I id VAN VEURNE i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ERCKHOVE 'Hppelle, •oplieden en land bet kuisschcn en alsook Roozezaad. ^ad per 100 kilog. tgevondenc RE iATSCHAPI’IJ 0-000. Sen, Meir 70. ox Pyson. ;enlen. K J X i’UJU KKWAERT. straal, n.r 0, te Itische Kooien aan volgende prijzen Xjhtsgebicil der erraaidijjen van aeys-Mercy, besluit van den 31 december 1877. MACHIEN gebreveteerd bij |sch 1 fr. gie on Holland. Apotheker. g zonder verlies, jlrijke ccrlifikalen 'Jslraal, Veurne, hr te maken, dal '1 Rozen- en tian zeer genadige louwen van eeii- ECHTEN’ '_A.2xT O, NITRATE [IE ■ringHUiaat- P A S, tegen taal 549,200 fr. kenil en eene der lerl legen brand ■em veroorzaak’., m zonder brand J en onroerende 'geoogste vrucli- niis zeer matige ernen, lioofd- n.r 21. D’HONT. jcr linlpmiddél pi, Heeschheid. Igerleering, dan Joop van apoihe- 12 fr. 50. 6 fr. 2a. 2 fr. 75. 1 fr. 40. kilos 25 fr. i en goede kooien bedienen. 'f- De geloovigen zullen van den herder lijken brief, dien zij zondag hebben hooien allezen, niet veel weten te vertellen, want hel grootste getal heeft er niets van ver slaan. Wal hel meest in de ooren heeft geklonken, omdat de geestelijken er bij zonderlijk op drukken is, dal indien de nieuwe schoolwel gestemd wordt, de ge meentescholen scholen zullen zijn zonder God, waaruit de christelijke leering en de priesters zullen gebannen worden. Bij hel hoorei) van Al het geklaag en al hel geweld der bisschoppen en priesters ler gelegenheid der nieuwe schoolwel is dus niets dan comedie: comedie om hel ministerie om- verre te werpen, comedie om geld te slaan. En om hun doelwit te bereiken liegen zij en lasteren zij, verdraaien al de inzichten der liberalen, schelden ze uit voorde slechtste der meuschen, vervolgen ze in alle om standigheden niet alleen in hunne gazetten maar ook in hunne zoogezegde herderlijke brieven, in den biechtstoel, in den predik stoel, in alle godsdienstoefeningen. O tempora, o mores! O tijden, o zeden! De vrouwen in de politiek, De heer Rolin Jaequemyns, zegt la Gazette, heeft aan den naamloozen klerikalen briefschrij ver, die de vrouwen beleedigt en die liegt, al hel voordeel zijner schande gelaten. Die correspon dent, welke in volle Kamer door den Minister van binnenlandsche zaken zoo duchtig aan den schand paal werd gespijkerd, zal wel wachten zich bekend te maken, opdat M. Rolin de gelegenheid niet zou hebben hem in’t gezicht te herhalen, wal hij hem in de Kamer gezegd heeft. De beleediging en de leugen waren reeds eene lafheid. Het woord is uitgesproken. De beleedigde vrouw' was de vrouw van eenen minister, dal was genoeg. Maar reeds lang beleedigt en hoont do klerikale drukpers stelselmatig al de liberale vrouwen. Wal moeten wij doen, heeft zij zich afgevraagd, om de vrouwen te belenen deel le nemen in de politieke worstelingen. Dat is iets waarbij de geestelijkheid en de klerikale partij grool belang heeft, want men weet IOER, opvolger ‘tHOVE. dagen veel gesproken over liet vraagstuk van Marocco. Een nieuw ministerie beeft dal van Sidi-Musa vervangen. Hel schijnt dal de sultan van Marocco beproeft om zich te verzetten legen de eischen van Spanje, dat zijne rechten op de visch vangst en op consulaire posten op het afrikaansch grondgebied zou willen uitbreiden. dié vreeslijke voor zegging zullen kwezelaars en kwezels hun nen haat tegen de liberalen hebben voelen verdubbelen, en inwendig zullen zij hun de grofste verwijlselen hebben loegesluurd. Doch is er wel een verstandig menSch, die zich door deze dwaze, en ongegronde be schuldigingen der geestelijken zal laten verontrusten Is er wel iemand met ge zond oordeel die zal aannemen, dal de wetgevers, welke meest allen vaders van familie zijn, wellen zouden willen maken om de kinderen le bederven, om ze in goddeloosheid op le leidenIs er ook wel iemand van al degenen, welke hel ontwerp van nieuwe schoolwel alsmede de uitleggingen er aan toegevoegd gelezen hebben, die gelooven zal dat de christelijke leering in de gemeente scholen niet meer zal mogen onderwezen worden Neen, want krachtens hel ontwerp van wet, zal de priester uitgenoodigd worden om den catechismus in de school le komen onder wijzen. