VAN VEURNE k r 38g NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I I I u A Ha N.r 19-2. -s I I I f f I L If lb Eenafzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, tc Veurne, en op.alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle inededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen'uitei lijk legen Vrijdag middag toe te zenden. A u 'Ui Tc A A den algemeenen consul verdoken heelt. Men telegrafeert uit Arcacbon, dal de honing van Spanje zaterdag eene bijeen komst heeft gehad met de aartshertogin Maria-Christina en hare moeder. Hij heeft zich in rijtuig naar Arcachon begeven. Er hebben menigvuldige conferencier) plaats gehad lusschen den markies de Molins, den hertog van Sesto en baron von Schlem- Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betaalbaar voorop: Voor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor yansch Belg ié: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. 55.' JAAR. I>e Pastorsscholcn. Men kan hel zich niet ontveinzen dat de pries ters op hunne schouderen een reuzenpak hebben geladen, met in elke gemeente, tegen de gemeente scholen eene school te willen oprichten. De taak is zoo overgroot, dat zij voorzeker die zullen moeten verlaten. Zij zullen hel beproeven, ja, maar het zal hen de oogen uit hel hoofd kosten. Bedenk eens zoo als de Flandre libérale hel zeer wel zegt dat hel Gouvernement, met zijne bijna onuitputbare middelen, na veertig jaren tijds, er niet in gelukt is op eene gevoegelijke wijze liet openbaar lager onderwijs inlerichten. En nochtans hoe veel miljoenen en miljoenen zijn niet verbruikt en worden niet elk jaar verbruikt tol dat einde? Vergeet niet dat de gewezen minister Malou, ten minste 20 miljoen verbruikt beeft om scholen te bouwen en te vergroeien, gedurende de zeven jaren dat hij minister was, en dat de provinciën en de gemeenten, ten minsten 20 miljoenen, van hunnen kant moeten betalen hebben I En nauwe lijks ziet men dal er iets gedaan werd; vele ge meenten wachten nog naar hunne scholen. Zal do geestelijkheid er toe geraken om hunne scholen oplebouwen, overgelaten, zoo als zij zijn, aan hun eigen zelven, en dit met de gelden die zij moeten bekomen bij middel van schooierijen van allen slack? Dal is ónmogelijk, volstrekt onmogelijk. Eenige boeren, eenige burgers, eenige heeren, ja, eenige werklieden zelfs zullen geven in den eersten stond van vuur en opwinding; maar wan neer zij tweemaal, driemaal, tienmaal, zullen af gebedeld worden om te geven, wanneer elk zi zal dat die bedelarij een put zonder grond is en moet dienen lot eene zaak die niet kan blijven duren, liet is alsdan dat men ondervinden zal 1 de gevers moê zullen worden. Hoe velen zijn er niet die reeds vermoeid zijn van geven van nu at Hoe velen zijn er niet die enkel geven gedwong en legen wil en dank! Ho v.-i.iie geven n een grammoedig hart en die zich zullen wreken L a>OJLl'E'IEI£ OVEIt^lCIl 1’. De Xordilcittsche Albjemeine Zeiltuig heeft een bijzonder telegram ontvangen uit Weenen, waarin getiteld wordt, dal graaf Andrassy aan den keizer heelt voorgesleld baton von Haymerlé te benoem en lot zijnen opvolger. De oosleni ijksche groot kanselier heelt zijn bezoek gebracht bij prins von t.ismarck, le Gastein, en de duilsche grootkanselier zal eet lang aan «graaf Andrassy een wederbezoek brengen. Vetschifligc dagbladen uil Weenen bewe ren, dal waarschijnlijk ten gevolge van die samenkomst, een diiilSch-oosleurijksch verbond zal lot stand komen. De biltere toon lusschen de russische en duiische drukpers blijft even vinnig als ofgt oolere vijandigheden op handen waren en daar vooral hiet in de russische druk pers uitmunt, heelt liet gouvernement van St. Petersburg noodig geoordeeld de ver antwoordelijkheid van zich le werpen, voor zoover die zich niet uilslrekl tol de of- licieelc drtikpeis. De vriendschap lusschen de twee keizerlijke huizen schijnt echter niet le hebben geleden, want de groot vorsten Vladimir en Alexis zijn le Berlijn aangekomen, opzellelijk om met duilsche prinsen deel le nemen aan enige jachl- lochten. De hooge gasten zijn door keizer Wilhelm, keizerin Augusta en de overige leden van hel keizerlijk gezin ontvangen le