gezien dal zooveel belangstelling Totaal 55 00 Er zijn 88 werklieden behouden boven gebracht. 6839 38 5312 39 en van Marie Plaetevoet. 592 16 6895 83 2575 47 6303 67 was sprong onze gewezen burgemeester op en zich verrechtvaardigen met op eenen stoel te klim men en lawijl te maken, maar dit had geen bijval. 32,190 80 Verschil Hierbij voegende de schuld bekend bij hel eerste verslag I I fr, 17,818 49 Vind men eene som van zeventien duizend acht honderd achttien franken negen en veer tig centimen welke het bestuur Baelden ten achter is gegaan zonder het minste nuttig werk verricht te hebben. Deze zitting zal voorzeker in het geheugen van een ieder blijven. Eer aan onzen burgemeester Dedeyslere, deze zaken te Lebben bekend gemaakt. Zulks was eene meesterlijke plicht omdat hel noodig is dal ieder de verantwoordelijkheid zijner daden drage. XX. om te tieren en iemand uil te schelden. Onze held ging dan van de vergaderzaal in de herberg en zong dddr zijn liedje. Twee of’ drie klerikale sleepdragers die zich in hel publiek be vonden verhaastten zichtoete juichen;doch, hunne vreugde was van korten deur: Een tweede verslag was afgelezen en bewees Dat er in kas was op 8 januari 1873, fr. 5665 72 Sedert 1873 is er ontvangen geweest over hulpgelden van den Staal en de Provincie voor het leggen van den steenweg van lloulhein naar de Graignard fr. 39,030 18 Van deze som is maar aflos van schuld gedaan geweest 1476 36 1582 44 K0HBEKTI0NNELE HECHTBANK VAN VEUBNE. Pelagie Winne, huisvrouw van Isidoor Garnier, werkvrouw te Zarren, 5 fr. boete, over eerroof. Louise Titeca, huisvrouw Pieter Vandecasteelc, te Veurne, 8 dagen gevang, over eerroof. Karel Six, werkman te Grombcke, 2 maanden gevang, over diefle. Francis Gallè, dienstknecht te Adinkerkc, 15 dagen gevang, over slagen en 10 fr. boete, over beleedigiugen. Karei Amey, werkman te Veurne, 8 dagen ge vang, over slagen. eene ^Tijdingen. Het Assisenhof van West-Vlaanderen, waar van de opening vastgesleld is op 28 dezer maand, zal uitspraak doen over de menigvuldigediefstallen gepleegd in den loop der jaren 1877 en 1878, in West-Vlaanderen en op de grenzen van Frankrijk, door eene bende, waarvan een twintigtal deelne mers voor het gerecht verschijnen. Onder deze lelt men mans- en vrouwspersonen, verschillige bedrijven en ambachten uitoefenende, zooals koopmans, winkeliers, herbergiers, kleermakers, wevers, spinners, rondleurders, enz. Zij stolen al wal onder hunne handen viel en bezochten bij voorkeur de pastorijen, de winkels en de hofsteden in dorpen en steden. Verscheidene wagens met paarden bespannen, zijn er noodig geweest om de gcslolcne voorwerpen, als bewijsstukken dienende, naar hel gerechtshof te vervoeren. Deze voorwer pen bestaan in geldspeciën, likeuren, eieren, boter, zilverwerk, tabak, brood, vleesch, kiekens, fou lards, halsdoeken, lijnwaad, stollen, diamanten, enz. enz. Do twee hoofdmannen der bende zijn ieder 38 jaar oud. De eene, Waarloop, Eduard, gezegd de Langharige, is geboortig van Kortrijk; de andere Specksiadt, Jan, bijgenaamd de Antwerpenaar, is geboren te Weelde. Al de deelnemers der bende hadden eenen bijnaam. Men vindt er de Spons, de Plakker, de Kazak, de Krekel, de Zwarte, de Fran- faise en andere soortgelijke benamingen. Eenigc der dieven zijn bovendien beticht van gewelddaden en andere aanvallen, gepleegd om de dieftenlc verzekeren of er de ontdekking van te beletten. De lezing van den beschuldigingsacl zal een dag lang duren. De stad Blankenberge gaat het badsaizoen van 1879 openen met een groot internationaal festival van harmonie, fanfaren en samenzang, ingericht door de koorzangmaatschappij de iïoordzanyers. Te Antwerpen heeft hel proces Retsin de ge moederen in eene oprechte opschudding gebracht. In de herbergen en de kringen hoort im-n bijna over niets anders spreken. Retsin heeft zijne voor- en tegenstanders. Dezen houden hem voor on- plichlig, genen voor schuldig. Zelden heeft men een proces gezien dal zooveel belangstelling