I V V1 V Klokken. Het is dus nutteloos, heeren opstellers, dat gij i s ï1 altaar uitroept: van scholen zonder God en meesters zonder geloof, bewaar ons, Heer. V Itesluiten en Itenooniingen. Bij koninklijk besluit van 31 maart 1879, zijn benoemd in de volgende gemeenten Alveringhem. Burgemeester, M. P. Delva; schepen, M. K. Bruynoghe-Rooryck. Oeren. Burgemeester, M. P. Gbyselen; sche pen, M. J. Dequidt. Wulveringhem.Burgemeester, M. A. Cornille, zoo als gij hel zelven zegt dagelijks voor het schepen, M. G. Morlion. \a Waarom? Om dat zij wel welen dal dit alles slechts eene overgroote leugen is. Zij zijn verze kerd dal hunne schooierijen ten voordeele hunner nieuwe scholen zeer weinig zullen opbrengen, en dat, bij gevolg, hunne scholen slechts op het papier zullen beslaan. Zij welen wel dal de scholen van hel gouvernement hel vertrouwen der familien zullen genieten; dal de overgroote meerderheid in België liberaal van hart is, en dal de stemming der schoolwet, wel ver van de liberalen tol hinder te dienen, hunne partij versterken zal. Zie daar hel geheim van hun komediespel. Al de klerikale woordenkramerij is maar dollc- mansgebabbcl. Inhuldiging van don Burgemeester van Rainscappelle. Men schrijft ons uit die gemeente Maandag laatst was onze gemeente in volle Afzettingen. Er wordt aan de onderwijzers verboden te zelf- der lijd koster en gemeenteonderwijzer te zijn. De onderwijzers die deze twee bedieningen te gelijk bekleeden, zullen dus te kiezen hebben tusschen de eene of de andere plaats. De keus zal niet moeilijk vallen, want niets is aangenamer dan onder de bevelen te staan van pastors en kapelaans, ’t Is suiker en zeem! Daarenboven de post van koster is zoo winst gevend want de pastors en kapelaans schenken al hunne kleine prolijljes aan de kerkbedienden, zeggenden met Christus: de kerk is geen winkel. Ketiolen en Schoolmeester». De heilige opstellers van ons prieslcrgazetje be ginnen hun geweld wat in te toornen. Zij hebben nooit geschreven, noch zelfs niet gepeinsd, zeg- gen zij, dat onze tegenwoordige onderwijzers zouden ongodsdienstig of goddeloos zijn Zeer wel! en die verklaring doet ons genoegen. De heilige opstellers mogen ook volkomen gerust zijn voor het toekomende. Er zal aan onze onderwij zers niet verboden worden in de school van God of zijn gebod te spreken men zal hun niet op leggen slechte boeken hunne leerlingen aan te loeren en de onderwijzers, die ons uit de staatsnormaalscholen zullen aankomen, zullen ten minste, onder opzicht van zedelijkheid en gods dienstigheid, zoo veel vertrouwen mogen inboe zemen dan de broerkens en de kapelaans, die hunne opvoeding in geestelijke geslichten genieten. zaal dan degene die teweeg gebracht is door de claqueurs. Het zijn overigens overal dezelfde lieden die men in de meetings ontmoetpastors, kapelaans, abbés, kosters, kerkbedienden, kerkmeesters, orgelisten, vaandeldragers, scLalendragers, wasleveraars, reli- kwieverkoopers, kwezelaars, misnoegden die hun congé bctcekend werden, vleiers en leveranciers Zulke lieden vindt men in die meetings; en dezen, klappen op de handen en toonen een over tollige geestdrift voor de zoulelooze zeever van den hanslworst, die op het spreekgestoelte te parlesanten slaat. Wat belachelijk schouwspelMoeten die barak- kenvertooniïigcn nog eenigen tijd duren, de kleri- kalen zullen zoodanig hun eigen publiek vermoeid en beu gemaakt hebben, dat hunnen opstand tegen de verandering der wel op het lager onderwijs tol op den draad zal versleten zijn, vóór zelfs dal die wet in hel parlement zal ten berde komen. Een der woordvoerders, heeft onlangs in eehen meeting het touwtje laten zien van dal Pierjan- klaasenspel, door de toegevendheid zijner toe hoorders in te roepen. Hij was vermoeid, zegde hij, uitgeput, half dood. Hij was verplicht ge- weest verscheide dagen achter elkander te spreken, hij kon niet meer. Kan men openhartiger zijn en onbehendiger de kuiperij der fooredirektors van die klerikale ver- looning verklikken? De arme sukkelaar kon niet meer! Hij was ten einde adem. Waarlijk, men zou moeten medelijden hebben met die lieden en hun dien hondendienst niet doen verrichten. Wij hebben het schoon te zeggenMoeten de poesjenellen van het bisdom niet gehoorzamen Allen wie vier