VAN VEURNE II il NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT N.r 189. J A AU. ZATERDAG 9 AUGUSTI 1839. overal de ge- Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. 5- 00 Lichterveldc naar Veurne 7-00 9-08 1-43 7-45 Nieuport-Dixmude 6-41 6- 10 Veurne naar Duinkerke C eenen gestuurd aan den nieuwen minister en allen Woensdag in Sup- Veurne, Augusti. Wal tegenwoordig in gansch hel land de menschen, die zich gewoonlijk met de openbare zaken bemoeien, het meest bezig houdt, is de uitvoering der nieuwe school wet. Gemeente besturen, burgemeesters, on derwijzers, wenden zich bij middel van omzendbrieven lol hunne medeburgers om bekend le maken, dal deze wet geens zins ongodsdienstig is, dat de gemeente scholen het volle vertrouwen verdienen der ouders, dat de kinderen in alle hunne christelijke plichten zullen onderwezen worden dat de gemeente onderwijzers zich meer en meer zullen toeleggen om hunne leerlingen lol nuttige en brave burgers op le leiden. De bisschoppen en de pastors, integen deel, blijven den oorlog verklaren aan de nieuwe schoolwet: de gemeente scholen blijven zij scholen zonder God noemen, en de gemeenteonderwijzers en onderwijze ressen blijven zij bestempelen met den lasterenden naam van onderwijzers en on derwijzeressen zonder geloof, die de zending aanvaard hebben de hinderen le bederven! Overal ook trachten de bisschoppen en de pastors nieuwe scholen te stichten waarvan het bestuur uilsluilelijk aan de geestelijkheid zal zijn toevertrouwd; overal leggen zij den groolslen iever aan den dag om door leugens en bedrog de gemeente bestuurders tot ongehoorzaamheid aan de wet op te hitsen; overal poogen zij door berispelijke middelen hel burgerlijk gezag aan het geestelijk gezag te onderwerpen. De voornaamste verandering, die aan de wel van 1842 is toegebracht, bestaal hier in, dat alle meesterschap in de gemeente Het Blad verschijnt allen Zaterdag; plement. IiiHcIu-iJviiiK voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Foor gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 'sjaars. Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar I.ichtervelde en Dixniude naar Nieuport. Duinkerke naar Veurne 6-00 11-02 3-40 Veurne naar Lichtervelde 7-09 12-13 4-40 1'3'2 OVERZICHT. Nu de fransche Kamers gesloten zijn, mag men er zich aan verwachten, dal de politieke lijdingen uit Frankrijk veel van hun belang zullen verliezen. De fransche dagbladen houden zich opdil oogenblik hel meest onledig met de redevoering, door den heer Jules Ferry, minister van het openbaar onderwijsop dc prijsdeeling van den groeten kampstrijd der middel; barescholen uitgesproken. De republikein- I sche dagbladen, ter uitzondering der Globe, juichen die volmondig loc, terwijl de dag bladen, die de republiek ongenegen zijn, er zich verontwaardigd over toonen, dat de minister dc politiek heeft aangeraakt in eene redevoering tot collegianen gericht. De vaderlandschlievendc feesten van Nancy, bij gelegenheid der inhuldiging van hel standbeeld van Thiers, hebben thans een einde genomen, Zij zijn zonder wanorde afgeloopen en hadden een zuiver nationaal karakter; zelfs duilschc dagbla den hebben er woorden van lof voor. De Nationale Zeitung onder anderen, na er hare tevredenheid over uitgedrukt te heb ben, dat die feesten geene aanleiding heb ben gegeven tot eenige uittarting jegens Duitschland, voegt er bij: Wat vooral de belangrijkheid der rol bewijst, door den heer Thiers gespeeld, is dal hij aan zijn land niet alleen eene inlandsche staatkun de maar ook eene buitenlandsche gelaten heeft. Hij heeft door zijne krachtdadigheid, zijne wilskracht op zich zelven, en zijne kennis van den wezenlijken toestand der zaken den slag weten le bewimpelen, aan zijne nationale eigenliefde loegebracht. De staatkunde, die de heer Wadding ton met zooveel goeden uitslag