BEKENDMAKINGEN. Bericht aan de «lagers. Aanvaard Mijnheerde verzekering onzer hoogachting. Algemeene Tijdingen- Wij melden met een waar genoegen aan onze en kapelaans, die den klcri- boveu Be priesters die godsdienstig onderwijs gaven in de gemeentescholen van Brugge hebben van wege den bisschop bevel ontvangen hun onderwijs in die scltolcn le staken. Men is benieuwd om te weten, hoe hel in onze bruine nonnen school zal gaan'.' Het is locli ook eene gemeenteschool. gebeurt? Aan de deur van hel geestelijke collegic staan er somtijds ook kinderen op faction, en dit gebeurt aan alle scholen, want, als de kin deren te laat komen, worden zij niet meer binnen gelaten, opdat zij niet op alle oogenblikken de klas zouden stooren. Ons pastorsgazetje weet dit zoo goed als iemand, maar men heelt hel den last op gelegd aan onze gemeenteonderwijzers den duivel aan te doen, hel volbrengt zijne leelijke taak, en daarom tracht het aan de menschen te doen gcloo- ven, dal onze gemeenteonderwijzers hunnen plicht verzuimen, dat zij dikwijls binst de schooluren afwezig zijnIs dit wel schoon, is dit wel tref felijk voor een pastorsgazetje? Hel Leugenaartje spreekt van schijnheilige plan nen onzer stadhuisbazen, en beweert, dal die heertjes benauwd, en eenigen nog niet ge- wcldig genoeg zijn, en daarom de zaken laten hangen. Er is hier natuurlijk kwestie van de nieuwe schoolwet. Doch waarom schijnheilige plannen? Al de leden van den gemeenteraad durven zonder aarzelen voor hunne gedachten vooruitkomen. Die ge dachten, in zake van onderwijs, zijn overigens zeer goed gekend al onze gemeentebestuurders, zonder eene uitzondering, zijn warme voorstanders der geleerdlrid, allen eerbiedigen de wel en de onderrichtingen der hoogere overheid. Niemand is er benauwd, noch geweldig, maar allen trachten nuttig te zijn aan de ware belangen der stad, aan de belangen der grootc meerderheid onzer bevol king. Hel Leugenaartje poogt, door bedrog, ver deeldheid te zaaien lol zelfs in hel stadhuis! Is dil wel schoon, is dit wel treffelijk voor een pastorsgazetje? Mannelijke proteRtntle. Wij treden in het Weekblad van Dixuiiulc, tie volgende krachtdadige protestalie aan, die lol nuttige les zal dienen van menige gcnieente-overhcdei^onderdanige dienaars van pastors kalen iever hoven de wel voegelijk heid zouden willen plaatsen. Men zal nu eens te meer zien hoe de geestelijken de sukkelaars bij den neus welen te leiden. De klerikale partij houdt de hinderlagen in grootc eer, zij maakt er een eerloos misbruik van, die soms wel lol hare schande kan alloopen. Dit is te Leke gebeurd. Zondag verscheen een krapuleus artikel in de professorsgazet legen den achtbaren heer Hector Deprey, arrondissements-commissa- ris, ter gelegenheid van zijn eerste officieel bezoek aan Leke. De heeren pastoor en burgemeester hadden te zaain eene list verzonnen, niemand op hel dorp wist van iels en alzoo zou de heer Arrondisse- menls-commissaris, alleen gelaten worden. Zie daar een staaltje van wellevendheid en eerbied voor de overheden, in pratiek bij de geestelijke partij. Maar deze dwaze hinderlaag, deze listige doe ning zonder eer, is niet onbeantwoord gebleven. Tol les en leer van burgemeester en pastoor, heb ben de gemeenteraadsleden van Leke, uitgenomen den onwelopgevoeden burgemeester, een adres van eerbied en toegenegenheid aan den heer Arrondissemenls-commissaris gezonden, als pro testalie tegen het onwelvoegelijk gedrag van den burgemeester. De houding der gemeenteraads leden van Leke is prijzenswaardig en eene ver diende les voor een dorpshoofd die eerder roc- drager van den pastoor moesl zijn. De onderteekenaars verzoeken eene plaats in ons blad voor het adres der gemeenteraadsleden van Leke aan den heer Arrondissemenls-commis saris. Met genoegen laten wij hetzelve hier volgen: Leke, den 20 Julius 1879. .Inn Mijnheer den Commissaris van hel Arrondissement Veurne-Dixniudc. Mijnheer, Wij ondergeteekenden nemen de eerbiedige vrijheid L’e eenige woorden te schrijven