VAN VEURNE xggi 3 B NIEUWSBLAD VOOR VEURNE. EN HET ARRONDISSEMENT w 8 i! 3 LKENS NOYÉ, E R T, 'Era. V' V oopen al rieiit. H Veurne, A.pril. zittingen i civiele prijs. I’arapluies en )en, Wandel de trouw, ver- ck te blijven lanshoeden in en in panama, nans en kin- EN. uitend akkoord nen van Parijs, loofelijke goed- -sa den koning die noodzaaklijk klkrntun, zoo goed als k in schetwerk, 'er gevaar van Ecnafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen la centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, le Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk ondertcekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. goedkoop, e. Dolloniansgebabbol. De klerikale troep, die sedert eenige weken de steden en dorpen doorloopt om er zoo genoemde meetings te houden, toont reeds dal zij vermoeid is en zonder adem; zij heelt geen genoegzaam getal comcdianten, en het is te vreezen voor haar dat zij niet aan al de buitengemeenten een staaltje zal kunnen geven van het talent van hare acteurs, maar zich tot de bijzonderste zal moeten bepalen. Wanneer die hansworsten in eene zaal verschij nen verwacht men zich aan iets kernachtigs, aan iets dat gepeperd en gezouten is; en als zij den mond openen, het is overal en altijd den sempiter- nellen rimram vanscholen zonder God, en onder wijzers zonder geloof! Schoon hebben zij met de armen te molenwieken en zich ron.l te draaien gelijk een duivel in een gewijd watervat, hunne jeremiasklachten, hun paauwengeschreeuw treffen het doel niet; niemand is aangedaan; niet een hart klopt van heiligen geestdrift; de gemoederen blijven koud en onver schillig; elk beziet -die dollemans met medelijden, en zegt in zich zelven noemen zij dót eenen meeting Is dat alzoo 1 Meenen zij daarmee ons in het harnas te jagen tegen de liberalen 1En inderdaad, er is geene andere ontroering in de nnghe, 1.’“ iringaninnt- P A S, tegen taal 6,349,200 fr. kend en eene der ;ert tegen brand cm veroorzaak’, em zonder brand en onroerende igeoogsle vrucli- nits zeer matige ernen, hoofd- n.' 21. 40, j van nu af voor 'ijlen haren ccht- diensvolgens bij van kleerkasscn, spiegels, tafels, zonder lessorts, Zij verkoopt tetirig afgewrocht slaeh van para- c9 en gelast zich We’s in alpaga en ongen en verwis- luk mogen zich ten. ft opvolger te Veurne, I, te laten weten, ;omen zijn. "t sainoen, en nusor- ar kinderen bc- Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar ILichtervelde en Dlxmude naar Vleuport. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-05 3-40 5-00 I Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-50 Nieuport-Dixmude 7-15 11-55 4-20 0-00 Veurne naar Lichtervelde 7-17 12-06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 10-15 2-39 8-56 Dixmjide-hieuport 9-o0 00-00 2-20 8-3o Maar om de kinderen op le leiden, om hel hart en de ziel le vormen van een kind, in een woord om de mannen en de vrou wen voor het toekomende geslacht, het noodig onderwijs te geven, daarvoor moet men geene bewijzen van bekwaamheid leveren, om in de kalholijke scholen on derwijs te geven De eerste de beste, die zich in een kloos ter aanbiedt om broederken of zusterken le worden, is zeker van aanveerd te wor den, als hij maar een schijnheilig aange zicht aandoet; men doet hem een zwart of blauw, of grijs kleed aan en zendt hem naar eene school om te onderwijzen; of hij in staal is de kinderen iels te leeren, daar vragen zij niet naar. Zooveel kinderen naar de kloosterscholen trekken, dat is het eenigste doel der klerikalen. Als de Grondwet hel zoo wil, dan roepen wij daarop toch de aandacht der ouders, die moeten begeeren dat hunne kinderen onderwezen worden en men hunnen koste- lijken tijd niet steelt. Ehwel, wij vragen aan die ouders, die kinderen hebben, die de kloosterscholen bezoeken: ondervraagt ze en vergelijkt ze eens met kinderen van den zelfden ouderdom die de gemeente scholen bezoeken en zegt ons dan of het nog mogelijk is aan de kloosterscholen uwe kinderen toe te vertrouwen. Wij mogen ons thans aan eenen nieu wen inval van broederkens en nonnekens verwachten, en wij roepen uil: Fan de broederkens en hun onderwijs, verlost onze kinderen Xe zullen afkomon. Toen de nieuwe schoolwel werd voorge steld, riepen de klerikale dagbladen uit nevens elke ofiicieele school zullen wij eene vrije school oprichlen, hetzij in de pastorij, hetzij op hel kasteel van den een ofanderen edelman. Maar de kwestie van onderwijzers te