opwekt. Er is gemeld geworden dat de justieic op het spoor was van den dader der brandrampen, die eenigc weken geleden de schuur en de hoeve van den landbouwer Pieter Beuckelaer, ie Deurne, bij Antwerpen in asch hebben gelogd. Ziehier de in lichtingen welke de Anïwerpschcdagbladen geven: Zaterdag heeft het parket onzer stad zich ter plaats begeven en heeft liet geschrift der kinderen Beuckelaer onderzocht. Hieruit is gebleken dal hel geschrift van eene der dochters, dal van de ge naamde Josefien, 15 jaar oud, met het geschrift der brandbrieven, die vroeger aan Beuckelaer ge zonden werden, overeenkwam. Men ondervroeg Tjonge meisje en deze, na eenige aarzelingen, deed spoedig volledige bekentenissen en verklaarde dal zij de hoeve in brand gestoken had met fosfoor- kens. Ondervraagd over de drijfveer dezer misda den antwoordde zij dal hel was omdat zij door haren broeder geslagen werd. Het ongelukkig meisje had een zeer goed gedrag, en volgens de vaststellingen der geneesheeren zou den hare geestvermogens niet gekrenkt zijn. Nog- tans heeft men sedert eenen zekeren lijd bemerkt dat zij altoos zeer neerslachtig was en doorgaans de eenzaamheid zocht. Ten gevolge van haren jongen ouderdom is het meisje niet aangehouden, doch men heeft haar onder de bijzondere waak zaamheid barer ouders geplaatst. Door deze droe vige omstandigheden is de moeder van het meisje zoodanig getroffen geweest, dal zij gevaarlijk ziek te bed ligt. Een smartelijk ongeluk is den 10 dezer, rond 10 1/2 ure des avonds, langs den spoorweg te Moen gebeurd. De genaamde Pelagie De Cocq, oud 40 jaren, echtgenoote van August Van den Bosch, baanwachter n° 28 op den ijzeren weg te Moen, willende den spoorweg overgaan, werd verrast en geworpen in den gracht door den reizigerstrein, vertrekkende van Ronsse rond 10’s avonds naar Korlrijk. Het slachtoffer werd er gevonden en opgenomen door haren man, die baar ten huize bracht, alwaar zij drie uren nadien bezweek. Hel programma voldoet immers ook aan al de behoeften en met voldoening vernemen wij dat een ider dit avondfeest met een vurig verlangen te ge mout ziel. Wij vinden hier in eene voorbode dal men wederom om strijd zal beijveren om eene goede plaats in den schouwburg te vinden. De welwillendheid en de loegevenheid der in woners is ten allen lijde eene groote aanmoediging voor de vlaamsche looneelspelers geweest, en op 27 april, wij hebben er de vaste overtuiging van, zullen die zelfde bewijzen van ondersteuning niet ontbreken. den 11. Gamiel Delanghe, zoon van Pieter en van Leonie Gaillarde, Duinkerkslraat. den 11. Hector Ryckaseys, zoon van Dcsiró en van Silvia Obyn, Vestenstraat. den 13. Hilaire Spilliaerl, zoon van Henricus en van Mathilde Tornier, Ooslstraat. den 44. Sidonia Veranneman, dochter van August en van Ludovica Vanleke, Bcoosterpoorl. den 14. Henricus Clarys, zoon van Seraficn en van Sophia Decorte, Beweslerpoort. den 15. Clolhilde Houbaerl, dochter van Bencdikt cn van Marie Gesquiere, Noordstraat. den 17. Fredcrik Morlelez, zoon van Carolus en van Antonia Gaytan, Handboogstraat. den 16. Leopold Deschepper, tolbeambte, 29 ja ren, geboren te Moerkcrke en wonende te Veurne, met Leonie-Rosalie Barrat, kleermaakster, 33 ja ren, geboren tc Oöslduinkerke en wonende te Veurne. den 16. Louis-Frans Lahaye, werkman, 35 jaren, wed' van Amelia Dcmeester, met Leonie-Virginie Vandamme, dienstmeid, 36 jaren, beide geboren en wonende te Veurne. den 12. Marie Bruynooghe, koslgangster, ia T oud-mannenhuis, 88 jaren en 3 maanden, gebo ren en wonende te Veurne, wed' van Laurens- Frans Galie. den 15. Anna-Tberesia Dumon, bijzondere, 74 jaren, 6 maanden en half, geboren te Alveringlieiw en wonende te Veurne, wed' van Henri Ghyselew. den 17. Louis Dieryckx-Visschers, kostganger in T oud-mannenhuis, 78 jaren, geboren en wonende te Veurne, wedr van Anna Gloedl, Isabella Boury Het grauwvuur. Schrikkelijke ramp in de koolmijn Agrappe te Frameries. Het grauwvuur is uitgebarsten in eenen der