EEKENDMA KINGEN. GEMEENTE RENINGHE. Arrondissement Dixmude. De Secretaris, Ch. PIETERS. JAARLIJKSCHE STERFGEVALLEN. Dreyfus en Cie dezelfde rechten behouden als voorheen voor de verkoop der Guano die zij in hunne magazijnen hebben. En het beroepshof van Brussel beslist dal voor dezen verkoop zij zich nog den titel van Concessionnarissen mogen loe- eigenen. - De oogst ix Engeland. Ziehier wat een Bel gisch handelaar uil Engeland over den oogst aldaar schrijft: De velden beloven veel, de tarwe staal goed recht en heeft een uitmuntend uitzicht. De bloeitijd, voorliet oogenblik gansch gedaan, heelt in de beste voorwaarden plaats gehad; het eenigsle wat wij hebben kunnen vaststellen, is, dal deze ter oorzaak van de buitengewone koude en strenge lente, eene maand later dan op andere jaren is geëindigd. Indien gansch de oogstmaand goed weder geelt, zal de inaaiing mei eene verachlering van drie weken enkelijk, beginnende van 20 dezer maand, kunntm plaats hebben. Wal de hoedanigheid van hel graan betreft, het is ónmogelijk des aangaande iesl te vermoeden*, alles hangt al van het weder dat wij zullen hebben van nu tot de oogsl binnen is. Walde aardappelen betreft, zij beloven veel; en ziekte is weiug ot niet te bespeuren. Degarsten de haver zijn, men kan niet beter, doch ook veel verachterd. Het hooi wordt 3/4 in goede voorwaardeu binnengehaald; 1/4 enkelijk (namelijk uit de lage valleien) heeft door de natte geleden. De beeteu en andere voederplanten zijn, beirekkelijk den lijd van hel jaar, zeer klein. De hoppe heeft; door de aanhoudende natte van den ganschen zomer veel geleden; verschillige akkers zijn door ongedierte aangedaan. Algeineene 'rijdiingen. Morgen zondag, om 11 ure voormiddag, zal op stadsschouwburg de plechtige prijsdeeling plaats hebben aan de leerlingen onzer muziekschool. Een koninklijk besluit van 7 oogst, draagt dat er openbaar nut bestaal de delvings- verbreedings en verdijkingswerken uit te voeren van liet ge deelte van de Veurnevaart, gelegen tusschen den siphon der kruisvaart te Nieuport lot aan de bru" des ijzerenwegs te Veurne. Een dergelijk -besluit keurt het besluit goed der permanente deputatie, belrekkelijk detusschen- komst der provincie in de verbeleringswerken van den User. De 50,000 fr. deswegens toegekend zal afge dragen worden als volgt: 3 6 door de provincie; 1 6 door de belanghebbende gemeenten en 2 6 door de aanpalende eigenaar. -- De Moniteur van zaterdag kondigde de ver gelijkende opbrengst af der staats -spoorwegen gedurende de maanden mei 1878 en 1879. De ontvangsten hebben in mei 1879 fr. 726,041-42 meer opgebracht dan in mei 1878. Dit is een leeken dal er herneming is in de handelsbelrekkingen. De ontvangst verleden zondag in Terkamcren bosch gedaan voor de slachtoffers der overstoo- mingen in de vallei der Zenne, beloopt tot de som van 15,200 fr. 80 c., waarbij nog eene som van 300 fr. moet gevoegd worden ontvangen in de policiebureelen. De lieer F. Schollaert, volksvertegenwoor diger van hel arrondissement Leuven, is maandag op zijn kasteel te Vorst, nabij Diest, overleden. Hel langdurig rechterlijk geschil lusscbert de concessionnarissen van Guano in Belgie, koml zijne ontknooping te hebben: Het beroepshof van Brussel heeft bij beslissing van 4 oogsl de uitspraak bekrachtigd van de recht bank van Antwerpen, in zake van MM. Dreyfus frères en C" van de Peruviaansche Guano-Com- pany Limited en van MM. Hau, Vanden Abeele en C'", hunne agenten in Belgie, ten opzichte der hoe danigheid onder dewelke deze twee huizen de Guano in Belgie verkoopen. Hel landbouw-publiek heeft groot belang stipt onderricht le zijn ten opzichte van dit vraagstuk. Er is dus bestatigd: Dal het peruviaansch gouvernement aan de peruviaansche Guano-Company Limited het uil- sluitend voorrecht heeft afgestaan van de guano te verkoopen, zonder hinder aan de beslaande overeenkomsten tusschen hel gouvernement en de heeren Dreyfus en Cie. Dal het peruviaansch gouvernement tegen- woordig geene guano meer aflevert aan MM. Dreyfus frèresênC’®, dal de uitvoer slechts plaats heelt door tusschenkomst van de peruviaansche I Guano-Company Limited, maar dal de heeren Hel Kollegie van Burgmeester en Schepenen der gemeente Reninghc, in uitvoering eener be raadslaging van de gemeenteraad, in dato 18 dezer maand, heeft, ter gelegenheid der vermaarde Paarden-markt die, alhier, op Donderdag 28 Augusli zal plaats hebben, de volgende premien toegestaan: 1. ° Aan degene die ter deze paarden-markt het grootste getal paarden of veulens zal verkoopen, eene belooning van 50 franks. 