A Hel Leugenaartje spreekt over den toestand der Veurnesche liberale associatie gelijk de blinde van de kleuren. Hel bladjewil te verslaan geven, dal do leden onzer associatie overeen komen gelijk kerkmeesters. Welnu, hei bedriegt zich noch grove woorden, noch kerkmeeslersgekijf, zijn er in onze associatie le hoorei) geweest. Dal er leden hun ontslag geven van hel besturend comiteit (niet van de associatie) is toch voorzeker niets buitengewoons'? Zulks gebeurt jaarlijks. Zulks ge beurt ook in den grrrr....rroolen circle catholique du café francais. Heeft onlangs* bijvoorbeeld M.r L. Bieswal zijn ontslag niet gegeven als voorzitter van dien kring? Hij, nochtans, Bieswal-Briluitmun tende katholiek! Bidder van den Paus Hij, nooit volprezen voor zijne werkende deugd gewoon zijl le doen. De hierboven aangehaalde spreuken komen van geene verstandige geeste lijken: zij kolnen maar vaneen vuil gazetje, zij komen maar van ongodsdienstige schrijvers, die de politiek boven de religie plaatsen, en wenschen dal hunne tegenstrevers zouden ketters worden, om ze le gemakkelijker in de kiezingen te kunnen bestrijden. Een artikel uit Houthem, in antwoord op den l'eurnaar van woensdag lest, moeten wij, uil lijd en plaatsgebrek, lol ons nummer van zaterdag naasl verschuiven. Ilinche. De heer A. Wanderpepcn, liberale kandidaat, is zonder worsteling gekozen door 825 stemmen. Er waren 95 wille briefjes. Lessines. De heer A. Tacquenier, liberale kandidaat, is met eene groote meerderheid van stemmen gekozen. Luik. De heer Romiéc, liberale kandidaat, is zonder worsteling gekozen. hri’im. De heer Paul Dedeyn. liberale kan didaat, is zonder tegenkanting gekozen. Dolhain. De heer Thisquen, klerikaal, is door 304 stemmen gekozen. De heer Grandtils, liberaal, heeft 234 stemmen bekomen. Dixmudo, reisde op de spoorbaan een onzer vrien den, met oenen priester. Gij zoudl dien gezalfde des hoeren moeten hoóren hebben, vertelde ons onze vriend Dixmudo was een bedorven nest, een geuzennest, en palali en patataMaar wal hel meest zijne gal in ontroering had gebracht, wal hem len uiterste had vcroiilweerdigd was hel onthaal van den Gouverneur door het onderwijzerskorps aan de statie en in den stoet. Daar kon hij niet over; hel was eene schande alhier, een oneer aldaar; volgens hem, hadden de onderwijzers ten minsten lOjaar opsluiting verdiend voor hel slcchi (sic) exempel dat zij aan de ouders en aan hunne leer lingen gegeven hadden; en dit zeggende kleurden zijne wangen, vlamden zijne blikken, balde hij do vuisten, en veel meer geleek hij alsdan aan eenen uitzinnige dan aan een navolger van Christus. in die gramschap, in die dolheid, moeten wij zeggen, ligt geheel de zaak opgesloten: de kleri kalen hadden zoo vast gehoopt, zoo zeker gedacht, dat zij, met hun hansworst geschreeuw, de onder wijzers langs hunnen kant gingen overhalen; om tol dit doelwit te geraken zegden zij onder hen «wij moeten ze bevreesd maken; wij zullen ze meesters zonder geloof en hunne scholen scholen zonder God noemen; zij zullen niet durven anders doen dan tol ons overloopcn. En hel luisterlijk feest van den Gouverneur is gekomen; en de onderwijzers die geleerde en ver standige mannen zijn, hebben zeer verstandig, zeer wijs gehandeld, hebben zeer wel hunne plichten begrepen, en zijn daarbij hoogst gelukkig ge weest eens de gelegenheid le zien opdagen, om gezamenllijk, en zonder vrees en tol spijl van wie ’t benijdt, te komen in het licht der zon, zoo wel om hulde te brengen en eer te bewijzen aan den eersten Magistraat der Provincie, als om le kunnen loonen aan alle man, dal zij niet te van gen zijn door die tergende, onware, monsterach tige verwijtsels van meesters zonder geloof en scholen zonder God! Het is die manhaftige houding, die eensgezindheid, die getalsterkte, die aan de ultramontanen de oogen heeft geopend, en die hen op den uurwijzer van den tijd doen zien heeft hoe laat hel is! Doen wij hier opmerken, dat alles wat er ge beurt en te gebeuren staat, niemand anders tot schuldigen telt dan de geestelijkheidwaarom al dal uitzinnig schrijven in hunne dagbladen, poli tieke predikatiën in hunne preekstoelen, leugens in hunne plakkatenWaarom al die scheldwoorden tegen een gouvernement, die hen zoo vet betaalt; tegen een gouvernement