VAN VEURNE A w lb NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i A'.' 1 <55. Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooslstraat, 6,4e Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle inededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteckend, alsook bekendmakingen uilerlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Doch, die laster zal krachteloos blijven; wij hebben hem in 1850, op de wet van hel middelbaar onderwijs, insgelijks door ^('zetting' van M. HIchxvmI-IIi-ïI. Over de afzetting van M. Bieswal-Bril, als arrondissements-commissaris van Veurne, schrijft het Leufjenaartje drie kolomen beleedigingcn voor M.r H. De Prey, on platten overdreven lof voor M.r Bieswal, en dit in eenc oprechte koewachters- taal. Den nieuwen arrondissements-commissaris noemt hel priestergazetje Deprey kort af, gelijk men zou zeggen: Affenaar, Verhaeglic, Brulsaert; de liberalen noemt hel Geuzen,' die de lafheid voegen aan den blinden haat en van ^ene deputatie van heeren van A’ieuport, waar onder burgemeester, schepen, vrederechter, inge nieur, raadsleden, professors enz. schaamt het zich niet te zeggen dat die heeren gepeinsd en gehoopt hadden keel en buik deugd te doen ter eere en ten koste des vervangers van den acht- baren heer Bieswal-Brilen dat, na te Veurne wat rondgedoold te hebben, gesprongen eh gc- schreeuwd, zij huiswaarts zijn gekeerd, blauw van honger, dorst en koude. Waarlijk, dit gaat alle onbeschoftheid te boven. En dit vuilbladje wordt door alle priesters goedgekeurd en aanbe volen! Dit geeft u te kennen, lezers, welke uit muntende lessen die heeren geven over goede opvoeding en' welvoeglijkheid. 12-OG 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke uitdrukkelijke voorwaarde van zijn behoud aan hel hoofd van het ministerie van finan ciën, de handhaving heeft gesteld der be ginselen van vrijhandel, in zake van dou anen door de conventie van I860 ingehul digd. Onder dit opzicht heeft men dus geene terugwerking te vreezen. Wat de genadeverleening en den terug keer te Parijs betreft, men heeft dit in beginsel aangenomen. Hel comileil van juslicie van den duil- schen Bondsraad, gelast met hel onder zoek van hel wetsontwerp, rakende de parlementaire lucht, door prins von Bis marck voorgedragen, heeft daarover zijn gevoelen uilgebrachl. Onder de gedele geerden der Bondsstaten zijn die van Bcie- en van hel groothertogdom Baden, de eenigen, welke zich tegen het ontwerp verklaard hebben. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sti[ plement. Inschrijving botnalbnnr voorop: loer Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. G-00. Voor ganseh lielgie: G maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Koor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 de klerikalen hooren uitkramen; wal niet belet heeft dat die wet gestemd werd en zelfs onder hel klerikaal ministerie uitge voerd werd. De klerikale minislériën, die sedert 1850 ons land hebben bestierd, onthielen zich de afschaffing te vragen, en al hel gehuil der klerikalen op hel middelbaar onderwijs beeft tot METS gestrekt. Hun gehuil van heden legen de herzie ning der wel van 1842 zal een gelijk uit werksel hebben; de wet zal gestemd en in uitvoer gebracht worden en NOOIT zal een klerikaal ministerie indien ei' nog een in Belgie lol stand komtde afschaffing dier wel dui ven vragen. Wat uit de scholen van den Slaat bij zonderlijk zal gebannen worden, is hel meesterschap dat de priesters lol hiertoe in het lagere onderwijs uitoefenen. Wil dat zeggen dat hel godsdienstig onderwijs aan de kinderen dier scholen niet zal gegeven worden? Neen, dal onderwijs zal hun door de priesters gegeven worden, indien de pries ters hel belang van den godsdienst boven dat van hunne politiek plaatsen. Maar weigeren zij het godsdienstig on derwijs aan de leerlingen der Staatsscho len te geven, daardoor zullen zij eens le meer bewijzen dal het gehuil op de scholen zonder God, enkelijk een politiek wapen is, om het vaderlandse!) onderwijs schijn heilig aan le vallen. Ver!rekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar I.ieiilerveI<Ie en Dixniudc naar JVieuport. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-09 Venrne naar Lichtervelde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 1»OL1T1EK OVERZICHT. Er hebben zondag laa sl in Erankrijk twaalf kiezingen plaats gehad voor de Ka mer der afgevaardigden. Er werden zeven republiekeinsche kandidaten endriecon- sej valeurs gekozen; er moeien iwee bal- loteeringen plaats grijpen, die gunstig aan de republiekeinen zijn. Hel is na eene vereeniging der ministers die zaterdag namiddag heelt plaats gehad, dal de heer Dufaure aan den nieuwen pre sident der fransche republiek zijn vast besluit heeft ie kennen gegeven om als minister en kabinetshoofd af te treden. De aftreding van den heer Dufaure sleept die der andere ministers mede, doch men ge looft over het algemeen dal verscheidene onder hen deel zullen maken van hel nieuw kabinet. De heer Waddington, minister van buitenlandsche zaken, is dooi1 den heer Grévy gelast geworden om hel nieuw mi nisterie le vormen. De minislerieele crisis beeft niet lang 1 geduurd; de heer Waddington is er al spoedig in gelukt een nieuw ministerie samen le stellen. Hel bestaal uil: de heeren Waddington, minister van buitenlandsche zaken en voorzitter van den raad, de Mar- cère, minister van binnenlandsche zaken en interim der eei ediensten, portefeuille, door den beer Bardoüx geweigerd; Le Boyer, minister van juslicie, Leon Say, minister van financiën; Jules Ferry, mi nister van openbaar onderwijs en schoone kunsten; generaal Gresley, minister van oorlog; admiraal .lauréguibei ry, minister van het zeewezen; de Freycinet, minister van openbare welken; Lepere, minister van koophandel. De nieuwe fransche ministers zijn reeds in raad bijeen geweest onder voorzitter schap van den héér Grévy. Zij waren bet reeds van le voren eens geworden over de 1 hoofdpunten van hel programma, dal zij gezamenlijk zullen toe le passen hebben en voor alles over de vraagstukken, door de openbare denkwijze aan de dagorde ge bracht, en waarvan de spoedige oplossing zich niet alleen aan hel gouvernement op dringt, maar waarvan zelfs de duur en de stevigheid van het kabinet afhangt. Die vraagstukkèn zijn namelijk de genadever leening, de inbeschuldigingstelling der ministers van den 16 mei, de terugkeer van het Parlement naar Parijs, de handels- k verdragen. J Bakende dit laatste vraagstuk kan men reeds zeggen, dal de heer Leon Say als Veurne, 8 Februari. 55/ JAAR. Geene priesters, freonen kntecliis- nniH, géenen God meer! Men kan zich moeilijk een denkbeeld vormen van de dolle lastertaal welke de klerikale drukpers legen de herziening der wel van 1842 op hel lager onderwijs heden uilspuigl. In dal woedig gehuil hoort men gesta dig weergalmen: Scholen zonder God, zon der priesters, zonder katechismus Wij hebben reeds aan onze lezers uit gelegd wal de klerikale bladen met scholen zonder God bedoelen. Die scholen zijn degene alwaar de pries ters het meesterschap niet meer zullen hebben Voorlaat! zal bet wereldscli gezag in de wereldsche scholen alleen heerschcn; voortaan zullen de priesters in de scholen de wet niet meer geven en, onder het een of hel ander voorwendsel, aldaar de onder wijzers verdrukken. Wat het godsdienstig onderwijs betreft, hetwelk onze zwaï te waarzeggers als voor wendsel van bun gehuil vooruitzet, dat onderwijs zal, zooals wij hei meermaals gezegd hebben, buiten de schooluren, in hel schoollokaal, aan de kinderen gege ven worden. Dat noemen de klerikale lasterbladen God uil de school bannen ZATERDAG 3 FEBRL'AR! 1879. J :'v- I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1