V zij, die de onregelmatige patenten in gebruik heb ben gebracht, en het is ook aan niemand onbekend, dal hier, in Veurne, een kapelaan eene patent heeft willen nemen van herbergier. Een kapelaan- herbergier, dat is veel sterkere peper dan een burgemeester-molenaar. kerke; J. Van ManMarcke, te Wulpen; I’. Amecuw, te Wulveringliem; J. De Tollenaere, te Eessen; M. Ranson, te Loo; A. Alleman, te Merckem; 11. Maelstaf, te Pollinchove; G. Reynaert, teRcninghe; S. Van Praet, te Stuivekenskerke; de onderwijzers van onze stad, en degenen van Nieuport en Dix mude, en van veel andere plaaatsen in ons Arron dissement, waarvan de namen ons in hel geheugen niet komen. Die heeren, die eene zoo lastige taak hebben alle dagen: kinderen onderwijzen! die heeren, die allen een voorbeeldig gedrag hebben en eene zede lijkheid die nooit besproken werd, gaan nu, tot loon en dank, uitgcmaakl worden voor godde- loozen! Heeren onderwijzers, wil u daarin niet ont stellen; want niemand (ten zij eenige verslaafde kwezelaars en kwezels), zal de kwaadsprekers, de leugenstoffeerders gelooven; niemand, noch bur ger noch landman, zal kunnen aannemen dal gij in eens slechte en goddelooze lieden zoudl gewor den zijn. Ah! pastors en kapelaans, dat spel zal u niet gemakkelijk vallen; want overal zult gij te kampen hebben met de ecrelijkheid en het goed gedrag van de onderwijzers; gedrag, dat alle uwe woorden zal logenstraffen; overal, zult gij het te doen heb ben mol eene bevolking die redeneert, die den onderwijzer kent, die zijne diensten en verdiensten hoog schat, en die uwe onwaarheden met manne lijke taal zal schandvlekken. Ahpastors en kapelaans, gij hebt voor anderen oenen pul gegraven, waarin gij zelven onvermijde lijk vallen moet, want niets op aarde is bestand legen gezonde rede. Reeds overal, pastors en kapelaans, begint men uwe spreuk omlekeeren en luidop te zeggen: Hoogmoedige priesters zonder waar christelijk geloof en kerken zonder God van liefde en vrede. Daarvan zijt gij zelven de schuld, de eenige schuld. de klerikale burgemeesters, hertelappen van het Aangezien Heremanswoordenboek algemeen door de vlaamschc letterkundigen en hoogst waar schijnlijk ook door onze geleerde professors wordt gevolgd, zullen wij in het vervolg, in plaats van liet woord driepinne, het woord steek, gebruiken. Zoo zullen wij zeggen, bijvoorbeeld Daar kwam een kapelaan met zijnen steek; Alwie een steek draagt in België is onverdraagzaam, vreest hel onderwijs en de volksbeschaving; Eerbied voor den steekdit is de leus van kwezels en tjeven. De professors van het Leugenaartje. Het professorsgazelje spot weeral met onze schrijfwijze. Een priesterboedje hebben wij eene driepinne genoemd. Hierop roepen de professors minachtend uit: schrijfwijze van het Advertentie-blad Hel heilig bladje onthoud zich echter ons te zeggen, hoe wij een priesterboedje noemen moeten. Om ons in te lichten, hebben wij Heremans woordenboek geraadpleegd, en vinden er in, dat het woord tricorne (priesterhoed) vertaald wordt door STEEK. Kunst- en I.etlcrnleuwK. Ziehier den volledigen uitslag van den tooneol- prijskamp, uitgeschreven door de maatschappij Hoop in de Toekomst, van Oostende: Drama. 1® Prijs, Vreugd in Deugd, van Lo- keren, mol de Zoon des Reuls; 2", (met gelijke ver diensten) Mertens-Verceniging van Antwerpen met Pharaïlde, en Van Grombrugge’s Genoot schap, van Gent, met De dochter van den Muzie kaal; 4®, de Morgenstar, van Brussel, melde Scha terlach; 5®, de Vlamingen, van Brussel, melde Hand Gods; 6', de Volksvrienden, van Gent, met de Koopman van Antwerpen; 7®, de Kruisbroeders, van Korlrijk; met de plaag der Dorpen; 8®, Roos en Eikel, van Leuven, met de Dronkaard. Blijspel. 