fr. 950,000 210,000 505,000 3,000,000 350,000 1,000,000 300,000 10,000 300,000 500,000 2,000,000 Het Leugenaartje beweert dat de Gouverneur der provincie, op eene zitting der Noordwatering niémand anders in zijne plaats mag zenden dan een lid der bestendige deputatie. Van eenen anderen kant verzekert men, dal de heer Vram- boul, als hij zelve de jaarijjksche zitting der Noord- watering niet bijwoonde zich iedermaal door zijnen griffier liet vertegenwoordigen en nooit door een lid der bestendige deputatie. Mr Heyvaert heelt dus in deze zaak gehandeld gelijk, vroeger, Mr Vramboul. Maar.... het Leugenaartje is onfeilbaar! Buigen wij voor zijne beslissing. Hequiescat in pace. Het geld in ons kasse. Verleden maandag is generaal Benard, minister van oorlogschielijk overleden zonder boege- naamde tusschenkomst van eenen Katholieken priester, niet alle mogelijke eer der katholieke kerk begraven. Die man was dus, zal men vragen, ofschoon hij deel maakte van het «geuzen ministerie,» een goed en overtuigd katholiek? Gij bedriegt u, lieve lezer. Generaal Renard was een overtuigd vrijdenker, een man die, sedert meer dan vijftig jaar, noch te biecht, noch naar de kerk ging, en geciie de minste oefeningen van den katholieken godsdienst vervulde. Hij was daaren boven, sedert zijne jeugd, vrijmetselaar of franc- tnacjon, en hij bekleedde in de vrijmetselarij eene liooge bediening. Ja, generaal Benard was eene van die mcnschen, die door onze lieftallige politieke priesters onop houdelijk met de scheldwoorden van geuzen, ketters, suppoosten van satan worden betiteld. Zulke mcnschen, wanneer er niet aan te ver dienen is, worden als verwoede honden door onze zielenherders vcrstooien; maar wanneer er, inte gendeel, een vet penningje van komen kan, dan worden zij, zoo haast als zij dood zijn, hunne beste vrienden. Onze politieke en geldzuchtige priesters verlie zen alle schaamte, zij vreezen zelfs niet openlijk en algemeen beschuldigd te worden Jat zij van de religie oenen winkel maken; neen, zij vragen er hunne botten aan» (schrijfwijze van hel Leuge naartje), en wanneer het aan hunne politiek en aan hunne beurze voordeelig kan zijn zouden zij zelfs Lucifer met den aller hoogsten dienst naar de eeuwigheid zenden en zingen dat zij zweelcn. Requiescat in pace, hel geld in ons kasse. Dwaze rimram van het Leugenaartje. Ons heilig pastorsgazetje herhaalt dal de heer gouverneur Heyvaert, tijdens zijn officieel bezoek in Veurne, ontvangen is geweest gelijk eenen hond in een kegelspel» en het waarheidlievend bladje geeft te verstaan, dal men hel hoofd der provincie, sedert dit tijdstip, in onze stad niet meer gezien heeft. Het Leugenaartje weet nochtans wel, dal Mr Heyvaert op 10 december 11. meer dan acht uren in onze stad heeft overgebracht. Volgens het pastorsgazetje vervloekende stad- huisheeren de letters T II die op het stadhuis staan. En nochtans die Letters staan er met hun nen vollen wil, want hadden zij gewild zij waren sedert lang verdwenen. Neen, pastorsgazetje, de sladhuisheeren vervloeken die letters niet, maar het zijn de klerikale kopstukken die ze vervloeken, en zij kunnen hel niet verduiken. Op 2&‘” juni en 5“ juli was de heer Gouverneur hier verwacht: op den eersten datum om eene algemeenc vergadering der Noordwatering voor te zitten, op den tweeden, om den prijskamp voor beestialen bij te wonen. Onvoorziene bezigheden hebben telkens den achtbaren Gouverneur belet aan zijne inzichten gevolg te geven. En hoe spreekt hierover hel Leugenaartje'! Hel wel opgevoed bladje zegtIn zijne plaats HU ZOND ZIJNE KATTE. En die