VAN VEURNE te j'.fl NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT x.' I'S. 24 Meï. Eenafzonderüjk nummer 10 c.“ Bekendmakingen IS centiemen den drukregel. Men schrijft, in bij den drukker-uitgever, Oaststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Bl ieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteckend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Ann <Ie buitenlieden. Wij verwittigden, in ons laatste nummer, de onderteekenaars van de paslorspelitien tegen het ontwerp der wet op het onderwijs, dat er oenen laks ging gesteld worden op al de klerikale eige naars, gebruikers van hofsteden en landen, nee- ringdoeners en lot op de bijna ijdele beurzen van de geringe lieden. De Veurnaar, gevoelende wat alarmkreten dit nieuws te weeg brengt, tracht in zijn nummer van woensdag laatst, het te weêrleggen en te looche nen. Wacht maar, buitenlieden, gij zult er al ligt gaan van hooren, zoodra de wet zal gestemd zijn; in alle sermoenen zal hel eiken zondag hel een en hetzelfde deuntje zijn; gij zult de pastors en kapelaans op uwe hofsteden gaan zien komen om van die leelijkc geuzenwel le spreken en te donde ren, cn het einde van het refrein zal zijn geld, geld, en nog geld. De Veurnaar, die do slimmerik will spelen, ia dezen keer zeer onvoorzichtig geweest en in hel geheel niet slim, wanneer hij deze veelbeduidende woorden in zijnen artikel steltdie wil geven en geven kan, zal zeker welgekomen zijn en eene schoont zaak verrichten, met mede te helpen tot hel stichten der katholieke scholen. Er zullen komiteiten ingericht worden en er bestaan er reeds vele, en al de giften zullen met liefde ontvangen worden. Buitenlieden! gij ziel bel, er zijn reeds veel komiteiten ingericht Verstaal gij dal vlaamsch Verstaat gij het, te beter voor u, dan zijl gij voorop verwittigd. Ver staat gij het niet, weinige weken geduld vrienden en men zal hel u wel wijsmaken. I>e Knmer. In de Kamer is zaterdag door M. Graux, minister van financiën, een wetsontwerp neergelegd, dal van aard is om gedurende 15 dagen aan een stuk de klerikrlen te doen builen en tieren en zelfs de nieuwe schoolwel le doen vergelen. Ditontwerpt volledig!de kierhervorming en verandert den grondslag der belastin- gei>- De belasting op de haardsteden of schou wen wordt afgeschafl en vervangen door eene verhoogt'ng van 4 lot 5 p. c. der be lasting op de hum waarde cn door eene verhooging der personele belasting op demen en vensters. De belastbare waarde van hel mobilair is bepaald op het vijfdubbele der huur waarde. Al deze wijzigingen aan de thans be slaande wetten dienen om een einde le stellen aan de schandelijke handelingen der klerikalen, in hel fabrikeeren van val- sche kiezers. liet gouvernement wil beletten dal men door bedrog van allen aard hel kiezers korps vervalschen en verderven zou. Zal de voorgeslelde maatregel daarin gelukken? Dal zullen wij moeten afwachten. Maar zeker is hel dat de klerikalen er zich met handen en voelen zullen legen verzetten en nogmaals beproeven eene beweging in het leven le roepen. Verleden zaterdag werden weer drij sprekers over de schoolwet gehooid. M. Bergé heeft zijne redevoering geindigd met aan te toonen dat de geestelijkheid onbevoegd is om de zedeleer te onderwij zen en het de Slaat is die zich met dal on derwijs moet gelasten. De heer Meeus, van Antwerpen, heeft legen het ontwerp gesproken, en de heer begonnen die hij maandag eindigde. De I redenaar besloot zijne rede, ouder de loe- Do christene zodenlear, Christus, O. L. Vrouw uit dö school. liet Leugenaartje komt terug op hel geen wij in ons vorig nummer hebben wederlegd, en houdt - slaande, dat, zoohaast als do nieuwe schoolwet Janson heeft eene zeer warme redevoering zal gestemd zijn, de christene zedenleer, Christus en O. L. Vrouw uit de scholen zullen gebannen worden. Duinkerke, Veurno naar Lichtci-veldc en Dixmude naar IVIeuport. 