t t Algemeene t sijgesi- Onder de jurécn die geroepen worden te zitten gedurende de 1' serie van hel 2' kwartaal 1879, van hel hof van assiseif van Weslvlaanderen, waai van de opening zal plaats hebben te Brugge, maandag 28 april aanslaande, bemerken wij de hecren llipp. Vermecsch, grondeigenaar te Dixmudc. Basilios Bacrl, negotiant te Dixmude. Vandcwoude-Vauhoulie, landb. te Caaskcrke. 1». Bentein, gemeenteraadsheer te Cortemarck. Alexander Deroo, negotiant te Nieuporl. Hipp. Vandenberghe, brouwer te Rcninghe. De prokurcur des konings van Korlrijk, heeft aan de korlrijksche dagbladen een lu it I gezonden, waarin hij meldt dal uit hel onderzoek, betreffende het ontdekken van liet lijk van den heer Van de In deze vergadering zal er eenc kluchtige kome- I ^u. gespeeld worden legen hel schromelijk, algrij- I seliik verderfelijk wereldlijk onderwijs. \„„1 zal schitterend verlicht worden door menigte gewijde professorskeersen, door de met I In de dagbladen van Cincinnati Vereenigdc- Staien van Amerika vindt men nieuwe bijzonder heden over de bankroet van den Aartsbisschop dier stad. Hel tekort is bijna gekend en beloopt nuotv .--- tot zoo eenc’aanzienlijke som, dal men Monseig' hel behoud der belgisclie egalie nj Pm-cell eene eervolle plaats mag verleenen nevens oenen Langrand-Dumonceau, eenen T’kitu, enz. Bij de veropenbaring der failliet, had men zijne schuld geschat op omtrent 2 miljoen franks, die reeds een allertreffelijkslc cijfer was; maar heden is hel wal anders: de talrijke schuldaangifien bc- loopen reeds lot de ongelooflijke som van 20 MILJOEN FRANKS. Eene kleinigheid Monseigneur Purcell speelde den bankier on ontving geld van alle kanten, zelfs dit der geloo- vigen van buiten zijn bisdom. Hel grootste deel der toevertrouwde gelden worden besteed voor hel opbouwen van kerken en kapellen. Men ziet nu eens te meer hoe de geeste lijken aan hel geld komendoor afpersing en bedriegerijEn dan roemen zij op den vooruitgang van den katholieken godsdienst 1 Overal en altijd hel zelfde stelsel vanSchcrre- weg Scherreweg Sclicrrcweg Tc Aalst is er een navolger van Langrand- Dumonceau, die door middel van religie der klin kende penningen, vele lichtgeloovigcn in armoede en ellende heelt gedompeld. De notaris De Vriendt, die te Aalst zijne ver blijfplaats heeft, maar die nu naar andere streken is vertrokken, een tekort van rond de 700,000 franken achterlatende, was de vriend van al de geestelijken. Hij deed vele missen lezen, gaf giften aan kerken en op die wijze maakte de geeste lijken zijnen lof in den preekstoel. Het is op die wijze dal hij do dompelaars in zijn nel heeft gekregen, met de onvoorzichtige mede plichtigheid der pastoors. Men ziel hel dat er bij de klerikalen veel tarluf- fen zijn, die een godsdienstig masker aandoen, om des te beter het volk te kunnen bedriegen. Een rechterlijk onderzoek is begonnen en een aanhoudingsmandaat is door hel parket van Den- dermonde uitgeveerdigd. Wanneer hel te Aalst is aangekomen, was de notaris reeds verdwenen; men denkt dat hij naar Frankrijk gevlucht is. Meeting. Eene vieze liluelit. Dinsdag aanslaande, ten 3 ure ’s namiddags, zal er in den geestelijken tap, oude Beesten markt, eene algemeene vergadering plaats hebben, op dewelke al de kiezers al de kiezersI worden bijeen geroepen. L. die gespeeld worden tegc.. De zaal zal schitterend verlicht worden door eene menigte gewijde professorskeersen, door do fakkels D. Stirum, L. Visarl, E.Vanhec, 11. Despol en tutti quanti. De voornaamste acteurs, die in de komedie hel lu De doorluchtige Suffer van Geul; 2" De wereldberoemde advokaal Planquacrt van Oudenaarde. Om de komedie te sluiten zal er eene algemeene klerikale schooierij plaats hebben, terwijl de aanwezige burgemeesters en onderwijzers den plechtigen eed zullen afleggen, dal zij liever hun ontslag zullen geven dan de geuzen schoolwel te helpen uitvoeren! Er zal veel volk komen naar kijken. Elk zeg het voort. Klerikaal Inivijt. De klerikalen hebben het ordewoord gekregen om veel lawijt te maken legen het aangeboden ontwerp van herziening der wet van 1842. De bisschoppen hebben herderlijkezagen afge- kondigd, die in 3 of 4 keeren in de kerk afgezaagd of afgelezen zijn, tot groote verveling der aan wezigen, qn nu zijn