4® prijs: Van Grombrugge’sGenoot schap, van Gent, met Tamboer Janssens; 2®, de Kruisbroeders, van Korlrijk, mei 1 fr. 85 daags; 3®, de Morgenstar, van Brussel, met de Liefde van drie Pompiers; tp, de Vlamingen, van Brussel, met de Duivel op 't Dorp Eene medalie voor do boste uitspraak wordt met algemeene stemmen, loegekend aan Vreugd in Deugd, van Lokeren. IJurgemeeHters en het Leuge- ntiurl Je. Het vuil Leugenaartje werpt modder naar het hoofd onzer liberale burgemeesters en schepenen. noch kennissen, noch gedrag, noch goede faam, niets is vereischt zoo spreekt het heilig bladje men mag zelfs door de rechtban- ken verschillige keeren geschandvlekt geweest zijnAl ware men ook de grootste sukke- laar van Gods wereld, een buitensporige herberg- tuischer of erger nog, men is een phénix, een fakkel van verlichting, een voorbeeld van deugd en goed gedrag, als men slechts den naam heeft van geus te zijn. Wij'zullen de heldendaden niet vermelden van Leugenaartje; zijzijn gevallen, dal zij in vrede rusten. Maar hoe durft het prieslergazeije wel iemand aanvallen, als het onder zijn eigen volk zulke verachtelijke kerels lelt! Het is immers nog niet vergeten om van de smerige broerkens niet te spreken dal een pas tor van Rousbrugge door het tribunaal van Veurne tol vier jaar gevangenisstraf is veroordeeld gewor den voor de schandelijkste aanslagen legen de eerbaarheid Hoe durft het heilig bladje anderen schandvlek ken voor baccbuszonden, als zijne eigene mannen zoo veel zonden van dien aard op hunne consciën tie hebben, als, slechts driejaar geleden, een kape laan, ’s morgens, in de herbergen van Bulscamp, zijn buikje mei korporaaldrank eene zielmis vierde, en ’s namiddags, na harlclijk met eenen confrater hel druivensap te hebben geproefd, in hel naar huis keeren bedronken in de straal was blijven liggen, waar hij werd opgeraapt en op eene kar naar een hofstedeken gevoerd. Zwijgt, heilige schrijvers, en laat iedereen ge rust; gij zult er onder veel opzichten bij winnen. Want indien gij allijd den splinter aanvvijst dien uwe evennaaste in hel oog draagt, dan moet men wel de aandacht vestigen.op den zwaren balk die diep in uw eigen oog zit. Het Leugenaartje is in volle vreugd.. Een libérale schepen is in de kerk, binst de misse, inslaap gevallen! en een liberale burge meester, die een rosmolen heeft, heeft eene patent willen nemen van molenaar! Welke schromme- lijke zonde ten laste der liberalen De heilige schrijvers zouden echter die zonden wel op hunne consciëntie mogen nemen, want de goddelijke diensten worden tegenwoordig, door al de nieuwemodsche politieke gebeden en sermoe nen, zoodanig vervelend, dat men zich moeilijk binst deze diensten kan wakker houden. En vindt men hedendaags liberale kiezers, die door onregelmatige patenten hunne belastingen trachten te verhoogen, wie heeft er het eerste voorbeeld van gegeven? De geestelijken. Ja, het is Van een en nndcr. Het Leugenaartje schrijft een monsterarlikel over hei tjeefkensfeesl der verledene week. Jon gens! Jongens! Wal heeft het schoon geweest en geestigHel was waarlijk de moeite weerd om den overheei lijken stoet van sukkelaars, allen op hun pijkebcslc en gapende dat bijna hunnen mond scheurde, de straten te zien dóórtrekken. Den ver maarden Van Gaaighem met hel muziek van Pietje met ze peerdekens dans mon pays eest la mode waren aan hootd. Er was ook l’elen, en toen nog geen te kort, want des anderendags heelt men nog overschot gevonden bij hel gebouw van den tap, dit kwam omdat dien dag een vastendag was. Eindelijk werd dit schoone feest gesloten door eene groolc stomme pantomine, uilgevoerd door.. Jan Truweel, Al de benoemde burgemeesters der vereenigde arrondissementen Veurne-Dixmude hebben hunnen eed afgelegd in handen van den heer arrondisse ments commissaris H. De Prey. Deze plechtigheid heeft plaats gehad op 20 dezer voor de burgemeesters van hel arrondissement Dixmude en op donderdag laatstleden voor de burgemeesters van hel arrondissement Veurne, en iedermaal heeft de heer 11. De Prey de aanwezige burgervaders ten zijnen huize op een banket ver- eenigd. Reeds van heden af geniet onze verdienstelijke arrondissements commissaris de achting en gene genheid zijner onderhoorige gemeenle-besturen, en, als een bewijs van ons gezegde, zullen wij vermelden, dal er hem opvolgelijk te Dixmude en te Veurne een banket door de geinecnleoverhcdeu zal worden aangeboden. Zulke eerbew ijzen kunnen lol antwoord dienen op de lastertaal der heilige schrijvers, die op 5 februari 11. aangekondigd hebben, dal de benoe ming van den heer H. Du Prey als arrondissements commissaris in onze streek zeer slecht werd onthaald. 