9- 08 1-35 7-45 Nienport-Dixmudc 7-10 12-05 4-20 0-00 10- 12 2-35 8-49 Dixtnude-Nieuporl 9-50 00-00 2-15 8-30 Politiek Ovisiixiciit. De lieer Jules Ferry heeft in de zitting van de frausche Kamer der afgevaardigden van dinsdag hel wetsontwerp nedergelegd, rakende de voorwaarden van bekwaamheid voor hel lager onderwijs vereischl. De heer Gambclla heeft in naam van den heer Le Boyer mededeeling gedaan eener vraag lot machtiging van vervolgingen legen den heer Paul de Cassagtiac. De benoeming in den franschen senaat van twee onafzelbare leden, in vervanging der beereu Leon de Maleville en de Gref- fulhe, is vaslgesleld op dinsdag aanslaande 27 dezer. De kandidatuur van generaal Gresley, minister van oorlog, schijnt door al de groepen der meerderheid aangeno men le zullen worden. Zij is hel reeds door hel linkermi uien en de republiekeinsche linkerzijde. Voorden tweeden zetel echter draagt hel linker midden den heer Alfred 'André voor en de republiekeinsche linker zijde, admiraal Jam éguiberi y, minister van hel zeewezen. De kandidaten der re- jiublikeinsclie vereeniging zijn nog niel ge kend. jn de zitting van het duitsch Parlement heeft de ondervoorzitter eenen brief mede gedeeld van den heer von Forckenbeck, vei klarende dat, om gezondheidsredenen en omdat hij met de meerderheid der Ka mer niel meer eens is, hij zijn ambt van voorzitter nederlegt. De tweede Kamer der Nederlanden heefl artikel één verworpen der wet, rakende nieuwe kanaliseeringswerken. In tegen woordigheid dier stemming beeft het mi nisterie gevraagd, dal de beraadslaging niel zou voortgez.el worden. Eene minis- lerieele crisis is waarschijnlijk. De ilaliaansche Kamer der afgevaardig den heeft maandag, met 155 stemmen tegen 101, hel ontwerp rakende hel bur gerlijk huwelijk goedgekeurd, met wijzi gingen luidende dal alle toepassing van straf legen de echlgenoolen, enkel voor de kerk getrouwd, zal nitgedoofd zijn zoo dra die laalsten hun huwelijk door officie ren van den burgerstand zullen hebben laten inschrijven. Den 17 dezer is le Livadia een Te Dctttn gezongen geworden, in de kapel van hel keizerlijk kasteel, ter cere van den prins van Bnlgaric. De prins is vervolgens naar Odessa scheep gegaan, alwaar hij wapen schouwing gehóuden heefl over het 13 ba- taillon jagers, waarvan hij overste is be noemd. Daarna moest hij naar Weenen vei trekken om den keizer van Oostenrijk Het Blad verschijnt allen Zaterdag; plenient. Inschrijving belnalbaar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch llelgie: 6 maanden, Ir. 3-75 hen jaar, Ir. 7-00. Voor Erankrijk: fr. 16-50 ’s jaars. en allen Woensdag in Stip- $i Vertrekuren vnn den ijzeren weg Duinkerke naar Veurne 6-15 11-02 3-40 Vcnrne naar Lichtervelde 7-24 12-13 4-40 juichingen der linkerzijde en der tribunen, met uil te roepen: dal het noch de vrijheid van onderwijs, noch de vrijheid van ge weten, noch de gemeentevrijheden zijn die in gevaar wezen, maar wel de kathol ijkc onverdraagzaamheid en de opstand der rechterzijde legen de princiepen der revo lutie Daarna heeft M. Nothomb het woord ge nomen en het ontwerp bestreden, zonder nieuwe argumenten aan te halen. Tijdens deze redevoering werd de droe vige lijding verspreid der dood van de heer Anspach. Van dat oogettblik was de aandacht geheel en al afgeweken en nie mand luisterde meer naar den redenaar. Dinsdag leverde de zitting niets belang rijks op. M. Lucq vet (ledigde het wetsontwerp op het onderwijs; M. de llaerne irok er na tuurlijk tegen te velde. Hij was echter zeer gematigd. vnn 5- 00 Lichtervelde naar Veurne 7-10 6- 10 Veurne naar Duinkerke 8-13 te gaan bezoeken n van daar zou hij zich naar Berlijn, Parijs, Londen en Darmstadt begeven. De prins schijnt dus niel zeer haastig om bezit van zijnen troon le ne men. Volgens nieuwe krachtdadige maatre gelen, door Busland genomen, voorziet men de volledige ontruiming van alle lurksch grondgebied nog voor hel bepaald tijdstip. Veurne ZA1BBDAG 24 Al lil I.S7D. .....I K. L) W.1 I..

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1