Potsdam. De Times meldt dat Engeland en Erank- rijk besloten hebben, dat de egyptische onderzoekscommissie voor grondslag van bat e werkzaamheden hel ontslag der oude commissie nemen zal. Zij zal de voorstel len onderzoeken, die aan hel bestuur der spoorwegen en aan de Daïra gedaan wer den en volgens welke de inkomsten van E‘>ypte jaarlijks zouden vermeerderd wor den met (>00,000 of 700,000 pond sterling. Een ander blad van Londen verzekert dal de benoeming van den heer de Blig- nières als hansch commissaris le Cairo slecht onthaald is en dal zelfs de onder koning zijne misnoegdheid daarover aan I van Erankrijk niet ming, die voor het vertrek van koning Al- fonso al de overeenkomsten moeten vast- I stellen noodig voor het huwelijk en hel gezantschap naar Weenen. Al de voorwaar den, door de ptinses gesteld, zullen tot 1 geene moeilijkheden aanleiding geven en men mag hel als stellig houden dat hel huwelijk in de maand november zal plaats grijpen, na den zittijd der Cortes. Deze zullen naar alle waaiscbijnelijkheid den 5 October bijeenkomen, om de voor waar den vast le stellen van het koninklijk hu welijk, dal le Madrid zal gevierd worden, zoodra de rouw der infante del Pilaz zal geëindigd zijn. Veurne, CÏO Anigusti. De katholieke edellieden. De katholieke edellieden, van wie men weinig hoort gewagen, het zij als aanmoe- digers van schoone kunsten, van nijver heid of iels wal hel volk betreft, enz. doen nu in eens van zich spreken en op eene wijze dat zij zich zooals altijd, de tegen standers der burgers, de vijanden van vooruitgang en verlichting loonen en - hand in hand met de klerikale)) gaan, om de meesterschap le bekomen, in de hoop bet oude leenheeischap terug te bekomen, tol ongeluk van burger en boer. Het is jammer dat de buitenlieden niet heler kunnen onderricht worden van den waren toestand, waai in zij zich bevinden. Men omringt ze, om zoo le zeggen, met eenen chineeschen muur, ten einde zij de waarheid niet zouden kunnen ontdekken. Hel is nu vooral, met de nieuwe wet op het lager onderwijs, dat de kasteelheeren te zamen met de klerikalen zich aan bet werk stellen, om de buitenlieden te doen gelooven, dal de gemeentescholen zonder God en de onderwijzers, meesters zonder geloof zijn. Zij spannen alle soorten van lagen en listen in om de ouders op te maken, hunne kinderen van de goede en opcnluchtige gemeentescholen te trekken, ten einde ze in de eene of andere schuur of in eenen gewezen stal van hel kasteel, onder hol bestuur van broederkens of zusterkens le plaatsen, niet om ze tc onderwijzen, want dal houdt hen niet bezig, maar om de kinderen le kanaliseren, ze op te maken legen de overige burgers, die begeeren dal hunne kinderen voor een degelijk on derwijs genieten bij hunnen meester, dien achten en eeren, omdat hij ze goede les sen geeft. Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar E.ichtervelde en Dixinude naar IVieuport. Duinkerke naar Veurue 6-00 11-02 3-40 5-00 Lichlervelde naar Veurue 7-00 9-08 1-43 7-45 Nieuport-Dixmude 6-41 6-55 12-05 4-20 6-03 7-1 Venrue naar Liclitervelde 7-09 12-13 4-40 6-10 Veurue naar Duinkerke 8-03 10-12 2-43 8-49 Dixniude-Nieuport 9-50 12-40 2-23 5-10 8-30 9-53 Gij, klerikale edellieden, die steeds met minachting op hel volk ziet en bel behan delt als of gij daar meester over waart, zijt bezig met een grol’spel le spelen; gij ziet niet in dal de menschen, die gij nu door leugens en onder den dekmantel der reli gie verleidt, u ecus rekening zullen vragen van de onwetendheid en de dwaling waar in gij ze brengt, door ze van alle wezenlijk onderwijs en gemeenschap met andere lieden af le zonderen. De boerkens zullen hunne belastingen voor de scholen moeten betalen zooals vroeger, en ge zult ze nu eene tweede be lasting opleggen voor uwe katholijke scho len, die er niet noodig zijn en maar zullen dienen om den gerst der kinderen te ver stompen. Gij wilt naai' geene waarschuwingen luisteren, gij zijt nog altijd dezelfde van vóór eeuwen, ondanks de lessen die gij gehad hebt; gij wilt altijd legen stroom op; lol dal hij u voor goed zal medeslepen. ZATERDAG 50 AUGUST! 1S71). I I .i 1 ■A_

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1