m VAN VEURNE I I S NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Wlïl BI S ZATERDAG 2 AUGUSTI 1879. Veurne, Si Auguali. - Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteeliend, alsook bekendmakingen uitcrlijk tegen Vrijdag middag toe tc zenden. 3Lj*agheden. In zijn voorlaatste nummer beknibbelt het Leu- genaartje onze gemeenteonderwijzers, omdat zij niet dagelijks hunne leerlingen naar de kerk ge leiden. Waartoe strekt die beknibbeling? Alleen lijk om onze gemeenteonderwijzers als slechte mensclien te doen aanzien. Hel Leugenaartjes vuige blaam, inderdaad, is van allen grond ontbloot. Nooit zijn de ouderwijzers verplicht geweest de kinderen ’s morgens naar de mis te geleiden; nooit ook hebben de onderwijzeressen uit de bruine- nonneiischool, die sedert meer dan dertig jaar als aangenomene gemeenteschool bestaat, hunne leer lingen, builen den zondag, naar de mis geleid. Nooit hebben de geestelijken de handelwijze van de bruine nonnen afgekeurd. Waarom dus, wij vragen het, keurt ons pastorsgazclje in de knechtjes gemeenteschool af, wal het in de meisjes gemeente school goedkeurt? Waarom die twee maten en twee gewichten? Waarom die onrechtvaardigheid? Is dit wel schoon, is dit wel treffelijk voor een pastorsgazclje? Is het waar, vraagt hel Leuyenaartje, dat de kinderen zoo wel leeren in de gemeenteschool sedert korten lijd van hier? En het professors- gazelje voegt er spolachlig bijZe vertellen in stad dal de kinders gedurende de klasse somtijds katje spelen langs de vestingen of op faction slaan aan de deur der klasse. De professors zijn,geburen der gemeenteschool en daarom zien zij zoowel wal er gebeurt Maar waarom zien zij ook niet wal er aan hunne deur Hel Leugenaartje zegt ook in zijn zelfde nummer: «wij hebben vernomen dat de kinders (uit de knechtjes gemeenteschool) uitnemende.achteruit zijn gegaan in de kennis van hunnen catechismus.» Wij, van onzen kant, hebben vernomen, dat dit gezegde loutere laster is, en dat de hoofdonder wijzer Brunein ten allen stonde bereid is tien kin deren zijner school legen tien der beste leerlingen uit hel geestelijk collegia in den catechismus te laten kampen. De heilige opstellers drijven de partijschap al te ver: dal zij boffen en stollen met hunne eigene scholen, maar waarom andere scho len lasteren:11 Is dit wel schoon, is dit wel treffe lijk voor een pastorsgazclje? Klerikale politiek. Vooral in de laatste dagen, bij de discussie der wel betreffende de hervormingen in den kiescijns en korts daarna bij de wet voor nieuwe belastingen, heeft de dubbel zinnigheid der klerikale politiek weer op onbeschofte wijze haar gangen gegaan. Een voorbeeld slechts lusschcn vele Men weet, zegt de Koophandel, dal de klerikale minderheid in de laatste dagen erg heeft gelamenteerd over den armoe- digen toestand van den landbouw, zóó armoedig, dal ze zelfs van hel Staatsbestuur eene hcele reeks buitengewone toelagen, ongeoorloofde maatregelen van bescher ming, enz. eischten ten voo.rdeelc der noodlijdende boeren en pachters. Welnu, die heeren klagers waren nochtans heel en al de zelfde personen, welke eenigc weken te voren, met niet minder kracht en met al de convictie die hun eigen is, aan de liberale meerderheid voorstelden om al de werkpaarden der boeten met eeneri bijzpndercn en tamelijk zwaren laks te belasten wat toen de liberale meer derheid natuurlijk heeft geweigerd. Zonderlinge klerikale politiek, niet waar? Maar zoo moet ze toch onvermijdelijk wezen, wanneer enkel partijbelang en dubbelzinnigheid de drijfveeren zijn van elke klerikale redevoering of dito lusschen- komsl. Vandaag met hel oog op de aan staande kiezingen klagen die klerikale lieeren*over hunne kiezers van den buiten alsof allen met failliet zijn bedreigd; en gisteren nochtans met het oog op de fabricatie der kiezerslijsten wilden ze niettemin al hunne vrienden op den buiten zware belasting op de treffen met eene werkpaarden Gemeener politiek, als dergelijke, is al niet mooglijk Maarzoo’n tegenstrijdigheden en ondeftige plannen wekken daarom toch nog geene schaamte bij onze tegenstrevers wel neen! erger zelfs: ’t is bij ben, bij de klcrikalen, dat we tegenwoordig liefst de kandidaten zien optreden, die zich onafhankelijk noemen en vertegen woordigers der belangen van den Land bouw. Dal zagen we nog verleden week te Alh; en eenige dagen vroeger te Biecht. Wat aardige politiek, de klerikale politiek. 