wegens hel slecht onthaal dal u gedaan is geweest, over eenige dagen, als gij oen bezoek op onze parochie gedaan hebt: Wij moeten u doen opmerken, Mijnheer, dal dit de schuld of de nalalcntheid van onzen burgemeester geweest is, die geene hoege- naamde kennis aan welkdanig lid hiervan gegeven heeft. Nogthans wij zouden hel voor eene plicht aanzien cu voor eene eer gehouden hebben bij uwe ontvangst te mogen tegenwoordig zijn. Poperinghc, 252,000; Cli. Slandaert, te Beernem, 269,000; Vandcrmoere, id. 260,000; Vcrgrachl- Courtois, te IJ per, 255,000. Bij afbod is de steenweg toegewezen aan M. Ch. Slandaert, mits de som van 209,500 franks. De Gemeenteraden van Zarrcn, Handzaeme, Eesseu, Corlcmarck en andere zenden eene petitie naar de Kamer voor hel verkrijgen van eene vaart te beginnen aan de Mocrbrug dwaarsheen Oosl- canip, Waardammc, Ruddcrvoorde, Toerhout, Cortemark, Handzame, van waar zij zich door de Handzame-vaarl met den Yser zou verbinden. Vrijdag avond is er te Handzame, wijk Amersveldc, een groot ongeluk gebeurd, op de hofstede der kinders Denduyver. Twee werklieden reden achter klaver. Jong en wild als ze waren, deden ze hun paard draven, en schreeuwden en tierden om hel van langs om zeer der te doen loopen. Helaas! hel dier verschool en nam de vlucht; de geleider stuikte van hel kar- resnak, werd overreden en bleef ter plaatse dood. Zijn maal kreeg bij geluk geen hinder. Slaats-SpoorwegDe ontvangsten op den Slaals-spoorwcg gedurende de maand april 1879, hebben fr. 320,139,29 meer opgebracht dan in de maand april 1878. De Staals-spoorweg heeft gedurende de vier eerste maanden van 1879, 1,787,546 51 fr. meer opgebrachl dan gedurende de vier eerste maanden van 1878. Men meldt dat de ontvangsten tijdens de kavalkade van half-vasten, te Brussel, 40,268,05 fr. heelt opgebracht. Helis de heer Migeon van Gent, die hel groot lol, eene schoone garnituur heeft gewonnen. De Meuse zegt dat de dag van woensdag als een der noodlotligsle zal aangeteekend staan in de jaarboeken onzer overstroomingen. In de valleien der Ourllie en der Vesdre moeten een groot getal inwoners in den nacht door de overstroomingen verrast zijn. Men zag op de Maas overgroote hoeveelheden hooi drijven, soms geheelc mijten, graan, groensels, korlewagens, landbouwwerk tuigen, meubelen, tonnen, lijken van dieren, hout van alle slach. Dil heeft zoo gansch den dag ge duurd. In de provincie Luik zijn de weiden van Droiscbe, Bressoux, Jupille, het eiland Mousin te Herstal geheel onder water. Hel is als een groot meer, in wiens midden men verscheidene huizen ziel, wier inwoners woensdag witte vaandels uitstaken, ten leeken van nood. Moedige mannen hebben zich verhaast naar de overstroomden toe te varen, om hen hulp te bieden. Men verzekert dat er vee is omgekomen. Wal den oogst betreft, hij is voor het grootste gedeelte verloren. Hel is eene ware ramp voor de ongelukkige landbouwers. In de gemeenten waar al de inwoners den zelfden godsdienst belijden en dil is hel geval voor al de gemecnlcn van ons arrondissement mogen er geene verdeelingen door muren, hagen, of anderszins, op de gemeentekerkhoven beslaan. De parochiepastors hebben op deze kerkhoven geene de minste meesterschap, zij hebben er niels te zeggen hoegenaamdzij mogen er hunnen dienst doen, als zij er toe aanzocht zijn, en dal is al. Aan de burgemeesters behoort de policic der kerkhoven. Hel is van den burgemeester, en niet van den paslor, dal de grafmaker bevelen heelt te ontvangen. Doch hieruit volgt niet, dat de burgemeesters naar goeddunken lol de begravingen mogen doen overgaan; zij mogen, bijvoorbeeld, geene onder scheiding maken tusschcn de overledenen volgens hunne politieke denkwijze, zij mogen niet klcrika- len bij klerikalen, liberalen bij liberalen, vrijden kers bij vrijdenkers doen begraven; neen, dit is hun volstrekt verboden. De burgemeesters mogen zelfs niet ingevolge een vonnis van hel hof van cassatie—de begraving weigeren in oenen familie kelder, in de gewijde aarde geplaatst, van perso nen dezer familie, die openlijk als vrijdenkers hebben geleefd. De oude kerkhoven waar er niet meer begraven wordtzooals de kerkhoven van S.u'Walburga on S? Nicolaas te Veurne belmoren toe aan de gemeenten en niet aan de kerkfabrieken. Óveral waar er zulke kerkhoven beslaan, en •waar de kerkfabrieken ervan hel genot hebben, zijn de gemeentebesturen verplicht hunne rechten van eigenaar, in den volstcn zin van hel woord, ie doen gelden. De kerkfabrieken van S.