VAN VEURNE P NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Si Ba MM I 8-13 10-12 2-35 8-49 Dixmude-Nieuport 9-50 ley land en den Afghanistan, nog de volgende i bepalingen: Engeland zal den Afghanistan helpen om elke vreemde aanranding af te slaan. De engelsche resident te Kaboel zal een voldoende geleide hebben om zijne veiligheid te verzekeren. Bovendien zal hij engelsche agenten kunnen zenden naar de grenzen van den Afghanistan in zekere bijzondere omstandigheden, de Emir heeft op zijne beurt hel rechtafghaansche agen ten naar Indie te zenden. Er zal eene han- delsovereenkoinst worden gesloten voor een jaar en eene telegraafkabel worden ge legd lot Kaboel. Van den afgeslanen grond door den Emir aan Engeland zal hel over schot der inkomsten worden overhandigd aan den Emir, nadat alle bestuurlijke uit gaven zullen gedekt zijn. Engeland zal aan den Emireene jaarlijksche subsidie betalen van zes lacs roepies, dan wanneer de Emir slipt bel verdrag naleeft. Door eene ge mengde commissie zullen de nieuwe gren zen worden vastgesteld. Veurne, 31 Slei. I>c Kamer. Dinsdag verwachtte men zich aan een groote redevoering van M. Frère-Orban; er was dan ook een talrijk publiek in de Kamer aanwezig en zoo wel rechts als links waren al de banken voltallig. De verwachting is niet teleurgesteld ge worden. Reeds bij den aanvang der zitting nam de achtbare minister van fiinanciën hel woord, om hei wetsontwerp belrekkelijk de lagere scholen te verdedigen met hel talent dal hem eigen is. In de kwestie van het openbaar onderwijs heeft M. Frère ge makkelijk spel tegenover de klerikalen; immers hij was de eerste, die, reeds in 1842 in den Gemeenteraad van Lpik en in 1816 op bet Liberaal Congres, de wel van 1842 bestreed en er de herziening van eischic. De redenaar heeft al het belachelijke doen zien der zoogezegde klerikale be weging legen de nieuwe schoolwel. In alle omstandigheden en in alles wat de libe ralen deden riepen de klerikalen en de geestelijken uil dal zij verdrukt en vervolgd werden, dal ze martelaars waren. Hel publiek is daar op den langen duur zoodanig aan gewoon geworden, dal hel die lamentalien en jeremiaden met spot gelach bejegent en er medelijdend zooniet inel verachting de schouders voor opbaalt. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup- r - Eenafzonderlijk nummer 10 c.’ plement ABekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Inschrijving betaalbaar voorop: poS\kmM Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Brieven en geld vrachtvrij. Voor yansch Belyie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’s jaars. alsook bekendmakingen uilerlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Vertrekuren vnn den ijzeren weg van Itninkerke, Veurne naar Lichtervelde en Dixmudc naar IVieuport. Duinkerke naar Veurne 6-15 11-02 3-40 5-00 Lichlcrvelde naar Veurne 7-10 9-08 1-35 7-45 Nieuport-Dixmude 7-10 12-05 4-20 0-00 Venrne naar Lichtervelde 7-24 12-13 4-40 6-10 Veurne naar Duinkerke 8-13 10-12 2-35 8-49 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-15 8-30 Wat de klerikale partij beoogt, zegde de heer Frère is terug aan liet bewind te ko men met veel lawijd te maken. En daarom al dat geschreeuw, al die petitiën, al die meetings, al die sermoenen, al die ge beden Waar over klaagt de geestelijkheid zegde de redenaar. Wordt zij niet vet be taald? Leeltzij niet in volle vrijheid? Mag zij geene gazetten opstellen en uitgeven zoo veel als zij wil? Mag zij overal geene scholen openen met onderwijzers naar haren zin en waar de wereldlijke overheid niets te zeggen heeft? En toch is zij niet te vreden! Zij wil baas spelen, over allen en in alles baas! Groot was de bijval van M. Frère, toen hij verklaarde dat het gouvernement, in dien de geestelijkheid zou beproeven de openbare scholen te doen ontvolken, den strijd zou aannemen om de voorrechten van den Slaat te verdedigen en de buiten sporigheid