katten waren, lieve lezersde heer 11. Garton j oud-commissaris te IJpere, en den heer Ollo de i Nieulant provinciaal raadslid te Brugge! Prijskamp van Beestialen, ts Veurne, op 5 Juli 1879. Zaterdag laatst had alhier den jaarlijkschen prijskamp van beestialen plaats. Met fierheid mogen wij zeggen dat nog nooit in Veurne zulk een levendig en schoone landbouw- feest werd gezien. Zelden zag men zooveel prach tige dieren ten loon gesteld en zooveel volk te been om dezelve te bewonderen. Bond 11 ure kwamen de heeren leden van den jurij aan, die door de maatschappij van landbouw ontvangen en den eerewijn aangeboden werden. Onmiddelijk daarna begonnen de verschillige jurys hunne werkingen die om 1 ure geëindigd waren en waarvan den uitslag ten stadhuize werd uitgeroepen. Na de plechtigheid der uitroeping der prijswin- naren, vereenigden zich de heeren jurëen met de prijswinnaren en eene massa inschrijvers, ten getalle van 130, op een overheerlijk Banket in de ruime zaal van het hotel de Bhetorika, te dezer gelegenheid prachtig opgelooid en die een aller schoonste tafereel opleverde. Hel leest was voorgezeten door de heer 11. De Prey, Voorzitter der Maatschappij. Aan het nagerecht werden verschelde toasten voorgedragen die allen een welverdienden bijval verwierven, en slechts op hel uur van hel vertrek des ijzerenwegs scheidde men uiteen, uitermate voldaan over het schoone feest welke men kwam bij te wonen. Waarlijk, onze landbouwfeeslen strekken tot eer van deze die er de inrichters van zijn, want van jaar tol jaar worden zij schooner en levendiger en schaffen zij meer en meer voordeel aan de stad en hare neringdoende burgerij. Prijskamp ingesteld door het stadsbestuur. Prijskamp der Landbouwmaatschappij. De heilige opstellers van hel Leugenaartje, hel voorbeeld volgende der bazen van de Patrie, schrij ven altijdde procureur der provincie, in plaats vande Gouverneur der rovincie. Zij zouden noch tans webdoen zich hel spreekwoord ic herinneren: met de maal waarmede men meet zal men gemeten worden, zij zouden wel doen lc denken, dal er op hunne mannen ook zeer aardige spotnamen toe passelijk zijn. Onze sladliuisheercn zijn verlaten, zegt hel heilig gazetje, en de. procureur der provincie laai ze zilteti m hunne verlegenheid.» Hoe jammer voor u Leugenaartje dal gij weeral liegt, en dat uwe weusch geene wezenlijkheid is Doch wie zou et op dil oogenblik in Veurne hel meest verlegen zijn? Algenteene 'Tijdingen,. Bij koninklijk besluit van 9 juli 1879, is de heer P. Haemcrs, hypotheekbewaarder te Veurne, lid benoemd der commissie van het ccllcn-arresthuis onzer stad, in vervanging van M.' L. Bieswal. Met genoegen melden wij dal onze stadge noot de heer Julien Andries, zijn laatste examen als Doctoor in de Hechten, met onderscheiding heeft afgelegd. In den nacht lusschen vrijdag en zaterdag der vet leden week is de hofstede bewoond door den landbouwer Goelhals, te Siuivekenskerke, door eenen brand vernield. Het vuur werd eerst opge- merkl door eenen ouden schipper, die in de schuur sliep, zooals dil zeer dikwijls gebeurde. Toen hij wakker werd, was hij bijna gestikt door den rook en zag gansch de kap der schuur in brand staan, terwijl reeds brandende.stukken op hèm neervie len. Hij sprong haastig buiten en kon gelukkig nog bij tijds de huisgenooien verwittigen, die zich in allerijl moesten redden. Men heeft weinig aan hel vuur kunnen omrukken; het woonhuis, de schuur en de stallingen, alles is de prooi der vlammen geworden. Men schal de schade op 9,789 frs. De gebouwen waren tegen brandgevaar ver zekerd. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid gekend; men vermoedt dal hel bemelseh vuur de ramp veroorzaakt heeft. Te rekenen van 1 januari 1880, zullende geldstukken van 2 fr., 1 fr. en S0 ceulimen met de beeltenis van Victor-Emmanuel in de staatskas niet meer aanvaard worden en bijgevolg geenen wel- teiijken koers meer hebben. De nationale Bank trekt dil geld reeds sedert cenigen tijd in. Een wetsontwerp, waarbij kredieten tol het. beloop van 101 millioen 410,000 frank gevraagd worden voor hel uilvoeren van openbare werken, is in de Kamer nedergelegd. Voor Weslvlaanderen treffen wij de volgende aan Brugge Normaleschool Gouvernemenlshotcl te Brugge: her stelling der afgebrandc gebouwen Lei. Brug le Kortrijk en trekweg langsheen do rivier Brugge. Afwatering van den water loop langs hel zuiden IJzer. Verbelei ingswerken Kanaal van Bousselaerc naar de Lei ld. van de Lei naar IJperen ld. van Brugge-Oostcudo en haven te Oostendeverbeteringswerken Oostende. Maritieme werken Nieuport. Vlottende bassin Verdedigingswerken der kust Wij bevinden ons in volle maand juli, schrijft men uil Oostende, en de zeedijk onzer stad, waar liet gewoonlijk zoo vroolijk, zoo woelig is op dil jaargetijde, is nog altijd verlaten en stil als tijdens de koude dagen der maand november. Sedert eene maand heeft de regen nog niet opgehouden; wij hebben storm, rukwinden, tempeesten, stortregen gehad, maar integendeel geen enkele zonnestraal, die den vreemdeling kon tol hel besluit doen komen eenige dagen rust te komen genieten op ons schoor, strand. De kursaal die uitgestrekte en zoo wel ge legen kursaal is treurig als een graf. Eenige Engelschmanncn, welke noch door konden wind, noch door regen wederhouden worden, komen er alleen lezen of slapen na hun middagmaal. Des avonds speelt hel muziek van hel 4" linieregement voor een hand vol toehoorders, samengesteld uit eenige vreemdelingen, eenige Ooslendenaars en officieren van 't garnizoen. Hel is pijnlijk om zien! Men meldt dat het elechlrische licht op den schooncn dijk van Blankenberghe, lot groole blijd schap der vreemdelingen en ingezetenen, wel ge- Zie hier den uitslag van den prijskamp. Ossen van 5jaar, niet meer hebbende dan zes tanden: premie, een verguld eermetaal en fr. 125, aan Karei Vandenbussche, Veurne; 2» id. zilveren eermetaal en 75 fr. aan Louis Vereecke, Rousselaoren3» id. bronzen eermetaal en 50 fr. aan Louis Misselyn, Nieucappelle. Ossen van 2jaar, niet meer hebbende dan vier tanden: 1' premie, een verguld eermetaal en fr. 100, aan Louis Dewitte, Nieucappelle; 2» id. zilveren eerm. en 50 fr. aan Pieter Gantois, Leysole; 3» id. bronzen eerm. en 25 fr. aan Louis Dewitte, voornoemd, Veerzkn van 3 jaar, niet meer hebbende dan zes tanden: 1" premie, een verguld eermetaal en fr. 100, aan Charles Demcester, Veurne; 2» id. zilveren eerm. en 50 fr. aan ('h. Houtsaeger, Oostkerke; 3» id. bronzen eerm. en 25 fr. aan Louis Vermeesch, Ilouthem. Veekzen van 2 jaar, niet meer hebbende dan 4 tanden: 1» premie, een zilveren eermetaal en 75 fr. aan Charles Laovens, Veurne; 2" en 3e id., bronzen eermt" en 70 fr. aan Charles Demeester, voornoemd. Koeien van allen ouderdom 1° premie, oen zilveren eermetaal on 90 fr. aan Engel Portier, S.‘ Joris; 2" id. bronzen eerm. en 45 fr. aan Karei Houtsaeger, voornoemd; 3» id. bronzen eerm. en 20 fr. aan Einiol Vereecke, Dixmude. Ossejaarlingen. lr premie, bronz. eerm. en 40 fr. aan Desire Declerck, Coxido; 2e id. brouz. eerm. cu 20 fr. aan Louis Vermeesch, Ilouthem. Veeuzejaari.inoen. 