s. L I r x. A den 30. Romania Lahaye, dochter van Leonard en van Virginie Becuwe, Bewesterpoort. 32 28 18 10 4 4/12 5/12 6/12 7/12 8/12 Kwart na 4 ure deed de burgemeester zijne intrede; de treilende stoet, die hem afwachtte, ontving hem met de kreten: leve de burgemees ter!» en welkomsgroeten en gelukwenschingen om ter meest. Terwijl men hem de eerewijn aan bood, nam een dorpsgenoot, in naam zijner mede burgers, het woord, wenschle heil en drukte de Inhuldiging; van den burgemeester van Vinchem. Men schrijft uil Vinchem, 29 Maart: Donderdag heeft hier hel inhuldingsfeest plaats gehad van M.' Desiré Vcrfaillie, onzen goeden burgemeester. Ons klein dorp had zijn feestgewaad aange trokkén ter dezer gelegenheid. Praalpoorlcn en opschriften waren er in overvloed. De vaandels wapperden aan alle huizen, kortom een ieder zei Vcrfaillie moet toch oenen beminden burgemeester zijn om zoo veel eer aangedaan te worden. De stoet die den gemeenteraad naar hel Gouden Hoofd leide was overgroot. Het muziekkorps van Wulvcringhem opende den stoel, op alle aange- KORREKTIONNELE RECHTBANK VAN VEURNE. Karei Dewitte, werkman to Oostkerke, Alois Beauprez en Gustaaf Vanlaelhem, werklieden le Caaskerke, elk 41 fr. boete, over slagen en nachl- gedruis. Karei Vanleenhove, werkman te Keyem, 26 fr. boete, over smaad. met donderend gejuich begroet werden, de kreet «levede burgemeester!» steeg uit aller borsten. D’heer Debruynealhoewel kloekmoedig van karakter, was bij dit alles zichtbaar aangedaan. Natuurlijk! want het waren dezelfde burgers die hem, op 29 October, de meerderheid verschaft hadden, die hier nogmaals kwamen bewijzen dat zij geene valschaards waren (gelijk men hun van de stoel der waarheid lasterend naar hel hoofd geworpen heeft) maar vrije mannen die hun aan gezicht durven toonen en als het er op aankomt hunnen weldoener, onder de toejuichingen des volks, zegevierend naar het gemeentehuis geleiden. Nu stapte de burgemeester in zijn rijtuig. De stoet trok op naar de Lijnde. Nieuwe geluk- wenschen. Insgelijks aan de dreef der Fijnteele» welkomgroet en eerewijn, onder eene prachtige praalboog daar met liefde opgericht. Aan «Machuit» was de harmonie van Oostvlc- teren daar om het feest op te luisteren, speelde de Brabanponne, onder donderende toejuichingen der menigte die zoo talrijk was dat men er niet kon doordringen, oin aanspraken en gelukwen- schen le aanbooren. Alleen kan ik zeggen dat de lieer Breyne, schepen, in naam van den gemeente raad, verheugd was zijnen vriend op nieuw te mogen inhuldigen als burgemeester, hem beloven de in alles zijne medewerking te verleenen strek kende tot welzijn hunner medeburgers. Onderwijl was de schitterende stoet tot twintig rijtuigen aangegroeid, al de zwëepen met blauwe slrekjes voorzien. Geen een Pollinchovenaar herin nert zich ooit zoo een prachtig onthaal bijgewoond te hebben: om zoo te zeggen was de geheele ge meente er om door handdruk of groet genegenheid te bewijzen. Het muziek stelde zich aan het hoofd des stoels en onder hel spelen van marchen en de losbranding van 29 welgeoefende schotters, trok men door praalbogen en vaandels naar het dorp, dal heerlijk versierd was, bijna op alle huizen wapperden drie kleurige vlaggen, en gevolgd door eene geest driftige en juichende menigte kwam M. de Burge meester aan liet Gemeentehuis, alwaar de eere wijn op nieuw aangeboden werd, bij hel aflezen van welkomgroelen en gelukwenschingen door twee jongelingen die zich zeer wel van hunne taak kwelen en levendig loegcjuicht werden. De burge meester antwoordde op eene welsprekende manier en drukte de verzekering uit dat zijn grootste geluk I zou bestaan in dienst le bewijzen aan zijne mede burgers, aan welke hij plechliglijk beloofde zich van zijn ambt waardig te maken; hen bedankende voor hunne verkleefdheid en genegenheid, welke zij zoo grootelijks kwamen bewijzen, trad bij in hel Gemeentehuis onder de kretenLeve de Burge meester! welke tenallen kante uitbet volk oprezen. Dan ging de menigte uiteen om zich hier en daar wal le ververschen onder allerhande geestige ge sprekken, hel hart te vreden omdat elk het zijne bijgedragen had om hunnen volksvriend zooveel eer le bewijzen. ’s Avonds prachtige verlichting; bijna alle huizen waren versierd, hier las men versjes, daar jaar schriften en