De zaak der 21 misdadigers is eerder afgeloopen dan men hel gedacht had. Woensdag 11 dezer was Na cene redevoering van M. Solvyns legen de wet en cene antwoord van M. Delecourt, dia de wet verdedigt, wordt de algemeene discussie gesloten. Het was 3 t,2 ure en er moest tol de stemming der artikels overgegaan worden, toen de hh. Sol vyns en d'Anethan het voorstel deden, krachtens art. 41 van het reglement, indien er 5 leden hel vragen, de discussie over dearlikels tol 'sanderen- daags uil te stellen. Minister Frère-Orban brengt den lijdenden toe stand in van eenige leden om te vragen onmiddel lijk tol do stemming der artikels over te gaan, daar hel gedacht van alle de leden gemaakt is en dal er geene amendementen voorgedragen zijn. MM. Solvijns en d'Anethan dringen aan. M. H. Dolez beschuldigt de klerikalen te speku- Iteren op het lijden eeniger liberale leden, hopende dat zij 's anderdaags niet meer zouden kunnen aan wezig zijn. M. Dolez wordt warm toegejuicht door de linker zijde en het publiek. Dit let niet dal 11 leden der rechter zijde het voorstel van M. Solvyns bijtreden; onder ban be merkt men de ridder DeConinck, senateur van Dixmude en Surmont, van IJper. De zitting wordt geheven te midden de grootste beweging en hel publiek betoont zijne veront- weerdiging Bij dagteekening van 8’ mei 1879, schreef de Bestendige Deputatie van den Provinlialen Raad van Weslvlaanderen hel reglement uil voor den wedstrijd, ingesteld tusschen de leerlingen der lagere scholen door de wel van 23 september 1842, eu stelde den dag voor al de ressorten der pro- vintie vast op derden dinsdag der maand juni, zij den 17" laatst. Daags voor den gesleldcn dag des prijskamps heelt de heer Gouverneur der provinlic aan ai de belanghebbende laten kennen dal de wedstrijd later zal plaats hebben. Wij voeden de zoele hoop dat hel reglement b< - trekkelijk gezegden wedstrijd uil de wel van 1879, op hel lager onderwijs, zal voortvloeien. hoofd onzer dijnastie in eene valsche veiligheid doen insluimeren. Keert naar uwe landgoederen terug; woest de modellen uwer gemeenten; leeft eenvoudig en werkt hard; kweekt zelven uwe kinderen op, en besteed de aanzienlijke spaarzaamheden die gij zult doen, om hel land mei kalholijke scholen te over dekken en om, voel voor voel, de talrijke scha kels der liberale ketting die ons omsluit, te ver nietigen Mevrouw de gravin in wolle kleed, M. de graaf door zijne pachters omringd, zullen weldra grooter, populairder en vooral nuttiger aan de Kerk, aan de maatschappij aan hun zelven zijn, als zij ooit hebben kunnen droomen, in dit schoonste tijdstip van hunne praal. Nu, ziel gij M. den graaf met een blauwen kiel aan loopen en de gravin met eene jak en ‘rok, om te sparen! Maar wat zal den buiten daarmede winnen? Het ware beter dat die edele graven en barons, de boerkens hunne pachten wal vermin- derden, opdat zij wat gemakkelijker hun leven zouden kunnen winnen; zij zouden op die wijze veel meer populair worden, dan met te sparen om hel aan kloosters- en pastoorscholen te geven. Met genoegen hebben wij vernomen dal het Gouvernement eene leuning voor hel uit voeren van I groole werken gaal aangaan, en dal er eene soin van achl honderd duizend frank is voorgestehl voor hel maken van eeneu vlol-kom te Nieuport. Wij hopen dal er ditmaal aan de gegronde eischen dezer stad zal voldoening gegeven worden, en dal er, boven de gemelde som, nog eene nieuwe som zal gestemd worden, om de opening <hTr lange brug in evenredigheid te brengen met de gezamentlijke openingen der uitwateringssluizen. Onder opzicht der noodwendigheden van den landbouw, is ook dit laatste werk zeer noodzakelijk. Onze zes bisschoppen hebben ccncn nieuwen herderlijken brief uitgegeven. «Geld! geld! roepen zij, GOD WIL HET En gij, die niet veel geven kunt, geeft cene aalmoes, eenige centiemen per weck, per maand, per jaarAlle katholieke vaders, moeders, voog- den en anderen moeien medewerken tegen de M SCHOLEN ZONDER GOD, legen de MEESTERS ZONDER GELOOF. Ten strijde Ten strijde GOD WIL HET Dit is de verkorting van den zoogezegden her derlijken brief. Gij ziet hel, lezers, hel is altijd hel zelfde: altijd schooien, altijd liegen en lasteren. Woensdag aanstaande zal de brief der zes bisschoppen in hel