der Kerk te beteugelen. Donderende toejuichingen deden de ge welven der zaal dreunen. Na de heer Frère heeft de heer Corncsse het woord gevoerd. Donderdag sprak de heer De Fré. Ver volgens antwoordde de Minister van open baar onderwijs op verscheidc vragen die hem gesteld waren en deed de gewichtige verklaring, dal hel aan de gemeente be sturen zou toegeialen zijn alle godsdiens tige zinnebeelden in de school te behouden. Na den Minister sprak de heer Malou, hoofd der klerikale pailij, aan wien, naar alle waarschijnlijkheid M. Delhoungne, de welsprekende redenaar van Gent, zal ant woorden. Alles laat voorzien dat de nieuwe school wel binnen weinige dagen door de Kamer zal gestemd zijn. 1 IEK OVEIIZICHT. De fransche Kamer der afgevaardigden heeft met eene groote meerd rheid, 272 stemmen legen 171ecu voorstel verwor pen van den heer Clemenceau, waarbij de voorloopige invrijheidstelling van Blanqui werd gevraagd, ten einde deze toe te laten in persoon zijne kiezing voor de Kamer ie komen vei (ledigen. De bureelen der Kamer hebben de com missie benoemd, gelast met hel onderzoek der vraag tot vervolgingen legen den heer tic Cassagnac; zeven commissarissen zijn gunstig aan de vervolgingen en elf zijn er legen. De fransche Senaat heeft generaal Gres- r en admiraal Jauréguiberry tol onafzel- bare senaleurs gekozen; de eerste bekwam 151 en de tweede 168 stemmen op 218 stemmers. Het duiisch Parlement heeft in derde lezing de wel aangenomen over het voor- loopig invoeren van wijzigingen aan den doi.a.ienlaricf, gelijkvormig de beslissingen der tweede lezing, mits eenige lichte wij zigingen gebracht aan artikelen 5 en 4. Verder heelt hel Parlement de rechten op het hout goedgekeurd, mei zeer lichte wij zigingen aan het ontwerp des gouverne- inents, waarna bet zich lol den 9 juni heeft verdaagd. De commissie der rechten op het bier hoeft hel recht verworpen van 4 mark per hectoliter draf, loorgesteld door het ont werp van het gouvernement en hel recht enkel op 2 mark ge{>i acht. De minister van openbaar onderwijs van Rusland heeft aan de hoofden der verschil lende onderwijsgestichten oenen zendbrief gestuurd, waarbij hun aanbevolen worth zeer voorzichtig te zijn in den keus der onderwijzers van alle calegorien, ten einde den noodlolligen invloed van oproerige beginselen op de schooljeugd te beletten. Men moet vooral, zegt de zendbrief, aan de leerlingen der hoogste klassen de on gerijmdheid der socialistische Iceringen doen begrijpen. De Times bevat een telegram uil Ganda- tnak, d lo 26 mei, welke luidt, dat hel vi(‘desverdrag met den Afghanistan gelee- kend is. De voorwaarden zijn zeer voldoen de. Elk voordeel op politiek terrein of in handelsaangelegenheden waarop gehoopt Werd, is verkregen. Gevolgentlijk is die Vrede gesloten ten bate van Engeland en lot hel grootste voordeel zijner belangen. Builen die reeds gemelde vredesvoor waarden bevat het verdrag tusschen Enge- N.' 179. Het feest van Dlxmude en het onder- wijzerskorps. Sedert de Dixmudelingen zoo uitbundig, zoo heerlijk, den Gouverneur onzer provincie, hulde bewezen en hem, als ware vertegenwoordiger des Rollings, zoo als hij is, onthaald hebben; sedert de klerikalen zien moesten, dat in de veertig onder wijzers, dat dejeerlingen der gemeente scholen, hi den sioet aanwezig waren om den Gouverneur eer te bewijzen; sedert zij die volksmassas, die ontelbare menigte gezien hebben, loegevloeid uit al de omliggende gehuchten, dorpen en sleden; sedert zij (lat geestdriftig, dat welgemeend gejuich hoorden, die honderdmaal herhaalde kreten van leve de Gouverneur! sedert, zeggen wij, zijn de kleri kalenen inzonderlijk de ultramontaneuals het ware van do hand Gods geslagen. ‘sAnderdaags van dien lieugelijkon dag voor ZAT hit DAG 51 HEI tS7ü. ;>5.r .SAAt;. A ADVER 1 ir^r^fiTffir^inirmiTt Imrrritlw rrintrj ijjtlirm w i wirii immiuw I l--r>

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1