dat zelf willen voorschrijft dat de godsdienst niet mag benadeeligd worden door niemandWaarom alzoo liegen met opgezetten wil en tegen alle gezonde redensWaarom de onder wijzers voor goddeloozen alzoo uitgescholden en hunne scholen verblijfplaaatsen zonder God ge noemd! Wicdan wilt gij hier bedriegen? Aanziet gij dan alle menschen als onnoozelaars mol zc zoo halsstarriglijk le willen doen dansen zoo als gij fluit? Neen, de menschen verslaan het dusdanig niet meer: wij leven in de eeuw van vooruitgang, on wij willen medegaan op haren broeden weg, en zien, dat in zaak van onderwijs, onze zoons en onze dochters, benevens den catechismus, ook nog andere wetenschappen geleerd en onderwezen worden, om later hun brood te kunnen winnen; zie daar wat de liberalen willen. Is het te verwonderen, dal hel slechte lijden zijn, dal neering en handel niet gaan, dat de boe renstiel geene winst meer oplevert, dat God, in een woord, op de menschen schijnt vergramd te zijn? Nogmaals is een priester voor de gruwelijkste feilen veroordeeld De genaamde Melotte, onderpastor der kerk van 0. L. Vrouw van Hanswyck, te Mechelen, is door het tribunaal dezer stad gestraft tot vijfjaar ge- vangzilling en vijfjaar bewaking met verlies zijner burgerrechten, voor aanslag op de eerbaarheid van kinderen die zijne mis dienden. Die verachtelijke kerel is voortvluchtig, juist gelijk Pieter Van den Bogaerdc, gewezen pastor van Rousbrugge. Het was in desacristij, vóór en na hel 11. Sacri- fiscie der Mis, dal Melolle zijne schelmstukken beging. Van Priesters zonder zeden, verlos ons Heer. Tc Charleroi was er een arrondissemenls-com- missaris, die in hel commissariat op zijne plaats was, gelijk een hond in oenen hutsepot. Men heeft dien man tot eene andere bediening geroepen, namelijk tol het vel betaald postje van burcelhoofd in hel ministerie. Maar die beer, zekeren Pety (trés petit), na cr in toegcslcmd te hebben gedu rende elf maanden een geuzen ministerie te dienen aanvaardt zijn nieuw postje nieten verklaart zich martelaar. Do heer Pety gelijk andere platbroeks verdient natuurlijk den lof van het Leugenaartje, dal van hem zegt: Voortaan zal de imam van dien treffelijkcn ambtenaar en levens dapperen christen gevoegd zijn bij dezen van zoo veel andere deftige mannen, die de algemeene achting verwierven, maar die geene werktuigen hebben willen zijn van de franemacons. En M.' Ruzelle en M.r Bieswal? Hoe gaarne zónden zij niet de bedienden gebleven zijn van hel ministerie der zeven franemacons De klerikalen, die zulk groot mouvement willen te weeg brengen over de wel van hel Lager Onderwijs, hadden eene goede gelegenheid om hel land te raadplegen bij gelegenheid der provintiale kiezingen. Wel nu, in geene enkele groote stad, zooals Gent, Antwerpen, Luik, hebben zij zelfs hunnen neus durven loonen. Ook, hebben de kiezers zich zoo weinig met hel lawijl der klerikalen bekreund, dal zij meest overal liberalen gekozen hebben. Op 115 gekozenen, zijn er I/J die aan de libe rale partij behooren En die lawijtmakers zeggen dan dat hel land mol bun is Wij geven hieronder de bijzonderste uitslagen. Itrugge. M. Declercq, vau Swevezecle, is zonder tegenkanting gekozen met 1078 stemmen. Ilarlebekc. De heer Dcdoncker, liberale kan didaat, is gekozen met 288 stemmen. M. Calleeuw, klerikale kandidaat, bekwam 266 stemmen. Ziedaar hoe men in het hart van Wcstvlaanderen, op den buiten, antwoordt op de protestation tegen de wel van 1842. Bravo f voor die vrijzinnige kiezers [hussel. Van de 8,315 ingeschreven kiezers, hebben er 586 den oproep beantwoord. Er waren 51 ongeldige briefjes. De kandidaten der liberale Associatie bekwamen de heer S. Lotte, koopman, 508 stemmen en de heer Monnoyer, uijveraar, 501 stemmen. St.