VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 113. Veurne, 11) April. Eenafzonderlijk nummer -10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, cn op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk ohderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Dnt komt. er van. In oen vorig artikel hebben wij gezegd, dal vele der petities, die in de Kamer ontvangen worden en door de klcrikalen gericht zijn legen de nieuwe onderwijswet, valsch zijn. Uit Erquelinnes wordt thans gemeld, dat hel verzoekschrift, in de Kamer ontvangen en zooge zegd uitgaande van hel Gemeentebestuur dezer plaats, insgelijks een valsch stuk is. In zitting van verleden vrijdag verklaarden al de leden van den raad, dal niemand hunner zulk een stuk geteekend had en werd met algemcene stemmen besloten cenc petitie naar de Kamer te zenden, om inte gendeel te vragen dat de wet van 1842 afgcscliaft en vervangen worde door de wel, voorgesteld door het gouvernement. Hel is niet de eerste maal dat de klerikale partij I en de geestelijkheid zich schuldig maken aan schriftvervalsching en schelmerijen van dien aard. Hel feit, welk wij hier aanbalen, en dal misschien reeds het 50c is, welk in de Kamer bestatigd Dat mouvement is niet anders dan een mouve ment van schriftvcrvalschers en boerenbedriegers. Duinkerke naar Veurne Veurne naar Lichtervelde 7-24 POLirilCK. OVKïtZICHT. De russische nihilisten hebben hij hunne reeks misdaden een afschilwelijk schelmstuk gevoegd dal door gansch Europa oenen pijnlijken indruk zal maken en de verontwaardiging van alle welden kende lieden zal opwekken. Maandag, om negen uur des morgens, deed de keizer van Rusland zijne gewone morgend wan deling voor het paleis van den staf. Een persoon plaatste zich tegenover liet minis terie van buiteiilardsche zaken, en bevond zich nabij den keizer, wanneer deze voor bij ging. Hij loste vier revolverschoten op den vorst, maar gelukkiglijk heeft geen enkel schol getroffen. De moordenaar is aangehouden. De moordaanslag op den keizer van Rus- land verwekt alom, en te recht, de diepste ontroering, de grootste verontwaardiging. Het schelmstuk wordt de .Nihilisten ten laste gelegd. Die partij, welke in den don keren werkt heeft vertakkingen door gansch Rusland en heeft er van de poli tieke moord een stelsel gemaakt, eene groole reeks misdaden, in den laatster) lijd bedreven, is hier een bewijs van. Rusland verkeert in eenen zeer neleli- gen toestand; de haat lusschen de verschil lende klassen is er ten top gestegen; de eene burger wantrouwt er den anderen; men waant er zich omringd van bespie ders en verklikkers. Om in dien toestand te behelpen was hel russisch gouvernement nu juist voor nemens de groole hervorming te volledi gen, onder de regeering van Alexander 11 ingehuldigd, liet had eene commissie in gericht voor de afschaffing van hel hoofd geld mi om dit door andere belastingen te vervangen, daar het hoofdgeld op de arme klassen drukt. Die maatregel werd een parig dooi de dagbladen en de openbare denkwijze loegejuicht. Men dacht er ook aan om den boer te ontlasten en de wel stellende klassen hel meest te doen be talen. Verhopen wij dat de moordaanslag, die maandag gepleegd werd, geene veran dering in die goede voornemens van hel russisch gouvernement brengen zal en hel er zich zal op toeleggen om de misnoegd heid-onder hel volk te doen verdwijnen door hel invoeren van wellen, die het algemeen welzijn kunnen bevorderen. De onderhandelingen over deegyptischc crisis duren te Londen en te Parijs voort, en de wisseling van gedachten worden lusschen de twee kabinetten voorlgezet men te doovenWij hooien hem op alle loonen aanhoudend roepen: Weg mei de «katholieken! Weg met de leering van «Christus! Weg met hel kruisbeeld ten strijde dus, ten strijde ZATERDAG J9 APRIL iK’l). o5.r JAAR. 7-45 Nieuport-Dixmude 7-10 2-35 8-49 