SCHOONE HOFSTEDE LAGER ONDERWIJS. Middeltere Staatsschool. BEKENDMAKINGEN. STAD VITHXE. bexbi-tdmakixge:-. Schepenen I Bij Bevel De Secretaris, i. i»i; CAE. geven om liberale leden hunner familie, die de bun door do wel opgelegde dienst verrichten,Te helpen uitjouwen en bespotten. Weeral vruchten der klerikale opvoeding en een goed voorbeeld van krislclijke broederliefde!.... Men heeft kunnen bemerken hoe zekere geeste lijke zich verhaaste om de nonnetjes te gaan on dersteunen en ze zeer waarschijnelijk tot oppositie op te hitsen. Hij had tot hier toe weinig genegen heid getoond voor de Annunliatem Eene zekere jaloersscheid, zegt men, had hem altijd van hen verwijderd gehouden. 0! de wereld,.de wereld Wat vindt men er toch grootc en kleine kinderen, tot zelfs onder de zwartjes. En de tuilers waren vergaard en al de tjeefs ver maand. En ze gingen spelen, de trommel ging rond en zekere belachelijke gaai ging zijne belache lijke personagie mogen ten voorschijn brengen. Maar och heere, ’t was bernik. Een order van den Burgemeester deed deze rustestoorders te huis blijven en ze zijn al druipneuzen en al knerstanden uiteen gegaan. Zij hebben dan nog wal gebruld en getierd in den cerclo-catho’ico-comico, on T was daarmee punctum. Hoe geestig! Jongens, jongens, wij zullen het wederom gaan vangen. Morgen komt er eenen pater preken die hier eenigen tijd zal verblijven. Wij zullen weder om iets mogen hooren. De wereldlijke scholen zullen te lijden hebben. De geestelijkheid van stad, niet durvende al te doorslaande lawijl maken, zal allerwaarschijnelijkst haar venijn door ecü vreemde stouterik doen uitspuwen. Brrr.... wij ijzen reeds bij de gedachte van alle de lieftalligheden en welvoegelijke woordeljes welke men ons en de liberalen naar hel hoofd zal werpen. Weeral eene nieuwe comedie, ten voordeele der katholieke scholen. En, zonder twijfel, daarna wat geld zeker. Donderdag was er bijna revolutie in Veurne!.... De katholieken, door de geestelijken opgestoken, hebben iels geestig willen verrichten. Zij hebben rondgeslrooid dat men de nonnen ging buiten doen en palali en patata. Daarmee groot geweld in het klerikale kamp en van ’s morgens groot lawijt, geheel de Pannestraat stond overeind. En och heere, bel was niets. Enkelijk een tempeest in een glas water. De nonnen wilden klas houden in de lokalen der Hospicen en de heeren der Commissie wilden niet, de lokalen aan slad gegeven zijnde. Daarmee grootc comedie, de nonnen stelden zich als martelaaressen, weenden en huilden om eflekt op de ouders te maken, en spel was gespeeld. Men beeft ook in het geweld, twee a drie ge brilde snolbaarden-seminaristen ontdekt, die veel .gebaren ipaakten en gedurig hunne armen open sloegen gelijk eenen parapïuio. Diö gekruinde en ongekruinde personaadjen gaven hunne vofkomene goedkeuring aan de uitzinnige en oproerige kreten der klerikale lawijtmakers. Hoe stichtend voor die opkomende jongens die reeds zoo veel haal en nijd hebben ingezwolgen en de talrijke voorschriften van twist en twee dracht, door hunne meesters aangeprezen, lecrcn naapen om zich te doen gelden. In zekere fabricke, waar men veel werk heeft en men zelfs een gedeelte van den nacht moet werken om gedaan Ie krijgen, heeft den patroon geradig gevonden donderdag zijn volk weg te zenden om lawijt te gaan maken, tegen de geuzen, legen de liberalen uit te vallen. Ja, men vindt zulke liefda dige klerikale mannen die hun werkvolk congé TTE HUREN, Om aanstonds in bezit te treden, met circa 80 gemeten Land en Weide, gelegen in do Moëres, 4000 gemeten, genaamd S.' Joseph, I bier v jrens gebruikt door wijlen Charles .1 nel. re Zich te bevragen op hel kasteel S.'e Flore, bë Jh.es JASSOGNE. Maar waarom, indien zulks