De Hypothecaire kas hoeft op hel klooster eene jZcn<lt uwe kinderen muur naar tiiooKieohKeholeii. Indien het volk alles moest weten, wat er zoo al in de kloosters en in de biechtstoelen omgaat, De Hypothecaire kas heelt op hel klooster eene rent van de belli dier som. Daar de talrijke schuldeiscliers, die zich in het klooster aanbieden, niet altijd welgezind zijn, zoo heelt men den veldwachter in de loge der por- tieresse geplaatst, om hen zooveel mogelijk te j nocihd in de volgende gemeenten: Boerst. Burgemeester, 51. C. Duytschuevcr; schepenen, MM. L. Goene en L. Darras. Boveke.rke. Burgemeester, M. I). Vanover- penen, MM. J. Ainpe en L. Vanisacker. De verschillende schuldbrieven, die ter betaling aangeboden worden, bewijzen genoegzaam dat de heilige nonnen niet altijd versterving deden. Zoo zijn er zeer hooge rekeningen van den beenhouwer, van den varkensslachtcr, van den wijnkoopman en van den fabrikant in cigaren'. De rekening van dezen laalsten beloopt tol niet min dan 900 frank!! Heilige nonnen, die paffen gelijk echte door- rookers O tijden O zeden Ja de bewonderaars van die vuile broederkens, door liet gerecht geschandvlekt, zijn alleen be kwaam eerlijke leeraars te beleedigen en te las teren. Mr Hcrwyn had vroeger opgehouden deel te maken van de commissie van het gevangenhuis van Veurne te rekenen van den 9 maart 1863 tot den 24 juni 1874, en op dit laatste tijdstip werd hij benoemd zonder voorgesteld te zijn noch door de Commissie, noch door den Gouverneur. Hel was ook gansch onvoorziens, dat Mr Hcrwyn opvolge lijk ondervoorzitter en voorzitter werd benoemd, welke laatste benoeming reeds in den Moniteur verscheen NEGEN DAGEN na de leraarde bestel ling van zijnen voorzaal den heer Behaeghel. Dal men oordeele Hel Isiigenaarlje beweert., dat 51' Hcrwyn ge durende dertig jaar lid is geweest der Commissie van ons gevangenliuis. Indien liet heilig bladjekan bewijzen dal deze heer meer dan zes en twintig jaar deze bediening heeft bekleed schenken wij het ecticn splintcrnieuwen paternoster. Klenoeniing vnn Blurj^eineeistar’» eik Schepenen. Bij koninklijke besluiten van 11 maart zijn be noemd in de volgende gemeenten Adinkerkc. Burgemeester, 51. L. Luysscn; schepenen, MM. 1’. Schipman en D. Vanhoulte. Avecappelle. Burgemeester, M. J. Devriendl; schepen 51. G. Deburchgraeve. Beveren. Burgemeester, 51. J. Top-Goffar. Boitshoucke. Burgemeester, 51. C. Ghyselen; schepenen, MM. C. Mus en B. Verougslraete. Bulscamp. Burgemeester,M. F. Decrop;sche pen, 51. P. Degomme. Coxyde. Burgemeester, 51. D. Hosten; sche penen, MM. G. Ryckewaerl en G. Vandenberghc. Eggewaerlscappelle. Burgemeester, 51. II. Moenaerl; schepen, 51. D. Willekens. Ghyverinchove. Burgemeester, 51. A. Van denberghc*, schepen, 51. C. Deschryver. lloogslaede. Burgemeester, 51. P. Rooryck- Wenis; schepenen, MM. B. Roóryck-Laleman en A. Decroos. Houlhem. Burgemeester, 51. G. Dedeystere; schepen, M. I). Lammens. Isenberghe. Burgemeester, 51. N. Rooryck; schepen, M. 1’. Huyghc. Leysele. Burgemeester, M.T. Feys; schepen, M. C. Pouchele. Moëres. Burgemeester, 51. E. Gorlier; sche pen, 51. G. Lerooy. Nieuport. Burgemeester, 51. F. Van Cuyck; schepen, M. P. Glieerbranl. Oostduinkerke. Burgemeester, 51. C. Declercq; schepenen, 5151. J. Vieren en N. Depo’.ter. Pervyse. Burgemeester, 51. P. Joncheere; schepen, 51. S. Devos. Bamscappelle. Burgemeester, 51. L. Houlsae- ger; schepen, 51. 1). Verslraele. Si. Jooris. Burg., 51. L. Legein-Porlier; schepen, 51. G. Vandevelde. Sl. Ricquiers. Burgemeester, 51. P. Boodts; schepen, 51. G. Zoete. Stavele. Burgemeester, 51. J. Gornelis; sche pen, 51. C. Lelicur. Sleenkcrke. Burgemeester, 51. P. Feys; schepen, 51. P. Markey. Vinchem. Burgemeester, 51. 