woorden kunnen uitbrengen, moeten op de planken en als Pierrot hunne les opzeggen. Denken zij dan dat zij van den barakkentroep deel maken, lol hun genoegen Neen, neen, zeggen de langgerokten, vooruit, papieren mannekens, danst zoo als wij fluiten God wil het En als men die barakken redenaars hoort spre ken, verneemt men uit hun mond dat die wet de doodsteek is voor de liberale partij; dal de liberale partij zich nimmermeer zal oprichtcn; dal hel met haar gedaan is, en dal de klerikalen terug aan hel ministerie zullen komen, niet meer voor eenige jaren, maar vooreen langen en onbepaalden lijd. Maar, als het alzoo is, waarvan beklagen zich al die poetsenmakers Zij zeggen hetzelve, dat zij al de troeven in hun spel hebben Dat alles hun mêc slaat. Zij hebben voor hen zij verzekeren hel met stoutmoedigheid de kerk, de grondwet, het goddelijk recht, liet politisch recht, het burgerlijk recht en het volk; al de huisvaders zijn voor hen en de familien ook; men is bereid hen overal te helpen scholen slichten, de kosten er van af te dragen, scholen, waarin zij alleen de meesters zullen wezen en onderwijzen zullen hetgeen zij willen. De scholen van den staal zullen verlaten en ijdel zijn, zeggen zij; de onderwijzers zullen allen lot hen overloopen, verleid door de buitengewone voordeelen en beloofteu die zij aan dezen zullen doen; de sleutels, zullen op de deuren der scholen zonder God, van builen blijven steken. Waarom, als nu die lieden zoo verzekerd schijnen van hunnen zegenpraal, waarom al dal paauwen- Bekwaam. Wat ziet men nu gebeuren! roept het Leuge- naartje uit. De deftigste, de bekwaamste Bcstuur- decsvallen slachtoffers van hunne getrouw- heid aan God en aan de 11. Kerk. In Veurne zijn er twee Bestuurders gevallen, namelijk: de heer L. Bieswal, gewezen Arron dissements Commissaris, en de beer baron ller- wyn, gewezen voorzitter der Commissie van hel gevangenhuis. Als dit de bekwaamste zijn, wie zijn dan de be kwame? Wie zijn dan degenen, die hel heilig bladje «oprechte nulliteiten» noemt? That is the question! Sprekende van kapelaans, wij vernemen dat een kapelaantje van Mechelen gaan loopen is, omdat hij doorliet parket vervolgd wordt voor oneerlijke aanslagen op jonge koraals. Het schijnt, dat het reeds meer dan een jaar is, dat dit kapelaantje de jonge kerkbedienden in hel vuil broerkensonder- wijs oefende. Doch hij ook las in de kerk het gebed voor: van meesters zonder zeden bewaar ons, Heer. Óch! Deere toch! kapelaantje, waarom zoo der. hijpocriet spelen. Alles komt toch uil, en de on deugd heeft nooit langen duur. redevoering ontmoete, getuigde dat hij do gevoe lige snaar des harten van alle de aanwezige had getroffen. Nadat er naderhand op aller heil ge- deel der feest, de woordenwisselingen vai? vreug de aan. Hel is waarlijk jammer dat een aanhoudenden regen de opstijging van den ballon de vooruit gang en de algemeene verlichting des avonds, is komen verhinderen. Wij ook, wij brengen alhier aan hel nieuw schepenkollegie onze hartelijke gelukwenschen. Moge hel lange jaren zetelen en met vast beraden heid on moed hel liberaal programma uitvoeren Wij konnen niet sluiten zonder eene openbare hulde te brengen aan den hoofdonderwijzer M.' Vanden Weghe-llabaey. Hel is aan zijnen ijver, arbeid en leiding dat wij de uitvoering van alle de versieringen verschuldigd zijn. Alles is opperbest gehikt en deze vrijzinnige bclooging strekt de helden van hel feest grootelijks lol eer. Een A din kerkenaar. Klerikale beleefdheid. Geene deugdzame katholieken mogen bij hel Gouvernement in bediening blijven. Zoo spreekt het Leugènaarlje, Indien hel heilig bladje recutzinig gelooft dal hel Gouvernement geene deugdzame katholieken in bediening wil behouden, dan moet het ook aan nemen, dat hel Ministerie zoo weinig als hel maar eenigzins mogelijk is deugdzame katholieken lot eene bediening zal benoemen, en dan komt hel klerikaal papiertje noodzakelijk lol het besluit, dal de nieuwbenoemde burgemeesters en schepenen onder de minst deugdzamen van den raad gekozen zijn. Salueert, burgemeesters en schepenen van Veui nambacbt, bet heilig Leugenaartje, en bedankt het voor zijne beleefdheid ten uwen opzichte. feest, want zij vierde de inhuldiging van haren achtbaren nieuw benoemden Burgemeester d’heer L. Houlsaeger. Van 's morgens vroeg werd dit feest aangekondigd door het losbranden van hel kanon en het wapperen der honderden nationale vaandels. Alle dorpbewoners wrochten onver poosd lol liet versieren hunner woningen praal bogen en jaarschriften ontbraken niet. Rond twee ure vergaderde zich de stoel aan d’herberg de Violon; alwaar de heer Burgemeester Meeting. Een nieuwe klerikale meeting, of volksvergade ring, zal op den tweeden Paaschdag te Veurne plaats hebben. De reeds ingeschrevene redenaars, die hel wets ontwerp Van Humbeeck op het lager onderwijs zullen bespreken, zijn de volgende: 1." Kó, 2.