VAN VEURNE B NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT H T ■R __k JAAR. Vetii'iie, 1S5 Iblstart. luidt, 6-02 Veurne naar Duinkerke 1 Yakouh Khau is op den troon van Afghanis tan gestegen. Hel afghansch gezantschap heeft uil Kalmei tij.lingen ontvangen van den 17 februari, waarbij gemeld wordt, dat twee engelsche bataillons door de Ghilzais waren verslagen. De Engelschen hadden al hunne bagagien verloren en waren op de vlucht gegaan. De inwoners hadden de bezetting der forteres van Lagtia, op 2wersten van Jellalabad, aan gerand. Alles werd er vernietigd en ge plunderd. De bevelhebber weid krijgs gevangen gemaakt en naar Kaboel geleid, om voor Yakouh Khau gebracht te wor den. De Engelschen verkeeren in angst en vrees; de Afghans beweren dal zij het zeer inoeil|k zullen kunn n uithouden. 9- 08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 10- 15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 vonden en waarmede zij denken geheel het land overhoop te stellen. Maar ziel gij niet heeren bisschoppen en pastoors, dal gij een gevaarlijk spel speelt! Gij hebt liet geloof bij de menschen, door uwe bemoeiing met de wereldsche zaken al zoo zeer verflauwd dal er maar weinig meer zijn, die met overtuiging gelooven. Gij loont door uw gedrag dat gij niet houdt aan de ziel van het kind, maar wel aan uwe meesterschap, aan de overheersching der ouderwijzers in de school. Dal springt zoo duidelijk in T oog dat gij er niemand meer mede zult bedriegen. Gij zegt dal de liberalen God uit de scholen verbannen, maar gij zijt bezig met God uil de kerken te verjagen. Gij toont door uw gedrag, dal gij geene priesters van vrede, geene dienaars Gods zijl, maar hardnekkige partijmannen,menschen door geld- en heerschzuchl bezield, die liever de religie zien vergaan, dan zich aan het wereldlijk bestuur le onderwerpen. Ehwel, de liberalen nemen den strijd gerust aan, zij zullen bewijzen door hunne daden dal al wat gij zegt leugentaal is en de kinderen der oiïicieele scholen zede lijker en meer eerbied voor den gods dienst zullen hebben dan deze onder uw bedwang in de kloosterscholen opgeleid. Wat hel gouvernement betreftwij hopen dal hel op tijd en stond, als gij zoo blijft voortgaan, zal weten te handelen en loonen dal de wetten zoowel voor een bis schep als voor een eenvoudig burger zijn gemaakt. Keia vuil geschrift. De klerikale» hebben verleden week een gebed togen het ontwerp der nieuwe wel op het lager onderwijs uilgedeeld. Wij zeggen een vuil schrift omdat het eene aan eenschakeling van leugens en laster is, die de domste verwijten nevens de batelijktse belcedi- gingen jegens de liberale denkwijze, beval. Om een staaltje der klerikale rechtzinnigheid le geven, dient men slechts te herhalen dat er in de school een lokaal ten dienste der geestelijkheid zal geplaatst worden om er voor of na de schooluren hel godsdienstig onderwijs te geven. In het hert der Belgen het geloof uildooven,- er de kiem van in de ziel der kinderen versmach- ten, de jeugd overleveren aan zoo niet godde- looze, ten minste noodzakelijk onverschillige meesters. Ziedaar, lezer, een staaltje van dat gewrocht, dat wij met recht een klerikaal vuil geschrift noemen. Dit gewrocht komt nog walgelijker voor, wan neer men overdenkt dat het is geschreven door.de voorstanders en bewonderaars der talrijke broe- derkens die zoovele kinderen door hunne walge lijke en onnoembare driften,, naar ziel en lichaam bedorven hebben. 