Wij zullen zijn voorbeeld niet volgen; wel in tegendeel, want, alhoewel wij reeds den uitslag van dit belachelijk proces in ons bijvoegsel van verleden woensdag hebben bekend gemaakt, zullen wij er nog eenige bijzonderheden over mededeelen. Het proces was ingespannen door acht bruine nonnen (dejuivice had niet mogen meedoen) legen drie leden der commissie van d’Hospicen in per soonlijken naani. Die heeren waren door de masceurkens beschuldigd van schending, van ont heiliging van hare woonst violation de domicile en zij vroegen dat de President van hel tribunaal, dringendbeidshalve, zou beslist hebben, dat de schoolzalen, die ten gevolge eencr regelmatige beslissing der commissie der llospicen ter be schikking waren gesteld van hel gemeentebestuur, door voornoemde drie heeren ter harer eigene beschikking zouden gesteld worden. In andere woorden, zij vroegen, dal drie bijzondere per- i sonen de beslissing zouden verbroken hebben van cene commissie!!! De pleidooien hadden verleden zaterdag plaats in tegenwoordigheid van een zeer talrijk publiek. De advokaat der masceurkens deed zijn uiterste best om de rechten zijner cliënten die arme nonnekenste doen gelden, en om al het hatelijke van de ontheiliging te doen uitschijnen. Die weerlooze vrouwen Zij hadden geen uur rust meer gehad tol viermaal toe waren zij ’s nachts opgestaan, uil vrees door de ontheiligers overvallen te worden,en God weel wat er alsdan zou gebeurd zijn De heer 11. Joye, advokaat der aangeklaagden, heeft de zaak zeer ernstig behandeld. Hij heelt uit eengezet wal hel geslicht de arme meisjesschool vroeger was en wat het heden is, hij heeft de masceurkens op hunne ware plaats gesteld, hij heeft al hel belachelijke van hare eischen doen uit schijnen, hij heeft, in een woord, op de welspre kendste wijze, hel pleidooi van zijnen tegenstrever zegepralend afgebroken. Gedurende de schitterende pleitrede van den heer Joye waren de katholieken als ter neer ge slagen, en van dan af aanzagen zij de zaak als ver loren. De advokaat der masceurkens heeft natuur lijk willen antwoorden, en de zaak werd ver schoven lol den maandag. Nieuwe beweegredenen ten gunste van hel stel sel der arme en weerlooze nonnekens werden voor den dag gebracht, doch op nieuw werden zij een voor een door den heer Joye omvergeworpen en vernietigd. De uitslag van het proces was te voorziende schoolzalen bleven ter beschikking van de stad en de masceurkens werden veroordeeld lol de kosten. En zoo eindigde liet belachelijk proces door de nederige schoolzuslerkens legen hare wettige over heden ingespannen. Nonncncomodie, Procea. Hel Leugenaar!je rept niet een enkel woord over hel proces der bruine nonnen tegen de heeren der llospicen. Waarom zwijgt het heilig bladje over den tegenspoed van die arme nonnekens van die weerlooze vrouwen Leugens en bedrog. Het Leugenaartje gaal voort met de zaak der bruint nonnen verkeerd uil te leggen, met de feilen en inzichten te vervalschen, met te liegen en te bedriegen. Wij zullen ons niet bezig houden met alle de drogredenen van hel vuil pastorspapiertje te weder leggen, want het ware verloren lijd: do klaar ziende menschen, inderdaad, kennen al de omstan digheden der zaaken welen dat geheel hel spelletje niets anders is dan eene comedic legen de liberalen gericht, en wal de menschen betreft, die niet willen klaar zien, wij zullen niet beproe ven hen de oogen te openen. De Commissie der llospicen heeft in deze zaak gehandeld volgens recht en plicht; zij heeft ge handeld gelijk alle onpartijdige en welberaden menschen hel zou gedaan hebben, en gelijk zij het waarschijnlijk in de zelfde omstandigheden nog zou doen, want, gelijk hel bewezen is geweest door de debatten op hel tribunaal, alle hare be slissingen werden niet lichtzinnig maar ten ge volge van rijpe overwegingen genomen. Wel is waar, de Commissie is met krachtdadig heid te werk gegaan, doch zij is in de palen geble- van haar recht, en krachtdadigheid gezien de oproerige houding der nonnen was hier, voor allen bestuurder, die zijne waardigheid eerbiedigt, een dringend vereischle. Het Leugenaartje tracht door alle slach van be schuldigingen ten laste van drie leden der Com missie der llospicen eenen diepen en verontwaar digden indruk te verwekken, doch het mist zijn doel, en het bladje wordt door alle weldenkende