PROVINCIALE WEGWIJZERS ME KEN DM A KIN GEN. H. SiENDERYCK, Rechterlijke KCronijk. Zaak der Jubilê-processien le Luik. De burgerlijke kamer van hel Hof van Cassatie heeft uitspraak gedaan in het beroep, door M. de Montpellier, bisschop te Luik, eischer, tegen de erfgenamen Piercol, in leven burgemeester dier stad en twee polilie-kommissarissen, ingespannen. Het hof heeft de voorziening verworpen en den bisschop tol de kosten alsmede tol eene schade loosstelling van 150 fr. verwezen. De jonge onderpastoor, die eenigen tijd geleden te Brussel met een karabijn op eene musch aan legde en eenen schilder trof,-.is door de raadkamer voor de korreclionneele rechtbank verzonden, onder betichting van wouden veroorzaakt te heb ben door onvoorzichtigheid. WOENSDAG S'n FEBRUARI 1879, om 2 ure uainiddag, te Veurne, aan de intrede der Kaai, Uit oorzaak van plaalsruiming Vier priesters der kantons Jodoigne en Wavre i zijn elk tot eene boete van 73 frank veroordeeld, i om huwelijken te hebben ingezegend in de kerk voor aleer hel wereldlijk had plaats géliad. En de priesters durven beweeren. dat zij de wetten van hun land eerbiedigen P. S. Wij verwachten den uitgestelden anderen korrespondent woensdag naast, en zullen zien wat ratatouille dien ons zal opdisschen. Fransche vertooning. Woensdag lest heeft de tweede vertooning plaats gehad der tooneeltroep van Brugge, onder nel bestuur der heeren Staveaux en Vandamme. Een talrijk publiek woonde nogmaals deze voor treffelijke vertooning bij. Destukken werken aller best opgevoerd en hebben het publiek ten hoogste voldaan. Ook, den tooneeltroep der heereu Staveaux en Vandamme doen de zaken goed, en verdient ten vollen deu groolen bijval welken hij alhier geniet. Binnen kort zal de 3,le vertooning plaats hebben. Men zal ditmaal les Cloches de Corneville opvoeren, een stuk dal overal met groot succes wordt ge speeld. Ongetwijfeld zal hel hier den zelven bijval genieten, en zullen de liefhebbers van schoone en geestige stukken aan deze belangrijke vertooning niet ontbreken. Men schrijft uit Duinkerke. 25 januari: De dag van gisteren is door eene erge ramp gekend- merkt geworden. De zee was zeer onstuimig; de wind blies geweldig oosl-noord-oost. De sloep n. 9, patroon Cuvier, vaarde uit om den stuurman en den kapitein van het engélsch driemastsebip Palermo te gaan halen. Dit schip was op de reede gekomen, geladen met koren, van New-York. De kapitein verkoos aan boord te blijven en de stuurman, Jan Merel van Duinkerke, steeg alleen in de boot. Voorbij de batik der haven varende, deed eene golf het vaartuig omslaan en de 5 man nen, die er zich op bevonden, kwamen in de zee om. De vijf slachtoffers zijn getrouwd en laten weduwen en kinderen achter in eenen toestand, die alle medelijden verdient. Men heelt lol nu toe nog geen enkel lijk teruggevonden. De pest doet thans verschrikkelijke verwoes tingen in Rusland. Naar het schijnt, zou de vreese- lijke geesel zich reeds in oud-Polen vertoond hebben en zouden Pruisen en Oostenrijk aBe ver keer per ijzerenweg met dat rijk, hebben gestaakt. Te San Francisco heeft zich eene maatschappij gevormd om die stad electriscb te verlichten; deze zal in districten worden verdeeld, waarin men eene stoommachine zal plaatsen; de draden zullen in de gasbuizen worden aangebrachl. Het op richten dezer maatschappij heelt dadelijk ten ge volge gehad, dal de aandeelen van de gasmaat schappij van 110 op 70 dollars vielen. KORREKTIONNELE RECHTBANK VAN VEURNE. Engel Calcoen, visscher te Coxide en Lodewijk Vercouter, visscher le Adinkerke, elk 26 fr. boete, over slagen. Rosalie Delannoye, huisvrouw van Pieter Van- spranghe, werkvrouw te Beveren, 31 fr. boete, over eerroof. Henri Derycke, dienstknecht te Westvleteren, 26 fr. uóete, o- er dielle. Francis Deinen.