I leerlingen nog al veel kinderen zijn van omliggen de buitengemeenten, die door den invloed der priesters aan liet ofïiciecl onderwijs zijn onttrok ken. Wrinroni overnl alzoo niet*.* De kwestie van hel godsdienstig onderwijs is te Oostende op de gelukkigste wijze opgeiost. In eenen brie! die hij aan den burgemeester dier stad gezonden beeftlaat den pasloor-dckcii van Oostende welen, binst hij echter protesteert legen de wel, dal om hel godsdienstig onderwijs aan de leerlingen der gemeentescholen te geven, hij op den predikstoel zal afkondigen dat bij hel begin van het schooljaar met October er bijzondere on derrichtingen drijmaal ter week zullen gegeven worden, van 11 ure lol den middag, in de kapu- cijnekerk, den maandag voor de jongens en meisjes van 6 tol 8 jaren, den dinsdag en woensdag voor de oudere knapen. Ziedaar eene redelijke en waardige oplossing. Zeg waarom gebeurt dit niet overal, iedereen zou te vrcdi-n en content zijn. wereldlijke onderwijzeressen, die naar het stad huis gegaan waren om hunne onderrichtingen te ontvangen en, vergezeld door de sledelijke Over heid, de lokalen aaiigelooud te zijn waar zij des anderen daags hel onderwijs moesten geven. Bij de verschijning dezer achlingswaardige.juf vrouwen en liccren, trokken de klerikale oproer lingen er haastig van door, om zich in de achter poort van den eerde, gevende op het kerkhof, te gaan plaatsen en er zich le gedragen als oprechte voyotts. Die treffelijke dwaaskoppen hebben de welvoegelijkheid zóo ver durven drijven de Stads overheid en de wereldlijke onderwijzeressen, toen zij voorbij waren, le schuifelen. Hoe lal hartig En wat moed Men moet toch gemeene kerel zijn en geene de minste opvoeding genoten hebben, om zich zóó klein, zóo lafhartig le gedragen. Aan liet hoofd dezer uitzinnige en gemeene kinkels, stond de alleszins vermaarde geillustreer- den gaai, het bovennatuurlijk versland, geholpen door andere klerikale grootheden. Zij zullen zich zonder twijfel, de kleine winst van deze heldendaad deelen Wij hebben ook nog cenige snotjongens uil het bisschoppelijk collegia bemerkt. Hel noodlottig gevolg der goede opvoeding Het spijl ons den naan niet le kennen van alle de mannen die deze treffelijke bende uitmaakten, anders zouden wij ze in volle letters overdrukken, want de bewerkers van dusdanige heldendaden verdienen aan den schandpaal gehecht le worden. Zie daar wederom een staaltje van klerikale troffel ijk heid, van klerikalen moed. lingen tellen waaronder een vierde knechtjes. Er I is échter op te merken dal er in voornoemd getal Wal zijn de schrijvers van hel Leugenaartje toch geleerde Jannen? In een oogslag hebben zij gezien wal er aan eenen opstel ontbreekt, waar er ge zondigd is legen de spelkunst, waar de slippen op de I’s en op de /s achtergebleven zijn. En als zij eene zoo grove zonde ontdekt hebben, dan redeneeren zij over die gewichtige zaak, dan komt de professor uil de mouw. Het is nu de bekendmaking van het Armbestuur inonslaalsie nummer medegedeeld en onderiec- kend door den voorzitter, den heer H. De Smet, die over den hekel wordt gehaalddie bekend making is in slecht vlaamsch geschreven en men heeft noch vergrootglas, noch verrekijker noodig om er de kemels van eene uur verre le zien in schitteren». O Professors, wat zijl gij geleerde Jannen!! Waarlijk, gij hebt le veel versland. Mededeeling uit den buiten. Men boort van niets anders spreken dan van de razernij der geestelijken in de zaken