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-15 8-30 Niet waar, beste lezer, als men zulke taal leest, moet men denken dal de kleri kale gazellen hunne lezers de grootste suk- kelaais geloven. Inderdaad is er in hot aangehaalde wel een enkel woord waar heid? Zegt ons ecus, wie roept: weg met de leering van Christus! weg met hel kruisbeeld9 Zijn hel de liberale ministers? In geener decle, want in de nieuwe schoolwel wordt hel godsdienstig onderwijs voorgeschreven en de scholen wordt n open gesteld aan de geestelijken. Is dal misschien nog niet genoeg?.... Maar zoo de klcrikalen een burgeroor log droomen, dan spelen zij met vuur. Stellig hebben zij benden lanalieken on der de hand in de dorpen, maar al de groole sleden zijn legen hen, buiten twee of drij. Het kieskorps wil van de klerikale dominalie niet meer, dat hebben de kie- zingen van juni en October bewezen. Alwie denkt, beweegt en leeft is legen de kleri kale heerschappij. Door revolutie aan te blazen zullen zij een storm over hun hoofd halen die hen verbrijzelen zal. Gelijk M. Bara in de Ka mer gezegd heeft: «indien gij de eerste plichligen wilt worden, zuil gij ook de eerste slachtoffers zijn van de dolzinnige beweging in he! leven geroepen. Inderdaad de geestelijkheid geniet van den Staal, in alles, voorrechten en voor- deelen; en eene omwenteling zou haar alles kunnen doen verliezen. Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop f oor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Itelgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Koor Frankrijk: fr. 16-30 'sjaars. Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Lichtervelde en Dixtnude naar KJieupórt. 6-15 11-02 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-45 Nieuport-Dixmude 7-10 12-05 4-20 0-00 12-13 4-40 6-10 Veurne naar Duinkerke 8-13 10-12 zonder er tol heden iets stelligs van te weten is. Volgens men thans uit Constanlinopel telegrafeert zou men nog niet geheel heb ben afgezien van het ontwerp van mixte bezetting van Rumelie. Er zou geene spraak meer zijn van eene italiaansche bezetting, ten gevolge der weigering van Italië. De Russen zouden voorloopig in Rumelie blij ven, na den dag door hel verdrag van Ber lijn voor de ontruiming bepaald. Naar men uil Rome meldt, zou Garibal di voornemens zijn in de italiaansche hoefdslad te blijven cn hij de krachten, die hem nog overschielen, willen toewij den, om van bet gouvernement de hervor mingen te bekomen, die bij noodig gelooft ter verbetering van het lot der volksklas sen. De oproermaker* I Sedert dertig jaren worden de liberalen op alle loonen uilgernaakt als godsdienst vervolgers en pricsierhalers. Wal ondankbaarheid Immers gedurende juist dat vierde eener eeuw zijn de kerken in monumenten ver anderd; de welstand en overvloed in de pastorijen is gestadig aangegroeid. Ieder een weel dat en ziel hel dagelijks. Maar de weelde verblindt. Ten gevolge der nieuwe schoolwel, wil len de klcrikalen dal de boeren revolutie gaan maken. Hunne dolzinnige woede kent geene palen; zij droomen van T jaar 50 en verlangen (‘ene geweldige omwente ling om hunne verlorene heerschappij terug te krijgen. Maar T zal nog lange zijn Ziehier, boeren en burgers, een oproep lot revolutie die wij in (‘en klerikaal blad aantreffen en aan uw nadenken overleveren opdat gij de klcrikalen zoudl loeren ken nen Vooruit! katholieken, vooruit!uil den hoek, brave boeren!Komi van achter de gordijn te voorschijn, deftige burgers!.... op hel appel, gij allen die nog een druppeltje katholiek bloed in de aderen vloeien hebt; want de vijand na- dort. Wat zeg ik: hij is daar. Wij zien hem inde geuzen-gazellen alles uilkra- oin onzen godsdienst uit de harten wordt, geeft een gedacht van de weinige waaide 4 Pd welke men moet hechten aan de petities der kleri kale partij. WMSQatrrrx i ----

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1