waar is, heeft den uitgejouwden priester daarvan zulk lawijl wil len maken met een artikeltje in den Leugenaar te schrijven of te doen schrijven? Waarom zijne leer stelsels te builen gaan en, als martelaar, niet alles verduldig verdragen? De heilige man Job werd in zijnen tijd alle slach van beproevingen overgezon den en hij. de zachtmoedigheid zelve, liet zich niet ééne klacht ontvallen. Waarom dit voorbeeld niet gevolgd? Men moet bekennen dat de tijden wel ver anderd zijn. Een pakje vnrin. De Leugenaar beklaagt zich dal er een priester is uitgejouwd geworden. Wij welen niet in hoever zijn gezegde waarheid is, want wij zijn niet ge woon de leugens te gelooven van den Leugenaar. Wat er ook van zij, hel ware niet te verwonderen dal sommige jonge snolbaarden zulks tegen kwa men, want waarlijk, hedendaagsch ziel men niets anders dan «opkomers van jongens», alias soutane dragers, die de beleefdheid zoo ver drijven al wat liberaal is of er naar riekt, met eenen uitdagenden en verachtenden blik te bezien en te fixeeren. Het is genoegzaam, zeggen die jongentjes, dat wij eene driepinne op hebben, opdat men ons behandele met al den eerbied die ons toekomt. O! de hoo- veerdij, de hooveerdijWat leelijke zonde! En zeggen dat ze allen zoo zijn, die mannetjes van hun eerste broekje! Hel redelijk en noodlottig gevolg van het klerikaal onderwijs! La milice sacrée de l'avenir! Alle de katholieke oproermakers en de zurkel- en andere dibben waren aan dit comediespci tegen woordig. En zij lieten crocodile-tranen vallen, en Chaerel-Louis ook. Men had verders nog eenige schreeuwers gevonden die hunne rol moesten ver vullen. Men had er vier voorname uitgekipt. En van de fijne zulle, oordeelt liever: 1/ een schede droeve jongen, 2." ecu hooveerdigo vreemde zot, 3.’ een dronke patatebocr, on 4.° een groole wel riekende ajuin. Is het niet puik? Alle vier wedijver den om legen de geuzen te schreeuwen en de menseben op te hitsen, maar hun getier vond geen weêrklank. Zij hebben des niettegenstaande eene geliecle mande aflalen verdient O.' die marionetten!.... Ten gevolge dezer diefte is het signalement overal toegezonden. Een der dieven schijnt 35jaar oud, middelbare gestalte, kloek geschouderd, blond haar, zeer dikke knevels op het rost trek kende, gekleed met eene jaquette van zwarte slof en vilten hoed. De andere, zijn medeplichtige, is lang, mager, met zwart haar en knevel; hij is gekleed met eene zwarte redingote, lol aan den hals toegeknopt en droeg insgelijks eenen vilten hoed. Hij is omtrent 40 jaar oud. liet kollcgic ran burgemeester en der stad Veurne, Maakt liet publiek bekend dat er op Woensdag eersten October aanstaande, om 4 ure namid dag, ten Stadhuize zal worden overgegaan tot de publieke verpachtingen 1. n Van liet rapen van do Sladsvuilnis voor oenen termijn van drie jaar, die ingang zal nemen met 1 januari 1880. 2. ’ Van het recht van Graanmaat voor eenen termijn van drie jaar, die ihsgelijks ingang zal nemen met 1 januari 1880. Veurne, 17 September 1879. Burgemeester en Schepenen, L. OLLEVIEtU liet Kollegie van burgemeester en Schepenen der stad Veurne, Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de stadsscholen zoo voor knechtjes als voor meis jes zullen open gaan op Woensdag eersten October naast, om 84/2 ure ’s morgens. De school voor knechtjes bij den heer Bruneih en de school voor meisjes in het oud lokaal, Pannestraat. Veurne, 27 September 1879. burgemeester en Schepenen, I.. OLLEVSEK. De Leugenaar is ook te peerde om de onder wijzers in het algemeen en éénen in het bijzonder lafhartiglijk te beleedigen en te beschimpen. Wel, wel, wal verstand hebben toch die heilige schrij- velaars! En hoe fijn is het aaneen gesponnen Als cr iemand opgeblazen