesten met het geld der ongelukkige boeren, die voor den St- Pielerspenning geven en zclven op geen maand somsvleescb te eten krijgen. Paus Leo XIII heeft eenige spaarzaamheden in gevoerd, in plaats van 600,000 fr. per maand voor zijne keuken te verteeren, is hel maar 500,000 fr. meer, te zameti zes miljoen ’s jaars. Nu, wij ge- looven dat de paus het daarmede kan doen en van lijd lottijd een stukje vleesch in de pol kan steken. Allo! klerikalen, schooit maar voor den Sint- Pierspenning, schooit maar voor het Nieuwjaar van den paus, men lacht er te Rome wel mede dal gij zoo onnoozel zijl, en binst, dien, laat gij uwe landgenoten gebrek en armoede lijden, om uw geld te Rome te laten verbrassendoor eene jienigle nietsdoeners. Algemeen» Bij besluit van den heer gouverneur der pro vincie Westvlaanderen van 14 dezer, zijn de bar- rieren woensdag, 15 dezer, 's middags gesloten geworden en is de vervoerdienst er levens opge schorst langs al de steen- en keiwegen van slaat provincie en gemeente, uitgezonderd langs dè dwarswegen der sleden. Bij koninklijk besluit van 9 dezer, wordt een jaarlijk pensioen loegestaan van fr. 1,411 aan M.r Adolt-Louis-Jozef Barrat, luitenant der doua nen te Veurne. Dit pensioen heeft aanvang ge nomen den 1“ december II. Bij koninklijke hesluiten van 11 januari zijn benoemd in de volgende gemeente van Westvlaan- doren Brui/ne: burgemeester, M. A.Visart de Bocarmé; schep""', MM. .1. /'onteyne en G. de Crombiuggbe. Dixmudeburg., M. J, Daulricourt: schepene, M. E. Parel. noch kerk. «1 met meer razernij onzen II. Godsdienst aange vallen in België dan op onze dagenZij willen zielen aftrekken van de kerk door hel verspreiden van een vi.iu-r.iVEM> ondkkwjjs zondek Gon or zijn GEBOD Uil haal tegen God en de kerk willen de geuzen deze wel van 1842 omverre werpen zij willen, volgens de spreuk van hunnen aartsvader Voltaire, ZIJ WILLEN CHRISTUS IN HET SLIJK VEE- l - SMACHTEN» I muz,ek te. sPreken, noch lof toe te zwaaien aan neen, want dit gaat wellicht mijne bevoegdheid te boven, maar ik heb de pen opgenomen, om, namens een groot getal kunstvrienden, warme erkentenis te betuigen aan ons gemeente-bestuur, en voornamelijk aan den heer burgemeester De Prey, aan wiens bezorgdheid wij danken mogen vertooningen van opera's te kunnen bijwonen zonder ons naar groote steden te moeten ver plaatsen. Naar ik verneem, zullen wij dezen winter, in onze stad, niet twee opera’s te zien krijgen, zoo als hel eerst bepaald was, maar wel fier. Bravodat is een goed nieuws: nog drie opera'sVoorzeker, alwie ware muziekliefhebber is in Veurne, zal aan niet eene dezer vertooningen ontbreken. Ik zeg ware muziekliefhebber, doch ik zou er moeten bijvoegen en tevens geen klerikaal, want de Veurnesche klerikalen mogen immers in den stadsschouwburg geen voet zetten; de priesters verbieden het, en alwie van het tjeefkensras is gehoorzaamt. In vreemde steden naar theaters en naar cirques gaan, waar dansers en danseressen, rijders en rijdsters gekleed zijn gelijk vader Adam en moeder Eva, vóór dat zij in den appel hadden gebeten, dat mag zijn, de geestelijken laten dat toe; en al hoewel die poetsenmakers (de geestelijken niet, maar de dansers en de rijders) zich in hun spel aan oefeningen ovcrlevereu, die alles behalve edel en zedelijk zijn, toch zien de zielenherders dit door de vingers; maar, vertooningen in hel theater van Veurne bijwonendat is eene onvergeellijke doodzonde! Ons theater, heer Uitgever, is immers in de handen onzer politieke priesters een wapen tegen de liberalen; en, begaf zich ook hel tjeefkensras naar den Medelijken schouwburg, dit wapen zou hun ontvallen, ten nadcele van hunnen polilieken invloed in kiezingstijden. Gelukkiglijk, geelt de meerderheid onzer ver lichte bevolking weinig acht op deze kleingeestige tegenkanting: de Veurnaars beminnen het tooneel en de muziek, en al wat er zal gedaan worden, om de openbare looneelverlooningen aantrekkelijker te maken, en om de stadsschouwburgzaal te ver beteren, zal met dankbaarheid worden bejegend. Aanvaard, heer Uitgever, den warmen handdruk van uwen kunstvriend worden beoordeeld. En nochtans het zijn die mannen die leeren dat liegen zonde is, en die tienmaal daags zeggenik bemin mijnen evennaasten gelijk mijn eigen zelven. Lel wel op, lezers, ziehier eenige lasterende leugens, die wij in hel bovengemeld nummer van hel Leugenaartje nanlreffen. De gevangenen (in Frankrijk) zullen los gelaten worden, vooral dezen die om politieke redens zijn veroordeeld geworden; T zal nog veel zijn als de brandstichters en moordenaars der I Parijsche commune niet worden losgelaten; het worstelen, vérvielen 'in armoede; al die maar 1 onderwijs zal moeten gegeven zijn zondek God dal het lager onderwijs onzer landelijke gemeen- ten zijne goede onderwijzer verloor, en slechts diegenen behield, welke niet in staat waren eenig ander ambt of bedrijf uit te oefenen. Van 1830 lol 1840 verloren dus de landelijke gemeenten hunne goede onderwijzers het is een klerikale minister die het verklaart en dezen toestand vonden de geestelijken overheerlijk, zoo danig dat het eenigzins legen hunnen wil en dank was, dat de wel van 1842 werd voorgedragen en gestemd. Dit geelt u de maat, lezers, van de liefde der bisschoppen en priesters voor hel onderwijs. Dit laat u ook oordeelen hoe de waarheid en de recht zinnigheid in den herderlijken brief zijn in acht genomen. Ingezonden A.i*tikel. Veurne, 16 Januari 1879. Heer Uitgever, Eenen wel genoegelijken avond hebben de Veurnesche tooneelliefhebbers, woensdag laatst, in stadsschouwburg doorgebracht. Hoe lief is toch de muziek van la Danu blancheEn hoe recht meesterlijk en bevallig werd dit schoon stuk ge speeld Mijn inzicht is niet, heer Uitgever, hier over den verdienstelijken tooneeltroep van Brugge; i I 111! mil mi m i I llll'l JH.L i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 2