Pipte gepensioneerd was. Aan de landbouwers, burgers en nering doeners. Welnu neringdoeners, burgers, landbouwers, werklieden, wat zegden wij u over weinigen lijd? Hebben wij gelogen wanneer, wij u verwittigden, dat al de zwarte raven te gelijk van alle kerken en kapellen gingen afvliegen recht naar uwe wonin gen en botsteden, om u van scholen zonder God, van onderwijzers zonder geloof te spreken, van duivels en hel, van franemacons en geuzen, en dat zij u de leelijkste tafereeleu zouden afschilderen van de nieuwe wet op hel onderwijs! hebben wij gelogen r ie •r a u k 1 1 1) van Commissaris der maand, voorwendende dal hij daartoe geen lijd had Na zes maanden geduld, heeft hel ministerie den heer Bieswal, wiens mandaat slechts toekomende jaar moest vernieuwd worden, afgezet. Hel Leugenaartje vindt dal zulke afzetting vereert. M.' Bieswal is ook van dit advies, want hij heeft zijne afzetting gezocht. Proficiat met zulke vereering. De Senaat heelt maandag kennis gekregen van hel ontslag van M. den prins de Ligne als lid van de Senaat. Ziehier den brief De heer d’Auelhan, onder-voorziller, heeft in naam van den Senaat, zijn spijt uitgedrukt over die aftreding. Hij heeft de hoop uitgedrukt, onder toejuiching der aanwezigen, dat de beslissing van den Voor zitter der Senaats niet onwederroepelijk zal zijn. M. Van Schoor, in naam der linkerzijde, heeft dezelfde hoop uitgedrukt. Hij weel stellig, d;ft ondanks de stemming, die hij onlangs heeft uit gebracht, de prins de Ligne getrouw is gebleven aan hel liberaal vaandel. M. Van Schoor heelt voorgesteld dal het bureel aan den prins zou schrijven om hem te verzoeken op zijne beslissing terug te komen. De Senaat heeft zich bij dat voorstel aangesloten. Het Leugenaartje heefl vernomen, zegt het, dat de kinders uitnemend achteruit zijn gegaan in de kennis van hunnen catechismus. Dit is een nieuw liedje dat de zwarte mannen zingen zullen op alle toonen, om de gemeenteonderwijzers den duivel aan te doen. Maar, lezers, gij weel hel, onze heilige opstellers zijn van de eerste leugen niet dood. O verstroomingen In ganseb hel land zijn er zeer schadelijke over- stroomingen. Volgens de groote gazellen zou Veurnambacht het ergst van al beproefd zijn. Dit is, gelukkiglijk, een misslag: enkel hel Loo-leege, en eenige lage weiden en landen te Nieuwcappelle en Oudecappelle, in den Oerenbroek, langs den Bergenvaart, langs de Wallebeke en langs hel Ringslot, hebben gedeeltelijk onder water gestaan. De valleien van den IJzer en van den Handzame vaart integendeel hebben zeer veel geleden daar is al hel hooi totaal verloren, en de veldvruchten hebben er ook groote schade ondergaan. I was aan de vrije'hoogeschool van Brussel, welke verzen, onder opzicht van zuivere taal, van fijne geest en kiesthe galanterie, merkwaardig mogen worden genoemd. M.r Bieswal was dus Je vechte man voor de plaats die hij geroepen is te bekleeden. Men vertelt dat een heer onzer stad het groot huis dal hij bewoont aan de bruine nonnen gratis gaal afslaan, en dat deze nonnen er eenc lagere meisjesschool zullen inrichten, alsook eenc be talende meisjesschool met pensionaat. Men zegt ook dat de blauwe nonnen, die nu alleenlijk eenc bewaarschool houden, arme meisjes zullen aanvaarden van 7 lot 14 jaar. De heilige opstellers van het Leugenaartje zeg gen in hun blad, dal zij zouden willen weten .-Xl^enieene Tijdingen. De minister van oorlog laat weten dal hl de personen, die 200 frank vóór de loting gestort en in hel lol gevallen zijn, door hel departement van oorlog zullen vervangen worden. De stad Blankenberge heeft eenc leening ge sloten met de Bank van Brussel, ten bedrage van 800,000 fr. Die som moet worden aangewend tol hel leggen van goten, riolen, een Casino, eenc pu blieke markt en cene vischmiju, openbare werken die hoogst noodig waren te Blankcnbergc. De spoorweglijn van Tourcoing naar Mecncn zal in de eerste week van augusti ingehuldigd worden. Eenc bijzondere depcchc meldt dal hel engelsch schip Hernhard, komende van New-York en varende naar Antwerpen met graan, bij Vlissin- gen gestrand is. Het schip is geheel verloren. 