VAN VEURNE I I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT wg M BI A'.r I8i. en allen Woensdag in Sup- zanlen der groote mogendheden onder- leekend, waarbij de benoeming van griek- sche commissarissen met de lurksche com missarissen te herbeginnen, rakende de grensregeling. Hel gouvernement heefl beloofd binnen kort hierop te zullen ant woorden. Veurne, .Juni. Vrijheid van onderwijs. Meer dan eens heeft men het reeds moeten vast stellen, dat sommige woorden in den mond der ultramontanen geheel en gansch van hunne ge wone beleekenis afwijken. Zulks heeft men gedurende deze vier laatste weken dagelijks kunnen waarnemen uit de beraad slagingen der Kamer over de schoolwetmoest men de uitleggingen en verklaringen van de leden der rechterzijde aannemen, dan zou men eene gansch andere waarde aan de woorden moeten hechten, en ook in die zaken de bepalingen aan vaarden der onfeilbare 11. Kerk, waarvan de kleri kale volksvertegenwoordigers toch meer en meer schijnen enkel strooien mannen te zijn. «Men zou zich in een Concilie wanen! riep eens de heer Janson uit en hij had gelijk. Vooral het woord Vrijheid krijgt in klerikale monden zulke zonderlinge beleekenis, dat men welhaast geneigd zou zijn te vragen of’t zwijgend versland dier vroeger diep ingesluimerde talent volle mannen niet in eens op hol is gegaan. Wij weten hei zeer goed: er is een buitengewoon mirakel gebeurd, maar wij beginnen le gelooven, dat de zegen wat al te overvloedig is neêrgcdaald en dal men alles verwart. Vrijheid was vroeger eene tegenstelling van dwang, en dwang, zoo geestesdwang als andere, bleek eene tegenstelling van vrijheid ie zijn. Thans kunnen wij er niet meer wijs uit worden de vertegenwoordigers der prieslersparlij, de be roemde heeren Janssens, Notelteirs, Verbrugghen, Struye en anderen, hebben door de opstellers hunner factums, ten klaarste doen bewijzen, dal vrijheid en dwang, recht en voorrecht, voor- en nadeelen verkeerd uitgelegd worden en dat de H. Kerk alleen den rechten zin dier woorden bepalen kan. De klerikale dagbladen hebben sinds langen lijd gemeld dal zij niet zullen mede feesten in 1880, voor de 50* verjaardag onzer zelfstandigheid als natie. Eerst was hel voor de nieuwe schoolwel en nadien voor hel ontwerp dat de valsche kiezers afschafl. Dit laatste schijnt hun nog nader aan ’t hart te liggen, daar het hun weinig kan velschillen of de religie ten onder gaat of niet, bun doel is altijd meester te kunnen worden van hel bewind en daartoe heb ben zij hunne valsche kiezers noodig. De Journal de ihuxelles^ had nogtans te verstaan gegeven dat de kalholijken wel zouden doendal heugelijk tijdstip tevieren, maar de Courrier de Uruxelles, de Uien public en de Patrie van Brugge, verklaren dat de kalholijken niet mogen medevieren, dat zij niet kunnen doen als bidden Ehwel bidt gij, wij kennen uwe manier van bidden maar de liberalen en al wal niet fanatiek is, zullen hel feest van den 50' verjaardag onzer onafhankelijkheid vieren en wij kunnen u verzekeren dat de feesten des le luisterrijker zullen zijn, want de twistzoekers en schijnheiligen alleen zullen in den donker blijven zitten gi ijuseii van woede, omdat zij zullen zien dal men ben zoo gemakkelijk kan missen. Overigens de klerikalen doen nooitmede als hel een VADERLANDSCH feest geldt; maar als hel voor een feest van den paus of zijne onfeilbaarheid is, dan kan niets te kostelijk zijn en dan vallen ze voor de liberalen op de kniën om mede te vieren 'of bedreigen zij de neringdoende burgers met ondergang als zij niet willen mede doen. Nu biedt er zich voor geheel het land eene schoone gelegenheid aan overal fees ten te houden, waarbij iedereen zich zou kunnen aansluiten, omdat hel een vader landse!) feest is en van nu af aan roepen zij dal zij niet mede feesten.... omdat de liberalen aan hel bewind zijn! Ehwel, nijdigaards, het volk zal er u rekening van houden; de neringdoende burgers, die daar iets mede zouden kun nen winnen, zullen het gedenken als het 55.r JAAR Het Blad verschijnt allen Zaterdag; Plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Poor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch lielgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Voor Frankrijkfr. 