Leugenaartje slaan. Hij zal daar op zijne ware plaats zijn. In de zitting van woensdag is de wel gestemd geweest. De rampzalige wel van 1842 heeft geleefd... ge lijk het Ministcrie-Malou zaliger. Het schandelijk, middel, door de klerikale seca teurs uitgedacht, en hunne speculatie op hel over lijden of doodlijk ziek zijn van een der liberale leden, is ellendig mislukt; al desenaleurs, uitge zonderd M. de Toruaco, waren weer op hunnen post, dus 63 van de 66. De openbare tribunes waren overkropt van nieuwsgierigen; in de logie van hel diplomatisch korps bevonden zich, onder anderen, de gezanten van Italië, Duitschland en Oostenrijk. In hel publiek werd de houding van prins de Ligne zeer besproken en afgekeurd; algemeen was men het eens, dal hij zich onwaardig heeft ge maakt om eene liberale vergaring voor te zetelen. De zitting leverde schier geen belang op. Aan art. 4 hebben MM. Solvyns, Janssens en Surmont eenige bemerkingen gemaakt, waarop M. Van Humbceck zich de moeite getroost heen te ant woorden. Ten 4r/2 ure ging men tot de stemming over, iels wat ongeveer 20 minuien duurde. Prins de Ligne stemde legen; M. de Labbeville, der linkerzijde, onthield zich, omdat hij, eener- zijds, niets voor de afschaffing der wet van 1842 is, en, anderzijds, hoopt dat de r.ieuwe wel zeer gematigd zal worden toegepast. Dat beet men in hel vlaamsch: spreken zonder iets te zeggen. De nieuwe schoolwet wordt aangenomen met 33 stemmen tegen 31, dus met twee stemmen meerderheid. Deze uitslag werd met daverende toejuichingen begroet, tot groole gramschap van prins de Ligne. De Senaat is lot nader order uiteengegAan. Brengen wij thans hulde aan de liberale partij, die dit werk tol een goed einde heeft gebracht, on vooral aan die leden van den Senaat, welke, zoo- als M. Boyaval en Dolez, alles, zelfs hun leven misschien, in de waagschaal hebben gesteld, om de nieuwe wel te doen gelukken. Door hunne ver kleefdheid aan de liberale grondbeginselen, door hunne zelfverloochening hebben zij don dank des vaderlands verdiend. Nogmaals, cere en hulde aan hen De Uien public heeft onlangs een brief van een kalholijke mode gedeeld, maar die stellig in zijne redaktie is opgesteld en waarin hij aan talrijke edelen en rijken een kleedje past, die zij zeker niet zullen aantrekken, want hel is grof en levens on- betamelijk. Volgens dien brief zouden de edellieden of rijken, geene feesten meer moeten geven, naar geene concerten meer gaan, geene gastmalen meer aan bieden; de damen zouden met lijnwaden kleuren moeten loopen en de heeren hunne peerden en rijtuigen, hunne honden en andere dieren ver- koopen; zij moeten niet meer op reis of naar de badsteden gaan; in een woord alles sparen dal niet hoogst noodwendig is voor hel leven. En weel men waarom! Omdalzij al hun geld zouden geven om pastors scholen in te richten en kloosters te slichten Niemand moet meer leven Neringdoende lieden en boeren, die aan de rijke lieden groole intresten moeten opbrengen voor hunne huizen en landen, ehwel, gij kunt zien dat gij hun op tijd betaald, maar van hen zal geen centiem meer te verdienen zijn; zij zullen alles aan de pastoors- en kloosterscholen geven Dit is den grond van den brief in kwestie. De Itien public roept uit: Als de rijke katho- lijken hel alzoo niet doen, is het voor altijd gedaan met de kalholijke partij; de nieuwe onderwijswet en de wel op het kiesbedrog zullen maken, zegt hel bisschoppelijk blad, dat de klerikale partij voor altijd in minderheid zal blijven. Ziehier wat raad de Uien public aan de afstam melingen tier kruisvaarders, zooals hij den adeldom noemt, geeft: Wilt gij een sterk en geëerbiedigd ras ver- cenigen en verdienen dat uwe kinderen van God gezegend worden? ziel af van een leven van plezier en praal, en als ik het er durf bijvoegen, verlaat de sleden, vooral de hoofdstad, waar gij geene enkele slechte daad belet, ondanks uw getal en uwen rijkdom, waar gij geene enkele weldaad verricht; verlaat die laan van hel Hof, waar de Hel verslag dal door den heer Thonissen over den 2* titel van bel gemeentewelboek komt opge maakt te worden, stelt vast dat de samenstelling alsook de uitoefening der politie ten platten lande zeer veel te wenschee laat. Dit is omdat de bij zonderste landelijke