VAN VEURNE rne. ING kapitalen oot gemak van bij jaarlijksche huizen, landen Cimenl- NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT IA E R T, 1 E .V.' 5/ JAAR. 170'. V Veurne, IO Mei. vervoegen met H» Noordbrug, De klerikale drukpers noch de gezalfden emer te Veurne, lie heeft almge- ichels, die dooi* ■ige prijzen aan ievig zijn. Tichels met en te kiezen op de of witte Tichels >r kelders (20 op an 2 fr. 50 den ils van 20 op 20- volgens keus, jdende poorten, nisen, en kosten [enoemde tichels, 50 de 100 kilos, dichtmaken van beerputten enz. 100 kilos, dezen en verkrijgbaar alsook- Mechels- deren en Zand. 1 het publiek. ïuw en Zuster, loude Ster, at,n."37, Veurne. dog op 3 maanden icaten. De moei- diouden met het 'ven, doorzakking zonder ring pes- nR- Eene gedi cht. maker der hospi- cur en ridder van 11 aan het mensch- Ant werpen. Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk ouderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. des Heeren worden hel schreeuwen moede over de hervorming der wet van 42. lede ren dag brengt zijn aandeel logons en zijn aantal schandelijkheden mede. Maar wal geeft dat; de prieslerpartij ziel er zoo nauw niet op na, als zij er maar in slaagt haar doel te bereiken, met de onwetenden schrik aan le jagen en hun te verblinden nopens de ware inzichten van het minis terieAlle middelen zijn goed, zegde im mers vroeger eenen hunner bisschoppen, en’t is dat grondbeginsel welk zij heden in 'l werk stellen dal grondbeginsel de eeuwige gedragsregel der lang- en kortge rokte jesuilen. Omdat de priester voortaan geen heer en meesier meer zal mogen spelen in dc school, gaan die mannen op alle daken gaan schreeuwen, dal het liberaal minis terie het land wil overdekken met scholen zonder God!... Scholen zonder Godne men wij het eens zoo, maar lot nu loe hadden wij nimmer gedacht dat een een voudig sterveling, al was bij zelfs minister van openbaar onderwijs, een wezen uil de school kan bannen dal overal tegenwoor dig is. Scholen zonder God! Het woord is, ten laagste genomen, onjuist en goed kome T uil gefabriekeerd. Scholen zonder God! drie woorden die een tooverachligen indruk zullen gemaakt hebben op de verbeelding, eener domme, fanatieke menigte niet op onze verlichte 1OER, opvolger HOVE. lie le Veurne, 41, in te laten weten, sekomen zijn. voor kinderen be en. tsluitend akkoord 'zijnen van Parijs, bCloofelijkc goed- 'an civiele prijs. I Huk mogen zich 'leden. j Darmstad moet begeven, om hem de kroon aan le bieden. Daar de keizer van Rusland het verlangen had uitgedrukt om hem te Livadia te zien, heeft de prins te Tirnova laten welen, dat hij de afvaardiging maar bij zijne terugkomst zal kunnen ontvangen. Het schijnt dat de prins maar de kroon zal aanvaarden, wanneer het verdrag van Berlijn rechtzinnig zal aangenomen zijn als eenige grondslag van den inlandschen toestand van het nieuwe prinsdom Bulgarie. Generaal Obroulcheti’ heeft Constanti- nopel verlaten om zich naar Oost-Rumelie en Bulgarie te begeven met de procla matie van den keizer van Rusland, waarbij aan de bevolking de ontruiming wordt aangekondigd, zij lot rust en orde wordt aangemaand en levens verklaard wordt dat de rustsloorders op de ondersteuning van Rusland niet mogen rekenen. Hel Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Voor Stad6 maanden, fr. 3-25 Een jaar. fr. 6-00. Yoofgansch lielgie: G maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 'sjaars. vlaatnsche bevolking. Daar is geen nood voor De klerikalen ontzien nochtans Fgeeno moeite of geldelijke opofferingen om in druk te maken op hel volk. In inentingen en vergaderingen, in kloosters en kapellen, in congregatiën en conferenliën, in scholen en oj) publieke plaatsen, in dagbladeren, lot zelfs in hunne zoogezegde gebedekens, donderen en bliksemen zij tegen de libe ralen, die God uil de school willen ban nen. De preekstoel weergalmt en dreunt onder de slagen der forsene boerenvuisten van onze onderpastoors; vlugschriften en brochuren worden bij menigte verspreid, en, och arme! dit alles verandert niets aan den toestand. Hel liberaal ministerie blijft kalm vastberaden omdat het zich ge steund voelt door het verlichte België. De belachelijke petitiën der prieslerpartij worden opvolgenllijk in de scheurmand geworpen, om van daar den weg in te gaan naar Portugal, en de hervorming zal ge stemd worden, vast en zeker. Van daar de machtelooze razernij onzer tegenstrevers. Dan, wanneer wij al het lawaai aan schouwen dat de