vinden, was nog al wat moeielijk, want men kan niet veronderstellen dat de on derwijzers hunne zekere positie zullen ver laten om de slaven van den pastoor te worden, die ze zeker zal vervangen, zoodra hij maar de hand op een broederken kan leggen. Heden is die moeilijkheid opgelosl! De minister van openbaar onderwijs van Frankrijk, heeft een wetsontwerp inge diend, waarbij voortaan geene kloosterlin gen, wier orde niet toegelaten is in Frank rijk, nog onderwijs mogen geven. Daarbij zullen al de kloosterlingen, mannelijke en vrouwelijke, de toelating van onderwijs te geven worden ontnomen, in geval zij geen diploma bezitten, of geen bekwaamheids- exaam hebben algelcgd. Door dit middel zullen er in Frankrijk verscheidene (luizende broederkens en nonnenkens beschikbaar gesteld worden, en die zal men natuurlijk naar ons land afzenden, waar zij zullen gelast worden het onderwijs aan de volkskinderen te geven. Men weet dat wij hier in Belgie de vrij heid van onderwijs hebben en iedereen, al kon hij zelfs niet lezen noch schrijven, ge machtigd is als onderwijzer op te treden. De Grondwet wil dit zoo en daar is niets aan le veranderen, ofschoon wij hel eene groote ongerijmdheid en eene schreeu wende onrechtvaardigheid vinden. Een agent van policie moet bewijzen van bekwaamheid geven om aangenomen te worden; een landmeter moet zijn diploma hebben; niemand mag eene koe of een varken geneeskundig behandelen of hij moet een diploma van veearts hebben. Men zal zelfs geen werkman aanvaarden of hij moet bewijzen van bekwaamheid geven, anders zendt men hem spoedig weg. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving hetnnlbnnr voorop: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Koor Frankrijk: fr. 16-50 'sjaars. Politiek Overzicht. In de zitting van den franschen Senaat van dinsdag heeft de heer minister Leon Say de verdaging gevraagd der beraadsla ging over den terugkeer der Kamers naar Parijs, ten einde men daarover rijpelijk zou kunnen nadenken. Er is overigens ook lijd noodig om te Parijs eene zaal voor de zittingen in gereedheid le brengen. De mi nister vroeg de verdaging lot na de vacan- lien, gedurende welke de senaleurs zich bij de depai lemenlsraden zouden kunnen inlichten om met meer kennis van zaken te kunnen stemmen. Het voorstel van den minister werd in stemming gelegd; de ver daging werd aangenomen met 157 stem men tegen 126. Het bedrag der onrechlstreeksche in komsten en belastingen gedurende de maand februari laatst is in Frankrijk zeer voldoende geweest; er is voor die maand 6,267,000 fr. meer ontvangen dat de schat tingen van hel budjet; dit is een goed voor- teeken; daar hel eene herneming aanduidt in handel en nijverheid. De duilsche Bondsraad heeft het voor stel verworpen om hel ontwerp van doua- nenlarief naar eene commissie le verzen den. De beraadslaging over dit ontwerp zal in den loop der aanstaande week ge ëindigd zijn. De commissie van de oostem ijksche Ka mer der afgevaardigden, gelast met het onderzoek der wetten over de smelzieklen, heeft eenparig hel beginsel aangenomen van hel verbod van invoer van hoornvee uil de landen, waar meermaals de smet- ziekte heerscht; gevolgenlijk zal de invoer van hoornvee uit Busland voorlaat) ver boden worden. De ilaliaansche Kamer heeft het budjet der ontvangsten voor 1879 aanvaard. Er zijn talrijke ondervragingen aangekondigd aangaande de gebeurtenissen van Milaan, Genua en Chioggia. Uit Madrid telegrafeert men, dat in de politieke wereld aldaar gesproken wordt over de noodzaaklijkheid om den koning aan le raden, na een jaar weduwnaarschap te hertrouwen. De engelsche overheden van Rangoon hebben de volgende bekendmaking afge- kondigd: Hel indisch gouvernement heeft, ten einde de engelsche onderdanen te be schermen, de bezetting in Birmah ver sterkt. I el gouvernement zal zijne verde digende houding handhaven en eene af breuk vermijden, ten ware aanvallende 11- 05 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 12- 06 4-37 6-02 Veurne naar Duinkerke 8-20 55.JAAR. daden van maakten. De vijandelijkheden tusschen de neder- landsche troepen en de Alchineezen zijn hernomen. ZATERDAG 5 APRIL 1879. A.' 171. iii Uycke, an binnen als dat zij den ot gedreven, en dat zij van opende, haar lie slack van wijzen zal af- ns, duitsclie, modestoflen en broeken, lijn; orléans, de en blauwe Binitiu rnwriMniiurwr f imr jl j "inw

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1