welkomgroelen, alles was wel uitge dacht volgens de omstandigheid. Vooral lokte het huis van den heer P. Bcschuyt veel aanschouwers, omdat hel door zijne schitterende versiering en verlichting uitmuntte. Eer aan u! Pollinchovenaars, gij kent hel om feest te vieren, als gij een burgemeester hebt naar uw gedacht; ook zal mij dit lang in het geheugen blijven, want nergens op gemeenten heb ik zulke schoonc feesten gezien. Voor zoovele eerbewijzen moet M. De Bruyne toch een ware volksvriend zijn. de driejaren voorafgaandelijk gevangenis moet af rekenen. T’Kint heeft dus nog vijf jaren en vijf maanden celgcvangenis te ondergaan. Hij zal de gevangenis van Leuven omtrent de maand juli 1884 verlaten, indien hij geene andere strafvermindering van wege de koninklijke goedertierenheid bekomt. de 2", 3', 4" en 5* jaren; de .6', 7', 8' en 9' jaren; de 10', 11' en 12' jaren; de 13' en 14' jaren; het 15' jaar. Daaruit volgt dus dat T’Kint zal doen £9 maanden voor liet 1' jaar; de 2“, 3', 4' en 5' jaren; de G', 7', 8' en 9* jaren; de 10', 11' en 12' jaren; de 13' en 14' jaren; hel 15' jaar. Zijnde een totaal van 101 maanden, het is te zeggen acht jaren en vijf maanden, waarvan men zichten stond de vreugde le lezen. Ten gemeente huize werd den eerewijn de hoeren van den raad aangeboden. Na gelukwenschingen van Burge meester en Schepen ging de stoet uiteen om toe bereidselen te maken voor de verlichting welke des avonds moest plaats hebben. Dezelve was allerprachtigst en overtrof aller verwachting, twee woningen slechts bleven zonder koersen, hel huis van Sissen en de pastorij. Een pastor en een schoenlapper waren de eenige ingezetenen welke niet wilden medevieren. Met den pastor vooral is er goed gelachen geworden, de verzen ter zijner eer gemaakt hier allen opge ven, is onmogelijk. Edoch wij kunnen aan de goesting niet weerstaan, u het klein gedichtje van eenen veel beloovenden Vincbemnaar mede le doelen O mijne goede Vinchemnaren Gij moet u allen rond mij scharen; Hoort wel naar menheer pastors raad Maar luistert niet naar zijnen daad Gij weet die man is nooit verzaad Als het hier naar zijn goest niet gaat. T Is in ’t huis Een hel gespuis. Mie is zoo boos gelijk een wezel Zij knabbelt ja gelijk een ezel; Mijnheer pastor die draagt den broek Toch moet hij slaan al in den hoek. Gij weel het wel het jaar te voren Er brandden keerssen op den toren. Hij had des snachts de schoonste droomen Het was al voor den Paus van Roomen; Maar nu voor ’t eerste magistraat Hij is enkel niet te zien op straat, Zelf gene keers al voor zijn ruilen Al wint hij hier schoon zijne kluiten. Zoo Vinchemnaren wil voorlaan Om geen advies naar pastor gaan. llgemeene TJJdingen. HH. MM. de Koning en de koningin hebben maandag middag Londen verlaten. Kwart voor twee uren waren zij te Douvres, waar zij zich ou- middelijk voor Oostende inscheepten. Onze vorsten zijn maandag avond om 6 uren 30 minuten te Oostende gekomen op den stoomboot Comte de Flandre, commandant Roger. MM. Heyvaert gouverneur van Weslvlaanderen, Van Iseghem, burgemeester van Oostende waren de vorsten bij hunneonlscheeping gaan ontvangen. M. Dufour, colonel der marine en M. Delcour, in genieur van marine, bevonden zich op den stoom boot. De Koning en de Koningin zijn niet te Oostende stil gehouden. De koninklijke trein dieop HH. MM. wachtte is om 6 ure 45 m. vertrokken. Hel was 7 uren 15 m. toen hij door deslatie van Brugge reed. De Gazelle maakt de volgende berekeningen, over den waarschijnlijke» duur der opsluiting van Eugccn T’Kint in de celgevangenis van Leuven De wet van 4 maart bepaalt de verminderingen van straffen, ten voordeele der veroordeelden, welke die ondergaan in de celgcvangenis. Die ver minderingen zijn 3/12 voor het 1' jaar; Inhuldiging van den nieuwen burgemeester te Pollinchove. Mynheer de opsteller van het Advertenlie-blad, Gij zoudl mij verpichten paals te verleenen aan een kort verslag over het leest dal ik bijgewoond heb, ter gelegenheid der inhuldiging van d’heer Debruyne, als burgemeester van Pollinchove, oji donderdag 20 maait. Ik stond waarlijk in verrukking, toen ik zag hoe de Pollinchovenaren dien waren volksvriend ont haalden; ’k was aan «de Gaapaard toen ik achtien wel bespannen rijtuigen zag aankomen, allen be zeten door de treffelijkste burgers der gemeente, die hunnen burgemeester le gemoet kwamen en gelukwenschen. De inwoners van hel gehucht had den te zijner eer twee praalpoorlcn met jaar schriften opgericht en zeer bun best gedaan. verwelkomt werd door de heeren schepenen, leden van den gemeenteraad, geestelijke overheid enz.... Daarna begaf zich de stoel in de volgende orde ter dorpplaals: l.