2. ° Aan den persoon die op de markt het meest getal paarden zal gekocht hebben, (ten minste 3) eene premie van 50 franks. En 3.® Aan den verst afgelegen kooper en ver- kooper, voorzien van een getuigschrift hunner woonplaats door den Burgmeester bevestigd, elk 25 franks. De paarden-markt zal beginnen ten 6 ure ’s mor gens en eindigen ’s middags, onmiddelijk daarna zal de uitreiking der premien plaats hebben. Geene standgelden zullen geeischt worden. De kommissie zal onwederroepelijk over de on verwachte geschillen beslissen. Door den nieuwen steenweg van de stad Loo naar Rcninghe plaats en de brug op de rivier den User, is de doorgang, heden, zonder gevaar. Gedaan te Jleninghe, den 21 Juli 1879. De Burgmeester, C. F. TAHON. voegden on riepen: «Gij durft toch niet op ons schieten Eensklaps stortte een gendarm op den grond die door oenen steen in de zijde getroffen was. Eenigc oproermakers snelden naar hem toe om hem af le ranselen en toen was hel dat de makkers van den gevallene op de aanranders vuur gaven. Een man werd op den slag gedood door een schol in den buik, een andere gekwetst, insgelijks in den buik. De gekwetste werd van de herberg gezegd Tëte d'or, overgevoerd naar hel gasthuis le Meenen, waar hij dinsdag morgen overleed. Rond 8 ure 's avonds was de oproer overwonnen e i ten 11 ure ’s avonds de rust hersteld en waren de onluststokers terug over de grenzen gedreven. Alles is nu kalm, maar de overheid heeft voor zorgen genomen, want hel onweer zal blijven voorlhrommen zoolang hel inzamelen der aard appelen duurt. Iedereen brengt lof aan het gedrag der ovei h mi, der politie en der gendarmerie. van jammervolle en bloedige voorvallen. Tusschen hei volk en de kooplieden in aardap pelen waren gisteren twisten ontstaan, die in den avond eensklaps geleid hebben tot eene muiterij Welke zoo hevig werd, dal de gendarmen en de Pompiers tusschen beiden zijn gekomen en gebruik hebben moeten maken van hunne wapens. In de verwarring werd een man gedood. Een andere, die zwaar gewond werd, is heden morgen bezweken. In de velden heeft men het lijk van een derden persoon gevonden. Heden is de toestand kalmer, maar men vreest ■tlat de onlusten niet geëindigd zijn. De gendarmen en pompiers zijn ter plaatse. In de stad is de opschudding zeer groot. .Ziellier nog eenige nieuwe inlichtingen over de erge onlusten, welke verleden maandag le Meenen hebben plaats gehad De wanordelijkheden zijn in de wijk der barak ken, buiten de Rysselscbe poort, begonnen, ten gevolge van den Imogen prijs der aardappelen. Een koopman in aardappelen zou gezegd hebben dat hij gedurende den winter gras zou doen eten aan de werklieden. Deze woorden hebben eenen volksoploop ver oorzaakt. De gendarmerie en de policie waren niet in staat het hoofd le bieden aan verscheidene dui dende werklieden, welke met steenen en kasseien wierpen. De openbare macht kreeg het zoo druk, dat zij verplicht was gebruik van hare wapens le maken. De gendarmerie vuurde op de werklieden een man werd op den slag gedood en een kind van 16 jaar werd doodelijk gewond. Dit laatste is gisteren morgen bezweken. De burgemeester, welke op dit oogenblik af wezig was, kwam ten 9 ure in de stad aan en begaf zich terstond ter plaatse. Dank aan de genomen maatregels is de orde zoo goed als hersteld in die wijk. Het parket van Kortrijk, is ten II ure ’s mor gens aangekomen en slechts laat in den avond vertrokken. Op hel oogenblik dat