van het onder wijs; zij willen iedereen vervloeken en excommu niceren; men zou niet anders zeggen als dat zij beschikken van de sleutels van den hemel en dat Sinl-Pieter hunnen poortier geworden is. Wat zotte verwaandheidMoesten zij hooren hoe de menschen redeneren onder clkanderen, van die zotte treken der geestelijken met hunne nieuwe scholen, van hun eeuwig rondloopen en schooien, van hunne biecht en absolutie weigeren, en al die dingen; moesten zij het eens hooren hoe dal er op hunne kap gereden wordt! Hoe er gospoi wordt met hunne bedreigingen! Hoe den eenen zegt: ik lach met hunne absolutie; hoe den andere er bijvoegt: zal een gemak te meer zijn van tegen hunne oor niet meer te moeten gaan liggen wan neer den Paaschen daar is; anderen zeggen dit, anderen dal, en eilaas, er zijn er zelfs onder de menigte, die vagen mei eenen te groven bezem; en wie is de schuld van dit alles: niemand anders dan de geestelijkheid zelve; zij wilt met.een geweld die alles te boven gaal, gelijk balen in eene kwestie waarin zij ontegenzeggelijk ongelijk heeft. Zij ver liest van dag tol dag al haar gezag, allen eerbied; de oneerbiedigheid en onverschilligheid worden algemeen; eer dat het zes maanden verder is, zullen er nieuwe Luthers, nieuwe Calvins opslaan, die zullen preeken, het volk van de Roomsche kerk aftrekken, en eer een jaar verder is, zal de helft van België gereformeerde en Protestant wezen; en dat zullen de vruchten zijn die onze verwoede geestelijkheid gaan plukken En zeggen dat die lieden het niet willen geloven, en het maar zullen gelooven wanneer het zal te laat zijn 1 O Godsdienst onzer vaderen, wat onzeggelijken slag slaat u toegebracht te worden door de ver blindheid uwer eigene dienaars! miljoen bedraagt. De vergadering heeft beslist dat hot kapitaal op 100,000 millioen zal worden ge bracht. Er zijn tegenwoordig te Brussel Chineezen afstapt, die de voornaamste gebouwen en instel lingen bezoeken. Zij dragen het kostuum van hun land. Deze personen zijn door den keizer van China naar Europa gezonden om in de voornaamste sleden de wetenschappen onder praktisch oogpunt te besludeeren. Er zijn onder anderen twee jonge Chineezen bij, die goed fransch spreken en twee jaren in den Creuzot gewerkt hebben. De zende lingen bezoeken vele werkhuizen en schrijven vele uitleggingen op, die hun gegeven worden. Graaf Polocki, de rijke Sportman, heeft uit Rusland een koerspaard ontvangen, Neva genaamd, dat hij voor den geringen prijs van 34,000 frank heeft aangekochtNeva is eene merrie van middel bare gestalte, hoegenaamd niet fraai, maar loopt snel als de wind. Er wordt verzekerd dat zij dravende een kilometer aflegl in een minuut twee- cn-derlig seconden. Volgens den Gaulois, van Parijs, welke over de vlucht van de gravin de Sampigny uit Brussel spreekt, zou die deugdzame dame den trein naar Holland genomen hebben, vanwaar zij eenen brief aan den bestuurder van het gasthuis zou geschre ven hebben om zich te verontschuldigen haar ge geven woord verbroken te hebben. Als voor wendsel bracht zij in dat zij haren naam niet voor de rechtbank wilde zien sleuren --- Correapondencie. Onze gemeentescholen. De opening onzer gemeentescholen voor het lager onderwijs heeft verleden woensdag plaats gehad. Onze politieke geestelijkheid en zekere dames van zoo gezegde christelijke genootschappen had den, gedurende weken, de grootste drukking uit geoefend op de ouders om ze te verplichten hunne kinderen naar de