VAN VEURNE 1 I B NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT \.r J AA!’.. 175 18:9. ZATERDAG 5 MEI Veurne, tegen liet prachlig/erslag van M. Olin en j poogt het te bewijzen, dat het volksonder- om si te gaan, nooit zullen zij er in walgelijk zulke Eenafzonderlijk nummer 10 c.“ Bekendmakingen -15 centiemen den drukregel. Men scln ijtl in hij den drukker-uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle medcdeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zeilden. 12-13 4-40 6-10 Veurne naar Duinkerke tusschen do I en allen Woensdag in Sup- A Mei. vnn 11-02 3-40 5-00 Lichlervelde naar Veurue 7-10 8-13 mogendheden nog hangend zijn en hij waarschijnlijk in den loop der aanslaande week zal antwoorden. Eene deprche uit Madrid van 29 april meldt dal het gerucht veldt wint, dal hel huwelijk van kotting Alfonso met de aarts hertogin Maria Christina van Oostenrijk hesloten is. Het zou in september aan staande gevierd worden. De nieuwe Onderwijswet. Onder dien titel bevat de Verceniging, een onpar tijdig tijdschrift voor onderwijzers, een knap artikel, waaruit wij het volgende overnemen. Na gezegd te hebben dat de onderwijzer best doet in den hevigen strijd der politieke partijen geen deel te nemen, vervolgt de schrijver aldus: Er komen echter van die oogenblikkén dat zwijgen cn blijven zwijgen, eenigzins aan lauw heid begint te gelijken. Als de onderwijzer bijv, ziet, dat men alles in ’t werk stelt om hem te vernederen, oin hem zelfs hatelijk te maken in de oogen des volks; dat men geene middelen spaart om de menigte tegen zijne school op te ruien, om zijne zuiverste inzichten te verkrach ten 011 te verguizen: moet hij dit alles met ge kruiste armen blijven aanzien? Moet hij dan altijd onder dien laster blijven gebukt gaan? Neen, want men zou haast gaan zeggen dat hij niet in staat is zich te verdedigen, en dat hij bijgevol" geene belangstelling verdient. Wat is in dien'toestand de plicht der onder- I wijzers? Het Blad verschijnt, allen Zaterdag; plement. t»ctnall>ai»i- voorop: loor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor ganseh Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. koor Frankrijkfr. 16-50 ’sjaars. Duinkerke, Veurne naar Ikiciitervelde en Dixims<Ie naar IVieiaport. 9- 08 1-35 7-45 Nieuport-Dixmude 7-10 12-03 4-20 0-00 10- 12 2-35 8-49 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-15 8-30 richt altijd onder hel geestelijk gezag heeft gestaan. En ziehier een dier bewijzen. «Het Parlement van Parijs, zegt het blad, bevool den 21 October 1357 aan alle pedagpgen en bestuur ders van opvoedingsgestichten, die niet in’t school lokaal woonden, hunne kinderen en scholieren naar de kerk te begeleiden en bun te doen tegen woordig zijn in de mis op zon- en feestdagen, ®p strall'e van aan de galg te worden geknoopt (Desmaze. Curiosités des Anciennes Justices.) Ziedaar wal men in den goeden ouden tijd deed. «Naar de mis of aan de galg! er bleef den onderwijzer geen andere keus over. En het is in een vrij land, het is een blad der partij die op haai vaandel schrijft Vrijheid in alles en voor allen, dal op onze dagen zulke afschuwelijke argumenten durfl uit den hoek halen, zulke monster achtige beslissingen vau een Parlement durfl herinneren! Is hel niet schandalig, laai le voeren? Welnu, hel is juist om al het hatelijke van vroegere dagen le dóen vergeten dal uien altijd de hervorming der onderwijs wet gevraagd heeft en eindelijk bekomen; het is om den onderwijzer te ontrukken, af te scheuren van die mannen, die hem, zoo zij nog mochten, aan de galg zouden knoopen, indien hij 't waagde eene mis te verzuimen. Neen, de goede oude lijd is dood, en voor eeuwig. Wij leven in den lijd van vrijheid en onafhankelijkheid en wal ook de klerikalen en geestelijken doen tegen in lukken. Vertrekuren vnn den ijzeren weg Duinkerke naar Veurne 6-13 Veurne naar Lichlervelde 7-24 POLITIEK OVERZICHT. De vorst van hel