16-50 ’sjaars. POLITIEK OVERZICHT. De koninklijke familie der Nederlanden heeft een nieuw verlies ondergaan. Prins Willem van Oranje, oudste zoon van koning Willem III, vermoedelijke troonopvolger, is woensdag, in den morgend, te Pat ijs overleden aan de ziekte, die hem, twee "eken geleden, had aangetast. Prins Wil lem was den 4 september 1840 geboren; hij ging dus weldra zijn 59' jaar bereiken. Zijne rechten op den troon gaan over op zijnen jongeren broeder, prins Alexander, geboren den 25augusli 1851. De piins van Oranje bekleedde in het nederlandsch leger den graad van luitenant-admiraal der zeemacht en van luitenant-generaal van het voetvolk. Woensdag, hebben in de Nederlanden de kiezingen van 43 uittredende leden der tweede Kamer plaats gehad. Tol heden kennen wij 39 uitslagen; er weiden 16 liberalen en 13 conservateurs herkozen; Cr moeien 10 balloleeringen plaatsgrijpen lusschen 9 liberalen en 11 conservateurs. Een telegram uil Parijs bevestigt de tijding, dal Blanqui slrafkwijtschelding heeft bekomen. Hij is reeds in vrijheid gesteld. Frankrijk, Engeland en Rusland hadden zich reeds aangesloten bij de proteslalie ':in Duitschland legen de Scheiding door den onderkoning van Egypte der interna tionale coii ven tien rakende de mixte 'echtbanken. Nu heelt Rusland zich ook hij geim lde mogendheid gevoegd. Hel intkscb gouvernement heeft aan den ttiikschen commissaris le Philippopoli ge telegrafeerd, dat de commissie van Rumelie zich met geen der vraagstukken heeft onledig le houden, die door hel verdrag 'au Bei lijn zijn opg> lost. Voor al de andere vraagstukken, niel door gemeld verdrag voorzien, zullen de beslissingen der com- missie maar voor den gouverneur Aleko pacha verplichtend zijn, indien die beslis singen bijna eenparig genomen worden. Men verzekert dal, niettegenstaande de belofte van Rusland om de ontruiming van Rumelie den 3 juli le eindigen, de bevel hebber der russische troepen in Rumelie de uitnoodiging bekomen heeft om aan de ontruiming een maand langer le besteden. Volgens de laatste tijdingen uit Alhenen denkt het grieksch gouvernement er niet aan om de Kamers bijeen te roepen of te ontbinden. De zaakgelastigde van Frankrijk heeft maandag aan gemeld gouvernement eene ’'itnoodiging overhandigd door al de ge- Bet onderwijs is vrij zegt men hun met de Grondwet in do hand ja, maar niet voor xi, is hun antwoord. Hel openbaar onderwijs zal door de wet ge regeld worden, haalt men verder uit de Grond wet aan; ja, zoolang wij uwe plaats niel kunnen innemen moogl gij er u mede bemoeienmaar zoo- haasl onze scholen gereed zijn, moet gij voor ons plaats maken, zoo wil het de vrijheid. De vrijheid eischt, dal niemand gedwongen worde mede le werken in zaken van godsdienst.» 1 De onderwijzers, antwoorden de geestelijken, Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat; 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk ondcrlcekend. alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe lezenden, Vertrekuren vnw den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Idehtervelde en Bixmude uaar IVieuport. Duinkerke naar Veurne 6-00 11-02 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-00 9-08 1-43 7-45 Nieuport-Dixmude 6-55 12-05 4-10 0-06 Venrne naar Lichterveldè 7-09 12-13 4-40 6-10 Veurne naar Duinkerke 8-03 10-12 2-43 8-49 DLxmude-Nieuport 9-50 00-00 2-23 8-30 kiezing is en gij hunne stem zuil komen af bedelen; zij zullen bet zich ook herin neren als gij op nieuw zuil komen voor uwe processiën, paus of iets anders, wal uwen winkel betreft en u met dezelfde munt betalen. Feesten in uwe kerken, kloosters en krochten, anders mager niet meer beslaan. Dal hel volk en al wat nering doet arm worden, dal is uwen wensch, om ze le kunnen overheerschen en te dóen dansen zooals gij schuifelt; maar het is nog zoo verre niet en wij hopen dat hel ook zoo verre niet zal komen, men zal u dat in 1880 bewijzen. ZATERDAG 14 JÜ.V1 1879. iit m iri —^■—■——ii'friWMmwMWHiMM i iii ui «ter nesnnra

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1