dit zonde zij, terwijl liet onschuldigste vermaak Eenc goede belooning aan alwie ons zeggen kan wat M.r R. Despot in den provincialen raad ver richt heeft. Wij hebben ons daaromtrent trachten in te lichten in de klerikale gazetten, doch geen eenc, zelfs niet hel Leugenaartje, heeft van ons provinciaal raadslid gesproken. M.r Slirum, M.r Visart, M.' R. Despot, wat schoone trio Wal puike verdedigdrs der be langen van Veurnambacht Ons pastorsgazclje spreekt van de aangenomene school der bruine nonnen en van de plannen der geuzen gelijk de blinden van de kleuren. Stelt u gerust, heilige opstellers, uwe gelief koosde school zal niet vallen ten gevolge van valsche en schijnheilige plannen van zekere vreemde ratten en om den haat van zekere hoon- volle gasten uit te voeren neen, hel is niet r.oodig daartoe oenen list te verzinnen»: de aangenomene meisjesschool van Veurne is sedert lang veroordeeld, en zij zal de eer hebben afge schaft te worden door een KONINKLIJK BESLUIT, in uitvoering van art. 48 der nieuwe schoolwel. Mecledeeling. De Veurnaar van woensdag laatst deelt cenige regelen mede die uit Adinkcrkc gezonden zijn ge weest en tot antwoord schijnen te moeten dienen aan het artikel Iels over kermissen in hel Advertentie-blad van 27 Juli verschenen. Wij heb- Hcl is vijf en twintig jaar dat de Veurnesche politieke geestelijken op alle dakken roepen, dat de liberalen iiulteloozc onkosten doen en dal de gemeentelasten zullen moeten verhoogen. In- tusschenlijd worden scholen, gebouwen en wegen vernieuwd en verbeterd, en de gemeentelasten worden van geen centiem verhoogd. Onze politieke geestelijken zijn slechte profeten Een langen artikel uit Alvcringhem, handelende over hel inrichten der nieuwe katholieke school met God in die gemeentes moeien wij uil tijd- en plaatsgebrek tol ons toekomende nummer ver schuiven. Het Leugenaartje zegt: sedert eenige weken werkt men met bijzonderen iever in het oud ge vang. O professorsgazetje, wal weet gij wel wat er in de stad omgaat! Hel is waar, hel oud ge vangenhuis is verre van het geestelijk collegie. Moest er nu eene kiezing plaats grijpen voor de openslaande plaats op hel stadhuis, gij (burgers van Veurne) zoudt toonen dal gij de gematigde liberalen nog kunt eerbiedigen Goed gesproken, Leugenaartje Moest er eene kiezing in vervanging van den heer 11. De Prey plaats hebben, gij zoudt u dus onthouden, of voor den dag komen met oenen ge matigden liberaal. Wij hebben het altijd gezegdin Veurne wil men van geen kwezelaars weten. Hel doet ons genoegen dat liet prolessorsgazelje van ons advies is. lEen nieuwe brandbrief*. M. de kardinaal aartsbisschop van Mechelen heeft aan de pastoors van zijn bisdom een nieuwen brief gezonden, waarin hij de voorwaarden regelt voor het inrichten van kalholijkc scholen. Die herder gaat voort mol den oorlog te vuren tegen de gemeentescholen en de gemeente-onderwijzers en bijgevolg legen de wel. Volgens die brandbrief is hel de pastoor die over alles meester is. Do pastoor maakt van rechtswege deel van alle komilcilen; het is hij die de scholen bezoekt, die de onderwijzers en onderwijzeressen voorstell en hel is M. de kardinaal die ze benoemt. Het is M. de pastoor die de giften ontvangt en uitgcefl. De pastoors moeten offerblokken inrichten voor den schoolpenning onder alle vormen 1. Offerblokken voor inzamelingen ten huize; 2. Offerblokken voor inzamelingen in openbare vereenigingen, in feesten; 3. Offerblokken voor inzamelingen in familie feesten; 4. Offerblokken in herbergen en winkels; Men ziet dat de schooiparlij op grooten voel wordt ingcriclit. Van eene KONTROOL over hel gebruik van die giften, wordt niet gesproken; er is geen artikel in die zegt dal men openbaar rekening zal doen, zoo- als men in het openbaar schooit. De meisjes-nonnen-scholen mogen nu ook jon gens aanvaarden, tol dat ze hunne eerste com munie doen, en bet zijn de pastoors en onder pastors die de opzichters zijn van die scholen Er is in al de bisschoppelijke brandbrieven van niets anders kwestie dan van geld! geld en nog geld Wal hel onderwijs betreft, dal men de kinderen zou moeten geven, daar is geen spraak van. Ais zij hunne gebeden kunnen lezen en wat van hunnen Catechismus kennen, dal is al!.... Ouders, overweegt dal alles, en als gij uwe kinderen lief hebt, zendt ze naar de katholieke scholen niet, want gij zult hel u later beklagen. Ziehier den brief door den paslor-deken van Spa aan het gemeentebestuur dezer stad toege stuurd, om bekend te maken, dat de priesters voorlaan zich zullen onthouden de nieuwe school wel te helpen uilvoeren en geen voel meer zullen zetten in de gemeentescholen. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit voorbeeld in alle dekenijen van hel land gevolgd worden. Later zullen de zielenherders aan de ouders bekend maken, dat do leerlingen der gemeentescholen hunne eerste communie niet mogen doen. Daarna zal men de absolutie weigeren aan de ouders dezer kinderen, cn alzoo, van stap lol stap zal de be volking de geestelijken lecrcn missen. En wie zal er de schuld van zijn De klerikale vuilblikkens houden zich bezig met eenen omzendbrief van den heer minister Van Huinbeeck, betrekkelijk het ambt van onderwijzer- kostcr. Zij zeggen dal hel verbod door den heer minister gedaan van onderwijzer te zijn en koster te blijven teenemaal nutteloos is, omdat de bis schepen in hel ambt van koster gcene officiële onderwijzers zouden willen houden. Dit zeggen zij nu, drie maanden nadat al de onderwijzers hun nen vrijen keus gedaan hebben en hebben laten welen dat zij hunne kosterij bedanken; dit maken de Uien Public cn tutti quanti nu hunne lezers wijs nadat de voormalige kosters, tot spijt en knarsing der geestelijken, vrijmoedig verklaard hebben, dat zij gcene private onderwijzers wilden worden. Bij gemis van te krijgen walmen begeert. Eindigt men met te begecren wat men krijgt. nieuwe schoolwet, en, om in gcene zonde le moeten loven, verbrak zij de overeenkomst die zij mol den Slaat had aangegaan. Al de groole katholieke gazetten spreken over do handelwijze van juffer Leclercq mei den grootstee lof. Maar hoe komt het dat er zoo veel nonnen met toestemming der geestelijke overheid, aangeno mene gemeentescholen blijven behouden, cn aldus de nieuwe schoolwel helpen uitvoeren? Dit komt, omdat cr aan die scholen vette pro fijten vast zijn, en omdat, als cr kwestie is van profijten, de consciëntie der geestelijken rekbaar is gelijk gom-clastick. Een en nuclei*. Onze lezers welen, daler een milliocn gestemd is voor de verbetering der haven van Nienport cn. 300,000 frank voor hel verdiepen der vaart tus- schen Veurne en Nicuporl. Bij de stemming dezer sommen in de Kamers was onze volksvertegen woordiger, M.r Visart, afwezig, eti M.r Slirum, onze senateur, heeft zich onthouden. Het is aldus, kiezers, dal deze heeren de belangen onzer streek ter harte nemen. Weest hel indachtig. ben schier onze oogen uitgekeken, maar wij kun nen cr geen uitleg in vinden waarom een klerikaal in zijne herberg mag danspcl houden, zonder dat bij de liberalen zulk groot kwaad is. Immers, De korrespondenl bekent dal cr dansspel geweest is, doch is daarmee al cn ik kom hel le zeggen hij, klerikaal mag dil doen. Maar de kade durft beweren dal hij zuivere klc- en die zegde: Wij vergelen wal ons verdeelt en bedroeft, om enkel le denken aan hclgcne ons ver- eenigt. Deze verklaring werd aan beide kanten der ver gadering warm toegejuicht. De Senaat ging uiteen met den kreetLeve de Koning. Zekere juffer Leclercq van Bergen Mons was aan hel hoofd eener normaalschool die subsidiën genot vanwege den Slaat. Doch deze juffer had knagingen van consciëntie, omdat zij verplicht was zich te onderwerpen aan de schikkingen der rikaal is Klerikaal, ja, maar zuiverhola; hij is dikwijls le dink.... te v.... en ’k ben zeker dal men aan hem en aan mijne vischmande rook, hij de premie van minst goed rieken zou behalen. Hij draagt den schoonen naam van klerikaal, zegt hij, hij mag; en hij vraagtWaarom liberaal zijn, enWat beteckenl dit? Indien er van onzen kant zooveel buizen aan te leekenen stonden, als op zijn agenda, hel ware verstaanbaar! De klerikale geautoriseerde dansparlijgevende eigenaar schijnt vele voorliefde voor hel Lourdes- watcr le bezitten; wij overjonnen hem zijne gene genheid niet en wij raden hem zelfs aan niet alleen er van te drinken, maar zelfs er zich soms in le baden. Indien dit Lourdeswater, waarin wel is waar, soorten zelfstandigheden gemengd zijn, zoo krachtig is, zal hij zoo vele weken in een jaar niet melaaisch zijn aan zijne voeten en hij zal ook