'r kwam van ’t Leugenaartje. Hel Leugenaartje en zijnen aanhang droomen sedert eenige nachten van alle slach van klokken luiders, die, gelijk een nachtspook, hun gedurig op den rug zitten. Indien wij hel Leugenaartje een raad mochten geven, hel ware van in hel vervolg van geene koorden te spreken in hel huis van een gehangene. En, lot zijne bekeering, loven wij 14 dagen aflaat uil voor deze die kunnen zeggen langs welken kant de propere klokkenluiders zich be vinden??That is the question. Eenen brief over de plechtige inhuldiging van Burgemeester Dc Bruyne, te Pollinchove, is ons te laat toegekomen om in ons nummer van heden te kunnen opgenomen worden. Wij verschuiven hem tol ons nummer van zaterdag toekomende. Klerikale meeting. Eene vleze kluclit. Veurnambacht is opgestaan om te protesteeren «legen het wetsontwerp om de kinders te ver- geuzen en zielen aan de kerk te ontrukken. Zoo spreekt het Leugenaartje, Veurnambacht is opgestaan Hel was dinsdag dag der meeting een ker kelijke feestdag, dien men in den buiten gelijk eenen zondag viert; overal had men de meeting door roede plakkaten aangekondigd; in Veurne, en waarschijnlijk ook in de omliggende gemeenten, had men dc vespers na de hoogmis gezongen, om dat ijedereen -in den namiddag zou vrij geweest zijn; in een wqord, men heelt al gedaan wat moge lijk was om Veurnambacht te doen opslaan en te doen protesteeren, maar Veurnambacht heeft er zijne botten aan gevaagd (spreekwijze van den heer Siller). Wie waren er in den meeting te zien? De leer lingen van ons geestelijke collegie; de pastors, kapelaans en professors; de leden van den geeste lijken lap; de mauwvagers en kiesagenten der builenpaslors, en, onder de wereldlijke notabelen van Veurne, M. Bieswal, afbestelden arrondisse ment Commissaris, onze twee provinciale raads leden en onze twee klerikale advokaten, concur renten in klcrikalen ijver. De sprekers hebben weinig indruk gemaakt, niettegenstaande de gecommandeerde bravos en hoe hoes der tjeven. De groote meerderheid der aanwezigen heeft de komedie in den geestelijken lap bedrogen in hare verwachting en onverschillig verlaten. Wij zouden ons met de vieze klucht van dinsdag niet bezig houden, ware het niet dal wij hel als eenen plicht aanzien de aandacht te vestigen op een feil dal ons als ernstig voorkomt. Men weel, dal er onder onze brievendragers eenige mannen zijn, die hunne vijandelijke houding tegenover de liberalen niet verduiken, ofschoon zij nochtans nooit liberaal drinkgeld weigeren. Onder dezen onderscheidt zich bijzonderlijk Gornelius- Franciscus Dcbacker. Deze man aanziel zich als een verlichte profeet en is de gewone spreker in de al gemeene vergaderingen van den katholieken kring. Gornelius-Franciscus Debacker was ook tegen woordig in den meeting bijeen geroepen om het ministerie en de liberalen te lasteren en ze valsche- lijk te beschuldigen, dal zij «de kinders willen ver- geuzen en zielen aan de kerk ontrukken. Gedurende dc redevoeringen was onze profeet zeer opgewonden; zijne oogen vlamden; hij wilde, bij moest spreken; men bracht hem eindelijk bij hel bureel en vroeg er het woord. Gelukkiglijk voor profeet Gornelius-Franciscus was bel bureel voorzichtig genoeg hem hel woord te weigeren. Zie hier nu onze bemerking. Dc gezindheid in Belgie is vrijiedereen mag naar beliefte liberaal of klerikaal zijn. Maar als men slechts ecu eenvoudige landelijke brievendra- ger is, moet inca zich onthouden hel gouverne ment, dat u betaalt, openlijk aan te vallen, belcc- digingen en lasteringen, rechtstreeks tegen dit gouvernement gericht, toe te juichen. Een brieven drager bekleedt eene bediening van algemeen ver trouwen, en moet, door zijn gedrag, van dit ver trouwen trachten waardig te blijven. Een brieven drager mag geen werkzaam deel nemen aan de politiek, opdat hij niet zou verdacht worden eene partij of bijzondere personen uil oorzake hunner gezindheid te zullen benadeeligen of verklikken. Hieruit volgt dal, ons dtinkcns, een brievendrager geenszins op zijne plaats is op hel spreekgestoelte cener politieke maatschappij, en minst van al in eenen meeting opzettelijk belegd om dc ministers en de voorstanders der nieuwe schoolwet af te schilderen als bedervers van kinderen, als zedeloo- zen, als geuzen. Moge PROFEET GORNELIUS-FRANCISCUS onze bemerking rijpelijk overwegen. ’I WBOMtiiM MMTrwnornMW wywm .'taiM vwvanrot

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 2