VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I u I ,x.r iA.xïi. I OX ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1819. 12-13 4-40 6-10 Veurne naar Duinkerke A Veurne, 45 September. Eenafzonderlijk nummer 10 c.n Bekendmakingen 13 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. UI Verachtelijke handelwijze der klerikale gazetten. De klerikale gazetten hebben voor gewoonte lasterende beschuldigingen in het publiek rond te strooien en vervolgens dezelve te laten bestaan, als waren ze evangelie, ondanks alle protestatien, I>e schoolwel. Hel is ongelooflijk wal pogingen de klerikale bladen aanwenden, om de menschel) te willen wijs maken, dal de nieuwe wel op hel onderwijs, alles veranderd heeft. Niet kunnende loochenen dat het godsdienstig onderwijs even als vroeger zal gegeven worden in de scholen, roepen zij uit dat de bisschoppen dit aan de onderwijzers verbieden. Dalis flauwe praat; ten allen tijde zijn er per sonen geweest, vreemd aan ’t onderwijs, die aan de kinderen dc catechismus aanleerden en als de ouders zulks vragen, dat is voldoende; de ouders hebben den plicht, volgons onze katolijke religie, hunne kinderen het godsdienstig onderwijs te ge ven; chwel, dc ouders mogen daar een anderen persoon mede gelasten en dit is wat in de gemeen tescholen plaats heeft. Of zouden de bisschoppen, pastoors en onder pastoors misschien oök beweren dal Let de ouders verboden is hunne kinderen den catechismus aan te leeren? Zegt ons dat eens, gij, klerikale schrijvers, gij, die zoo bedreven zijt in dc godsgeleerdheidï I*e redevoering des Konings. Zooals men het kan veronderstellen, hebben al de dagbladen van hel land, wel te verslaan de liberale dagbladen, zich bezig gehouden met dc redevoering des konings te Doornik uitgesproken. De stilzwijgenheid der klerikale dagbla den over de veelbeteekende redevoering van den koning, is alleen voldoende om te doen zien dal de koninklijke woorden hun eene steek in het hart is, dal zij aan hel adres der fanatieke geestelijken en kleri kale kopstukken zijn. En dit kan niet anders wezen, liet zijn de geestelijken, dc Bien public, de Courrier de Bruxelles en andere klerikale dagbladen, die gestadig roepen dat de kalholijken zich moeten onthouden in 1880 mede le fees ten; het zijn zij die de kalholijken in Door nik wilde dwingen, geen vlaagsken uil le steken of geen keerskeu te branden; hel zijn zij die gestadig de bevolking opmaken zich legen de wet op het onderwijs te ver zetten; in een woord zij willen hel belgisch volk verdeden in geloovigeu en ongeloo- vigen, hel tenzclfdcn tijde legen elkander ophitsende. Ehwcl, hel is lot de liberalen niét dat Z. M, woorden van gemaligheid en ver zoening moet richten; zij hebben door de wijze, waarop de nieuwe wel op het on derwijs wordt loegepast, getoond, dat zij alle voldoeningen mogelijk willen geven op dal punt. Daarbij heeft de koning de onderwijswet goedgekeurd en moet bijge volg de overtuiging hebben dat hel een nuttig werk is, in het algemeen belang gedaan. Neen, de woorden des konings, «dal de verdeeldheid zou verzacht worden tegen de feesten van 1880 zijn rechtstreeks tot de klerikalen gericht, die eeuwige ruzie makers, die gestadig tegen den koning, liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving betanlbiinr voorop: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-23 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Ilelgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. l oor Frankrijk: fr. 16-50 ’s jaars. Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar I^ichtervelde en Dixinude naar IVfeuport. Duinkerke naar Veurne 6-00 11-02 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-00 9-08 1-43 7-45 Nieuport-Dixmude 6-41 6-55 12-05 4-20 6-03 7-13 Veurne naar Lichtervelde 7-09 12-13 4-40 6-10 Veurne naar Duinkerke 8-03 10-12 2-43 8-49 Dixinude-Nieuport 9-50 12-40 2-23 5-10 8-30 9-51 tegen het gouvernement, tegen onze instel lingen, tegen de feesten van 1880 uitval len. De koning weet maar al le wel, welke partij, als hel mogelijk ware, het land ten onder zou brengen, door hare overdreven heid en haren haat legen den vooruitgang en volkswelvaart. Geheel hel land, allijd behalve da kop stukken der zwarte en roode internatio nale,zal de woordendeskonings toejuichen en zich daar naar schikken, en de kopstuk ken, die onderzoenlijke uit de veriedenc tijden, alleen in den donker laten zitten pronken, gelijk kwade jongens. De koning heeft in de stad Doornik, in dc verblijfplaats van den fanatiekslen bis- schop van hel land, de woorden van ver zoening doen hoorei), omdat gedeeltelijk van daar vele willekeurige maatregelen en raadgevingen zijn uitgegaan, lot zoo verre dal die prelaat gedwongen is geworden zijnen bisschoppelijke)) zelei le verlaten. Wij voegen dus onze slem, zegt de Stad Gent, bij die van al de liberale dagbladen des lands, om de woorden van Z. M. Leo pold II toe te juichen en hopen dal dezen die door de fanatieke» op een dwaalspoor zijn gebracht, er van zullen lerugkeeren om te zamen met ons de belangen van het land en de bevestiging onzer instellingen le behartigen. Politiek Overzicht. Zondag heeft te Bordeaux de kiezing plaats gehad voor een lid van de fransche Kamer der afgevaardigden. De stemmen hebben zich volgenderwijze verdeeld: Er zijn 24,149 ingeschreven kiezers, doch slechts 7575 hebben aan de stemming deel genomen. Hebben bekomen: de heeren Blanqui 5959 stemmen; Achard 1852 stem men; Méladier, 1574 stemmen. Ei' moei eene halloteering plaats grijpen. Hel schijnt (lal de gematigde republi keinen van Bordeaux voornemens zijn bij de halloteering, die zondag en acht dagen aldaar moet plaats grijpen, ernstig aan de stemming deel le nemen, opdat Blanqui niet zou gekozen worden. Bij de kiezing van zondag hadden de meeste gematigde republikeinen zich onthouden. De heer Boerescu, minister van builen- landsche zaken van Ruinenie, heeft Parijs verlaten om naar Bucharest terug le kee- reu. Hij heelt zich bij den gezant van Italic te Parijs doen verontschuldigen, dat hij zich naar Rome niet kon begeven. Zijne zending bij het fransch gouvernement zal naar alle waarschijnelijkheid aan zijne verwachting niet beantwoord hebben. Men zal hem op hel hart hebben gedrukt, dat Rumenic zich volkomen aan het verdrag van Bel lijn dient le onderwerpen, en al de burgers, om hel even tol welke geloofsbe lijdenis zij behooren, de zelfde rechten moeten genieten. Men weet dat de rumce- sche Kamers aan de Israëlilen hel genot van zekere burgerrechten wilden ontzeg gen. Een telegram uil Alexandrow meldt dal de keizer van Rusland woensdag met eenen bijzonderen trein en vergezeld van een tal rijk gevolg, aldaar is aangekomen. De kei zer van Duilschland kwam er ook om drie ure aan. Op het oogenblik dal deze laatste in de statie trad, die met vaandels en bloe menkransen versierd was, speelde de mu ziek cener russische eerewacht het prui- siscb volkslied. De twee vorsten hebben elkander op de hoffelijkste wijze gegroet. Eene ontzaglijke volksmenigte, die van alle kanten was toegestroomd, juichte hen geestdriftig toe. Na bet défilé der eere wacht zijn de beide vorsten te zamen gaan noenmalen. De veldmaarschalk von Man teuffel is zijnen vorst lot aan Bromberg le gemoet getrokken en met hem terug ge keerd. De beide vorsten hebben later elk ander een bezoek gebracht. De prins van Montenegro is dinsdag, laat in den avond, te Weenen aangekomen. Hij werd in de statie ontvangen door den gouverneur, den krijgsbevelhebber, den voorzitter der policie en het spoorwegbe- stuur. Na eene bedanking uitgesproken te hebben heeft de prins zich naar hel keizer lijk kasteel begeven, alwaar hij eene bij eenkomst met den keizer heeft gehad. De laatste belichten uil Co.nslanlinopel luiden, dal Dervisch pacha bevelhebber der keizerlijke lijfwacht benoemd is en Fuad pacha bevelhebber van het legerkorps le Erzerum. ADVERTE 9MUE n |W C

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1