volgt, is ook eene nalatenschap van den heer Thiers. De denkwijze van dien staatsman, die dacht dat men voor alles rekenschap moest houden van de feilen, en zijne eige ne gevoelens en wenschen moest weten uitledoovcn, is nog de grondslag der be trekkingen, lusschen Frankrijk en Duilsch- land tot stand gekomen. Die toestand zal waarschijnlijk in langen lijd niet veran deren. Er wordt reeds in Duitschland voorde aanstaande kiezingen gewerkt. In West falen en vooral in de rhijn-provincien, waarde kalholijken voornemens zijn een werkdadig deel aan de kiezingen te nemen, worden ér reeds talrijke vergaderingen gehouden. Er zijn ook verzoekschriften ter onderteekening in omloop gebracht, de De Senaat. Sluiting van den Wetgevenden zittijd. Vrijdag der verleden week zijn de werkzaam heden van den Senaat geindigd en zaterdag kon digde de Moniteur hel koninklijk besluit af, waar bij de wetgevende zittijd wordt gesloten. De Senaat heeft vrijdag zich onledig gehouden met de laatste ontwerpen, welke door de Kamer reeds waren gestemd. Het eerste punt was het ontwerp betreffende de openbare werken, dat aangenomen werd door 27 scholen aan de geestelijken is ontnomen stemmen en 19 onthoudingen der rechterzijde, «rpworden Vroeger stond de eemeenle- Vervolgens kwam het krediet van 4 1/2 miljoen geworden. Vioeger stond de gemeente- voor de jubelfeesten van 1880; dit krediet werd onderwijzer onder het bedwang van den aangenomen met 44 stemmen tegen i, na eene ver pastor; in menigvuldige gemeenten inder- klaring van M. de Merode, in na:.m der rechterzijde der ecredienslen, waarbij geklaagd wordt over den toestand der scholen, de anderen aan den Landdag, om de afschaffing der meiwetten te vragen. De Provinciale Corresponded van Berlijn meldt dal, wat de lijdingen uit Rome be treft, in den laatsten lijd door de dagbla den van Weenen en Parijs medegedeeld over de betrekkingen lusschen hel prui- sisch gouvernement en den Heiligen Stoel, deze in strijd zijn met den wezenlijken toestand. I 6-55 12-05 4-20 6-03 7-13 8-03 10-12 2-43 8-49 Dixmude-Nieuport 9-50 12-40 2-23 5-10 8-30 9-51 daad, was de onderwijzer eenigzins de knecht, de slaaf van den pastor die als koster en ornementenpoelser werd ge bruikt, die noch mocht uitgaan, noch leerzame boeken of gazetten lezen, en die aan alle vernederingen en belecdigingen was blootgesteld. Heden is meente onderwijzer volkomen onafhan kelijk van den pastor en de geestelijkheid heeft niets meer te zeggen hoegenaamd in hel openbaar onderwijs van den Slaat. Onze zwarte mannen zijn woedend om dat men hunne meesterschap zoo vermin derd heeften, ocb arme! zij wreken zich op de gemeente onderwijzers, en trachten nu al die treffelijke heeren als slechte menschen te doen doorgaan. De geestelijken worden echter streng beoordeeld door alle verstandige lieden, en in Veurne zijn er zelfs menige klerika- len, die het inlichten van eene nieuwe pastorsscbool voor knechtjes ten hoogste afkeuren. Wij hebben, zeggen zij, die school hier niet noodig: die school zal jaarlijks veel geld kosten, zal twist en tweedracht veroorzaken en zal menige kleine neringdoener in eenen moeilijken toestand plaatsen. Wat meer is, voegen zij er bij, die school zal nooit maar een klein getal leerlingen hebben, aangezien al de welhebbende kinderen naarde voor- bereidende klassen gaan van de middel- bare school en van het geestelijk collegie, en dat de kinderen, welke onderstand genieten van het armbestuur, verplicht zijn naar de gemeente school te gaan.» Zoo zal het gebeuren: twisten twee dracht zal onze nieuwe pastorsschool ver oorzaken en het zal de kleine man zijn die er bijzonderlijk door lijden zal. En wat zal de godsdienst, wat zal de goede opvoeding der kinderen er bij win nen? Niels, hoegenaamd niets. ADVER -- e ÖO

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1