paslorsscholcn le zenden. Ten gevolge hunner zoo geweldige pogingen in alle huisgezinnen, hadden de klerikalen rondgestiooid, dat de gemeentescholen bijna verlaten zouden ge weest zijn. Onze tegenstrevers zijn echter in hunne hoop teleurgesteld: in de kneChijesschool lelt men daar omtrent 60 leerlingen en in de meisjes school daar omtrent 100. Voor hel oogenblik zijn wij voldaan over dezen uitslag, doch hopen dat het getal leerlingen onzer gemeentescholen steeds zal aangroeien, want wij betrouwen op den ijver onzer liberale invloedheb bende ingezetenen, die tol heden om zoo te zeggen werkeloos zijn gebleven. Als inlichting zullen wij hier melden, dat de Veurnesche paslorsscholcn daaromtrent 200 leer- 6g i n e ene JT ij dingen. Zaterdag heeft in het provintiaal gouverne ment van West-Vlaanderen, de openbare aanbe steding plaats gehad der werken van versterking uit te voeren aan T ailossingskanaal en van een ge deelte van de Veurne Ambachtsche voedings-riool, te Nieuporl. Bestek 33,000 fr. Hebben aangeboden: MM. Jan Deckers, te West- cappelle, 31,300 fr. Désiré Verstraele, te Ratns- cappelle (Veurne) 31,340 fr. en Deswarlete Nieuporl, 34,650 fr. Zaterdag hebben nog de volgende aanbeste dingen plaats gehad in het gouvernemenlshotel aldaar: der uit te voeren gewone buitengewone- en yerbetërings werken, aan de drie eerste af- deelingen der vaart van Loo, tusschen het verlaat der Finlelle en de Kortewildebrug, voor eenen pacht beginnende met den dag der goedkeuring van den uitslag der aanbesteding en eindigende van 1 Mei 1880. Hebben aangeboden MM. Francois Leper, le Steenkerke, met fr. 15,50 p. c. vermindering; Ch. Questroy, le Veurne, 17,25 p. c. id.; Désiré Verstraele* le Ramscappelle, 4 1/2 p. c. id. Bij koninklijk besluit van 15 september zijn belooiiingen loegekend voor daden van moed en zelfopoffering aan de volgende persöndn Medalie van le klas. F. Deraeve, te Eessen; 11 Kesteman, te Bulscamp. Medalie van 2' klas. P. Van Stechelman en J. Pollet, te Caaskerkerke; A. Ampe, te Zarren; G. Bulaye, te Proven; K. Opsomer, te Avecappeile; F. Lefebure, te Boesinghe; A. Butaye, te Beveren bij Rousbrugge; P. Vroman, te Nieuporl. Medalie van 3” klas. J. Declerc, te Pervijse en 25 frs. Eervolle meldingen. G. Wittevronghel, te Nieuporl. De nijverheids-decoratie van 2C klas is ver leend aan Fr. Mahieu te Stuivekenskerke. De genaamde Pieter Dewaele, die onlangs te Oostende geknipt werd voor talrijke diefstallen in de kahienen en nu dezer dagen uit dien hooide door de correctioimeele rechtbank van Brugge tol eene reeks gevangenisstraffen veroordeeld werd, is op de vlucht gegaan naar Frankrijk. De gemeenteraad van Elsene heeft besloten 't lager onderwijs kosteloos te geven. De gemeente Vorst heeft eene dergelijke beslissing genomen. Het hof van beroep heeft uitspraak gedaan in de zaak van bacaratspel. Het heeft in den grond hel vonnis in eersten aanleg geveld, bekrachtigt, maar de boete op 26 fr. gebracht. Ten gevolge van dit arrest, wordt gemeld spel als een waagspel aanzien en is het door de wet verboden. De heer Philippart heeft aan de vergadering van de actionnarissen der Europeesche Bank aan- X. Geleerde Jannen! liet geestelijk geweld. Bui'gerstnnd tier atad Vounie, GEBOORTEN. den 27. Maria Vandenberghe, dochter van August en van Flörencia Hamiaux, Booostorpoort. HUWELIJKEN. den 2. Eduard Mesdagh, dienstbode, geboren te Ifou- berglie den 3 Februari 1849,. mot Leoniöj Wils, landge- hruikater, geboren te Leysele, don 21 Januari 1854, wod« van l’ie er Vergoote. STERFGEVALLEN. den 27. Clemence Bruloot,.10 dagen. 