-.maere, zonder vaste woonst, 1 maand gevang, oier banbreuk. Burgerstand der stad Veurne. GEBOORTEN. den 25. Maria Buylaerl, dochter van Victor en van Elisa Geva, Klaverslraat. den 26. Irena Vandenbruwaene, dochter van Henri en van Amelia Vankemmelbeke, Vestenst. den 29. Jëróine Bogaert, zoon van Pieter en van Nalhalia Defurne, Beoosterpoort. den 30. Bertha Terlinck, dochter van Polidoor en van Eugenia Baclden, binnen palen. den 29. David-Alexander Vanhove, visscher, 24 jaren, geboren en wonende le Adinkerke, met Juslina-Atnelia Valcke, dienstmeid, 21 jaren, ge boren le Adinkerke en wonende le Veurne. den 25. Luciaan Minne, 8 m. en 3 d. den 28. Lodewijk-Jozef, Voet, werkman, 43 jaren, geboren teVinchem en wonende te Houlhem. 1 I 1 HI I—l-< l~K~Cd~IN/T h ten bureele van dit blad tllgeineenu 'l'ijdingen. Morgen voormiddag, om 11 11 ure, Concert op hel Stadhuis, door de koninklijke harmonie j maatschappij S.,e Cecilia. De volgende stukken zullen uilgevoerd worden 1. Les Nocesdargent, pas redouble. 2. Lara, fantaisie. 3: Revue musicale. 4. Polka. Men schrijft uit Thouroutzaterdag namid- eenen vijver, gelegen bij de statie. Hij viel door hel ijs, op eene plaats waar hel water van een werkhuis in den vijver loopt. De stalie-overste, de heer Amerlynck, wilde den drenkeling hulp bieden, bij kwam op liet ijs geloopcn met eene pers, doeh het brak onder zijne voelen en hij stortte ook in T water. Zijn broeder beiden willende ter hulp snellen, onderging hetzelfde lol. Twee moedige werklieden van de static, Edw. Winne en Marinus Vanden Bossche, kwamen nu op hunne beurt de drie drenkelingen ter hulp, maar het ijs brak weer en zij ook verdwenen in den vijver. Een juffer en haar oom kwamen nu met eene ladder en peersen locgcsncld en zij gelukten er in de vijf personen le redden. Als eene bijzonderheid melden wij dat, lor venditievan 21 dezer le Oostcamp, gehouden ten voordcele van den heer baron Peers, onder andere groote hoornen, er een eik is verkocht geworden ten prijze van 892 fr. 50 c. opcenten begrepen. Zondag, om twee uur namiddag, waren oen vijftigtal personen bezig met schaverdijnen op eene kleine vaart, niet ver van de herberg de Rape, tusschen Woutnen en Nieucappelle, wanneer het ijs onder de voelen van drie van hen brak, en deze vielen in het water. Onmiddellijk begon de redding en men gelukte er in twee van ben te redden. De derde, Lauwers genaamd, oud 28 jaar, wonende te Langemark. werd slechts dood uilgehaald. M.r Van Cromphaut, volksvertegenwoordiger van Dendermonde, is te Welleren in den ouderdom van 74 jaar overleden. Men houdt zich in Belgi'c veel bezig met de landbouwcrisis. De invoer van levensmiddelen neemt eene zeer kolossale uitbreiding, hetgeen voor gevolg beeft dat de prijzen niet meer in ver houding zijn met de opbrengst. De genaamde Fleurquin, bestuurder dor Caisse Nord en van den Nord financier, die uit Rijsel loopen is gegaan met eene aanzienlijke som die hij van zijne klanten had ontvangen om er beursspeculatie!) mede te doen, is te Brussel aan gehouden. Het fransch gouvernement heeft zijne uitlevering gevraagd. 130 Coulier Bernardus, Leysele. 131 Lahaye Alexander, Veurne. 132 Waeyaert Richard, id. 133 Pyson August, id. 134 Dumon Lodewijk, id. 135 Keirsebilck Hendrik, Leysele. 136 Vanhove Guslaaf, Veurne. 137 Vermersch Hendrik, Houlhem. 138 D’haenen August, Coxide. 139 Calf August, Houlhem. 140 Provoost Hendrik Coxide. 141 Vanslavel Eduard, Houlhem. 142 Delremmcrie Henri, Veurne. 143 Deschryver August, Adinkerke. 144 Declcrck August, Coxide. 145 Deschryver Guslaaf, Moeres. 146 Verbanck Jozef, Adinkejke. 147 Verriez August, Veurne. 