E E KENDMAKING EN. DINSDAG 9 SEPTEMBER 1879, om 2 ure namiddag, te Alveringhem, ten huize van Serafin Delacauw-Ghyselen, Koopdag van Menagie-Goederen en en andere voorwerpen. Hulde ann het Onderwijs. Kantoor van den Notaris De CAE, lioter- weegschaalstraat, n.° 10, te Veurne. TE KOOPEN Een goede Wagen met breed beslag en ijzeren assen. Zich te bevragen bij Pieter Vandenkerekhove, timmerman, grooie Markt, te Veurne. WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1879, om 4 ure namiddag, ter herberg de Vette Os, bij vrouw de wed" Delanoeye-Sackenpré, te Veurne, openbare verkooping, van 1. ® Eene partij ZAAILAND groot H 1-21-38 C* en volgens kadaster wijk B, n.r’ 1201 en 1202, slechts groot 11 1-18-80 C* 2. " Vier aaneenpalende perceelen ZAAILAND, groot bij titelen II 2-6-16 0" en volgens kadaster wijk B, n?’ 527, 528, 529 en 530, II 1-90-20 C". Beide deze koopen zijn gebruikt door August Deniuys, tol 1” October 1879. Willems-fonds. Aftleeling Nieuport Alle alle Nederlandsche Toonzetters. -j -- Als een Zoeloe wil '.rouwen, gaat hij bij den vader van het meisje hare hand vragen, die hom wordt toegestaan mits hij 10 ossen aan den vader geeft. Als de vrouw na zeven jaren huwelijk geene kinderen schenkt, heeft de man het recht haar naar hare familie terug te zenden. Hij neemt dan zijne 10 ossen terug. Als liet hoofd der Zoeloes ten strijde wil trokken, raadpleegt hij liet orakel: bij neemt twee ossen, een witte, die den vijand verbeeldt, en een zwarte, die zijn eigen leger voorstek. De twee dieren worden de helft de huid afgedaan en dan laat men 7.e loopen tot zij sterven. Als de os die den vijand voorstek, eerst sterft, dan gelooft de Zoeloe dat de strijd voor hem goed zal uitvallen. In hel tegenovergestelde geval ondernemen de Zoeloes den strijd vier. De Zoeloes in den brusselschen dierentuin geven de band aan de heeren en dames die hen gaan bezichtigen en wenschen hen eenen sacca bonna (goeden dag). Maandag heeft een jammerlijk ongeluk plaats gehad te Ottignies. De treinwachter van een koop- warentrein wilde op dezen springen, toen hij reeds in gang was. Ongelukkig gleed zijn voel van de loopplank en dé treinwachter bleef met de hand aan het ijzeren handvatsel des waggons hangen. Op zijne noodkreten snelden eenige werklieden toe om hem te helpen, doch zij kwamen te laat. Zij zagen den ongelukkige uitgeput, het handvatsel loslaten en onder den trein verpletterd worden. Hel slachtoffer was nauwelijks 23 jaren oud. A8gei>i<ne rl"ij<Bn Dit sdag, rond 5 ure namiddag, is een kind, bij de ijzerenwegbrug in de vaart gevallen. Naar wij vernomen hebben is hel dank aan den moed en de zelfopoffering van M. Hector Duclos, dat bet jongentje bij tijds is kunnen gered worden. Voor het assisenhof is vrijdag de zaak opge roepen geweest ten laste van Louis Briche-Bouc- quey, Charles Lanlshet re, Joseph Lantshcere en Benedikt Simpelaere, van Alveringhem, beschul- j digd van schennis der kieswetten, tijdens de i laatste gemeentekiezingen te Alveringhem. Alle vier zijn vrijgesproken. Daarna is de 2de serie van het 3de kwartaal van het hof van assisen gesloten verklaard. De Memorial Administratif kondigt het signa lement af van den heer E. Van Caillie, oud 41 jaar, notaris te Oostende, die sedert 10 juli laatstleden uil zijne woning is verdwenen. Een persoon van Wenduine, die slechts sedert 6 maanden gehuwd was, is te Blankenberge ver dronken. Hij deed met drie andere personen met een bootje een tochtje in zee, als het vaartuig eensklaps door de golven werd omgeslagen. Twee der opvarenden konden zich al zwemmende red den, de derde kon een stuk hout vastgrijpen dal men hem van de hoogte van het staketsel toestak. De vierde verscheen lot driemaal boven water en verdween dan. Men meldt uil Blankenberge dat de Josephine maandag nacht is vlot gebracht en zich thans in de i dok van Blankenberge bevindt. Een opsteller van de Chronique zegt, dal hij in de Kursaal van Oostende is geweest eten, om- dal men zegde dal men in dit gesticht aan geene 1 redelijke prijzen iels kan bekomen. Hij heeft een stuk brood, eene dozijn garnaals, een bifsleck met i aardappelen, en een stuk kaas, zoo breed en zoo dik als eene speelkaart, gehad. Ehvvel, dat