VEURNE F IBS NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT S. ■s 19 i- JAAtt. een moede. Veurne, lïi September. kend 20 augusti, luiden dal de Hoepen, door hel voorloopig gouvernement naar Port-au-Prince gezonden, een ernstig ge vecht hebben geleverd. Zij hebben bezit genomen van de stad der Gonaïves, hoofd kwartier van de opstandelingen. Een ge deelte der stad werd door het vuur ver nield en de strijders hebben groole ver liezen geleden. De sleden llaïliaansche Kaap en Port-d Paix, door de opslande- lingenbezet, hebben zich onderworpen en het voorloopig gouvernement erkend. Die verschillende gebeurtenissen stellen een einde aan den opstand. Het gemeentebestuur, de Pastor-deken en het Leugenaartje. Het gemeentebestuur van Veurne heeft aan den pastor-deken eenen brief geschreven om hem be kend te maken, dat er aan den persoon die zal gelast zijn met aan de leerlingen onzer twee gemeente scholen den catechismus van buiten te I liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in So j plemcnt. Inisclii-iJ ving betanllKiar voorop: l’oor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. G-00. Voor t/ansch Belyie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 'sjaars. Pnillenianuen Onze geestelijken maken zich meer en meer be lachelijk. Die heeren willen aanzien worden als verstandig, en zij handelen gelijk uitzinnigen. Moesten zij welen hoe zij belachen worden in de estaminets en in de huisgezinnen wat zouden zij hunne ooren open zetten De nieuwe schoolwel heeft hun het hoofd doen draaienzij spreken van niets anders meer als van schismalieken, geuzen en goddeloozcn; overal willen zij nieuwe wetten stellen en met geweld meester zijn over ouders en kinders. Prullemannen Zult gij wel uwe bedreigingen durven uitvoeren'? z.ult gij wel aan de kinderen, die naar de gemeentescholen gaan, de eerste com munie durven weigeren’ Zult gij wel de ouders en de onderwijzers, die aan de kinderen zonder uwe permissie, den Mechelschen catechismus leeren, durven veroordeelen als schismalieken Neen gij zult niet durven. Waarom al dat gerucht’ Waarom al dat beslag? Waarom al die bedreigingen? PrullemannenPrullemannen 55.' Politiek Overzicht. De beslissing van hel franseh ministerie om de wellen op het onderwijs, door de Kamer gestemd, in hun geheel te blijven verdedigen, en om den Senaat te vragen uitspraak te doen over artikel zeven, even als over de andere artikelen, is op nieuw bevestigd geworden jdoor eenen blief van den heer minister van het openbaar onder wijs, gestuurd aan de minderheid van den departementsraad van Angers, die hem den wensch had toegezonden om hem in zijn voornemen te zien volharden en niets van zijne ontwerpen te laten afnemen. Het gerucht is dus ongegrond dal het ministerie naar eene overeenkomst over art. 7 zoekt. De zaken der Engelschen staan in Afgha nistan nog erger dan men gevreesd had. De opstandsbeweging breidt zich meer en meer uit. De opstandelingen zijn er in ge slaagd de gemeenschappen lusschen de engelsche lijnen en Kaboel af te snijden, liet engelsch-indische leger zal dus eenen nieuwen en lastigen veldtocht moeten aan vangen. De Times kondigt een nieuw en lang artikel af, om te verklaren dat in tegen woordigheid der financieele moeilijkheden van de Indien, men er niet aan denken kan om Afghanistan in te lijven. Hel voornaam londensch blad ziet in de moorderij van hel engelsch gezantschap geene oorzaak om van staalkundige gedragslijn in Afgha nistan te veranderen, maar wel hel tegen deel. Hel doel, dat men bereiken moet, is dat de nieuwe grens en de bezetting der bergcnglen, Engeland in slaat stellen om oogenblikkelijk zijnen invloed te doen ge voelen. De groole moeilijkheid in de hand having der diplomatische betrekkingen, doch men kan die te boven komen. Men voorziet echter niet hoe Engeland zich goed uit den slag zal kunnen trekken. Het kan den dood van majoor Cavagnari on zijn geleide niet ongestraft laten en ten ware men lol eene blijvende krijgsbezelling besloot, een nieuw gezantschap zou nog maals aan eene moorderij blootgesteld zijn. De minislerieele dagbladen van Berlijn melden dat, tegenstrijdig aan andere be- weeringen, de opening der pruisischc Kamers stellig in de maand October zal plaats grijpen. De voornaamste laak van dien zittijd zal de beraadslaging zijn der wetsontwerpen, lakende de spoorwegen. De heropening der spaansche Cortes zal den 51 October aanstaande plaats grijpen. Oflicieele lijdingen uil Haïti, gedaglee- ZATEKDAG 15 SEPTEMBER 1879. 