VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT f C% ua i o elo 4 C', 'ii voor België 1‘eiu. fr. er jaar. irlingcn). luport. IE FONDSEN. Ie koopcr aan zijn t aan zijne 55/ JAAP.. Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeeiingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. b Regering. 'B, opvolger WE. op 3 maanden 'u. De moei den met bel doorzakking Ier ring pes- Eene gcdi- er der hospi- '■n ridder van 'I hel menscli- toerpen. I ijl )O fr. •er jaar. tingen). bJ/DBPOsNA ’j kennis ge- /•ren C% [verkoop van [onder eenige reeling met •de eilanden contract met nog groote i, den Guano analyse van van den heer •gering. te vervoegen c% vnenstraat, ■onslraat. rooie Markt. 1 richt onder 2, Kaaiplaats zich kunnen leste eilanden, •den direkl uit r/r en dal dr conku- waarborg do I lot Tas, de Antwerpen. mij komen be- oegang in de den Abeele Hen hebben. Wij brengen onze harlelijke gelnkwen- schen aan de nieuwbenoemde liberale burgemeesters en schepenen van het arron dissement Veurne. Wij hopen, dat zij gedurende langejaren in bediening zullen mogen blijven, dat zij ernstig de gemeente belangen zullen behartigen, en dal zij nooit nalaten zullen de burgerlijke rechten legen de priesterheerschappij te verdedigen. Wij leven in moeielijke tijden en de burgerlijke overheid heeft zware plichten te vervullen. Tegenwoordig, inderdaad, willen bisschoppen, pastors, kapelaans en kloosterlingen overal den baas spelen, en de wereldlijken als hunne onderdanen, als hunne slaven behandelen. Hel is aan de geestelijken niet meer voldoende meester te zijn in de kerk, neen, zij willen ook meester zijn in het gemeentehuis, zij willen alles te zeggen hebben in de scholen, zij willen dat men zich in hel burgerlijke leven, en zelfs in de huisgezinnen, naar hunne bevelen gedrage. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaallnuir voorop: Voor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch België: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. I'oor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. i’oi.thek Overzicht. De frausche Kamer der afgevaardigden heeft maandag, de beraadslaging aange vangen van het wetsontwerp van den heer Bert, waarbij lagere normaalscholen voor meisjes worden ingericht. De heer de Cassagnac, vader, nam eerst hel woord. Volgens hem is het wetsontwerp nutteloos, ten gevolge van den overvloed van hel onderwijzend personeel en hij vraagt de verdaging. De heer Jules Ferryanlwoordde, dal veel onderwijzeressen zich in de voor waarden van ouderdom niet bevinden; anderen zijn congrcganislen zonder plaats. De heer Jules Ferry meldde dal hij weldra een wetsontwerp zal voordragen, waarbij de geestelijke toelalingsbrief wordt afge schaft, en alsdan zal men in talrijke plaat sen, die zullen open vallen, moeten voor zien. De redevoering van den heer Jules Ferry werd door de linkerzijde luid toe gejuicht. De heer Keiler bestreed het ontwerp: bij noemt het eene strijdwet en eene ver- drukkingswel. D'hcer Paul Bert antwoordde hem. Hij drong aan op de nood/.aaklijkheid om hel onderwijs toe te vertrouwen aan ouderwijzers, die de wetten van den staat erkennen en aan geene andere oversten dan aan den nationalen wil gehoorzamen. De minister van binnenlandsche zaken van Frankrijk heeft haast gedaan met het opmaken van hel wetsontwerp op de ge meenteraden; hel is echter nog niet zeker dal het voor de Paaschvacanticn in de Kamer zal kunnen nedergelegd worden. Die vacanlien zullen waarschijnlijk den 5 april beginnen en duren lot den 5 mei, om aan de senaleurs en de afgevaardigden toe te laten deel te nemen aan de werk zaamheden der departementsraden, waar van de zittijd den 21 april geopend wordt. Meer dan (Ie helft der leden van de eene en de andere kamer zijn ten zelfden tijde leden van departementsraden. In Griekenland is men zeer verbitterd, ten gevolge der moeilijkheden, die Turkije steeds brengt aan de uitvoering van het verdrag van Berlijn, rakende de grens regeling. Al de grieksche dagbladen, de Mcssager d’Athènes er onder begrepen, ver zetten zich tegen den eisch van Turkije, om eene bepaling, door een internationaal verdrag bekrachtigd