55/ liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. IiiHCIii-i.jviii;< betnnlbanr voorop: Poor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch iïelgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. f’oor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. E>e volkHopi-uiccH. Er is in den tegenstand legen de wet op hel lager onderwijs iels op le merken dat de aandacht verdient le trekken. Hel zijn de wereldlijke kopstukken niet die zich aan hel hoofd stellen der oproerige bewe ging legen de wel op het onderwijs, hel zijn de geestelijken, hel zijn de zes bis schoppen, welke hel leeken geven, door hunne oproerige vastenbulle welke zij in al de kerken hebben doen aflezen. Het zijn de pastoois en onderpastoors, die de kinderen, in de kerk vergaderd, om het godsdienstig onderwijs te ontvangen en zich lot de eerste communie voor te bereiden, gebedekens leeren waarin de haal legen hel gouvernement en legen de liberalen wordt aangevuurd. De wereldlijken lellen voor niets, ja toch, zij zullen mogen geld rond halen en zelven geld geven om de plannen der geestelijken uil te voeren. Bisschoppen, kanoniken, pastoors en onderpastoors, allen goed betaalde man nen, van ons belastingschuldigen, houden zich met niets ander meer bezig dan met hel volk op le maken, tegenstand le bieden aan degenen die hen vet betalen, huis vesten en een gemakkelijk leven laten leiden. Zij sporen de gemeentebesturen aan zich tegen de wet le verzetten en van op hun nen preekstoel spuwen zij den vuigsien laster uit legen de irefïelijkste lieden. En als zij moeten zeggen waarom? Dan antwoorden zij omdat men God nil de scholen wil bannen Scholen zonder God, dat is hel groot woord dal zij hebben uiige- Eenafzönderlijk nummer 10 c.” Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekcnd, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. ■Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Uclitervelde en Dixniude naar Nleuport. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Lichtervclde naar Veurne 7-10 9-08. 1-35 7-50 j Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 Venrne naar Lichtervclde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-20 8-S3 Politiek Overzicht. Men meldt uit Parijs dal hel linkermid- den van d,e fransche Kamer der afgevaar digden besloten heeft de inbeschuldigings- sielling der ministers van den 16 mei te verstooten. Op de vereeniging der zooge naamde gauche republicans waren 150 leden tegenwoordig; die groep heeft bijna eenparig de inbeschuldigingstelling ver worpen, doch is geneigd om een voorstel le stemmen, waarbij hel gedrag der minis ters van den 16 mei gelaakt wordt. De u Union républicainebeeft met 70 stem men legen 5 besloten de inbeschuldiging stelling te stemmen. Al de uitwendige kenleekencn van den staat van oorlog in het Oosten gaan weldra verdwijnen. Na het vertrek der Bussen uil Andrinopel en de terugroeping der engel sche vloot uil de zee van Marmara wordt nu ook aangekondigd, dal Turkije tot de ontbinding zijner reservetroepen overgaat. Dit zijn allen kenleekenen van aart! om te doen denken, dat de groote mogendheden geene ernstige verwikkelingen meer vree zet), walde uitvoering van hel verdrag van Berlijn betreft. Volgens men uit Conslantinopel meldt, zullen Engeland en.Frankrijk de douanen commissarissen benoemen, op voorwaarde dal die beide gouvernementen de jaarwed den hunner afgevaardigden betalen. De financieele commissie heeft vaslgeslcld, dat de ontvangsten I I millioen lurksche ponden bedragen, terwijl de uitgaven 20 millioen hcloopen. Uit Bucharest komt het bericht toe, dal bij decreet, in hel Staatsblad verschenen, Sulina vrijhaven is verklaard. Al de vreem de koopwaren, aldaar ingevoerd, zullen vi ij zijn van alle douanenrecht, doch de koopwaren in bestemming voor Bumenie zullen getroffen worden met een recht, bij hel uitgaan der haven. In eenen zendbrief van het rumeensch gouvernement wordt op krachtdadige wijze de bewering der russische dagbladen wederlegd die schreven dat Bumenie slechts zijne onafhankelijkheid aan de rus sische wapenen te danken heeft en men de inlijving van Dobrudscha alleen aan dc edelmoedigheid van Busland te danken heeft. In dien zendbrief wordt ook de bewering gelogenstraft, dal de Bulgaren in Dobrudscha door de rumecnsche over heden mishandeld worden enkel uil hoofde van hunnen oorsprong. Eene depeche uit Tachkcnt, A’.r 168 ZATERDAG 15 MAART 1879. a .‘.-l -O i'U wxijimx ij WTAMaau—am—n

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1