VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ,v.r 187. Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uilgever, Ooststraat, 6’, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uilerlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. De geestelijken vinden altijd iels nieuws uil om hunnen winkel te doen draaien en om hunnen politieken invloed te vergrooten. Ons pastorsgazetje tracht nu aan zijne sulachtige lezers te doen gelooven dat de aanhoudende regen, dal hel ongunstig weder, welk zoo schade lijk is voor een ieder, eene straffe is van God.» Doch, volgens het heilig bladje, is het alleenlijk eene straffe voor België, ofschoon het weder ook noodlottig is voor alle de landen van Europa. Al slimme knepende geestelijken maken gaarne de menschee benauwd ais zij er iets van verkrij gen willen; en een bewijs hier van is, dat zij nooit meer van Goddelijke straffen'spreken dan alswan- ueer zij op hunne schooiersronde of op hunne kiesradde zijn. Zulke handelwijze is hoogst berispelijk: voor eerst, omdat zij eene afpersing is, en ten tweede, omdat het aan den mensch niet behoort te oor- deeien wat, hier op de wereld, goddelijke straffen en wat goddelijke belooningen zijn. Als ons professorsgazetje beweert, dat dezen ongunstigen zomer eene straf is voor hel liberale België, dan zouden wij met even veel grond mogen slaande houden, dat ai wat de katholieken legen gaat pok eene straf is, dan zouden wij honderd feiten in het bijzonder en in hel openbaar leven, feiten, die de katholieken diep betreuren, ook kunnen doen aanzien als straffen. Wij .herhalen hel, het is berispelijk in alle wereldlijke, gebeurtenissen goddelijke straffen of goddelijke belooningen te willen zien. De geeste lijken zelvenzijn hiervan overtuigd, maar die heeren handelen zoo dikwijls zonder overtuiging en tegen hunne overtuiging; men leert hun zoo veel slimme knepen, en die knepen komen uit de mouw telkens dat er kwestie is van hunnen winkel te doen draaien of van hunnen politieken invloed te ver grooten. Serderl verleden maandag is de nieuwe school wet uitvoerbaar. Sedert maandag staan onze ge meenteschool, of de school van M/Brunein, en onze aangenomene school, of de school der bruine nonnen, onder die vervloekte nieuwe schoolwet. Sedert maandag is de helft van Veurne in den ban der II. Kerk geslagen Ja, ja, lieve lezers, in den ban! het is wel zoo, hel zijn onze doorluchtige bisschoppen zelven, die hel verklaard hebben. Zie hier hoe zij zich hebben uitgedrukt Daarom keuren wij de nieuwe schoolwet. af en veroordeelen haar. Diensvolgenswaar- schuwen wij al de geloovigen en verklaren hun en telegrafeer welk regemenl men het eerst naai' Engeland moet terugzenden. Ik geloof dal ik een onderhoud zal hebben mei koning Celywayo om de vredesvoor waarden ie bespieken. Er zijn talrijke on derwerpingen. Vcurue, ÏJC «BtiEï. Goed nieuws voor de liberalen onze politieke vrienden hebben te A th gezege praald. Dit feit heeft eene liooge beleekenis en verdient zeer ernstig onze aandacht te vestigen. Onze lezers weten, dal de heer Bricoull, xolksvertegenwooidiger van het arrondis sement Alh, weinige dageri na de stem ming in de kamer der schoolwel overleden is en dal er dinsdag laatst tot zijne ver vanging moest worden overgegaan. Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Itelgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, IT. 7-00. Koor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. De commissie van den franschen Se naat, gelast mei hel onderzoek van het wetsontwerp op hel hooger onderwijs, heeft de bcraauslaging hei nomen van ar tikel een, rakende de verlecning der gra den. De meerderheid der commissie heeft zich tegen de wel van 1875 verklaard, en len voordeele van hel leruggeven der ver- leening van de graden aan den staal. Ar tikel een werd dus aangenomen. De fransche Kamer der afgevaardigden heef! verscheidene artikelen van hel bu- djel van financiën aanveerd. De engelsche Lordskamer heefl injderde lezing hel wetsontwerp aangenomen over de lucht