deze tijdingen verzonden werden, begaf de gendarmerie zich op nieuw naar de wijk waar de onlusten hadden plaats gehad. Assisenhof van Westviaanderen. Den maandag 18 augusti, wordt le Brugge de 2e serie van den 3" zittijd der assisen geopend, onder voorzitterschap van den raadsheer de Ryckman. Ziehier de zaken die zullen opgeroepen worden Maandag 18, dinsdag 19, woensdag 20 en don derdag 21 augusti: Karei De Smet en zijne vrouw Maria Wouters, van Brugge, beschuldigd van valschheid in geschrift en daarvan gebruik le heb ben gemaakt. Vrijdag 22 en zaterdag 23 Camiel Callcwaerl, moord en mishandelingen, Maandag 25 Henri Bourgeois en Fideel Vion, smaand bij middel van drukpers. Dinsdag 26, woensdag 27 en donderdag 28 August Verstraete en Jan-Frans De Cock, moord. Vrijdag 29 en zaterdag 30: L. Briche-Boqcquey, Ch. Lantsheere, Joseph Lantsheere en Benedikt Simpelaere, overtreding der kieswetten. De onlusten zijn gelukkig geëindigd, maar nu zal «ene kleine plaalselijke beschrijving niet over bodig zijn lol beter begrip van hetgene voorviel. Meenen ligt een kilometer van de fransche grenzen, Halluin ligt voor de eene helft op belgisch, voor de andere op fransch grondgebied. In Frank rijk wonen talrijke belgische werklieden die om persoonlijke reden verkiezen op vreemd grond gebied te verblijven. Dit volk dal bijna uitsluitend leeft van smok kelhandel, is bang voor stok noch mes, noch geweer en vast tegen Halluin ligt het gehucht, gezegd der Barakken, vanwaar ecu steenweg naar Moescron loopt, over eenen afstand van 5 tot 6 meiers van de grenzen. Langs de overgestelde zijde, op belgisch grond gebied, is een akker die met aardappelen beplant is voor rekening van Mev. J. B. Dal. Maandag namiddag, werd door eenigc drinke broers een koopman uil Halluin beleedigd die met aardappelen naar de stad reed, zelfs wierpen de maandagvierders met steenen naar den man. Sedert dien hebben zij beweerd, dat zij hem vrorgm of hij hen aardappelen wilde verkoopen, waarop hij zou geantwoord hebben neen, met bijvoeging dal gras goed genoeg was voor zulk volkje. De koopman ontsnapte, maar de werklieden gingei naar den aardappelakker, met ongeveer 3000 man welke zij hadden opgeruid, om zich van •de opbrengst meester le maken. Daar hel echter eene jaarlijksche gewoonte is dat de belgische werklieden moeten beschermd worden legen die soort van volk, was de gendar merie reeds verwittigd en hadden twee gendarmen post gevat, om de werklieden te beschermen welke aan liet uitdoen der aardappelen bezig waren, maar dat belette niet, dat de hoop begon met werklieden en gendarmen te beleedigen, tot einde- lijk ook met steenen werd geworpen. Weldra veschenen nog twee gendarmen uit Meenen als versterking, maar dat was te weinig, want de oproermakers sprongen over de afsluit* gracht, deden de gendarmen achleruitwijken, maakten zich meester van de reeds opgeraapte aardappelen, terwijl intusschen hel werpen met steenen van lieverlede toenam. De gendarmen waren verplicht achteruit te trekken op Meenen en daar de toestand le dreigend voor hen werd, besloten zij een schot in de lucht te lossen. Dit had echter voor uitwerksel dat de oproermakers bij hunnen aanval nog den spot Burgerstand der stad Veurne. GEBOORTEN. den 6. Henri Deburchgrave, zoon van Polydoor en. van Rosalie Lambregt, binnen palen. den 10. Alfons Bailleul, zoon van Henrietta en van Maria Debeerst, Ooststraat. den 10. Camilla-Loonia Balbaert, dochter van Petrus en van Marie Debuck, Citernplaats. HUWELIJKEN. den 9. Camille Glorie, bjjzonderen, geboren te Borgen (Frankrijk), den 18 september 1856, met Laurentine Wernaere, bijzondere, geb. te Veurne, den 27 Maart 1856. den 12. Ivo-Victor-Louis Maes, tolbeambte, 39 jaren, ge boren te Proven en wonende te Veurne. den 13. Larel-Lodewijk Markey, 2 m. 20 d. den 13. Desiró Merseman, 3 ra. en 15 d. den 11. Achille Vermeulen, 15 dagen. NAMENS HET KOLLEGIE t 1 <*Wrrnrr-.wrr«-i ,im-rwr-w r „mj'i^wwn'inrTar

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 3