heeft liein maar hel volgende gekost Brood, fr. 1-20; Garnaals, 3-00; Eieren, 3-00; Bifsleck, 5 00; Gefruite aardappelen, 1-50; Kaas, 1-50. Te samen 15 fr. 20 c. Is voor niet. Wij lezen in een gentsch dagblad De koninklijke maatschappij ue Melomanen zal zondag, 14 september aanslaande, een uitstapje naar Duinkerke doen en er hare medewerking verlccuen aan een liefdadigheidsfeest ingericht door hel stadsbestuur van Duinkerke. De heer Frèrc-Orban, minister van builen- landsfche zaken, is dinsdag avond te Brussel terug gekomen, waar hij verscheidene personen ontvan gen heeft. Hij zal zich binnen drie dagen naar zijn kasteel van Rond-Chéne begeven en van daar naar het kasteel van S.‘ Orde, waar hij hel einde zijner vacancien zal doorbrengen. Het is dit jaar de laatste maal dal de seplember-feesten zullen gevierd worden: te be ginnen van 1880 zullen zij elk jaar vervangen worden door feesten, die ter gelegenheid van Brussel-kermis zullen worden gegeven. In den dierentuin te Brussel zijn sedert maandag Zoeloes te zien. Zij zijn ten gelalle van 5 en dragen hunne nationale kleederen, het is te zeggen dat zij paarlen halssnoeren en pluimen hoofddeksels en armbanden aan hebben. Zij zijn sterk gebouwd. Die zelfde mannen hebben zich laten zien te Birmingham, Liverpool, Manchester, Bradford, Leeds, Berlin en Amsterdam. Hunne oefeningen beslaan uil zangen, dansen en vecht partijen. Zij werpen hun wapen, de schrikkelijke assagaye, met groote zekerheid en juistheid. Het schijnt dat zij zeer gaarne onze spijzen eten. Zij maken geen gebruik van vorken en vinden het gemakkelijker met de vingeren te eten. Een hunner is getrouwd en heeft drie vrouwen. De barnum dier Zoeloes verzekert dat hij zonder veel verdriet zijne talrijke familie verlaten heeft. MAANDAG 8 SEPTEMRER 1879, om 1 ure namiddag, te Steenkerke, ter herberg bewoond door sieur Joannes Hlomme, ten verzoeke van Eduard Cornelis, winkelier aldaar, Koopdag van nieuwe Ellejjoedcren. WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1879, om 4 ure namiddag, in de herberg het Molentje, bij August Vandamme, ter dorpplaats van Coxyde, openbare verkooping van: Een Hoorn windmolenbenevens een Woonhuis met Schuur, Stallingen en verdere af- hanglijkhedcn, gelegen te Coxyde, bekend hij kadaster wijk A, n.r’ 11»,'3, 1b,'3, en 1 k/ö. Gebruikt en bewoond door den medelicitant Carolus Vandamme, tot lnMei 1883, mol rechtaan den pachter alleen den pacht te doen eindigen den 1" Mei 1880. Jaarlijksche pachtprijs 500 fr. Met tusschcnkomst van M.lcr CORNILLE, Notaris te Wulveringhcm. h Eliirgerstand der stad Veurne. GEBOORTEN. den 30. Camille Vandevelde, zoon van Amatus en van Pharailde Moueyn, Zwartenonnenstraat. den 31. Elodia Vandewoude, dochter van Julianus en van Leonia Lapeire. Oratoriestraat. den 1 sept. Elodia Bolle, dochter van Desiró en van Leonia Vanbillemont, Bewestcrpoort. STERFGEVALLEN. den 1. Karel-Lodowijk Vermeersch, rentier, 41 jaren, geboren te Steenkerke en wonende te Veurne, echtgenoot van Justina Vandenbussche. den 1. August Vantroyen, 2 maanden. CANTATE ZANGDICHT WOORDEN' VAN' Fr. DE MEYERE. Kenspreuk Leeren vereert. RECITATIEF. Een holle zee is ’s menschen leven, Waarop h:j, als het broze schip, Vaak rondzwalpt tussclien rots en klip, Van diepe duisternis omgeven, liet onderwijs, met milde stralen, Verlicht die wijde, onstuim ge baan, Toont in ’t verschiet de haven aan En weert gevaar en hinderpalen. Slotkoor. O wetenschap, gij milde zonne, Die vrij aan Belgies hemel prijkt, Uw licht is eene welvaartsbronne, Die volk en vaderland verrijkt I Alomme ziet men tempels rijzen, Der kennis en der kunst gewijd; Daar gaat het volk zich onderwijzen, En schept het zich een gulden tijd. De schoonste toekomst lacht ons tegen, hu stort in 't hart ons hoop en moed Zij brengt ons voorspoed, heil en zegen; O I tijd van licht, gegroetgegroet Een man. Solo Met krachtigen arrem en helder verstand. Zoo gaat ons gemak'lijk het werk van de hand. De plicht van het leven Is werken en streven, Aan kennis zich laven, Dcu geest zich ontslaven Wie niets doet op aard' Is zijn plekje niet waard, Met krachtigen arrem en helder verstand, Zoo maken we ons nuttig voor volk en voor land Een