‘“ Walburga en van S? Nicolaas zuilen dus de kerkhoven, welke zij lot heden als hunnen eigendom aanzogen, aan de stad met de genolenc voordoden moeten afslaan. Een predikant onzer stad deed onlangs, zoo als gewoonlijk, een sermoen dal half godsdienstig en half politiek was. Hij sprak van slechte boeken, slechte schriften, slechte gazellen. Hij zinspeelde natuurlijk op niemand, neen, hij is daartoe le wel opgevoed. Doch de volgende spreuk kwam uil zijnen gebenedijden mond Het spreekwoord zegt: HOE MEERDER GEEST, HOE MEERDER BEEST, en het spreekwoord zegl de waarheid. Noch nooit had men in de kerk zulke schoone spreuk geboord, en zij maakte eenen diepen indruk op al de aanwezigen. lezers dat onze stadsgenoot Gustaaf Questroy, oud leerling der middelbare school, dinsdag laalsleden zijne 1““ proef in de veeartsenijkunde met onder scheiding afgeleid heefl, en dal hij zelfs diensaan- gaande gelukw’cnschingcn van den jury ontvangen heeft. Bij koninklijk besluit van 28 juli 1879, wordt hel ontslag aanveerdt van den heer A. Vanden- berghe, notaris ter residentie van Ghyverinchove. 'Zondag laatst hebben beurzensnijders onze slad bezocht en eenige slachtoffers gemaakt. liet parket van Brugge heefl in de kursaal le Oostende het materieel van het baccarat-spel in beslag genomen, en proccs-vcrbaal opgemaakt legen den bestuurder. Maandag heeft, ten gemeentehuize van Keve ren, de aanbesteding plaats gehad van den steen weg van Hoogslade-Lin-Je langs Beveren dorp- plaats, naar de franschc grenzen. Beloop der begrooting fr. 241,006,80. Hebben aangeboden MM. A. Tacquenier, te Lessen, fr. 239,000; Lapierc-Vandevyver, le IJper, 260,000; J. Deleersnyder, id. 265,000; J. Etienne, hiJ ,tw.ee JaKth°nden, id. 265,000; D. Vcrstraelc, te Ramscappelle, a^.od, te weten :oon .m 270,000; .1. Baesen, te Wynghene, 242,300; P. i .Scheirsen, te Peryyse, 235,000; L. Bataille, te STERFGEVALLEN. I en van van den 28. Georges Varidenbouhede, zoon van Henricus on van Joannes en van Ivo LANCKRIET, .lager to Handzaemo, laat weten dat van do beate soort, to koop met bruin rood haar, drie jareu oud eu zeer wel geleerd, die in allo manieren mag beproefd worden; den tweeden een van zeven maanden oud met zwart haar. (Geteekcnd) Ir Debacker, r L. Avereyn, Jh De Pla, R' Speecke. H. Van Eygen, J. D. Vileyn. F. Volckaert, KORREKTIONNELE RECHTBANK VAN VEURNE. ZITTING VAN 31 JULI. Antoine Degroot, Henri Vaudenbon en Simion Vroman, idk 20 fr. boete, over slagen, al werklieden te Lampernisso. Karol Pauwols, horborgierszoou te N'iouport, 1 maand gevang, over slagen. ZITTING VAN 1 AVGUSTI. Jan Decraemer, werkman te Wercken, 26 fr. boete, over smaad. Jozef Vandevoorde, aardewerker te Rousbruggo, 15 dagen gevang, over slagen. Karei Lohouck, werkman te l.cysele, 5 Ir. boete, over slagen. Iets over de kerkhoven. schepen. F. Inghelbrecht, schepen. raadsleden. Ilurgeredniid der stad Veurne. GEBOORTEN. den 27. Cyriel Duboie, zoon van David en van I.eonio I.azooro, Bowesterpoort. den 27. Oentilly Vanbeveren, dochter van Jan-Eraus en van Paulina I.nhnyc. Zuids raat. van Viderio-Roinanio Rooryck, Ooststraat. don 28. llouoró Respaliu, zoon v.-.:; Melanie Nowó, Bcwenterpoort. d> n 29. Achille Vermeulen, zoon van Romanos Rosalie Torhoudt, 's Heerwilletnscappclle. den 30. Omer Demolder, zoon van l.odewyk en Amelia Verminck, Zwartenonnoustraat. den 31. Maria-Ludovica Meens, bijzondere, 50 jareu en 10 maanden, geboren en wonende te Veurne, Hospitaal.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 2