° Van Riekeghcm, 3.“ Van Gaaighein. Gelijk hel woord meeting het aanduidt, zal iedereen op deze vergadering worden loegelaten. De kleine kinderen zullen er mogen plaats nemen nevens de groole. Hoe meer volk, hoe beter en van spioenen zal er geene kwestie zijn. ELK ZEG HET VOORT. Bij koninklijk besluit van 1 april 1879, wordt de heer Declercq Henri, ondcr-luilenant bij hel korps pompiers onzer stad benoemd, iu vervanging van M.r A. Houlsaeger, ontslaggever. - ---- - Inhuldiging van den burgemeester van Adinkerke. Adinkerke, 30 Maart 1879. Mijnheer de Uitgever, Gelief een klein plaatsken aan het volgende ver slag in uw geacht weekblad ie geven. Donderdag 27 Maart was eene sclioone dag voor de gemeente Adinkerke; deze zal lang bijblijven, want hij is met eene oprcgle blijdschap bestempeld geweest. Het gold alhier de plechtige inhuldiging der heeren Luyssen en Schipman met Vanhoulle, de eerste als burgemeester en de twee andere als schepenen der gemeente, immers een geheel nieuw liberaal schepenkollegie. Van daags voor het feest, werkte men iverig aan hel planten van sparreboomljes, plaatsen van vaandels, wimpels, iriomppoorlen en andere ver- cicrsels, dusdanig dal Adinkerke als in een lusthof herschapen was. Het was wel te merken dat de nieuw benoemde bet vertrouwen hunner ingezete nen genieten. Menige huizen waren met jaar schriften voorzien en onder deze onderscheide zich de woonst van den hoofdonderwijzer Vanden Wege. Om 9 t/2 ure, was een stoet gevormd van al de schoolkinderen, hel oud gild van S.’ Sebasliaan, hel muziekgeiiootschap van Slc Cecilia, den welken gevolgd van de heeren Raadsleden, ambtenaren en verdere genoodigde, ter slalieplaals loogde, waai den nieuwen burgemeester met den trein van 10 1/2 aan kwam. Weldra kondigde hel geschuifel van hel stoom tuig de imkomst aan. Een langdurig en herhaald hoera! begroete den heer burgemeester Luyssen, en bij zijne intrede snelde hem de menigte te ge- moel om hem de beste gelukwenschingen toe te brengen. Oud en jong, kreupel en mank, alles was te been. De stoet hervormde zich welhaast en trok het dorp door, onder de levendigste begroetingen, lol verre op den dijk, van waar dezen, gedurig ouder hel spelen van hel muziek, naar hel gemeentehuis richtte, om in openbare zitting tol de plechtige aanstelling overlegaau. Gedurende dit feest werd er door de zorg der nieuwe bestuurders eene milde brooddee'.ing aan de behoeftige van hel gemeente verricht. Dit lief dadig werk eischl gene verdere aanmerking. Rond de 1 ure begon hel banket iu hel gemeente huis bij Capoen, aan hel welk er een 60lal per sonen deel namen. Bij het nagerecht nam de heer Vanden Weghe het woord en in eene goedgepaste redevoering brachte hij de nieuwe bestuurders alle i heilwenschen toe. Het sijmpathiek onthaal dal deze redevoering ontmoete, getuigde dat hij de gevoe lige snaar des harten van alle de aanwezige had getroffen. Na dat er naderhand op aller heil ge- -o—t-- i-Er zijn pastors die gelooven, dal zij vrijelijk dronken was, brak alsdan het ware, hel geestige geschreeuw, die jeremiasklachten en die meetings? over do klokken mogen beschikken. ->-• --- W:,si-nm i fhn dat. zii wel weten d.it dit alles yjg peofen bedriegen zich. De burgemeester mag verbieden dat de klokken geluid worden, of wel, op den feestdag van den pastor, ofwel, tij dens de benoeming van eenen klerikalen volksver tegenwoordiger of senateur, of wel ter gelegen heid van andere omstandigheden, die met de gods dienstoefeningen niets gemeens hebben. Advies ter overdenking van den pastor van Bulscamp. (.Medegedeeld

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 2