prieslerpartij maakt rond eene op zich zelf onschadelijke wet, die sedert jaren reeds in voege is bij onze na buren de Hollanders, zonder dat de gees telijkheid aldaar hot noodig obidedt (c banvloeken en le bliksemen, dan is liet wel toegelaten te vragen of de belangen van den godsdienst misschien van anderen aard zijn in Holland dan in België? De Hollandsche geestelijkheid en de geloovi- gen oordeelen terecht, dal dc aldaar be slaande schoolwet de rechten van hunnen godsdienst waarborgd, en de Belgische geestelijkheid, de bisschoppen aan ’t hoofd, schreeuwen en lieren dat het neergelegde wetsontwerp bunnen godsdienst wil te niet doen! En nochtans is er geen verschil lus- seben de wel op het lager onderwijs die in voege is in Holland en het ontwerp van M. Van Humbeeck! Wonderlijk, hoor ik iemand zeggen: kwestie van winkel, is mijn antwoord. En inderdaad, het is hier de religie niet die in gevaar is, maar wel de klerikale winkel; want, het wetsontwerp staal don geestelijken alle vrijheid toe om het onder richt te geven van den godsdienst, ’t is waar, maar hel ontneemt de prieslerpartij alle meesterschap in de schoolde priester is niets meer dan een betaald professor, die zijne lessen mag geven inde school. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-02 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-45 Nieuport-Dixmude 7-10 12-05 4-20 0-00 Venrne naar Liclilervelde 7-24 12-13 4-40 6-10 Veurne naar Duinkerke 8-13 10-12 2-35 8-49 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-15 8-30 Politiek Overzicht. Het vraagstuk van den tcrugkeer der fran- sche Kamers naar Parijs schijnt ernstiger moeilijkheden te zullen opleveren dan men over het algemeen denkt, want dit vraag stuk is innig verbonden aan dal der policie- prelecluur. Men weel dat die prefectuur eene der grootste bekommeringen was van ’l kabinet Dufaure, en zij zou wel den val van hel tegenwoordig ministerie kunnen ten gevolge hebben, indien, zooals men beweert, de ministerraad verdeeld is over wal men de waarborg wellen noemt. De stedelijke raad van Parijs wil een volledig toezicht over al de diensten der policie- prefectuur uitoefenen, terwijl het gouver nement de controol van den parijschen raad wel wil aannemen voor al wal slede lijk is, zooals stralen, markten, hallen, enz., doch zich de zaken wil voorbehou den, die van algemeen en staalkundig order zijn. Van daar geschillen, die reeds van over lang dagleekenen. De parijsche bladen melden dat de heer Lockroy, afgevaardigde van Marseille, voornemens is, zoodra de zittingen der fransche Kamer heraanvangen, hel gou vernement le ondervragen over zijne alge- mcene staatkunde. Dit zal aan de ministers eene uitmuntende gelegenheid leveren om ecus duidelijk le verklaren wat zij willen doen en laten en allen twijfel over hunne inzichten le doen verzwinden. In de zitting van dinsdag van het duitsch Parlement heeft de heer Meyer, bonds- commissaiis, de bevestigingen gelaakt, in de vorige zitting door de heeren Richter en Oechelbceuser uitgebracht. Hij zou willen, zegde hij, dat men hem eens loon de, hoe een gouvernement de tekorten zou kunnen bestrijden, zonder toevlucht te nemen tot eene hervorming van belas tingen. De uitvoer der nijverheidvoort- brengsels zal door de nieuwe rechten weinig of niet te lijden hebben. De lieer Loewe wil wel, dat men de in komsten van het rijk vermeerdere. Hij is geen volstrekte aanhanger der onrecht- slreekschc belastingen, doch men is, vol gens hem, lot het uiterste perk der recht- slreeksche belastingen gekomen. Spreker ver laarl zich voor de zoogenaamde slrijd- larieveu, op voorwaarde dat zij door de wetgeving worden vaslgesteld. De nieuw gekozen vorst van Bulgarie, prins Alexander van Battenberg, is naar den Krim vertrokken, zonder de bulgaar- sche deputatie af te wachten, die zich naar ZATERDAG 10 MEI 1879. I I ADVERTED =r=g Schoten zonder God! pr UE<1. tor kenni» ij ceu «clioon ma- opeuen van Goud, “teUj Riugen, Arm- Ketiugen en al betrek heeft, onder tforemto en Zuster. 'ot deel der koop- zelf gemaakt zijn, o kunnen afzetten prijzen on allo kon- nde. M. wij nemen de i bevelen voor den wij ook voor eigene on en als UEd. ons irtrouwen vereeren r«J>este verlangen oi- ’t Milnocn, InHclii-iJving bolajillmiir voorop: Vertrekuren van den Ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar ï_.iehtervel<le en Dixniude naar ISfionport. xaanQaannataaaaatataaanaaaiBeaKaBnnzaoHSBSuausa

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1