VAN VEURNE s NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT fpIAi •M- ZATERDAG 25 AUGliSTI iSiO. Veurne, 55X5 /lugusti. noc- ondanks dit bestrijden <o en allen Woensdag in Sup- Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. van welslagen I>o beslissingen <lci* BiMchoppen. DE CROOTE SLAG. Indien wij de Gazette van Brussel mogen geloo- ven, dan zouden de zes bisschoppen, in hunne laatste vereeniging, te Mechelen gehouden, beslist hebben een grooten slag te doen, ten einde de on derwijzers en onderwijzeressen te dwingen, hun ontslag te geven, en bijgevolg de scholen zonder onderwijzers te laten. Na onderzoek van den toestand hebben zij ge- zamenllijk de volgende beslissingen genomen, die zeer ernstig zijn en, door het brusselsch blad, als echt worden bevestigt. Deze beslissingen zullen nochtans op den preek stoel niet worden afgelezen. Dal is nu toch buitensporig, zinneloos. Wij hopen dal hel gouvernement niet zonder wapens is togen cenc zoo willekeurige als tyra- nische handelwijze ,van de zes bisschoppen en dat hel zal weien te handelen. Tol hiertoe heeft nog geen enkel klerikaal blad daarover gesproken en de Gazette zegt dat hare inlichtingen juist zijn en zij do klerikale gazellen uitdaagt die te logenstraffen. Kiezing te Ath. Volgens de klerikale bladen stond heel hol land overhoop, omdat de wet van 1842 was ingetrokken en vervangen door een nieuwe onderwijswet, en zou het Belgisch volk zich krachtdadig gewroken hebben zoodra het kiezing werd. Noglans niet lang geleden had te Ath cenc kie zing plaats en de klerikalen die toen nog den strijd durfden aangaan staken hun vaandel weg: ze repten geen woord over de onderwijs kwestie; ze omkransten hunnen kandidaat met peën, rapen en savooien. Maar T hielp er niet aan. Do liberale kandidaat, de verdediger der wet Van Humbeeck werd gekozen. Dinsdag nu, was het weer kiezing te Ath, om aan prins de Lignc een opvolger te geven in den Senaat. Allen gelijk voor de wet. Als men de houding der geestelijken nagaat, hoe zij openlijk in verzet komen tegen do wet; hoe zij iedereen opmaken hetzelfde te doen en daarbij zoo verre gaan te weigeren hunnen dienst, te doen, waarvoor zij van ons burgers betaald worden, dan vraagt men zich af, of men nog voorldurig aan die mannen voorrech ten moeten verleenen? Wij denken van neen, hel gouverne ment en de meerderheid der Kamers moe ten met den aanvang van den aanstaanden zittijd, maatregelen nemen, om die weder- spannigen te loonen dat zij boven de wel niet staan. Onder de maatregelen die wij eerst en vooral zonden willen zien nemen, zullen wij de afschaffing der vrijstelling van den militairen dienst der seminaristen men. De geestelijken genieten alle mogelijke voorrechten, en ondanks dit bestrijden zij hel openbaar bestuur en miskennen de wetten van hel land; zij zijn vrij van den soldaten dienst, van de burgerwacht, moeten geen gezwommen zijn en bewijzen nooit een dienst; waarvoor zij niet rijk betaald worden. Het minst dal men kan doen, dat is van ze gelijk te stellen met de andere burgers vooi’de wet en men moet beginnen met ze de vrijstelling van den militairen dienst te ontnemen. Een jongeling, die ernstige slmlie moet doen, het zij voor geneesheer, advokaat, ingenieur of om iels anders te worden is niet vrij van den soldaten dienst, bijgevolg beslaat er geene redenen om voorrecht te verleenen aan mannen, wier houding is zich ganschc dagen met de politiek te bemoeien, de mcnschen legen elkander op te maken en hunne priesterlijke bediening maar te aanzien, als eene waarborg, om ongestraft dit alles te mogen doen en, door schrik en bedrei gingen, invloed op de menschen uit te oefenen. Dal men dus zoo spoedig mogelijk be ginne met de zwarte ruziemakers de voor rechten die zij genieten af te nemen en dal de eerste maatregel zijde onttrek king van de vrijstelling van den soldaten dienst. 55/ JAAR. N.r 191. Het Blad verschijnt allen Zaterdag; pleinenl. Voor Stad: 6 maanden, lï. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Itelgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. foor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Vertrekuren vs»u den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar I.ieiitervekle en Dlxinudcnaai* Nieuport. Duinkerke naar Veurne 6-00 11-02 3-40 5-00 Lichtervehle naar Veurne 7-00 9-08 1-43 7-45 Nieuport-Dixmude 6-41 6-53 12-05 4-20 6-03 7-13 Veurne naar Lichlcrvelde 7-09 12-13 4-40 6-10 Veurne naar Duinkerke 8-03 10-12 2-43 8-49 Dixmude-Nieuporl 9-50 42-40 2-235-108-309-51 te verkrijgen, veel lans hebben. De laatste berichten uit Atchin, te ’sC.ra- venhage ontvangen, laten het aanslaande einde voorzien van den kostbaren oorlog, dien het ncderlandsch gouvernement se dert tien jaren tegen de inlandsche op standelingen voert. Na de verovering der forten van de XXVI Moekins, het midden van het vijandelijk grondgebied, is de be volking alsook die der XXII Moekins, terug naar hare haardsteden gekeerd niettegenstaande hel verzet der opper hoofden, die poogden dit te beletten. Daar thans overal de wetgevende verga deringen vacanlie houden hebben de poli tieke lijdingen veel van hun belang ver loren. Men mag zeggen dal de politiek voor het oogenblik sluimert. Eene ooslenrijksche depeche had het vertrek aangekondigd van den graaf van Chambord naar Engeland; van oenen an deren kant had de Patrie gemeld, dat ver scheidene der hoofdmannen van de legili- mislische partij Parijs verlaten hebben om zich bij den pretendent te begeven. De Union, bel voornaamste blad der legilimis- lische partij, zegt nu gemachtigd te zijn de lijding te logenstraffen, volgens welk de graaf van Ghambord zich nu naar Enge land of naar Zwitserland zou begeven. Een telegram uil Weenen meldt dat graaf Andrassy donderdag in die hoofd stad verwacht was en onmiddellijk dóór den keizer moest worden ontvangen. Vol gens den Etlenoer van Buda-Peslh zal graaf Karoliji, gezant van Ooslenrijk-llon- gai ie te Berlijn, zeer waarschijnlijk graaf Andrassy als rijkskanselier opvolgen. De Ai/ence littsse bevat een zeer vleiend artikel overZweden; daarin wordt gewezen op de aanhoudende blijken van vriend schap en toegenegenheid, door Zweden aan Rusland betuigd en voorspelt men dat binnen kort een officieel feil zal doen vast stellen, dal die goede gevoelens weder- zijdsch zijn. Dil feil zou een bezoek zijn 'an den kroonprins van Rusland aan koning Oscar van Zweden. Men meldt uil Constantinopel, dat de slappen, door de gezanten der mogend heden bij hel lurksch gouvernement aan gewend om de spoedige bijeenkomst der liirksch-gricksche conferencic te verkrij gen, enkel hel karakter had eener eenvou dige aanbeveling. Maar als Turkije volgens ingekankerde gewoonte, die aanbeveling in den wind slaat, wat zullen de mogend heden dan doen? Uit Serajevo telegrafeeerl men, dal de lijdingen, door de dagbladen afgekondigd, en volgens welke er onlusten in die stad uitgeborsten waren, zoo erg dat d« hoepen hadden moeten tusschen komen, 'an allen grond ontbloot zijn. De rust Werd geen enkel oogenblik gestoord. Hel gouvernement der amerikaansche \<Teenigdc Stalen heeft berichten uit Europa ontvangen volgens welke zijne 'oorstellen om eene nieuwe internatio nale beraadslaging óver hel munlvraagsluk ADV I 1° Ten aanzien der normaalscholen, weigering van abso lutie aan allo onderwijzers en leerlingen van die gestichten; 2° Het godsdienstonderwijs, in de wereldlijke scholen, wordt beschouwd als zijnde schismatiek. Derhalve worden al <le onderwijzers, die dit onderricht zullen geven, in den ban geslagen; 3° Weigering van absolutie aan al do wereldlijke onder wijzers zonder onderscheid, zelfs aan degenen die geen godsdienstonderricht zouden geven in do school; l" Wat <lo kinderen betreft, die naar do school gaan, zij worden aanzien als hebbende gehandeld zonder kennis van zaken, en als dusdanig voorloopt;/ toegelaten hunne eerste communie te doen. Inschrijving betaalbaar voorop: 1*01.1 IIICJk OVERZICHT.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1