geene kranegaten meer moeien geboord zijn. Adinkerke. Algemeene 'fl'ijdïitgjeii. Veurne-kermis is allerbest afgeloopen, rustig cn lustig. Eer. overheerlijk weder heeft, haar be gunstigd en niet weinig bijgebrachi tol derzelver levendigheid. Alle de feesten zijn opperbest gelukt cn hebben veel volk uitgelokt. Een ongeval, aan niemand toe le wijlen, en die erge gevolgen kon na zich slepen, heeft echter de vuurvogelschieling doen mislukken. De zaak is iedereen te wel be kend opdat het noodig zou zijn er verder over le spreken. Builen dal is alles goed afgeloopen. Alle stadsmaatschappijen hebben wedijverd om de ker mis vrolijk en levendig te maken en zij hebben er in gelukt. Ook is er veel winst geweest. Herber giers en neringdoeners hebben niet te klagen ge had alsook de barakkenen winkels op de markt er was veel beweging en verkoop. Kortom, wij hebben dees jaar eene goede en voortreffelijke kermis gehad. Prijsdeelingen. De plechtige prijsdeeling aan de leerlingen der Staats middelbare school, zal plaats hebben op Stadsschouwburg, Vrijdag aanstaande, 15 dezer, om 3 ure namiddag. Deze aan de leerlingen onzer muziekschool, den Zondag daarop volgende, 17 dezer, om II ure voormiddag. Vervoer der pakken van 5 kilogr. en min. Prijzen op allen afstand Tarief 1, express 0.80 Tarief 2, groole snelheid 0.50 Terugbetaling lol 200 fr. 0.20 Verzekering lot 200 fr. 0.10 Elk pak moet verzekerd cn van een verzendings- bullelijn vergezeld zijn. Vervoertermun. - De pakken tarief 1 worden eene halve uur na hunne ontvangst, met den eersten reizigerstrein verzonden. Onmiddclijk bij hunne aankomst worden zij ten huize besteld. Deze van den tarief 2 worden in den morgend van den dag na hunne ontvangst ten huizo besteld, op voorwaarde zij eene uur vóór hel vertrek des treins die ze moet vervoeren, aangeboden geweest zijn. De niet gefrankeerde of van geen verzen- dingsbullelijn vergezelde pakken, worden van den prijs van G tol 10 kilogr. getakseérd. De hierna genoemde compagniën zijn den nieu wen tarief bijgetreden: Nord-Bclge, Gliiinay, Anl- werpen-Genl, Gent-Eekloo Brugge, Genl-'l 'erneu- zen, Wcst-Vlaanderen, St. Ghislain-Erbisceul, Luik- Maeslricht, Dendcrmond-St. Nikolaas, Mechelen- Terneuz.cn, Grand Central Beige. Men rekent dal de totale opbrengst van hel militair feest, zondag in hel park van Brussel ge geven, ten voordooie der slachtoffers van Szegedin cn Frameries, ongeveer 40.000 frank zal opge bracht hebben. Wij vernemen por telegram, dal de belgisehe stoomboot Louis David, kapitein Brock, van Ant werpen naar de Middellandschc Zee, op de hoogte van do kaap Ouessanl is vergaan. Er zijn een en twintig man verdronken waar onder 20 Belgen, inbegrepen de kapitein en do eerste mecanicien. Deze laatste is een Engelsch- i i man; 7 personen zijn gered, le weten: de eerste stuurman, de 2' en 3' mecaniciens, 2 stokers en 2 matrozen. pc Kaap Ouessant, waar de zeeramp plaats had, I i is in de nabijheid van Brest, op de fransche kusten, gelegen. Die kaap bestaal uit steile rotsen, welke boven de zee uitstéken cn wier klippen lot op een „U1„ uv „„„„m .o. .....uvio, grooten afstand m zee vooruitspringen. De scho oltijd en overal twee malen en twee gewichten. pen welke zich van onze haven naar de Midden- landsche zee begeven, moeten de Kaap Ouessanl omvaren, die zeer gevaarlijk te passeeren is, voor al bij dikken mist, zooals hel ditmaal hel geval is geweest. De Louis David was op 1 augusli uit Antwerpen I Aan de heeren Burgemeester cn Schepenen van Spa. De wet van 1 Juli 1879 op het lager onderwijs afgekcurd en veroordeeld geweest zijnde door do bisschoppen van België als nadeelig en schadelijk, als strekkende tot het verspreiden van hot ongeloof en de onverschilligheid, als een aanslag togen het ware geloof, de zuivere godsvrucht en de godsdienstige rechten van het belgisehe volk, is het aan ons, geestelijken dezer stad, niet meer toegelaten mede te werken tot do uitvoering van dio wet. Aanvaardt, MM. mijno eerbiedige groctenisson. Gcteckend ROUSSEAU, Pastor-Dchen. 1 - i Bij koninklijk besluit van 8 augusti 1879, zijn benoemd bij do onwerkzame burgerwacht dor stad Veurne, als luitenant-adjudant-major M.r Bricoult Hector, on als luitenant-kwartiermeester M.r Barbier Cesar.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 2