55/ JA Alt. -11-02 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-00 12-13 4-40 6-10 Veurne naar Duinkerke 8-03 waren gebleven, zijn zondag laatst inge scheept. De oostenrijksch-turksche com missie bevindt zich nog te Serajewo. De Oostenrijkers zijn nog niet in Novi-Bazar getreden. De vertegenwoordiger van Peru te Washington heeft een telegram ontvangen van den ministervan builenlandsche zaken van Peru, luidende dat de Huascar de haven van Iquique, door de chilische vloot ingesloten, is binnen geloopen. Dé Awas- car heeft gedurende twee uren een gevecht aangegaan met de chilische schepen en den Consino builen gevecht gesteld. De Huascar heeft geene schade bekomen. A.' 188. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch [telg ie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, Ir. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar IJchlervelde en Dixmude naar Meuport. Duinkerke naar Veurne 6-00 11-02 3-40 5-00 I Lichtervelde naar Veurne 7-00 9-08 1-43 7-45 Nieuport-Dixmude 6-55 12-05 4-10 0-00 Vemale naar Lichtervelde 7-09 12-13 4-40 6-10 Veurne naar Duinkerke 8-03 10-12 2-43 8-49 Dixmude-Nicuporl 9-50 00-00 2-23 8-30 5*02.8'1 IEE£ OVERZICHT. Decommissie van den franschen Senaat, gelast met onderzoek van het wetsontwerp op liet hooger onderwijs, heeft maandag, al de artikelen aangenomen, uitgezonderd de artikelen zeven, negen en tien. Men meldt uit Berlijn dal de heer von Bennigsen, hel oud hoofd der nationaal liberale partij, de beslissing heeft zich uil hel politiek leven terug te trekken. Hij wil bij de aanslaande kiezingen voor de prui- sische Kamer der afgevaardigden geen nieuw mandaat meer aanvaarden. De lieer von Bennigsen was een staatsman, wiens hooge bekwaamheid algemeen erkent werd en de zaak der duitsche eenheid is hem vee! verschuldigd. Gedurende lange jaren heeft bij de eenheid lusschcn de verschil lende proepen der nationaal liberale partij welen te behouden, en zijn verzaken aan hel politieke leven is een groot verlies voor die parij. In den laalsten tijd had hij echter nog al veel misnoegdheid bij velen zijner parlijgenoolen doen ontslaan, met zich ten voordode der rechten op hel graan te verklaren, in de ijdele hoop het geschil op slaalshuishoudelijk gebied tus- schen de oude meerderheid en den rijks- kanselier uil den weg te kunnen ruimen. De ilaliaansche Senaat heeft de verlen ging der handelsverdragcn goedgekeurd. De heer Caïroli, op eene vraag over de vreemde staatkunde antwoordende, zegde dal hel kabinet van gevoelen is, dal eene nogal breedvoerige bespreking onmogelijk is. Die zaak zou eene volledige beraadsla ging eischen, ten einde de dubbelzinnig heden te doen verdwijnen, voortvloeiende uil onnauwkeurige opvattingen. Hel mi nisterie wil den vrede, de uitvoering der verdragen en bijzonderlijk van ariikel 24 van hel verdrag van Berlijn. De vreemde staatkunde van hel kabinet is verzoenend, maar krachtdadig. De ilaliaansche Senaat heeft hierna al de budjelten gestemd. Een besluit van den sultan van Turkije stelt de noodzaklijkheid vast van het ont slag van Khereddine, schalt het groolvi- ziraal af en behelst de volgende benoe mingen: Aarifi, eerste minister; Savfet, minister van builenlandsche zaken; Sawas, mustechar; Biza, minister der burgerlijst; Ali-Euard, eerste secretaris van den sul tan. De mustechar zal het ministerie van builenlandsche zaken beheeren tol bij de aankomst van Savfet pacha. De russische troepen die te Burgas ADVER1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1