5 mannen zijn omgekomen, namelijk de kapitein, de hulpkapitein, de stuurman en twee malroozen. Eenc lol nu toe onuitlegbare misdaad is woensdag avond gepleegd in de herberg Grand Moriau, op de place Jan-Barl, te Duinkerke. Een jongeling van 21 jaar, Amelosl genaamd, kleer maker te Duinkerke, heeft zich eensklaps zonder de minste reden op zekere Marie Kerckhove ge worpen en baar cene messteek toegebracht. Hel 1. ® of de kinderen der lagere knechtjcsschool tegenwoordig zijn in de lessen van den catechismus die VOOR en NA de schooluren gegeven worden? 2. ° Wie die lessen geeft Ehwel, heeren opstellers, geeft gij zelven de lessen van den catechismus in de gemeenteschool, de wet laat het u toe, en dan zult gij welen wie er in deze lessen tegenwoordig is, en wie er in uwe plaats tol heden deze lessen gegeven heeft. Iets over kermissen. t Is stichtend. Op een dorp in de omstreken van Veurne was liet onlangs kermis. De geestelijkheid bad volgens loffelijke gewoonte getierd én gebulderd op de herbergiers, en de herbergen met den naam van verdoemde koten bestempeld. Bijeenkomsten, ver gaderingen, feest-en danspartijen waren natuurlijk door den duivel uitgevonden geweest, en worden slechts in voege gehouden door de aanhangers van Satan. Welnu, op gezegde kermis was in écne enkele herberg dansfeest, en wel in de herberg die aan eenen ieverigen en zuiveren klerikaal be hoort, en natuurlijk door zulken herbergier ge houden wordt Allo, algauw wal Lourdeswalcr om eigenaar en pachter hunne bolle te wasschen; aan 't werk, om die kerels, die voor een handvol geld, oj) den weg der ongerechtigheid wandelen, weder op het pad der deugd te brengen, of zal liet ditmaal van den kant der geestelijken zijn /lures habent el non audient, (Zij hebben ooien, doch zij hooren niet;) Oculos habent et non videbunt, (Zij hebben oogen doch zij zien niet.) Op een kennisje was eene vechtpartij, waarin de kerkesuisse de voornaamste rol speelde. Bravo, beukelt er maar op, ge kunt niet te vele doen. De menschen leeren alzoo van langs om meer en beter de kerkeratlen kennen. (Medegedeeld j. Het Leugenaartje maakt bekend, dal het heeft hooren spreken van cene katholieke lagere school, die met October zal geopend worden. Dit is geen nieuws, want de kinderen hebben het op straat verteld lang vóór dat de onderwijzer Men zegt, dat de weczen uil de arme-kinderen- school verleden week zoo benauwd waren, om dal te rekenen van maandag de school onder de nieuwe wel ging slaan, en men hel Christusbeeld uit de school ging halen. Zulke domme beschuldiging heeft men gehoord uil den mond van eene der oudste weez.cn. dat men in geweten zulke scholen niet mag bij- wonen, daar zij ingcsteld zijn legen de katholieke kerk. Bijgevolg, een huisvader, eene moeder mogen in geweten hunne kinderen niet zenden naar eene school, die aan de nieuwe schoolwet onderworpen is. Hel is ook aan geen een katho- lick geoorloofd, door vrijwillige daden en akten mede te werken tot het behoud van die scholen, of tot de uitvoering der wet. Bijgevolg zijn in onze stad een groot getal ouders, twee onderwijzers, zes onderwijzeressen, vijf leden der commissie der godshuizen en tien gemeenteraadsleden allen in den ban der II. Kerk, als medewerkende tol hel behoud van die ver vloekte scholen zonder God Wat zal er van Veurne geworden? En nu juist mol de kermis! Wie weet of het geen rupsen en slekken, puidet: en padden zal regenen? Wie had ooit gedacht dat de goddeloosheid in onze stad aldus hel hoofd zou opgeslokcn hebben Heer ontfermt u onzer Dircmaal is de heer Bieswal afgczel geweest: 1. ® Door de kiezers van Veurne, als Schepen; 2. " Door Minister Rolin, als arrondissements commissaris; 3. ’ Door Minister Bara, als lid der Commissie van hel gevangenhnis. Op zulke verteringen moest natuurlijk cene eereherstelling volgen, en hel is de bisschop van Brugge, die sedert lange jaren den klerikalcn ijver en de wel kende deugd van den heer Bieswal hoog weel te schatten, die zich er heelt mede gelast. Hij heeft inderdaad den heer Bieswal tol de hooge waardigheid verbeven van Lid van het provinciaal bisschoppelijk schoolcomiteit, waar hij zetelen zal nevens de hooggeboren weledelgestrenge fill. Ridder Ruzellc, Baron van Galoon deGourcy, Mulle de Terschueren. enz. M.r Bieswal zal nu een soort van arrondissements inspecteur zijn van hel lager onderwijs. Deze plaats