politieagenten of veldwachters met niet genoeg bepaalde verplichtingen bekleed zijn en ook zonder bedrijvigheid en iever staan in het vervullen van hetgeen hun dienst aangaat, terwijl zij moedvol zijn voor al wal geen politie dienst raakt. Zoo ziet men er die voorbeeldige agent van assurantie zijn; onbetaalbare roeper m verkoopingen; zorgvuldige bewaker van bijzondere eigendommen; soms onhaalbare raadgever der gemeentebestuurders en men vindt er wel eens hier en daar die Burgemeester spelen. De wellen die de landelijke veldwachters ge houden zijn toe te passen, bevallen leemten cii onnauwkeurigheden die moeten verdwijnen. Een gansche hoop ouderwelsche verordeningen en artikels zijn voor onzen lijd niet meer geschikt, en het gemeentewelboek van 1791 is veel te toe gevend De 2C tilel die aan de wetgevende Kamers komt onderworpen te worden, heeft voor oogwit bel thans bestaande te verbeteren. Hij vermeerdert de belcugcling en versterkt de waakzaamheid; hij zet klaar uiteen en strekt de macht uil. der staats-, en gemeenteveldwachters cn ook der wachters bij de openbare gestichten en bijzonderen. Hij staat aan de boschwachters een aandeel toe in den lande- lijken politiedienst; hij regelt de aanstelling van hulpveldwachlers; hij verandert en verbetert de gewone regels van hel wetboek van slrafvoi dernig en past aan landelijke zakqn verschelde maatre gelen der houdvesterij toe; eindelijk verbetert en versterkt hij de wetgeving die de gezondheidsbc- waring der huisdieren regelt. beden hebben lol niets gediend de Paus is nog geen korting. Maanden lang hebben al de katholieken van België gebeden om van God te verkrijgen, dat de nieuwe schoolwel niet zou gestemd worden, maar al die gebeden zijn boler aan de galg geweestde nieuwe schoolwet is gestemd. Waarom heeft God al die vurige gebeden, al die smeekingen niet willen aauhooren Raadplegen wij don calhechismus. Wal zegt de Mechelsche catechismus in de zestiende les V. IVaaruit komt het, dat er velen bidden en niet verkrijgen A. Omdat zij niet bidden gelijk het behoort, of dingen begeeren, die hun schadelijk of min profijtig zijn. Hier hebt gij den uitleg, lezers, waarom de ge beden van al de katholieken der wereld, gedu rende zeven jaar, waarom de gebeden van al de katholieken van België, gedurende zeven maanden, nutteloos zijn geweest. Het is omdat zij dingen begeert hebben, die hun I schadelijk of min profijtig zijn. Dat de catechismus hierin onfeilbaar is, is klaar gelijk de zon. En inderdaad Hoe meer de Paus zich met wcreldsche zaken bezig houdt, hoe min hij zich met gods dienstige zaken kan bezig houden, en hoe schade lijker voor hel vervullen van zijne goddelijke zending; hoe meer de Paus zich verheft in de wereldsche glorie, hoe meer hij afwijkt van de lessen van zijnen goddelijken meester, die leefde op de wereld, niet als een prins of een koning, maar als de nederigste onder de nederigen. 2.’ Hoe meer onze belgische geestelijken den mooial willen spelen, hoe meer zij willen meester zijn, meester niet alleen in de kerk, maar ook meester in het gemeentehuis, en meester in de scholen, hoe schadelijker voor de algemeenheid der menschen. Hel is immers onbetwistbaar, cn de onder vinding leert hel alle dagen, dat, hoe grooter de wereldsche heerschappij der geestelijken, hoe hoogmoediger en trolscher zij worden, hoe meer onderscheid zij maken tusschen hunne schapen, hoe meer verdeeldheid er heerscht, en hoe meer zij te kort blijven aan hunne zending van eenvou- i digheid en liefde, goddelijke deugden, die zij door hun voorbeeld aan iedereen moeten trachten in te planten. Wal de katholieken aan God gevraagd hebben, was dus schadelijk, cn daarom hebben zij hel niet verkregen. Geloofd zij God Jaren lang hebben al de katholieken der gansche wereld gebeden, om van God le verkrijgen, dat hel hem zou geliefd hebben den Paus op zijnen wereldlijken troon le herstellen, maar al die ge- I karakters zich verstompen en insluimeren en hel Rechterlijke Kronijk. ASSISENHOF VAN WESTVLAANDEREN. Zaak der bende van 21 personen. Beschuldigd van meer dan 20 diefstallen met bezwarende omstandig heden, moordpogingenz. Geld Geld Stteu public en de kalholijke edellieden. Overweegt en oordeelt.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 2