lieden bclachen en bespot. Men zou waarlijk meer dan blind moeten zijn om niet te zien, dat de geestelijken en hunne aan hangers in onze stad eene zotte comedie spelen, c~ J“ j inzicht de comedie, waarvan wij reeds twee te doen duren. Hoe veel zullen er blindelings gehoorzamen aan een gebod welks eigendunkelijkheid en hatelijkheid zij in hun gemoed gevoelen zullen? Hoe velen zullen een stoffelijken toestand, hunne brood winning, zoo duur verkregen door studie en werk zaamheid, verlaten om aan de klerikale passie te voldoen? Voorzeker, zeer weinigen. Er zal dan in elke gemeente van het land ten minsten een man zijn die, van christelijke ouders geboren, zijne christelijke plichten volbrengen wil, maar die de geestelijke uil de kerkelijke gemeen schap zullen uilsluilcn, alleenlijk omdat hij wil gehoorzamen aan de wet en volgens zijne plicht medewerken aan derzelver uitvoering En wat zal die man zijn? Zal dat een man zijn van slechte levenswijze? Zal bel een ondeftig man zijn? Zal hel iemand zijn dien zijne medeburgers sedert lang hebben leeren verachten om zijn slecht gedrag? Verre vandaar! Het zal erin eene menigte ge vallen, in meest alle, de vriend van zijn die aan alle diensten zal bewezen of hun de geleerdheid bezorgd bobben, en voor welken de brave men schee een zekere genegenheid, verkleefdheid en erkentelijkheid gevoelen En die man, gekend en geacht in elke gemeente, gaat gij dwingen om buiten de Kerk te leven, zonder dat iets in zijn gedrag hem de achting en de algemeene toegenegenheid onwaardig gemaakt of ontnomen heeft Gelooven dan de geestelijken dal hel volk zoo verre beroofd is van zijne zinnen, van zijn ver sland, dat zulke handelwijze niet zal doen na denken, uiet zal tegen hel hoofd springen? Meenen zij dat, wanneer de onderwijzer, open baar en onder de bescherming van hel gouverne ment, eerlijk en deftig in zijnen handel en wandel, in elke gemeente, builen de Kerk zal voorlleven, zij allen die hel juk der geestelijkheid zoo zwaar gemaakt, moede zijn, geone bekoring zullen krij gen om hem na te volgen? En waarom zou dat voorbeeld, in den eerste eene uitzondering, er welhaast niet velen na zich slepen Wie begrijpt hier niet dal belde geestelijken zelve zijn die zich over hun eigen werk zullen te beklagen hebben. Zij zwoegen, prediken en werken tegen de Vrijdenkers,-en alle dagen maken zij vrijdenkers bij, vergroolen zij het getal dergenen aan welke zij de gelegenheid niet meer hebben de absolutie te weigeren. I)e pauw en <le geestelijklieitl. De deken van Meenen, heelt in eene redevoering, toen hij door den lieer Gouverneur van Wesl- Vlaanderen werd ontvangen, gezegd dal de gees telijkheid de wel en de overheden eerbiedigt, zoolang de wetten niet in strijd zijn met die der kerk. Indien nu de wet op het lager onderwijs in strijd was mol de wetten der kerk, dan zou de paus, die bewaarder is van het geloof, die wet veroordeeld hebben. Daar de paus het niet gedaan heeft, kunnen de geestelijken, zonder tegen de wetten der kerk te zondigen, zich aan de wel onderwerpen. Als zij dat nu niet willen doen, dan is zulks niet omdat liet met de kerk of religie strijdt, maar wel met een politiek doel; met hel gedacht van alzoo door aanhitsing, hunne partij wéér aan het bewind te krijgen. De paus Pius IX, heelt de wel van 1830 op liet middelbaar onderwijs, in cene geheime kerkver gadering veroordeeld, als gevaarlijk, en dit heeft toch niet belet dal de klerikalen, als zij aan hel bewind waren, die wel hebben loegepast. De paus Leo XIII, wat de pastoors ook zeggen, beeft de wel op het lager onderwijs van 1879, niel veroordeeld; de paus keurt ze zelfs, uit hoofde van zijne stilzwijgendheid goed. En dat belet nochtans niel dat de bisschoppen en do geestelijkheid de wel doemen en verdoemen, zonder dat zij er recht toe hebben. Uit dit alles moeten wij opmaken, dat de bis schoppen en geestelijkheid uit eigen gezag han delen en de absolutie geven en weigeren, naar goeddunken. Dit moet iedereen overtuigen, dat die mannen zclven zeer weinig achting hebben voor de abso lutie, en het moet dus niemand verwonderen, dat men algemeen weinig werk maakt van eene abso lutie op die wijze gegeven of geweigerd. Klerikale heldhaftigheidGedrag van eenige klerikale lafaards Dinsdag namiddag, na de uitspraak van het ver maard proces der nonnen, hebben wij getuige klerikale jongens; lafhartigheid "die'alle palen van treflelijkheid en welvoegelijkheid te boven gaat. Zie hier de zaak Eenige snotneuzen waren in den eerde calholique vergaard en beloerden ddar den uitgang der In leugens en bedrog, hoeren klerikalen, daar munt gij in uil; doch hoe kwaadwilliger en hoe buitensporige!’ gij zijl, hoe beter voor onze denk wijze. Gaal dus maar voort, heilige opstellers van liet Leugenaartje met de liberalen valschelijk te be schuldigen, gaat maar voort met te liegen en te bedriegen. OgepastgijDischheeren, en gij ook, vredelievende burgers. Hel nieuw reglement van ons Armbestuur, be- trekkelijk den onderstand aan de behoeftigen, maakt de heilige opstellers van hel Leugenaartje woedend. Zij zijn in eene oprechte katlen-colei ie en brengen al de scheldwoorden van hunnen ecr- roovenden woordenboek te voorschijn. Volgens de haatdragende schrijvers van het vuil pastorsgazelje, zijn onze armbestuurders siiijn- HEILIGE MENSCHENBEDR1EGERS, WREEDAARDS, DWINGE LANDEN VAN' DE ERGSTE SOORT, MANNEN ZONDER HERTE, BHOODROOVEIIS, VERDERVERS OF VERGEUZERS VAN KIN DEREN. Ja, de zwarte mannen zijn woedend; maar ge gelukkiglijk, hel is maar cene kallen-colerie, die, wij hoopen het ten minste, zonder gevolg zal blijven. De verplichting aan de behoeftige ouders opge legd hunne kinderen naar de gemeentescholen te zenden, wordt niel alleen als redelijk, als ver standig, maar als ten volle wettig aanzien. Die verplichting beslaat te Oostende en in meer andere sleden en gemeenten, zij is veel besproken ge weest, tot zelfs in de Kamers onder een katholiek ministerie, en tol heden heeft zij de goedkeuring der hoogere overheid verworven. Ons Armbestuur zal zich door scheldwoorden niet laten afschrikken. Hel is in zijn volle recht wanneer hel de ouders verplicht hunne kinderen uil scholen te trekken, waar zijn toezicht is buitenge sloten. Het is zijn plicht te zorgen, dal de kinderen der werkende klas opgevoed worden in gevoelens van eerbied en ondeidanigheid voor de wereldlijke overheid, bijzonderlijk voor de leden van het Armbestuur, en niel in gevoelens van haal legen deze bestuurders. En wat doen heden de bestuurders der pastors scholen? Zij willen de behoeftigen in oproer brengen, doen samenspannen tegen de Disch heeren. De heilige opstellers van ons pastors gazelje verduiken zelfs geenszins hunne inzichten, want zij zeggen van de dischheeren tot het volk zij halen u 't brood uit den mond en aan de behoeftige werklieden roepen zij toe Arme MENSCHEN, DAT IS BW BROOD MEN ONTNEEMT HET t; ’t bluft het uwe Er is meer nog. Er zijn kwezels en kwezelaars, acbtcrloopers en vleijers der geestelijken, die niet alleen de arme werklieden tol ongehoorzaamheid opwekken, maar die hun daarenboven nog zeggen durven: GE MOEST ZE EENE GOEDE RAMME LING GEVEN Wij hebben hel volle vertrouwen dal hel Arm bestuur niets zal verwaarlozen om de volkskin deren scholen te doen verlaten waarvan de opper meesters zulke hatelijke inzichten laten blijken ten opzichte van onze burgerlijke overheden, en wij verzoeken alle vredelievende ingezetenen hel Arm bestuur in zijne pogingen te ondersteunen. De oproerige strekkingen der priesters moeten verijdeld worden. De zaak is van het grootste be lang. En inderdaad: de levensmiddelen zijn duur; er is weinig werk; de winter, misschien een strenge winter, slaat voor de deur; geestelijken in den biechtstoel, predikanten in de kerken, in de meetings en in de herbergen, kwezels en kweze laars in de huisgezinnen doen de verdeeldheid onder de menschen tol liet toppunt stijgen; moest men nu de werklieden blijven ophitsen legen de Dischheeren, legen de wettige overheden, de grootste onheilen waren te vreezen. Neen, het zijn geene goede opvoeders van arme i kinderen, die aan de ouders zeggen durven de Dischheeren zijn schijnheilige bedriegers, die brood uit uwen mond halen, brood dat het uwe is neen, want verre van opvoeders te zijn, hel zijn oproer makers, en aan den invloed van zulke mannen moeten de kinderen, bijzonderlijk de arme kin deren, door alle mogelijke middelen worden onttrokken. geweest eencr lafhartigheid, gepleegd door eenige en dat zij zullen trachten met een politiek akten hebben gezien, zoo lang als hel mogelijk is ..J--■.■Hl. n.l

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 2