pullen van Agrappe, te Frameries; de gebouwen slaan in vlam en vallen in. In het diepe der mijn waren ongeveer 140 werk lieden; men vreest dat allen zijn omgekomen. Het lijk van den mecanicien is verkoold terug gevonden. Tien arbeiders, die boven den punt stonden, bekwamen brandwonden. De ramp is zonder voorgaande; er wordt ge sproken van 374 slachtoffers. Na het ontploffen van het grauwvuur, dat zeer hevig was, had er in de mijn van Agrappe eene in storting plaats. Deze put hoort toe aan de Char- bonnaijes Itelges, onder Frameries. De eerste ontploffing deed zich voor ten 7 1/2 ure 's morgens; de uitbarstingen duurden voort tot den middag. I Rhetorika van dit tooneeljaar gegeven, geheugen Zoohaast de toestand der gemeente geopenbaard wjj ons Jen grooten bijval die de zelve inoogsten. was sprong onze gewezen burgemeester op en Daar de tooneeloefenaars hunnen reeds verkregen zegde dal alles laster en logentaai was. Hij wilde naam moeten handhaven, voorspeld alles dat de J voorstelling van 27 april aanstaande, de leste, niet men en lawijl te maken, maar dit had geen bijval. min aangenaam voor de liefhebbers zal voorkomen. De voorzitter zegde hem dal hij het woord mocht - hebben om het verslag tc weerleggen maar niet Bij elke ontploffing werden lappen van kleeren builen den pul geworpen. Geen enkel werkman is uit de mijn gekomen. Hel getal slachtoffers dezer ramp wordt bere kend op 250. Het parket cn de gouverneur der provincie Henegauwen zijn op de plaats aangekomen. De ontploffingen duurden den heelen namiddag met lange lusschenpozen voort; elke slag weer klinkt smartelijk in bel hart van al degenen die zich in de nabijheid der mijn bevinden en ontrukt de laatste straal hoop aan die dnizende toeschou wers, die niet kunnen gelooven dat 250 slachtoffers onder hunne voelen begraven liggen. De brand duurt voort en er wordt aan gedacht j den put te vullen, hel eenig middel om er spoedig I de werking van tegen te houden. Een deel van hel garnizoen van Bergen is in aller haast loegesneld en is erin gelukt, niet zonder moeite, een weinig orde te stellen in dit onbe schrijfelijk tooneel van verwarring. Het is onmogelijk zich een denkbeeld te vormen van het hartverscheurend schouwspel der honder den vrouwen, kinderen, bloedverwanten, vrienden en heel die menigte, welke rond den gapenden kuil slaat. Men hoort niets dan weenen en zuchten. Het i is afgrijselijk. Ten 6 ure zijn moedige werklieden in een der T verlucliliiigspulten gedaalt en hebben gekerm ge- i boord. De reddingswerken worden met ijveren I beleid voortgezet. 4878 welke niet gekweten zijn ld., op het dienstjaar 1879 Rekeningen voor welke nog geen mandaten afgeleverd zijn Te zamen Gemeente Afgeleverde mandaten op de dienstj0 1878 en 1879 welke niet gekweten zijn 355 95 Rekeningen 236 21 Totaal Aftrekkende de fr. 4582 44 hierboven vermeld 4582 44 Blijft er eene wezenlijke schuld van~53Ï3 39' Men hoopt er nog te redden. Om deze schulden, die seffens moeten gekweten zijn, te kunnen voldoen zullen er 47 additionncle centimen op de grond cn personnele belastingen, j bij de 82 reeds beslaande, gedurende het lopende jaar 1879 moeten ontvangen zijn. toestand der gemeente en er een verslag van le geven in openbare zitting. Deze vergadering heeft plaats gehad donderdag laatst. Een groot gelal lastgeldcrs waren dezelve! komen bijwoonen. Het volgende verslag is voorgelezen geweesl In kas op 10 april 1879 106 08 t Nog le ontvangen door de gemeente cn hel bureel van weldaad over het dienstjaar 1878 Bureel van Weldaad. Afgeleverde mandaten op bet dienstjaar fr. 3673 20 'Vlaamscli Tooneel. Indien wij een aanblik werpen op de eerste ver- looningen door onze ieverige maatschappij van wij ons den grooten bijval die de zelve inoogsten. Daar de tooneeloefenaars hunnen reeds verkregen X. -- ZITTING VAN 17*APRIL. ZITTING VAN 18 APRIL. ilurgerstand ties* stad ¥<iurne. GEBOORTEN. HUWELIJKEN. STERFGEVALLEN’. SCHULDEN

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 3