kwam hem, meer dan aan alle andere klerikalen van Veurne, toe. M.r Bieswal inderdaad heefl zich onderscheiden in het litlera- rische vak, want men kent van hem fransche verzen, die hij schreef wanneer hij student no., ,i« i-1i - i»-1 Neen, niet waar, want zij zijn reeds op weg, om aan uwe beurzen te komen peuteren, uwe kassen lo doen openen, om er de goud-en vijffrankstukken uit te halen. Wij zeggen goud- en vijffrankstukken, ja, want zij zijn met eene kleine aalmoes niet te vreden, en zij kunnen er niet mede te vreden zijn; want om scholen te maken, onderwijzers te hebben, school opzieners, schoolbehocRen, enz. gansch België duor, moeten er 8 miljoenen gevonden worden, ieder jaar; ja, ieder jaar, want de gevers zouden daaraan gehouden zijn ieder jaar. is dit mogelijk? Zijn de kosten van bet loven niet al zwaar genoeg! is de wmste van alles niet al klein genoeg, om nu in deze slechte tijden alzoo zijn geld weg te werpen in een zolspel, gelijk het geen zij willen volbrengen! Zij tempeesten sedert maanden op de scholen dat zij zonder God zijn; dal zijn leugens, schande lijke leugens! onze onderwijzers zijn allen treffe lijke mannen, die niet cene hunner plichten ver zuimen. De wel is nu gestemd; wacht eenige maanden, en elk een, ouders en kinderen zullen overtuigd zijn, dal de godsdienst in de scholen door de on derwijzers, juist igelijk te voren, onderwezen wordt. Is die oppositie van de geestelijkheid niet de zotste van de wereld Die mannen zijn razend oi» dat hel Gouvernement liberaal is. Wal kunnen zij daar tegen doende meerderheid der Belgische natie heeft hel den 11 juni 1878 alzoo gewild en de wil van volk moet geëerbiedigd worden. Maar zij eerbiedigen dien wil niet, en daarom preken zij, schooien zij, bedriegen zij, verwen- sclicn zij, en in plaats van zielenherders te zijn, zijn zij twist- en tweedraehlmakers, vredestoor- ders, en willen zij wal niet mogelijk is. Neen, zij zullen elk jaar geen 8 miljoenen bijeen krijgen voor hun zolspel; neen, want die gestadige geldafpersingen zullen de bevolkingen vermoeien, en de bedelaars zullen de deur uil gezonden wor den! Neen, zij zullen de 8 miljoenen niet vinden Lij onze burgerij, bij de boeren, bij de nering doeners, want er is geen geld en elk heeft bel reeds lastig genoeg om met vrouw en kinders te kunnen leven. Burgers, boeren, neringdoeners, laat u geen geld ontrukken, dat gij zoo noodig hebt voor uw bestaan; en mocht gij zoo gelukkig zijn, nog een overschotje te hebben, geeft hel liever aan dien armen ouderling, die aan uwe deur komt en u treurig om eene aalmoes smeekt, geeft het liever aan die weduwe, die voor kleine kinderen heeft te zorgen. Daar mede zult gij weldaden verrichten, die bij God als ware werken van bermhertigheid zullen aangeteekend worden; doch houdt uwe deur ge sloten voor stoute en rijke bedelaars. Alzoo moet hel zijn. Afzetting. Eereherstelling. M.' Bicswal-Bril maakte deel van de Commissie 1 van hel gevangenhnis van Veurrie. Doch, sedert januöri II. woonde hij de vergaderingen der Com- missie niet bij: hij wilde er niet zitten mot zijne collega’s; bij wilde er zelfs den dienst niet doen I b j i V o ff ')t 51 11 ?l s will11 i ii n i iwnwwwi De Keiinut. - Ueeren en geachte collcgas, - Ik heb de eer u te melden dat ik heden mijn ontslag van lid des Senaats, aan don heer minister van binnen- landsche zaken heb gezonden. - Den ouderdom van 76 jaren bereik hebbende, met ge- brokelijkheden aangedaan, die mij in do onmogelijkheid stollen mijn mandaat te vervullen, gevoel ik dat liet uur van rust te nemen voor mij geslagen is. - Hot is met ceno grooto ontroering dat ik u mijn vaar wel toestuur. De erkentelijkheid is net geheugen van het hert; dat liet mij toegelaten zij er de laatste toouen van to laten hooren. Gij dio van mij do vleiendste uitzondering hebt ge maakt in do parlementaire jaarboeken van do wereld, door mij de eer to bewijzen, uwe vergadering, model ouder allen, voor te zitten, gedurende 30 wetgevende zittijden, bewaart eenige herinneringen van een oud-collega, die de namen van ieder uwer in zijne gedachten zal behouden tot den laatsten dag zijn levens. Prins uk Ligne. Belceil, 18 juli 1879. Een en onder.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 2