het de klerikale vereenigingen die betig zijn met op den trommel te slagen, om te doen gelooven dal zij geheel hel land gaan over hoop stellen. De dagbladen gaan voort met hel groote woord te gebruiken scholen zonder God Maar als zij beweren dat God uil de gcmeente-scholen zal gesloten worden, dan moeten zij de catechismus veranderen, want die leert ons dal God overal tegenwoordig is, dal Hij alles hoort en ziet. Als de klerikalen nu de macht hebben om God te ver bieden in de school aanwezig te zijn, dan moet er aan de vijfde les van den catechismus eene ver andering worden gebracht. De vierde vraag van die les luidt als volgt: IVofitr is God?A. In den hemel, op de aarde en op alle plaatsen. Voortaan zal men aan de kinderen moeten loeren God is in den hemel, op de attrde en op alle plaatsen, behalve in de Staats- en Stadsscholen. Ziedaar wat zij moeten doen als zij logiek willen zijn; maar als God alleen in de Bfoederkensscholen i zal zijn, zal hij daar aardige dingen zien, die hem woord zullen voeren zijn de volgende: wel zouden kunnen doen wegloopcn. 1 n1,n..i,.,.hti<Tn Suffer van Gent: Al uw getier en al uw lawijt, klerikale dwee- pers, is blagueEn niemand neemt uwe woorden ernstig op als gij beweert dal het onder wijs slecht is, omdat men de geestelijken zou ver plichten, het christelijk onderwijs te geven na de schooluren in de schoollokalen, zooals het ontwerp beval. S>e Kamer. In hare zitting van dinsdag is de Kamer der volksvertegenwoordigers leruggekomen op hel schandaal van het kasernc van Etterbeek. Men weet dat hel klerikaal gouvernement van 1873 de kazerneering der troepen ten zijnen laste had ge nomen, en bij gevolg nieuwe kazernen moest laten opbouwen in verschillige sleden. Welnu, te Etterbeek, bij Brussel, heelt men eene nieuwe kazerne gebouwd, waarvan de kosten,dooi den vorigen minister van oorlog, geschal werden op 840,000 fr. en waaraan de klerikalen 4 MILJOEN verleerd hebben. Ziedaar hoe hel klerikaal ministerie ’s lands geld heeft verkwist De minister van oorlog niet aanwezig zijnde, werd de discussie verschoven en de nederlegging der stukken, betrekkelijk. deze kwestie, bevolen. Daarna heeft de Kamer, met eenparige stemmen de wet gestemd over de herziening en vereeniging van de wetten op het postwezen. De Kamer heeft dan de discussie begonnen der wet een krediet verleenende van o0,0ü() fr. voor de kosten van onteigening der gebouwen van het krankzinnig gesticht van Froidmonl. Na eene lange discussie, werden de artikelen van dit wetsont- bet brandende vraagstuk van ons gods- dienstig onderwijs, dan zullen onze mi- nislers en hunnen geusschen aanhang wel gewaar worden, dat het niet genoeg is, bij onze vlaainsche katholieke bur- gers, een liberaal hoedje op hel wethuis te plaatsen om zoo sollens alles te doen draaien gelijk men hegecert. Onl- houdt het wel, '1. Rolin, uw hoedje al zat er een herberghoofd in van dub- bele dikte zal ofwel, zich uitermate koes houden, ofwel nog misschien zich «draaien naar den wind, zoo niet men zal het weg draaien Gij, van uwen kant, burgemeesters en schepenen, vergeel niet, dat een rond hoedje ten minste zulke treffelijke dracht is als eene driepinne, dal bel hoofd van eenen vrijen en klaarzienden burger al was hel ook een herberg- hoofd beter is dan hel hoofd van eenen domuien en blinden kerkuil, en dat het bijzonderlijk de driepinnen zijn, maar niet de ronde hoeden, die gemakkelijk naar alle winden draaien, zonder dan nog het voordeel op te leveren want ze wijzen altijd naar drie gewesten lol eenig nut te strekken, en daarom groot gevaar loopen dat men ze op lijd en stond zal weg draaien werp goedgekeurd en het geheel aangenomen 8u stemmen legen 8. Inde zitting van woensdag beeft de Kamer de beraadslaging aangevangen der begroeting van buitenlandsclie zaken. De voornaamste discussie heeft gerold op de kwestie van 1. hel Valikaan. Twee liberale redenaars, MM. Delhuin en Defrc, hebben hel woord genomen om te verklaren dal hunne stem ten voorbede der begroeting enkel deze beteckenis hadde genegenheid voor hel ka binet en hel volle vertrouwen in den heer minister van builenlandsche zaken. Zij zegden, met tegen zin het behoud der legatie te zien, er. volherden in de meening dat, sinds de paus geen wereldlijk