2 October 1879. Aan den Uitgever van het Adverlentie-blad. Ik koto zoo even van Loo. Heb ik er niet veel verkocht van mijnen artikel, toch heb ik er eene geheeld pinte nieuw bloed opgedaan door een schouwspel bij te wonen dat verrukkelijk was Hot was de entróe van de scholen der gemeenteschool.... en van de pastorschool. Voor deze leste was er eene heilig- j gekondlgd, dat het ingeschrevene kapitaal 86 geestmis in de kerk te celebreren, om God zijnen zegen aftesmeeken voor het welgelukken derzeive. Daar valt niets op te zeggen; maar-do gemeenteonderwijzer, de deftige en kloeke heer Ranson heeft p lartje-meó willen hebben in Gods zegen; daarom heeft hij zich aan het hoofd gesteld van alle zijne trouwgebleven leerlingen, op hun zondags uitgedoscht, en is alzoo naar dezelfde mis gegaan, om voor alle menschen, on inzouderlijk voor alle vaders en moeders eens te meer te bewijzen dat zijne gemeenteschool ook geene school zonder God is. Dat is wijs en braaf ge handeld; dat is de logenstratliug, de openlijke logenstraf fing van al wat de strijdzuchtige kapelaan en do beroerde meetingsbazen hebben uitgebraakt in hunne dolle woede; alzoo zullen zij begrijpen dat men geene harde koppen, zoo als zij durven zeggen hebben, met leugentaal kan splijten. Loo, is niet te pakken zonder handschoen, zoo als de meetiugbazeu het gemeend hebben; Loo, bezit eene burgerij, die durft spreken, en wat nog méér zegt, die durft handelen; Loo heeft zulks heden laten zien. Gaan wij voort met ons verhaal. De onderwijzer, M.r Ranson, was aan het hoofd van zijne trouwgebleven 90 leerlingen. De onderwijzer der pastorschool had er 4(5. Er was geen offerande onder de mis. Gedurende de mis krijschte'er een kind van de 40; men vraagde waarom het kreesch; het antwoordde 'k wil bij moester Ranson zijn Een ander burgerskind wilde gisteren van gansch den dag niet eten, om dat het naar de schóól van M.r Ranson niet mocht gaan 1 de ouders zijn, tot welvaren van 't kind, gehouden geweest het terug te laten koeren naar M.‘ Ranson. klere aan den ouder wijzer die aan zijne leerlingen zulke gevoelens weet inte- boezemen. 1 Wanneer de mis geëindigd was en do héér Ranson terugkeerde met zijne 90 kinderen, riep de toegestroomde massa volk Bravo Ranson! bravo! en wij voegden onzen bravo bij den hunnen -> Wij mogen di' schrijven niet sluiten, vooraleer te zeggen diere aan Loo, om den eerbied dien zij betoont aan de wet, aan het Burgerlijk recht, aan do Gemeonte-vrijheid diere aan Loo, om dat zij bestuurd wordt door verstan dige Magistraten, die hunnen plicht begrijpen, die onwrik- I baar staan tegenover overweldiging, lage kuiperijen en onrechtvaardige handelwijze van twistzoekers! diere aan Loo, in den persoon van M r Ranson, en in dengenen van zijnen hulponderwijzer, de hoer Do Stroopcr, die kloek en moedig gebleven zijn tegen alle zeemzoete be loften en niet geaarzeld hebben neen te zeggen, en nog maals neen, wanneer verleidende tongen hen gouden bergen beloofden diere aan Loo, aan hare burgerij, neeringdoeners, land bouwers, vaders en moeders, die niet bevreesd geweest zijn voor het tempeest in het glas water der ultramontanen Dat Loo tot voorbeeld strekke aan alle andere steden en gemeenten, en zoo zal onze vurigste wensch vervuld zijn. Een koophandelsreizige.r

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 3