148 Bulled Arnaud. Adinkerke. 149 Byckewaert Karel, Coxide. 150 Vileyn Lodewyk, Adinkerke. 151 Palliiel August, Veurne. 152 Bulthë Francis, id. van meer dan 100 koopen allerhande slach van HOUTWAREN. Door T ambt van den Deurwaarder Pierre! IJoomkweelier-filocmist, Noordstraal,Veurne, Heeft de eer hel publiek kenbaar te maken, dat men bij hem eerste kwaliteit van Rozen- en Fruitboomen kan bekomen aan zeer genadige prijzen. Hij verhoopt hel vertrouwen van een ieder le zullen mogen genieten. Hij ’gelast zich met liet vervaardigen van BLOEMTUILEN. I ngezonden Artikel. Alveringhem, 30 januari 1879. 3/.r de Opsteller De korrespondenten van den Veurnaar zijn wederom op hunnen dada gesprongen. Thans is het de plaats van sekretaris die ben in de neusjes kittelt; zij hadden liever dit potje nog wal zien gedcki gelaten, om dat den lijd nog niet geko men is, om later, wanneer bet lijd zal wezen, te beter kunnen dat postje, bedektelijk en met iuflu- enlies stormenderhand veroveren. Zij zien niet geerne dat de Alveringhemnaars zoo vroeg inge licht zijn over den appelit van die heeren. Ja. Al- veringhem mag dat weten wie de handen daarnaar uitstéken en er mag daarover wel een woord, nu en dan, gelost worden, en hel voordeel en ’l na deel vastgehecht aan de namen der voorloopige postulanten mag wat gewikt en gewogen worden. Maar die kittelachtige schrijvers zijn drollige mannen. Zoodra wij aan een touwtje roeren, iets vermelden, dal hen niet bevalt, paf! daar komen zij met hunne grove woorden en personaliteiten I voor depinne; dal is onhcusch. Daarbij bobben zij j immer ook hun oud stokpaard bij de hand, name- lijk, dat wij tegen loffelijke en heilige zaken zijn, zeggen zij. Heilige zaken! Wat is dal? Wie of wat is hier heilig? Wij kennen hier geene heiligen; wij zien hier niets anders dan menschen, mede- i - burgers, waaronder er van verschillige denkwijzen ^ag was een persoon bezig met scha,iiseni ijdeii op zijn, het grootste deel goed en van braven aard, doch allen met gebreken, maar onder welken er ook een aantal hijpocrieten en onzen Heerebedrie- gers loopen; maar heiligen! die ontmoetten wij hier nooit. En loffelijke zaken! wil men de kerk daarmede bedoelen? de kerk! die bleef en blijft immer buiten allen pennestrijd; overigens, men weel hel dal wij van dezulken zijn die wenschen zouden meesters te zien: de Burgemeester op hel Gemeentehuis en de Pastor in de Kerk. Staan nu de zaken op zulk geenen voel te onzent wij welen hel toetewijlen aan eene coalitie van geïnteres seerden, van hoogmoedige», van overweldigers; van sommige mannen die gedwee afstand deden aan alle eigen denkbeelden en overtuiging, om zich de onderdanige slaven te laten maken van een politiek dal bijna overal elders in ons land, op den 1juni en 29*e" October zoo krachtdadig en luidsprekend afgekeurd werd, De korrespondent van den Veurnaar rept ook een woord van franc zijn en schijnheilig. Weinige woorden zullen genoeg zijn om het onze daarop le zeggen: velen, velen, onder de mannen van hunnen boord, mogen toch dal pluimljeop hunnen hoed niet vesten, van franc te zijn! Bij velen, ja bij velen, past hel woord schijnheilig heid oneindig beter. Feilen en woorden bewijzen hel dagelijks; maar ten allen tijde stonden zij zóo wel in hunne eigene gratie dat zij zich dit verwijl nimmer Helen welgevallen; integendeel, zij maken, in vollen ernst, de pretentie op den naam van de voorstaanders te zijn van loffelijke en heilige zaken tarlufen! Ha! gij zoudt ons willen uw aloude naam overlaten; neen, neen; hij zou ons ie duur kosten, gij moogl dien houden. I ZITTING VAN 50 JANUARI. ZITTING VAN 51 JANUARI. HUWELIJKEN. STERFGEVALLEN.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 3