en door het turksch gouvernement aangenomen, te beschou wen als kunnende wijzigingen ondergaan, die er alle waarde zoude aan ontnemen. Uil Petersburg wordt de lijding gelogen straft, dat’trussisch gouvernement zou be- ZATERDAG 22 MAART 1879. A’J 169. sloten hebben de coupons der binnen- en builenlandsche schuld te belasten. Men meldt uit Belgrado dat een voor- loopig handelsverdrag gesloten is tusschen Engeland en Servië, op den grondslag der voorwaarden, verleend aan de meest be gunstigde natiën. Het Servisch gouverne ment zou aan al de mogendheden gevraagd hebben om dergelijke verdragen te aan vaarden. De buitengewone zittijd van het Congres der Vereenigde-Slaten, bijeengeroepen om de stemming der budjellen te volledigen, werd woensdag geopend. De beide Kamers moesten de boodschap van president Hayes over de wetgevende werkzaamheden ont vangen. Het Congres, dal thans zetelt, is vernieuwd door de kiezingen van het ver leden jaar. De voorgaande Senaat had eene republikeinsche meerderheid en de Kamer der volksvertegenwoordigers eene demo cratische. Nu beschikken de democraten in de beide Kamers over eene meerderheid, iels wat nog in geene 18 jaren gebeurd was. Men verwacht er zich aan dat de over wonnenen van den afscheidingsoorlog, nu weder in de wetgevende vergaderingen meester zijnde, zich zeer weinig toegèvend zullen loonenen men voorziet ernstige oneenigheden tusschen de twee Kamers en den president der groote amerikaansche republiek. Veurne, *2*^ NIaart. Ver trek ii cc n van den Ijzeren weg van Duinkerko, Veurne naar Lichtervelde en Dixmude nanr IVieuport. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-09 Venrne naar Lichtervelde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmude-Nieuporl 9-50 00-00 2-20 8-35 Het is legen dit klerikaal geweld dal dé burgerlijke overheid moet te velde trekken. Wij weten dal er moed noodig is om onze zielenherders te durven wederslaan, want zoohaast als men zich heden onaf hankelijk durft loonen, noemen zij u een slechte mensch, een GEUS, en benadee- ligen zij u, niet alleen in uwe stoffelijke belangen, maar zelfs in uwe innigste familiebetrekkingen. Wij hebben nochtans het volle vertrou wen, dal de liberale burgemeesters en schepenen de burgerlijke onafhankelijk heid zullen doen eerbiedigen en dat zij kloeke soldaten zullen zijn in den strijd legen de aangroeiende meestermakerij der priesters. Hel is overigens niet te denken, dal er in gansch Vcurnambacht burgemeesters en schepenen zullen gevonden worden, die aan hunne plichten van ware gemeente bestuurders, van ware vrije Belgische burgers, zullen te kort blijven. De heelc- koppen, de paslormannen, onder de kleri kale burgemeesters en schepenen, zijn ge vallen, en de overigen hebben te veel gezond oordeel, te veel waardigheid en te veel eerbied voor de bediening die zij be- kleeden, om zich als minderjarigen, als binders, door de geestelijken te laten ge leiden en hun wereldlijk gezag aan de zwarte meestermakers af te slaan. Hiervan zullen wij welhaast een duide lijk, een afdoende bewijs hebben. Ongetwijfeld zal het ontwerp van nieuwe schoolwet doorgaan, en, waarschijnlijk, nog vóór hel einde van het jaar worden toegepasl. Ebwel, ofschoon de geestelijken alsdan de gemeentescholen als SCHOLEN ZONDER GOD zullen vervloeken, en de gemeente onderwijzers als ONDERWIJ ZERS ZONDER GELOOF zullen uitschel den, zijn wij niettemin verzekerd, dat de Veurnambachlsche burgemeesters en sche penen, zonder uitzondering, de gemeente scholen zullen verdedigen en ondersteunen, en de onderwijzers tegen de beleedigende aanvallen der priesters zullen beschermen. Verontrust u niet, burgemeesters en schepenen, indien gij blootgesteld zijl aan de beschimpingen der klerikale vuilbladjes, die zullen trachten u, door vreesaanjaging, van de baan uwer burgerlijke plichten te doen afdwalen; verontrust u niet, imlien een zwarte opsteller van hel Leugenaarlje u strooien bestuurders noemt, want hij die dit zegt is maar een strooien gazetsclirijver. En indien het heilig gnzelje er bij voegt: Wanneer de strijd zal begonnen zijn op ADVER V

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1