VAN VEURNE I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 55. JAAR. A.' 182. 8-03 Pangli- Vcurne, 31 .luni. De Senaat. De Senaat heeft maandag de discussie aange vangen van het wetsontwerp op hel lager onder wijs. De heer d’Anethan, hoofd der oppositie, heeft in haren naam en in eene beknopte verklaring, de redenen bekend gemaakt, die hen aandrijven om in massa tegen de nieuwe wet te stemmen. De oppositie aanziet het ontwerp alsongrondwettelijk, als eene parlijwet. MM.Crocq en Vanlluinbceck hebben de wet ver dedigd en de klachten van M. d’Anethan weerlegd. Vertrekuren vnn Duinkerke naar Veurne Veurne naar Lichlervelde 7-09 De zitting van dinsdag heeft eene treurige be weging te weeg gebracht en zal eene schandvlek daarstelleu voor de klerikale partij. Alle de leden van den Senaat waren aanwezig, uilgezondert M. de Tornaco, die erg ziek is. De intrede van M. Boyaval deed diepen indruk, om dat deze achtbare Secateur nog in een betrekkelijk bedenkelijken gezondheidstoestand verkeert. M. prins de Lignc neemt het woord om de wet te bestrijden, ’t geen buiten de verwachting van velen is. Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Bl ieven en geld vrachtvrij Alle mededeeliugen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekénd. alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden, en allen Woensdag in Sup- Het Blad verschijnt allen Zaterdag; flement. Inschrijving bctaalbanr vooropt W Stad: 6 maanden, fr. 3-25 - Eenjaar fr. 6-00. Iwr gansch Helgie: 6 maanden, fr. 3-7a Een jaar, Ir. i-00. I oor Frankrijk: fr. 16-50 'sjaars. it-OO H-04’ 3-40 5-00 I Lichlervelde naar Veurne 7-00 9-08 1-43 7-45 Nieuport-Dixmude 6-55 12-05 4-10 0-00 12-13 4-40 6-10 Veurne naar Duinkerke 8-03 10-12 2-43 8-49 Dixmude-Nieuporl 9-50 00-00 2-23 8-30 Burgers, boeren, volk aanhoort de slem der waarheid. De liberalen willen u niet berooven van het godsdienstig onderwijs. Dat doel hebben zij niet, hebben zij nooit gehad. De klerikale bende beschuldigt enkel de liberalen en de ministers, omdat hel land aan de geestelijke dominalie een einde gesteld heeft door de merkwaardige kiez.ingen van II Juni 1878. De oorlogskreten die wij hooren, wor den uilgekraaml door eene nijdige jaloezij, omdat de liberalen nu van hel landsbe stuur meester zijn. Niels anders is in hel spel. Want nu ge lijk voorheen, is de liberale partij geene godsdienslhalende partij. Zij wil recht en vrijheid voor allen gelijk wie hetzij, maar zij wil ook dat hel burgerlijk gezag geëer biedigd en krachtig zij om ons grondwelle- lijk bestaan en onze vrijheden te doen blij ven voortduren. Onderricht u, misleide volk, leert de nieuwe schoolwet kennen en gij zult zien dat men u fopt en bedriegt door te houden slaan dal het godsdienstig onderwijs uit de school verbannen is. Burgers en landelijke bewoners, blijft kalm en gerust. Hel is gelogen dat men u lasten ruzië wil aandoen. De liberalen zijn uwe vrienden en beoogen niets anders dan uw welzijn en den vooruitgang van het volksonderwijs. Neen! het vrije Belgie zal geene revolu tie maken, hel gezond versland zal belet ten gehoor te verleenen aan ijdele zwetse rijen en groote woorden, die gelogenstraft worden door de gebeurtenissen van alle dagen. 'ZATERDAG 21 JUNI 187». Engeland en Turkije gesloten worden voor de afschaffing van den slavenhandel op hel kustgebied der roode zee. De laatste lijdingen uil de nederlandsche Indien melden eene belangrijke overwin ning der hollandsche troepen op de At- chineezen. Den 9 dezer hebben zij het dorp Gliëtig veroverd, gelegen in de XXII Moekins, verblijfplaats van het berucht opperhoofd Panglima Polim. Gliëng en de omringende Kampongs werden bezet. De hollandsche troepen hebben er 25 ka nonnen en veel krijgsbehoeften gevonden. Men heeft ook de schuilplaats van Pangli ma Polim ontdekt. Dood van Napoleon IV. l*OLri'IEIi OVERZICHT. De fransche dagbladen kondigen uilge- «reide artikelen af over de woelige loo- ’’eelen, die dezer dagen in de fransche Kamer der afgevaardigden hebben plaats ö(-h;.d. De repuldikeinsche dagbladen druk ken de hoop uil. dal