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving voorop: Boor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor tjansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Verleden zondag heeft men eenen nieu wen herderlijken brief en levens vasten bulie in al de kerken van het bisdom af gelezen. Ter groote verwondering hoorde men in dien brief spreken van wetgevende zittijd, van ministerie, van wet van 1812, van grondwet, van hel art. 1 van hel ontwerp der nieuwe schoolwel, enz. Waarlijk, het geleek veel meer aan eenen polilieken artikel uit de eene of andere klerikale gazet, dan aan eenen herderlijken brief. .Men had wel le luisteren, doch men hoorde in geheel dat bisschoppelijk schrift niet eene godsdienstige vermaning, niet eene aanmoediging om den vastentijd op eene ware christelijk wijze over le bren gen, niet eene opwekking tol verdraag zaamheid en verzoening. Wel integendeel, want de brief of hulle onzer zes nisschoppen is met bitterheid op- gesleld, en overal ziet uien er bitsige en kwaadwillige gevoelens tegen de liberalen in doorstralen, .luist als of het aan God aangenaam kon zijn den haal onder de meuschen le verspreiden en ze als vijanden tegen elkander op le ruien. Uil deze handelwijze der bisschoppen moei men besluiten, dal de predikstoel meer en meer in eene.politieke tribune wordt hei schappen, en (lat de katholieke godsdienst bijna niets anders meer is dan klerikale politiek. Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijn in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, le Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag loelezenden. "Vei-teek uren van <leii ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar ILichtervcltle en IMxinude naar ftiieuport. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 Veurne naar Lichtervelde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-35 l*OL.ITII£K. OVKCRSE1C11T. De budjetcommissie der frausche Kamer is voor de eerste maal bijeen geweest om haren voorzitter le kiezen. De gekozene is de heer Brisson, die verslagdocner was benoemd van de onderzoekscommissie over daden van den 16 mei, en nu die lastgeving aan een ander zal ovei laten. De commissie der genadevoi leening van den Senaat was ook bijeen geroepen om mede- deeling le bekomen van het verslag van den heer Bibièrc, na kennis genomen ie hebben der stukken, die zij aan hel gou vernement gevraagd heeft. Hel vraagstuk van de omzetting der frausche rente heefl voor het oogenblik de bovenhand op al de andere in de be kommeringen der politieke zoowel als in die der handelswcreld. Hel gouvernement, dal in die zaak beslissen moei, laat niets van zijne inzichten kennen en men zal maar iels kunnen le welen komen, wan neer de minister van financiën zich voor de budjetcommissie zal komen verklaren. Niettegenstaande de telegrafische be richten, die onlangs spraken van nieuwe onderrichtingen, aan Moukhlar pacha ge zonden rakende de lurksch-gricksche grensregeling in Thessalie en in Epirie, heeft men lot hiertoe nog geen nieuws ontvangen over de werkzaamheden der grieksch-lurksche commissie, te l’revesa vereenigd. Na de vierde zitting dier com missie had Moukhlar aangekondigd dal hij zijn gouvernement over de betwiste punten moest raedplegen. Na vijl dagen le hebben gewacht, hebben de grieksche gedelegeer den aan den turkschen commissaris ge schreven, om hem le verzoeken de voort zetting der onderhandelingen le bespoedi gen, en hen le laten welen dat, aleer l’revesa te verlaten, zij nog een achttal dagen zouden wachten, hel is le zeggen lol op hel einde der loopende week. Voor hel oogenblik weel men er niets meer van. In afwachting schrijft men uil Berlijn, dal hel aldaar in twijfel getrokken wordt dal hel lurksch gouvermenl bij zendbrief aan de mogendheden, de grens zou hebben laten kennen, die het aan Griekenland heeft voorgesleld. Die tijding was door lïansche dagbladen medegedeeld doch men wil le Berlijn weten, dat Turkije nog niets voorgesleld heefl. Zijne gedelegeer den zouden zich op de conferencier) van l’revesa bepaald, hebben met de eischen der grieksche gedelegeerden le aanhooren. In de spaansche dagbladen werd dezer Veurne, 1 Maart. ZATERDAG 1 MAART 1879. 55.' .SAAB. N.' IGG MBS I w I s

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1