regeerder meer is, een Belgisch gezantschap bij hel Vaticaan, zijne reden van bestaan niet meer heeft. Mr Janson beeft gezegd dat hel ónmogelijk is dal de regcering eenen ambassadeur behoude bij een mogendheid die niet meer bestaat, en tegen hel behoud zou stemmen, van oenen Belgischen minis ter hij den heiligen stoel, omdat hij dit behoud acht als overbodig, nutteloos en strijdig met de Grondwet. Daarna heeft Mr Frère-Orban bet woord geno men. Hij heeft de Kamer verzocht het statu quo te behouden en dit, om gewichtige redenen welke men nog niet kon veropenbaren. Hij verklaarde daler geene onderhandclingen met hel Vaticaan bestaan, maar alleen eene wisseling van gedach ten. Zal uil deze wisseling van gedachten iets goeds voor hel algemeen belang spruiten? Wij weten er niets af, zegde do spreker; wij beloven niets, maar brengen ook niets in gevaar. De kwestie van de vaart vanTerneuz.cn is daarna opgebraclil geweest. De heer minister heeft ver klaart dat er nieuwe onderhandclingen met Uol- zijïi aangeknoopl; dal zij op goeden voel staan; dat hij verhoopt dal ze eene snelle oplossing zullen bekomen en dal de moeielijkheden, die zich voor deden, vooral ontstonden uil de manier waarmede hel voorgaande klerikaal ministerie de onderha i- delingen aanknoople. Na nog eenige kleine opmerkingen werd hel budjet van buitenlandsclie zaken aangenomen met eenparigheid der 98 tegenwoordige leden. In de zitting van donderdag is de discussie be gonnen der begrooling van openbare werken. Sterfgeval. Donderdag lesl is alhier overleden na eenc lang durige ziekte, in den jeugdigden ouderdom van 40 jaren en 4 maanden, de heer Louis-Airaé Picard, bestuurder van den Koorzangerskring de Ver- eenigde Vrienden Hel afslerven van den heer Picard is een ge voelig verlies voor onzen Koorzangerskring, waar van hij sedert lang oenen goeden steun was en die hem ontelbare diensten te danken heeft. De plechtige Ier aardebeslelling zijner stoffelijke overblijfsels heeft heden plaats gehad. Korlrijk, heeft in hij meldt dal uil hel onderzoek, betreffende I liet ontdekken wm iici iijk \an óen heer van tie 1 Walle, gemeenle-raadslicer van Iseghom, blijkt: I l.° Dat hel lijk van den heer Van de Walle geen spoor van geweld droeg; 2." Dal de heer Van de Walle, op hel oogenbhk der ontdekking van hel lijk, in bez.il was van eene som geld, gelijk aan die, welke men deukt dal hij bij zijn vertrek uil Iscghem heeft meegenomen. Zijne dood kan dus aan geene misdaad loegeschrevcn worden. Over eenige dagen zijn er twee personen te Iscghem aangehouden geworden zonder dal de isegemsche politic met de aanhouding gelast was of iets van wist. De aanhouding, zoo men zegt, zou betrek hebben met hel verdrinken van eenen Isegemnaar, die over acht jaar den dood vond in de vaari lusscheti Emelgem en Isegem. Zondagavond heeft Rousselare inde Yper- straal een gevecht plaats gehad, waarbij de mossen werden getrokken. Twee personen kregen in een klein herbergsken twist, voorde eene of de andere beuzelarij, en wal verhit door den drank, kwam men van woorden lol daden. De eenc vechter kreeg een diepe steek in hel hoofd cu (-ene groote snede in dc kaak. Men beeft den dader aange houden en liet slachtoffer zijne kaak toegenaaid. De Journal de Hruxelles meldt dal de heer baron de Man d’Atlenrode, senatcur van hel arron dissement Leuven, zijn ontslag gegeven beeft. Dc Moniteur meldt dat luitenant Wautier, die deel maakte van de belgische expeditie in Afrika, den 19 december te Ilekoungou, nabij het meer Tchaïa, aan den buikloop overleden is. Dit is niet zeer bemoedigend voor de nieuwe olliciercn van ons leger, die voornemens zijn naar hel moord dadig klimaat van Afrika te vertrekken. Het schijnt dal wanneer dc ongelukkige prinses Charlotte, na den brand van T kasteel van Tervueren in hel kasteel te Laken gebracht werd, alwaar zij hare kindschhcid heelt doorgebracht, zij volkomen deze plaatsen herkend heeft. Zij heeft eenige zeer juiste opmerkingen gemaakt, doch heeft verder haar gewoon stilzwijgen bewaard. Zooals men weel, was de ongelukkige prinses in hel begin harer krankzinnigheid, buitengewoon gespraakzaam; thans echter wil zij bijna tol nie mand meer hel woord richten. I i t I I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 2