VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 JAAR. de E>o klerikale lawijtmakers. De klerikale» maken veel lawijt... in hunne ga- zatten, van de nieuwe schoolwet cn van het op richten van scholen. Het voornaamste doehis, en iedereen heeft het begrepen, oih geld te slagen, altijd geld en nog geld 1 Zij weten zeer wel dat al hun lawijt en al hunne plannen, na eenigen tijd in rook zullen vergaan en eens de centen binnen, zullen zij er weinig om geven, waar de kinderen ter school gaan. Als bewijs hoe weinig invloed hun geschreeuw op hunne eigene kreaturen maakt, zullen wij zeg gen, dal er in .West-Vlaanderen, meer dan 70 kosters-onderwijzers, warep, die hebben moeten kiezen lusschen hunne bediening van koster en onderwijzer. Hoeveel, zou men denken, die de plaats va», koster hebben verkozen? EEN ENKELE 1 Er is een die koster is gebleven door al de leden onderteekend. Bravo! zou moet het zijn: de waarheid moet bekend gemaakt worden, de rust- stoorders moeten aan den schandpaal wor den gezet. Moge hel voorbeeld van Nieu- porl algemeen gevolgd worden. Be geestelijken roepen ten strijde! ten strijde Ehwel de ware vaderlanders moeten den strijd aanvaarden onder den kreet vooruit vooruit Vooruit tegen de onwetendheid, vooruit tegen de dwingelandij een gebed afgeschaft worden. De nieuwe wet geeft aan de HU. geestelijken het stellig recht het gods- dienstig onderwijs in de scholen te geven; zelfs mogen de onderwijzers, zooals vroeger, met dit onderwijs gelast worden Dit is de waarheid Verder leest men in gemelde» omzend brief dezen wijzen raad MEDEBURGERS Men heeft aangezegd alsdat er eene geld— omhaling in stad zal gedaan worden en dat Gij VEEL, zeel VEEL geven moet om eene schoof lol stand te brengen en te onderhouden, ganscli onder de leiding der geestelijkheid ge- plaatst, school die, zooals Gij uil hel boven- staande kunt bemerken, HIER geene redens van bestaan heeft, maar alléén dienen zal om de gemoederen méér en méér tegen elkandcren op te hitsen en te veraeelen. Wij zeggen U dus, WIJ, in wien Gij Uw vertrouwen hebt gesteld, geeft NIETS! Geeft niets en Gij zult eenen dienst bewijzen aan de rust en de vrede onzer dierbare Vaderstad. Zegt aan de 1111. geestelijken dat Gij vertrouwen in de Onderwijzers hebt, dat Gij uwe MANDATA- RISSEN als eerlijke lieden beschouwt, die niet. liegen als zij U kenbaar maken dat, in de open- bare scholen, hel godsdienstig onderwijs niet verbannen is. Deze omzenddbrief aan al de huisgezin nen der stad Nieuport toegestuurd, en op al de hoeken der straten aangeplakt, is door al de leden van den gemeenteraad 55.c Ni.' ISO. Veurr.e, 39 «BuSi. In de tegenwoordige omstandigheden laat de klerikale pat lij wei zien wal zij is eene partij van twistzoekers en oproermakers. Dit is zij overigens ten allen tijde geweest. Zoodra als de geestelijken de wet niet konden stellen, zoodra als zij den baas niet meer konden spelen, dan maakten zij ruzie, dan slokten zij twist, dan beschul digden en lasterden zij de regeering, dan klaagden zij van vervolgingen verdrukking om de sukkelaars, de luiaards en de mis noegden langs bunnen kant te krijgen. lieden zijn de bisschoppen aan hel hoofd niet meer, het zijn zij niet meer die het land besturen, hune meesterschap is bun ontnomen tijdens de laatste algemeene kiezing. De wil des volks heeft beslist, maar hieraan kunnen die hoogmoedige heeren zich niet onderwerpen. Kost wal kost willen zij nogmaals meester zijn, en daarom vinden zij slecht al wat er door de tegenwoordige regeering gedaan wordt, daarom lasteren zij. daarom maken zij oproer, daarom bedreigen zij de ministers en lol zelfs den Koning. Zulk schandelijk gedrag moet bekend gemaakt worden: bet is een heilige plicht voor alle vredelievende burgers, maar bij zonderlijk voor de gemeentebestuurders, die meer dan alle andere geroepen zijn om bet volk over zijne ware belangen in te lichten. Aan dezen plicht heeft het gemeente bestuur det stad Nieuport volkomen, en hel verdient hierover allen