een nieuw reglement '•'<n inwendige orde den lerugkeer van zulke hevige woordenstrijden zal onmoge- ^ijk maken. Er is le Algiers een telegram loegekomen '’•'Hl generaal Forhenial, gedagleekend van 17 juni, en waarbij gemeld wordt dat eene Ilichte kolom in den namiddag naar Ed- Hamman getrokken is, doch het dorp ver laten vond. De cheril en zijne aanhangers zijn naar eene onbekendericlilinggevlucbt. Dé kulo'mmeii van Kenchéla en van Biskia bewaren zorgvuldig al de dool tochten. Hel engelsch gouvernement keurt het ontwerp al van den onderkoning van Egypte om tie europeesche schutdeischers le betalen ten nadeele der inlandsche schuldeischers. Engeland en Erankrijk zullen hunne goedkeuring weigeren aan bet decreet, door de heeren Bolschild ge- '•aagd, met hel oog om den aanslag uil te Zondeien der landerijen en hel paleis van den onderkoning van Egypte, aan den sLaat afgestaan. Een telegram uil Berlijn meldt dat de I commissie, gelast met hel onderzoek van het wetsontwerp der belasting op den ta bak, die belasting verworpen heeft. In de zitting van den spaanschen Senaat beeft de heer Sil vela gezegd, dat de libe rale behoudende partij liet eens is met het tegenwoordige ministerie, en dal dit laatste eene liberale en behoudende staatkunde zal volgen. Hij voegde er bij, dat er nu geene spraak van ininislerieejecrisis meer kan zijn. Men is dien uitslag vooral ver schuldigd aan de behendigheid van gene raal Martinez Campos. Een telegram uit Constantinopel, 18 juni, luidt: Het ontslag van Khereddinne is niet aangenomen geworden, omdat niet- I tegenstaande zijn verlangen om hem af te stellen of te bannen, de sultan een verbond vreest tusschen den grootvizier, den cheik- ul-islain en Osman pacha. Geschriften, die •Ion sultan en zijn ministerie bedreigen, werden dinsdag le Constantinopel uitge beeld en er zijn militaire maatregelen voor de bewaking van het paleis genomen. Veel dienstboden der prinsen Yussuil'en Ized- din zijn aangehouden. Een verdrag zal binnen kort tusschen I neliglooorlug in Hclg-ic. Den dag van heden heet alles religiever- volging en priesterhaat. Zelfs de recht vaardigheid De wel op de studiebeurzen was eene dievenwel, uit godsdiensthaat; en de kleiikalen zijn gedurende acht jaren mees ter geweest en hebben de wel niet durven noch kunnen veranderen. De wet op de kerkfabrieken was eene godsdienstplagerij; idem de klerikalen hebben haar niet afgeschaft. De wet op de kerkhoven is ook gelijk gebleven, binst de dominalie der kleri kalen. Wat al ijdele klachten moeten wij dage lijks hooren. Het is waarlijk een droevig dingen zoo altijd de waarheid te moeten herstellen bij de laffe leugens van trouw- looze tegenstrevers. De nieuwe schoolwet verandert in niets het geven van hel godsdienstig onderwijs in de volksscholen en er wordt revolutie I en opstand gekraaid. I I I ADVERTENTIE-B den ijxercn weg vnn Duinkerke, “Veurne m»nr ï.iciitervelde en ISixmiiiïc nanr FVieuport. ssr Wij hebben heden morgend de volgende depecho ont vangen: - De laatste tijdingen uit Kaapstad melden de dood van i rins Lolita Napoleon'. Hi.1 was niet eenigo otll- cieren eene kleine verkenning gaan doen. Wanneer hij met hen van zijn paard stapte werd hij door de Zoeloes verrast, die hem met assejaisteken hebben gedood. Twee soldaten verloren nog bet loven: de anderen zijn kunnen ontsnap pen. Men heeft het lijk gevonden. Prins Louis Napoleon, zoon van Napoleon III en van Kugenie-Marie do Ouzman, gravin van Theba, word don 16 maart 1856 te Parijs geboren; hij was dus zijn 24" jaar in getreden. De bonapartisten verliezen met hern hunnen pre tendent op den franschen troon. Naar alle waarschijnlijkheid zal nu als nieuwe pretendent optreden prins Napoleon- Jozef, zoon van wijlen prins Hieronimus, geboren den 9 september 1822, en in 1859 getrouwd met prinses Clotilde, dochtcr van koning Victor-Emmanuel van Italië. Londen, 20 Juni. Do dood van prins Napoleon wordt otllcieel bevestigd. Lord Sidney is naar Chislehurst do tijding aan prinses Eugenie gaan dragon. -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1