-Jans-Molenbeek. De heer Jacques Evene- poel, rentenier le Koekelberg, kandidaat der libe ralen is gekozen met 199 stemmen; er waren 27 ongeldige briefjes. Gent. De kandidaten der liberale associatie, de heeren A. Gallier, bekwam 1081 stemmen, R. de Kerchove 1051, A. Fredericq 1072 en A. een °\ertollig werk, vroegtijdig afgebroken, heeft *w I niet kunnen onge schonden aan zijne weduwe en kinderen achter laten. De verslaggever voegt cr bij dat hot college voornemens is geweest het pensioen op 15,000 fr. le stellen, maar dal hol op verzoek van mevrouw Anspach is die van de zaak kennis heeft bekomen 1 dat liet op 10,000 fr. is veranderd. Wat het professorsgazelje zegt over de opvol gende benoemingen van eenen onzer verdienste lijkste ambtenaren is waarlijk le dom, te gek, om er op le antwoorden. Hel komt van prolessortjes van d’eersle broek. Pueri sunt puerikinders zijn kinders! En kinderskinderwerken. Sterfgevallen. M. de doktor Wools, voorzitter der geneeskun dige commissie van Wcstvlaanderen, officier van liet Leopolds-orde en voorzitter der Liberale Associatie, is maandag namiddag in den ouderdom van 79 jaar, le Dixmude overleden. De heer Emiel De Becker, klerikale volksver tegenwoordiger van hel arrondissement Leuven, is bijna schielijk, in den ouderdom van 47 j tar, overleden. .■Mgemeene Tijdingen. De heer Henri Brunein, hulponderwijzer der lagere knechijesscbool dezer stad, is in zitting des gemeenteraad» van 28'” dezer, tol hoofdonder wijzer benoemd vau gemelde school. De policie van Meenen heeft twee gevaarlijke oud-veroordeelden aangehouden, de gemiamden Edward De Lombaerd, van Oyghem en Jan Des- marez, van Gheluvelt, verdacht van talrijke dieften in de arrondissementen Kortrijken IJper, voorna melijk diefstallen van lijnwaad in de bleekerijen van Komrijk, Meenen, Wervick en Comen. Een gedeelte van hel gestolen lijnwaad is te Wervick aangeslagen in de herberg van Jozef De Backer. Andere voorwerpen, voortkomende van dieften, zijn ontdekt te Meenen, in de hei berg van Ursela de Caluwez, echtgcnpole De Myltenaere. De Lom- baerde en Desmarez zijn ter beschikking van den procureur des konings te Komrijk gesteld. In den nacht van 25 op 26 dezer is er in de statie van Isegem eene som van 117 fr. 50 c. uil de kas des kaai tengevei s ontstolen. Het schol'is ’s morgends opengebroken gevonden en tot nu toe kent men de daders niet, alhoewel de gendarmerie onmiddellijk ontboden was. De opzoeking duren voort. Het schijnt dat de koning door twee groote mogendheden is uitgenoodigd zijne scheidslem le doen hooren in den gewapenden twist lusschen Péru en Chili. De koning moet echter nog geene beslissing hebben genomen. Het kiezerkorps van bet arrondissement Brussel, is bijeengeroepen tegen 17 juni, ten einde een lid der Kamer van volksvertegenwoordigers te kiezen in vervanging van wijlen den heer Jules Anspach. Hel groot lot van 30,000 fr, in de laatste trekking van de leening der stad Brussel, is door M. Emiel Van Maele, bediende bij den spoorweg Anlwerpen-Gent, gewonnen. Het is ditmaal goed gevallen. De Etoile verzekert dat M. Van Humbeeck stellig weigert het ambt van burgemeester van Brussel te aanveerden. Hel schijnt dat men liet eens is om voorloopig geen burgemeester le benoemen en cenige maanden den statu quo le behouden. De gemeenteraad van Brussel Imcfi in zitting van maandag een pensioen van 10,000 fr. voor de weduwe van den overleden burgemeester Anspach gestemd. Hel schepen college, zegde de verslaggever, heeft de overtuiging dat de betreurde burgemeester geene fortuin heelt achtergelaten. Zijne begaafd heid, zijno werkzaamheid en zijne familie en maat schappelijke betrekkingen, zouden hem, indien hij gewild had, spoedig lot eene eervol gewonnen rijkdom hebben geleid, maar hij heeft liever zijno geboortestad gediend en na een beslaan uitslui- lelijk aan hel algemeen welzijn besteed en door tru ui luiiiy vvei K. vruegnju hij zelfs zijn vaderlijk erfgoed Chimay. De heer Jules Despret, liberale kan didaat, is met 431 stemmen gekozen; 51 kies- bullelijns werden verpietigd. Volgens bet Leugenaartje, is een liberaal een GEUS, en een GEES is: een man die van God en zijn gebod niet wil weten En volgens hel zelfde heilig bladje doen die menschen welke de diensten in de kerk bijwonen, op tijd en stond te biecht gaan, en toch met de liberalen of geuzen doenmeer kwaad dan degene die leven als publieke geuzen. Gij, brave katholieken, die voor de liberalen stemt, en uwe kinderen naar wereldlijke scholen zendt, verontrust u niet, maar doet zoo als gij Nog een. K*i*ovintiui«) kiexingen. ScllOiulp.n aan viina wpHiiiva 11. uu nuiuiiviv ivwx, rivuvuuij iwii (JU A. i Sérésia 1068. Zij werden gekozen zonder strijd van wege de klerikale partij.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 2