8-03 10-12 2-43 849 j Dixihude-Nieuport 9-50 12-40 2-23 5-10 8-30 9-51 wet uit te vallen; door meer dan ooit laster en leugen er over te verspreiden. Ziedaar hoe die mannen, welke zich priesters des Hoeren, zielenherdersapostels van vrede en broederliefde, durven noemen, de verzoe- ningsmaalregelen door den heer minister van openbaai' onderwijs aangeboden, be antwoorden De klerikale dagbladen van hunnen kant, verdubbelen in haat en beleedigen den heer minister op de schandelijksle wijze. Moet iedereen met ons niet zeggen het is nu genoeg met de toegevingen Vermits de geestelijkheid en de klerikale kopstukken den oorlog willen en van geene verzoening willen hoorei), dat het gouver nement krachtdadig al de wellelijke mid delen ter hand neme, waarover hel be schikt, om aan die spooken der midden eeuwen te loonen, dat het volk hen niet wil volgen in hunnen achteruilkruipenden veldtocht. Zooals wij'liet over tijd zegden, moeten al de voorrechten, waarvan de geestelijken genieten, verdwijnen. Dal hel ministerie maai' spoedig de hand aan hel werk sla, hel zal door de groole meerderheid van hel land goedgekeurd worden want ieder- is de onverdraagzaamheid, de kop pigheid en de verdrukking der geestelijken Ecnafzonderlijk nummer 10 c." •Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-trilgever, Ooslstraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des l ijks. Brieven en geld vrachtvrij. MIe inededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe lezende». -I ..,-..., van den Ijzers» weg van Duinkerke, Veurne naar Uchlervclde en Dixm^le naar Sieuport. Vert.ekn. enxanden j ichlervelde naar Veurne 7-00 9-08 1-43 7-45 Nieuport-Dixmud^é-41 6-55 12-05 4-20 6-03 7-13 Buinkerke nimr Veurne^ 6-00 1-02 340 8-03 10-12 2-43 849 Dixmude-Nieuport 9-50 12-40 2-23 5-10 8-30 9-51 Vcrscbillige liberale dagbladen halen aan wat al toegevingen den heer minister van openbaar onderwijs heeft gedaan, om aan te loonei), dal de nieuwe schoolwet, in niets hel onderwijs van den godsdienst in de scholen veranderd. Het godsdienstig onderwijs zal voor en na het wetenschappelijk ouderwijs worden gegeven. De priesters, die willen in de school komen hel ouderwijs geven, zullen er daar bij nog 100 franken ’s jaars voor hebben. Noch gebeden, noch beelden worden uit de school gebannen. En in zijnen laalsten omzendbrief zelfs: Indien de bedienaars der eerediensten zich met hel godsdienstig onderwijs in de scholen gelasten, mag zelf hel uur van dat onderwijs veranderd worden. Kan men meer toegevend zijn voor de geestelijken? Zij zullen nu niet meer kun nen zeggen, dat zij zoo vtoeg of zoo laat niet kunnen komen, daar men het uur mag veranderen. Zelfs als de ouders niet uitdrukkelijk vragen om hun kind van hel godsdienstig onderwijs te ontslagen, zal die stilzwij gendheid aanzien worden als eene toe stemming om het godsdienstig onderwijs bij te wonen. Indien men dit alles goed nagaat, dan zou men wel mogen zeggen dat de geeste lijkheid meer voordeel heeft, dan zij onder hel beheer der wet van 1842 had. Ja, zij worden zelfs nu voor dal onderwijs be taald dal ondei de vorige wet geen plaats had. Ehwel lezers, weel gij boe de geeste lijkheid al die toegevingen van hel gouver- j nement onthaalt Dooi' meer dan ooit legen de nienwe ADV i A’/

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1