jongeling. (Solo. Alleenzang). De tijd van geestesdwang is heen Geen kluisters die de ziele prangen, Geen neev'len die den geest omhangen, Geen dweepzucht meer noch domheid, neen Maar vrijheid en licht In 't ouderwijs dus ligge ons streven, Hot toont ons 't ware schoon van 't loven, Van recht en van plicht 't Ontgloeit het hart van allen stand Voor Volk en Vorst en Vaderland RECITATIEF. Waar wetenschap hour gaven spreidt, Daar scheukt zo 't volk de grootste gunsten Daar bloeien, handel, nijverheid, Daar mint men taal en schoone kunsten VEURNE-BEWESTERPOORT. Mijnheer, Het stadsbestuur van Nieupoort heeft besloten gedurende het badgetijde van 1880 het vijf-en-twintig-jarig bestaan der Staats Middelbare School aldaar plechtig te vieren. Bij die gelegenheid is de N'icupoortscbe afdeeling van het Willetns-foials gelast geworden met het uitBChrijven van eenen letter- en toonkundigou prijskamp voor eene neder- landsche cantate: Hulde aan het onderwijs. Wij hebben de eer u hiernevens het bekroond gedicht mede te doelen, en u uit te noodigen om mede te dingen naar den prijs, welke voor de best geoordeelde partituur wordt uitgeloofd. Wat wij wenschen te bekomen is iets zonder groot etfecten-bejag en moeilijkheden van uitvoering, enkel voor kinder- en mannenstemmen geschreven, met eene harmo- nie-begeleiding van hoogstens 12 a 15 speeltuigen, iets zoo eenvoudig mogelijk en aldus geschikt om een blijvend stuk te wezen voor koorzangmsatschappijeu van kleinen rang. De iugozondene gewrochten zullen beoordeeld worden door eene bijzondere jury, waarvan de leden door het algemeen bestuur van het Willems-fonds zullen benoemd worden. Aan de bekroonde partituur zal eene belooning toege kend worden van 200 frank of een gouden eermetaal van gelijke waarde, volgens keus van den schrijver. De bekroonde partituur blijft het eigendom van het Wille>ns-fonds, dat zich het recht voorbehoudt dezelve te doen drukken en uitgeven. Ook zal ze, ter bewaring, nedei- gelegd worden in de handvesten der stad Nieuport. De niet bekroonde partituren zuil n door de Hoeren mededingers mogen teruggeëischt worden. Onmiddellijk na de uitspraak van de jury, en na den toonzetter van het bestgeoordeelde stuk gehoord te hebben, zal onze afdeeling alle noodige maatregels nemen voor de uitvoering der cantate. De toonzetter van het bekroonde stuk verbindt zich, om in drij algemeene repetition, en op den dag van het feest, het bestuur over de uitvoering te nemen. Ten dien einde zal hem eene som van 100 frank voor reis- en verblijfkosten toegekend worden. Op den later te bepalen dag van het feest zullen toonzetter en dichter do hun toegekende belooningen ontvangen. De heeren toonzetters worden verzocht huune mede dingende stukken vrachtvrij, onder eeno kenspreuk op hunne partituur geschreven, en in een toegesloten brief herhaald, benevens Naam- en Woonplaats, intezenden vóór 1 December 1879, aan hot adres van den heer P.-F. Deswarte, Voorzitter van de afdeeling Willems-Fonds te Nieupoort. Namens de Afdeeling Willems-Fonds Nieupoort, De Schrijver, De Voorzitter, J. RINGÓOT. P.-F. DESWARTE. Kinderen. Wj.) stoeien en dart'len en zingen verheugd, Doch weten ook naarstig te leeren; Want wil men eens oogsten, men zaaie in de jeugd Verbeuzelde tijd zal niet keoren. Do school is de plaats waar wij leeren om 't meest. En schatten van kennis vergaren; Daar prent men het goede ons in hart en in geest, De liefde tot werken en sparen. Daar wijst men op al wat de plicht ons gebiedt Om eerbied en achting te winnen; Daar leert men te troosten in nood en verdriet Eu dankbaar zijne ouders te minnen Indien de veerzen van het voorgaande kinderkoor weinig g' hikt schijnen voor do muziek, zoo kan men ze ver vangen door .ie volgende Sa. makkers, gezwind en welgezind Naar school weer heen om te leeren I Een oplettend kind, dat studio mint, Zal blij naar moeder dan koeren 1 Dus henengespood met lust en moed, Wij moeten kennis vergaren; In geest en gemoed verwekt men 't goed, En leert ons werken en sparen Een' vaardige hand en klaar verstand Behoeven krachtige knapen: Want wordt overmand ons vaderland, Wij vatten allen het wapen

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 3