is van hooveerdigheid, zijn het wel de klerikale lafaards die iedereen belee digen en voor niets terug deinzen om tot hun doel te geraken. Hebt gij het verslaan blinde sukkelaars! STERFGEVALLEN. Algemeene 'S’ijdingen. De Moniteur bevat het algemeen reglement nopens de nationale tentoonstelling van nijver heids-, landbouw- en hofbouwvoorlbrengsels, te houden in 1880 te Brussel, ter gelegenheid der 50' verjaring onzer onafhankelijkheid. De tentoonstelling zal plaats hebben op hel Oefeningsplein; dezelve zal beginnen den 15 juni en eindigen den 16 October 1880. Dit reglement bevat ook de geschiedkundige tentoonstelling van nationale kunsten. Hel beslaat niet min dan 68 kolonnen druks, met aanwijs der talrijke commission. In de zaak van het Baccaralspel heeft het hof van beroep van Gent vrijdag de getuigen gehoord, het openbaar ministerie en de advokaten. Vrijdag, 3 October, zal de uitspraak plaats hebben. De kring van hel baccaral-speï in den Kursaal te Oostende is gesloten. De heeren Getto en Cir hebben hunne croupiers afgedankt en zullen de kaarten tot liet aanstaande jaar laten rusten. Voor alle pakjes van 5 kilos en beneden, al gelijk naar welke statie in Belgie, betaalt men 80 ccnlimen voor tarief N° 1; en 50 c. voor tarief N’ 2. Met assurantie, mits 10 ccntimcn voor alle weerden beneden de 200 fr. Eene moordpoging greep dinsdag, om 10 uur des avonds, te Korlrijk plaats. Een jongeling met name De Smet, oud 18 jaar, zat rustig aan de herberg Het Hof van Bourgondie», wanneer hij eensklaps door twee kerels werd aangerand, die hem met een stuk ijzer en een breed mes ernstige wonden aan het hoofd en don hals toebrachten. Het slachtoffer bevindt zich in eenen droevigen toestand; hij heeft eene lange gapende wond over de wang en lijdt schrikkelijk. Zekere.J<, Tanl en C. Soencns zijn als de daders die? moordpoging aangehouden. Eene diefte van 63,500 fr/ is maandag, om drie uur namiddag in de Nationale Bank van Brussel begaan. De gestolen som bestaat uit50 banknoten van 1000 fr.; 125 van 400 fr.; 50 van 20 fr. De Nationale Bank looft eene belooning uit van vijftien duizend frank, aan wie den dief kan doen aanhouden en de gestolen som kan doen terug bekomen. Men heeft nog geene juiste inlichtingen overdo wijze, waarop do diefte is gepleegd. Men zegt dal een geldomhaler bezig was met het wikkel zijner ontvangst te tellen, wanneer hij door eenen per soon werd aangesproken, die hem eenige inlich tingen vroeg. Terwijl hij die gaf, trad een ander persoon in de plaats aan de bedienden voorbehou den en maakt zich meester van liet getelde geld. Men bemerkte maar den diefstal, wanneer de dief i reeds verre was. Bij bevelde Secretaris, I. DE CAE. Itm-gor^toiKl der stad Veurne. GEBOORTEN. den 19. Felix Verrninck. zoon van Karei en van Valentina Souvage, Hand hoogstraat. <leu 19. Helena Oesquicre, dochter van Karei en van Coleta Vandowoude, Smissestraat. den 21. Virginie Verhaeghe, dochter van Eduard en van Susanna Vcrbrigghe, Bewosterpoort, den 21. Maria en Gabriella Verbeque, dochters van Emio’ en van Octavio Decroos, Duinkerkstraat. don 21. Florent en Petrus Vergoote, zoons van Francis en van Molanie Freyno, Bewosterpoort. don 22. EduardusPa'tyn, zoon van Jan-Baptistc en van Hortensia Roedolf, Bewosterpoort. don 23. Elodia Vandenkcrckhovo, dochter van Ambroo.- en van Maria Candry, ’3 Heerwillems. den 24. Maria D’hondt, dochter van Leopoldus en van H<ut>nsia Debergb, Statiestraat. don 20. Henri Lemahieu, winkelier, 53 jaren, geboren te Alveringhein en wonende te Veurne, echtgenoot van Isabella Berteloot. I»e opening «lei- klaHHCii ïh vawlgo- Mtcltl op Woensdag, 1“” October, om acht en lialf ure morgen*.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 3