1» premie, bronz. eerm. en 40 fr. aan Louis Dewitte, voornoemd; 2" id. brouz. eermetaal cu 20 fr. Jozef Vereecke, Veurne. Schapen ten hoogsten 3jaar oud, wegende ten minste 50 kilogrammen 1» premie, fr. 20 aan Karei Demeester, voornoemd. 2'' id. fr. 10 aan Seratin David, Oostduinkerkn. Verkens ten hoogsten 2 jaar oud, wegende ten minsten 150 kilogrammen Verkens van groot ras premie, fr. 25 aan Karei Rycke- waert, Veurne; Verkens van klein ras premie, fr. 20, aan Arsène Vandendrics, Veurne. Merrikn van I tut 2 jaar, gezegd achtticnmaanders 1» premie, een zilv. verguld eermetaal en fr. 100, aan Eugène Vanhoutte, Ramscappelle; 2" id. bronzen eerm. en Ir. 75 aan Pieter Tahon, landbr Stoenkerkc; 3» i<l. bronz. eerm. en fr. 50 aan August Claeys, landbr Adinkerke; 4" premie, bronz. eerm. en fr. 25 aan Hunri Vanhen, laudbr Ilouthem Mekrien ran S lot 3jaar, gezegd dertigmaanders 1'- premie, een zilv. verguld eermetaal en fr. 100 aan Karei Claeys, lan<lbr Coxide; 2" id. bronz. eerm. en fr. <5 aan Desire Declerck, Coxido; 3» id. bronz. eerm. en fr. 50 aan Pieter Keys, landbr Steenkerke; 4» id. bronz. eerm. on lr, 25 aan Pieter Tahon, voornoemd. Mkrrien van allen ouderdom en ras, met veulens 1» premie, een zilv. verguld eermetaal eu fr. 100 aan Joannes Deeren, Wulveringhem; 2» id. bronz. eerm. en fr. 75 aan Theoflel llaolden, Kulscamp; 3» id. bronz. eerm. en fr. 50 aan Louis Deepen, Steenkerke; 4» id. bron. eerm. en fr. 25 aan Joannes Deeren, voornoemd. M URRlKN van boven de 5 jaren 1» premie, een zilv. verguld eermetaal on fr. 75 aan do kinderen Vautoortelboom, Steenkerke; 2’ id. bronz. eerm. en fr. 50 aan Karei Claeys, voornoemd: 3» id. bronz. eerm. en fr. 25 aan Pieter DeCae, Wulpen. Stikken gezegd jaarlingen lc premie, een zilv. verguld cermet en fr. 100 aan Pieter Tahon, voornoemd; 2» id. bronz. eerm. en fr. 75 aan Jan Mabesoone, Ramscappelle; 3’ id. brouz. eerm. en fr. 50 aan Honoró Cqrnille, Coxide; 4» id., bronz. eerm. en fr. 25 aan Desiró Rollts, Stuivekeuskerke. Stieren van meer dan jaren 1* premie, oen zilv. verg. eerm. eu fr. 100 aan Engel Portier, St. Joris; 2» id. brouz. eerm. on fr. 75 aan Pieter Gantois, Leysele; 3» id. bronz. eerm. en fr. 50 aan Louis Misselyn, Nieucappelle. Bekalfdk Veei .ien van 2 tot 3 jaren le premie, een zilv. verg. eerm. en fr. 100 aan Symocns Euiiel, Ilouthem; 2° id. bronz. eerm. en fr. 75 asn Jouis --TUI »rm Hl IIJWml|T11 r~ Vermeowli, Ilouthem; 3» id. brouz.. eerm. eu fr. 50 aan Louis Dewitte. Nieucappelle; 4» id. bronz. eerm. en fr. 25 aan Karel Defever. Eesseu. Bekalfdk Koeien van allen ouderdom 1° premie, een zilv. verg. eerm. en fr. 100 aan Louis Ver- ineosch, voornoemd; 2“ id. brouz. eerm. on fr. 75 aan Karei Vandenbroucke, Ramscappelle; 3» id. bron. eerm. en tr. 50 aan Louis Vermeesch, Ilouthem: 4» id. bronz. eerm. on fr. 2.5 aan Desiró Vanhoutte, Wcstende. Een lot Melkkoeien van ten minste zes ran de zelfde pachthoeve 1» premie, een zilv. verg. eerm. en fr. 100 aan Louis Vermeesch, Ilouthem; 2» id. bronz. eerm. eu fr. 75 aan Desiró Declerck, ('oxide. Een i.ot Veerze-Jaarlinoen van ten minste vier 1» premie, een zilv. verg. eerm. en fr. 75 aan Jozef Billiet, Alveriughem; 2" id. bronz. eerm. en fr. 50 aan Engel Bortier, St. Joris. Prijskampen der Provincie. I8maander hengsten. 1« premie, 500 fr. aan Desiró Pauwels, laudbr te Wulpen; 2» 300 fr. aan Henri Ver meesch, Oudecappelle; 3», 200 fr. aan 1*. Keys, Steenkerke. Merrien met reulens. 1« prern., bronz. eerm. cn 150 fr. aan Eduard Vautoortelboom, te Steenkerke; 2" bron. eerm. en 1O0 fr. aan Karel Cavereel, te Ramscappelle.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 2