in hel leger, zonder er wijzigin gen aan toe te brengen. In de engelsche Gemeentekamer heefl de heer Dilke een voorstel gedaan, waar bij hij de spoedige uitvoering vroeg der artikelen van hel verdrag van Berlijn, ra kende de hervormingen en aandrong op de noodzakelijkheid om aan Griekenland de grenslijnen le verleenen, door hel con gres aanbevolen. De heer Dilke deed op merken dal er reeds twaalf maanden ver- loopen zijn en hel turksch gouvernement nog geene enkele hervorming heefl uilge- voerd. Over Griekenland sprekende verklaarde hij, dal Engeland alleen zich legen de bil lijke vragen van dil land verzet. Te Londen is eene depeche ontvangen van generaal Chelmsford, waarin gezegd wordl dat hij den 4 juli den Umvolosi- stroom is overgelrokken met 4002 man europeesche troepen, 1105 man inlandsche en 8 kanonnen. De troepen zijn in hol vierkant vooruit gerukt en werden langs alle kanten, gedurende twee uren, door 20,000 Zoeloes aangevallen. Na een hard nekkig gevecht zijn de Zoeloes afgetrok ken. De ruiterij heeft hen volledig versla gen. Men gelooft dal koning Celywayo per soonlijk hel bevel voerde. Hel verlies der Zoeloes wordl op 1000 dooden geschal, dal der Engelschen op 10 dooden en 55 gekwetsten. Na Ulundi afgebraud le heb ben is hel leger van generaal Chelmsford nog den zelfden avond naar hel kamp terug gekeerd. Eene depeche van sir Garnelt Wolseley, gedagleekend 8 juli, zegt dal hij de ver sterkingen, die reeds op weg waren, heeft doen siil houden, omdat hij den oorlog als geëindigd beschouwt. Zend geene man- nen noch krijgsbehoeften meer, zegt hij, 8-49 Dixmude-Nieuporl 9-50 00-00 2-23 8-30 Hier hebt gij een bewijs le meer, lezers, dal al het klerikaal geschreeuw ijdele woorden zijn, en dal de kiezers zich door de geestelijken zoo gemakkelijk niet laten bedriegen. Wal le Alh gebeurd is, moet aan de liberalen van alle arrondissementen, die heden door klerikalen in de Kamers ver tegenwoordigd zijn, vertrouwen inboeze men en doen hopen in dc toekomst. In gansch het arrondissement Alh, even als in alle andere streken van België, heb ben de geestelijken sedert meer dan zes maanden hemel en aarde doen beven om de liberalen halelijk le maken, om de geuzen ministers te doen vervloeken, die eene wel hebben voorgesteld die de kinderen moet vergeuzen en zielen aan de kerk onttrekken. In hel pelilioneeren tegen de schoolwel was men ie Alh en in de omliggende ge meenten ook niet ten achter gebleven duizende handteekens had men er bijeen verzameld, wal de geestelijken van voor- noemd arrondissement zegepralend deed uitroepen: «ziel ge wel, dal de groote meerderheid der bevolking hier klerikaal is, ziel ge wel, dal men hier van de liberalen niel meer wil. Men begrijpt dus, dat men in de voor bereiding en in den uitslag der kieziug le Alh hel grootste belang stelde. Wat deden de liberalen? Vol betrouwen in de goede zaak, stelden zij een gediende en warme liberaal op rang, M.r Durieux, die zich openlijk voorstander der nieuwe schoolwel verklaarde. Wat deden dc klerikalen, in andere woorden, de pastors? Zij speelden de val schaard» hun kandidaat, M.r Duroy de Blicquy, was een onafhankelijke, geen poli tiek man, maar een voorstander van den landbouw. De zwarte slimmeriks wilden zeker spel spelen, en daarom deden zij al wat mogelijk was om ook liberale stem men le winnen. En wal was de uitslag der kieziug? Op 1650 stemmen bekwam de liberale kan- didaat een meerderheid van 200stemmen! 1 55/ JA All. ZATERDAG 26 JULI 1879. Duinkerke naar Veurne 6-00 11-02 3-40 5-00 Liclitervelde naar Veurne 7-00 9-08 1-43 7-45 Nieuport-Dixmude 6-55 12-05 4-10 0-00 Venrne naar Lichtervelde 7-09 12-13 4-40 6-10 Veurne naar Duinkerke 8-03 10-12 2-43 8-49 Dixmude-Nieuporl 9-50 00-00 2-23 8-30 =3= SSOKiflGMBi BSK I I SJelgsë wordt gestraft. O I>e nieuwe Schoolwet. a Inschrijving hctaalhanr voorop: POUT1EK OVEUZICHT. Vertrekuren van den ijz.eren wcj; van Jtiiinkerke, 'Vcursie naai* I.iehterveScIe cn SSixniiKlc naat* PVlciiport.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1