1). Vcrlaillie; schepen, 51. G. Kcslcman Wulpen. Burg., 51. P. Deschoolmecsler; schepenen, MM. P. Decorte en F. Nollet. Zoulenaye. Burgemeester, 51. P. Zwacncpocl; schepen, 51. D. Ghyselen. Bij koninklijke besluiten van 7 maart zijn be- Ofschoon het Leugenaartje den heer Hcrwyn over zijne afzetting geluk wenscht, zegt hel nochtans, met tranen in de woorden Iedereen verwachte zich natuurlijk aan zijne bernoeming, zoo veel te meer daar deze heer door de kommissie als kandidaat voorgedragen was en gedurende een dertigtal jaren dit ambt bekleed had Volgens zijne weinig loffelijke gewoonte verspaart hel professorsgazetje nogmaals de waarheid. Niet iedereen, maar bijna niemand verwachtte zich aan de herbenoeming van den heer Ilerwyn, want het was gekend, dal hij, tijdens bet officieel bezoek van den heer Gouverneur in onze stad, openlijk zijne minachting voor het liberaal Gouvcr- menl had laten blijken, dal hij zich onthouden had den beer Heyvacrl op het Stadhuis, met zijne medeleden der gevangenhuis commissie, te gaan complimenteeren, en zich daarenboven onthouden had, hij voorzitter der Commissie, den Gouverneur in het gevangenhuis te ontvangen. Als 5Ir Ilerwyn op dusdanige wijze aan zijne administratieve verplichtingen te kort was ge bleven, bevond het ministerie zich in de volstrekte noodzakelijkheid hem van zijne bediening te ont lasten ten einde aan den Gouverneur, die verplicht is van tijd tol lijd de gevangenbuizen te bezoeken, nieuwe beleedigingen te versparen. En zoo is hel dat wij in Veurne een nieuwe martelaar bezitten, een nieuw slachtoffer der hate lijke handelwijze van het Geuzenministerie. Maar ditmaal is hel een groote, een edel gekruiste martelaar lieer, vergeef het aan die vervloekte Geuzen! Waarlijk, wij schrikken bij de gedachte dal men zulke uitstekende diensten, zooveel geleerdheid en grootmoedigheid, met dusdanige ondankbaar heid durft beloonen Sic transit gloria Baronis In <le klooMerwereld. Heel de klerikale wereld staal overhoop met de slechte zaken van liet klooster van Berchem Sint- Agallia, bij Brussel, gezegd hel klooster der heilige wasschers. Iedereen tracht den ongeluk- kigen Imancieelen toestand der nonnen te verblau- wen en te meer en meer aan om een heilig gedacht te geven van hel strenge en voorbeeldige kloosterleven. Hel getal nonnen die in gesticht van Sl-Agalha waren, beloopt lol 150. Daarvan zijn er reeds een vijftigtal rechts en links gezonden; de honderd anderen wachten hunne beui l af. De zuster-oversie is er van doorgetrokken, zeggende dal zij de algemeene overste ging vinden I om de noodige gelden te halen voor hel betalen der schulden. Sederl dien tijd is zij niet meer teruggezien. De overste is evenwel met naar hel moederhuis gegaan, dal in Frankrijk gelegen is. De algemeene overste is vandaar te Berchem aan gekomen om den verhuis bij te wonen. Deze rekent voor hel betalen der schulden, op den verkoop van hel klooster; zij is reeds in onderhandeling mei Broerkens van Liefde van Aalst en denkt dat hel gesticht eene waarde heeft van 400,000 frank. Eene nieuwe afzetting. Een nieuwe martelaar. 51.r N. Ilerwyn is afgezet als lid der kommissie van liet gevangenliuis van Veurne, Hel Leugenaartje beloont hierover zijne groole voldoening zeggende: «wij wenschee den heer Ilerwyn geluk over de eer die hem geschiedt er zijn tijden, gelijk onlangs de heer Bieswal zeide, dal hel beier is te vallen dal le blijven Het Leugenaartje en de klerikale» zijn tevreden, hel Advertentie-blad en de liberalen zijn tevreden, dus, is iedereen tevreden. Bravo De eer die aan den heer Ilerwyn geschiedt, is des le grooler, daar het reeds de tweede maai is, dat hij als lid derzelfde kommissie wordt af gezet. In 1863 inderdaad, wanneer 51/ Ilerwyn meer te Brussel was dan te Veurne, werd hij door wijlen den heer Vergauwen vervangen. Men zegt dat de klerikale» aan den heer Ilerwyn, ter gelegenheid der eer die hem le beurt valt, een grrrool banket in den Vcurneschen geestelijken tap zullen aanbieden, en dat, verleden dinsdag, M.r St'rum in Veurne is geweest om over deze plechtigheid met zijne vrienden schikkingen te nemen. Opperbest! Wij zullen ons gelasten met hel opstellen der spijskaart, en moge de maaltijd aan de