nieuwe prinsdom Bul garie is gekozen. De bulgaarsche consti tuante vergadering is in de hoofdstad Tirnova bijeen geweest en is onmiddellijk zonder beraadslaging tot de stemming overgegaan. Het is prins Alexander van Battenberg, die gekozen is geworden, en, tegenstrijdig aan de geruchten, die eenige kans aan andere kandidaten verleenden, werd hij bij eenparigheid en bij toe juiching gekozen, onder den naani van Alexander I. Daar de prins van Battenberg zich in de voorwaarden bevond, door hel verdrag vau Berlijn vereischt, en zijne kan didatuur voorafgaandelijk door helgrootste getal der mogendheden, onderleekenaars van hel verdrag, was aangenomen, zoo zal ongetwijfeld zijne kiezing door al de hoven van Europa bekrachtigd worden. Men mag dus zeggen dat van nu af aan hel onaf- hanklijke en eigenzelvige Bulgarie is in gericht. Mocht dit nieuwe rijk zich waardig maken van de uitzonderlijke gunsten, er door Europa aan verleend, uil hoofde zijner doorstane rampen en dank aan de welwillende toegenegenheid van Rusland. De kiezing van den prins van Batten berg als vorst van Bulgarie wordt over het algemeen door de dagbladen en de open bare denkwijze zeer gunstig onthaald. Men ziel met genoegen dal de uitvoering van bel verdrag van Berljn, niettegenstaande de talrijke hinderpalen, die op ieder oogen- blik eenige zijner schikkingen schenen le willen vernietigen, slillekens aan de volle digheid zal bereiken. Onder dit opzicht is de kiezing van den prins van Bulgarie eene gewichtige gebeurtenis. Hij heeft de toe genegenheid der groote mogendheden en dit zal hem ongetwijfeld behulpzaam zijn om de eerste moeilijkheden van zijnen nieuwen toestand te boven le komen. Doch men moet liet zich niet ontveinzen, de taak, die hij op zich heeft genomen, die om een volk te beschaven, verstompt door eeuwenlange onderdrukking zal lastig en moeilijk zijn. Zij vereischt eene kloeke hand en eenen onbuigbaren wil. In de italiaanschc Kamer der afgevaar digden werden verscheidene vragen aan de ministers gedaan, rakende de geruchten over de bezetting van een vreemd grond gebied door de Italianen, en het gedrag 'vau hel gouvernement in het vraagstuk van het Oosten en van Egypte. De heer Depretis zegde dat de onderhandelingeu 55/ ÏJe goede oude tijd. Dikwijls reeds hebben wij gezegd en niet genoeg kunnen wij hel herhalen hel eenige wal de geestelijken betreuren is, dat ze hunne macht vau vroeger verloren hebben en al langer hoe meer zien te niet gaan; en alles wat zij wenschee is, een maal dien zoogenaamden goeden. ouden tijd te zien lerugkeeren. O! ja, dien goeden ouden tijd, toen M. pasloot- heer en meester was en het volk eene O in ’l cijfer, een hoop slaven. Van daar hunnen haal en al hunne be weging tegen de nieuwe onderwijswet; die in geenen deele iels .zal deeren aan de religie zelve, maar wel den genadeslag zal toebrengen aan de dwinglandij cn dominalie der geestelijkheid. Den onderwijzer losrukken van den gees telijken dwang, van hel juk, dat zoo lang en zoo loodzwaar op hem gedrukt heelï, dal kunnen de klerikalen niet verkroppen; den onderwijzer een vrij, onafhankelijk man in de samenleving maken, die geene bevelen meer zal ontvangen dan van de burgerlijke overheden die hem benoemen en betalen voor zijne diensten, ziedaar het gruwelfeit, waarvoor men hel land wil in opstand brengen. Spreek ons van den goeden ouden lijd! Dan was het een leven als in een paradijs voor degenen die de ondankbare en gewichtige taak van hel volksonderwijs droegen; en lol dien lijd, zooals wij zeg den, zouden de klerikalen willen terug- keeren. Wil men nu welen, hoe hel in dien dooi de klerikalen cn geestelijken zoo opge- hemelden lijd ging. Wij zullen het nemen uit eene bron, die aan onze tegenstrevers niet verdacht kan voorkomen; uil bel bis schoppelijk genlsch Fondsenblad. In een zijner nummers trekt het te velde Mi □T.llKjPSLiJJ W"

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1