lof. liet beeft, namelijk, aan de burgers van Nieuport eenen omzendbrief gestuurd waarin er ge zegd wordt lu tegenwoordigheid van den twist en de tweedracht welke de geestelijkheid hier zoowel als elders, aanpredikt en verspreidt, vermeenen Wij niet langer te mogen zwijgen, en U open- i> hartig en in ééns, de WAARHEID te laten kennen. Na vervolgens melding gemaakt te heb ben van de lasterende aanvallen, welke men legen onze vaderlandsche instellingen en tegen de nieuwe schoolwel in de her derlijke brieven, door onze bisschoppen uitgegeven, aantrefl, verklaart het ge meentebestuur van Nieuport In onze gemeentescholen zal niets veranderd worden. A'icl een kruisbeeld zal verdwijnen, niet Duinkerke naar Veurne G-00 11-02 Veurne naar Lichterveide 7-09 12-13 POLITIEK OVEKZICUI. De president der fransche republiek heeft zondag laatst op hel plein van Long- champs eeue wapenschouwing gehouden der troepen, die de bezetting van Parijs en der voorsteden uitmaken. Volgens de parijsche dagbladen was dit eene schoone militaire plechtigheid. De fransche Kamer der afgevaardigden heeft het wetsontwerp beraadslaagd, waar bij de voorwaarden der zetelplaats van Kamers te Parijs geregeld worden. Zij heeft met 510 stemmen tegen 152 artikel vijf der commissie aangenomen, waarbij hel recht van rechlstreeksche opeisching der troepen door de voorzitters der Ka mers wordt gehandhaafd. De bureelen van den fransche» Senaat hebben de commissie gekozen, gelast de wetsontwerpen Ferry, rakende hel hooger onderwijs, le onderzoeken. De commissie is samengesteld uil vijf leden, die legen hel wetsontwerp zijn en vier die er gunstig aan zijn. De uilgebrachte stemmen verte genwoordigen 156 stemmen legen het wetsontwerp en 125 voor. In de bureelen van den Senaat heeft de heer minister Waddington het wetsont werp verdedigd. Hij loochende dal de vrij heid der vaders van familie bedreigd is en zegde dat hel gouvernement eene maat schappij heeft willen treffen, die zich altijd 'ijaudig jegens het gouvernement gedra gen heeft en wier onderwijs de ontken ning is van alle hedendaagsche denkbeel den, waardoor mem het gevaar zou loopén de natie in twee vijandige kampen ver deeld te zien. Hel doel der wel is de af schaffing van dit onderwijs. In de zitting der engelsche Lordskamer van maandag beeft de markies de Salis bury, antwoordende aan lord Smalheden, gezegd dat, volgens het verslag van den engelschen.con.su! in Rumenie, er zich op dit oogenblik geen onkel russisch soldaat in Rumenie meer bevindt. Het turksch gouvernement heeft gewei gerd eenen rijksconimissaris naar Egypte te zenden niettegenstaande hel verzet van Engeland en Frankrijk. Het gouvernement van dit laatste land heeft aan den oud onderkoning van Egypte de machtiging geweigerd om in Algerie le verblijven. Ismaïi zou het voornemen hebben zich te Nizza le vestigen. De prins van Bulgaria heeft zondag laatst zijne plechtige intrede in zijne hoofd stad Sofia gedaan. De eerehaag werd ge ilet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup- Een afzond er! ijk nummer 10 c.n plement Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. inschrijving betaalbaar voorop: Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Voor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. G-00. Brieven en geld vrachtvrij. Koor ganscli Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’s jaars. alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe le zenden. G-00 11-02 3-40 5-00 Lichterveide naar Veurne 7-00 9-08 1-43 7-45 Nieuport-Dixmude 6-55 12-05 4-10 0-00 4-40 6-10 Veurne naar Duinkerke 8-03 10-12 2-43 8-49 Dixmude-Nieuport 9-50 00-00 2-23 8-30 vormd door 10,000 man bulgaarsche milicie. Op eene toespraak van den me- tropolitaan antwoordde de prins in de bulgaarsche taal. ZATERDAG 19 JL'Ll IS79. p; ïr’ ADVERTENTIE-BLA SagrWffMBJ -- in - - --- g-sw» Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Lichterveide en JOixnmcle naar RJieuport. i;

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1