klerikale buiken wel bevallen. gewis zou er geen klooster of geen biechtstoel aan de rechtvaardige volkswraak ovcrhlijvcn. Waar zij ook beslaan, zijn (luizende afschuwe lijke misdaden, die er gebeurden aan den dag ge komen; doch hel onwetende volk, en de hoogge plaatste ondeugd zijn er als T ware onverschillig voor gebleven. Daarbij hebbende gewijde misda- j bedaren en geduld in te spreken, digers zich boren en buiten de burgerlijke straf- i wetten welen te stellen, en heelt de roomse!) katholijke kerk hel nuttig geoordeeld hare walge lijke schurken heilig le doen verklaren om hel volk te misleiden. Ziet hier weer een dier feiten bekwaam om liet hart van goede, deiïige ouders le doen sidderen en beven. De parijsche dagbladen hebben op dit oogenblik stof tol schrijven. Er is heden kwestie van een liefde roman, in een klooster van Duilschland begonnen en die in een der schoonste hotels van Parijs zijne oiitkuoo- ping vond. Maar wal hel ergst is van al, is dal de recht banken zich mogelijk zullen bezig moeten houdi-n met misdadige feiten, uitgeopfend op de heldin, wier dagen op dit oogenblik in gevaar zijn. Ziehier overigens de historie zooals hel verteld wordt Een meisje van 16 jaar, toebehoorende lot eene der grootste oud-duitsche familiën en waarvan de doopnaam Amelie is, werd, in hel klooster waar zij opgevoed wierd, bemind doorharen biechtvader Die verkcering nam een zoo ernstig karakter aan, dat, om schandalige gevolgen te voorkomen, men dacht de familie te moeten verzoeken hel jonge meisje uit hel klooster te halen. De vader, die eene hooge bediening bekleedt, verontrust door de verwoestingen die deze liefde in hel hart zijner dochter teweeg bracht, dacht het goed met deze laatste eene reis naar Parijs te doen, waar hij ongeveer over drie maanden aan kwam. Weinige dagen na de vestiging van den vader en de dochter, in hel hotel, kwam een reiziger, die niemand anders was dal de priester in kwestie en stapte onder de oogen van den ongelukkigen grijsaard, die hem niet kende, in hel hotel af, waar hij zijnen liefdeband -I met de jonge biechte- linge kon voortzetten. Helaas! wal voorviel, kan men raden; hel meisje werd zwanger, en hel was iioodig om, kost wal kost, aan eenieder en bijzonderlijk aan den vader die ramp le verduiken. ’t Is hier dal de jnslicie verschijnt; de middels door den verleider gebruikt, om de fout te doen verdwijnen, zijn zoo walgend, dal wij ze niet kunnen nmdedeelen. Kortom, hól arm kind, mager en leêr, is ge vaarlijk ziek. Hel gerecht nam kennis van hel feil co beval I een onderzoek. Ongelukkiglijk, de ellendeling, wiens naarn be kend is en die zich zekerlijk aan eene al te wel verdiende straf verwachtte, beeft hel voorzichtig geoordeeld hel hazenpad te kiezen, en om de aandacht niet te wekken over zijne vlucht, heelt hij zijne reisgoederen in hel hotel gelaten. Wal hel jonge meisje betreft, niettegenstaande den jammerlijken toestand waarin zij zich bevindt, is zij naar haar land, door haren ongelukkige» vader, teruggeleid. Ziedaar nog eons de gevolgen van hel klooster- onderwijs oei- mm licht en zijn niel van aard Gaaskerke. Burgemeester, 51. A. Troost, schepen, 51. E. Gambier. Glercken. Burg., 51. L. Vandenbussche; schepen, 51. D. Parmenticr. Eessen. Burgemeester, 51. E. Van Drumme; schepen, 51. J. Steenkiste. Handzame. Burg., M. G. Huyghebaerl; sche- Keietn. Burgemeester, 51. P. Blonlrock; schepen, 51. P. Pollenlier. Lampernisse. Burg., 51. P. Mesdach; sche penen, 5151. A. Rabaey en G. Bauden. Leke. Burgemeester, 51. L. Roose; schepen, 51. I. De Backere. Loo. Burg., 51. B. Syoen; schepen, 51. G. Winnc. Merckem. Burg., 51. den ridder G. de Goninck de Merckem; schepen, 51. I). Van Wonlerghem. Noordschotc. Burgemeester, 51. F. Bulaye; schepen, 51. 11. Louwaege. ARRONDISSEMENT DIXMÜDE. A1UIOM)ISSEME.<T VELBNE. 1 i i i .,V. AI*. TUliWVCl" versmachten, doch de feilen komen al lieke; schepen, 51. J. Deschryver.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 2