°Man te paard voerende hel vaandel der gemeente; 2.° 16 mannen te paard, allen in hel blauw afgezel; 3.' Hel muziek Phil harmonic) van Nieuporl; 4.’ De schoolkinderen, allen voorzien van hel nationaal vaandel; 5." De I oprechte gevoelens hunner verkleefdheid uit. De bolders maaalschappij Eendracht,bestaande burgemeester dankte in welgepaste woorden, die uit 50 mannen; 6.° De maatschappij Sl. Sebasliaan; .--i. i 7.° De heeren voorzitter en leden der Willemfonds- afdeeling van Nieuport; 8.' De heeren Pastoor, Onderpastoor en Kerkraad; 9.” Hel Armbestuur; 10.° De Gemeenteraad; 11.“ Burgemeester en Schepenen, en eindelijk; 12.° 3 mannen te paard versierd gelijk de eersten. Gedurende den doorlochl op de dorpplaatst, bracht eenieder hel zijne bij om den heer Burge meester te verwelkomen; ineen dertigtal plaatsen werd hem den eerewijn aangeboden. Nu en dan hoorde men hel geluid der klokken, de schoonc lonen van T muziek, hel gebommel van kanon, en alles was in volle vreugde. Omstreeks 6 ure trok de stoet het gemeentehuis binnen; gansch de gemeenteraadkamer was weldra opgepropt van menschen. Was daar dal de heer D. Verstraete, nieuw benoemde Schepen en de heeren Leden des gemeenieraads den vereischten eed aflegden, en waarop 6 redevoeringen volgden te weten: de door J. Vanhoulte, 1* schepen, die beloofde den heer Burgemeester bijleslaan in al zijne ondernemingen; de 2' door I). Verstraete, 2' schepen, die in naam der groote meerderheid van de ingezetenen, den heer Burgemeester zijne gelukwensciien aanbood en hulde bracht aan Z. M. den Koning over de benoeming van den heer Houtsaeger. Daarna zegde hij, dat de heer Burge meester benoemd was onder een gouvernement, dal niets anders wenscht dan den bloei, den voor uitgang van het liefelijk Belgenland en hier door dacht hij in hem eenen waren voorstaander te vinden, om de ware belangen der gemeente en der vrije instellingen te verdedigen. De beet schepen voegde er bij dal de heer lioulsaegcr op zijne medehulp grootehjks mocht steunen, dat hij in hem ook eenen voorstaander zoude vinden van handel, nijverheid en ouderwijs. De 3° door den heer A. Dewitte sckrelaris, die klaarblijkelijk deed verslaan dal den heer lioulsaegcr waardig was het ambt van Burgemeester te bekleeden, aan gezien hem reeds van over jaren vele bedieningen loeveilrouwd waren geweest. De 4' door denbeer G. Dewitte, hulponderwijzer, die zegde in den heer Burgemeester eenen waren voorstaander van hel onderwijs le vinden, ja, een man die zou werken om tot hel doelwit te geraken welke ons staats bestuur in zake van onderwijs voorstek. De 5' door den heer Dcdeyslere, hoofdman der Bolders- maatschappij; hij wenschle in wel gepasie woorden den heer lioulsaegcr veel geluk in zijne nieuwe bediening; er bijvoegende dal hij zich gelukkig achtte den nieuw benoemden Burgemeester onder getal zijner gildebroeders le mogen rekenen. Eindelijk de 6' door den heer Deswarte, voorzitter der VVnleinfondsafdeeling te Nieuporl. Deze moe digde de heeren Houtsaeger en Verstraete aan om, als leden van Willemtonds, mede te werken lol de aanmoediging van de studie in hel gebruik der nederlandsche taal en de behartiging van alles wal kan bijdragen tol de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling der vlaamsche bevolking, ten einde alzeo den nationale» volksgeest in België te ver sterken. Hier op volgde het antwoord van den heer Burgemeester. In goede woorden, bedankte hij de redenaars over ue gelukwenschingen welke zij hem gedaan hadden en voegde er bij dal hij ging trachten te beantwoorden aan hunne vurige ver langen. Hond acht uren begon de verlichting; in weinige stonden was gansch hel dorp als bij klaren dage, want alle woningen waren schitterend verlicht. Vreugdevol is dit schoonc leest door danspartijen, gezangen gesjiel rond middernacht opgehouden. r Burgerstand tier stad Veurne. GEBOORTEN. ZITTING VAN 5 APRIL. ---- -- 4/12 -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 3