VAN VEURNE hii C. fl i Él I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT N.r ZATERDAG ii OCTOBER 1879. 198. Rotterdam. Veurne, 11 October. Peru-Guano zc waarborg ERPEN. RIJK. naar vragen '-Guano ran njn van ecn ;clilbank van Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 13 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uilgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Hel Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. 1 'oer yansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijkfr. 16-50 ’sjaars. Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Eicbtervelde en Dixmude naar Nieuport. nnmi M n irnr Veurne 6-00 11-02 3-40 5-00 I Lichtervelde naar Veurne 7-00 9-08 1-43 7-45 Nieuport-Dixmude 6-41 6-55 12-05 4-20 6-03 7-13 Ven rne naar Lichtervelde 7-09 12-13 4-40 6-10 Veurne naar Duinkerke 8-03 10-12 2-43 8-49 Dixmude-Nieuporl 9-50 12-40 2-235-108-309-51 - geen biecht meer hooren, niet meer be rechten, in een woord, zij hebben niets meer te doen, dan hunne mis te lezen waarvan de meerderheid van het land niet kan genieten, daar zij inden ban der II. 5 op 3 maand en ten. De moei allen met hel 't. doorzakking titer ring pes- Eene gedi- kev der hospi- en ridder van hei mensch- ‘uerpm. en geregelde »booi van ruw !'t Branzout. heeren John 1 Gent. van verscheidene prinsen en van een tal rijk gevolg, waarvan deel zullen maken de groolmaarschalk van het paleis en de gravinnen Pallavicini eb Irma von Andras- sy. De aartshertogin zal langs Parijs door reizen en langs Irun in Spanje treden; van daar zal zij tien dagen voor hel huwe lijk haren inlrek gaan nemen in het paleis van Pardo, liet huwelijk zal den 5 decem ber in de hoofdkerk van Atocha ingezegend worden. De aanstaande koningin zal baren geneesheer en eene barer eeredamen bij zich behouden. De begiftiging, die voor de koningin aan de Cortes zal gevraagd worden, zal dezelfde zijn die gestemd werd voor de infante Mercedes. Er zullen te Madrid groote feesten bij gelegenheid van ’s konings huwelijk plaats hebben. opvolger 'VE. Kerk is geslagen. Wal valt er in deze omstandigheid te doen Dal hel gouvernement gemakkelijk de helft der plaatsen van pastoors en onder pastoors kan afschaffen; wij denken dat het toch wel het recht heeft, plaatsen af te schaffen van personen, waarvoor niets te doen meer is liet getal geestelijken, die eene parochie bedienen, wordt gerekend volgens het getal geloovigen welke die parochie be wonen; als nu de geeslelijke.n,zelven, meer dan de helft van die geloovigen builen de Kerk sluiten, dan is hel juist dat hel gclal bedienaars verminderd wordt. Hel gouvernement kan dus zonder uit stel de helft der onderpastoors in beschik baarheid van dienst stellen, indien het ze niet geheel kan afdanken. Dal is een maatregel die rechtvaardig is en die door de klerikalen zeken niet kan betwist worden. Hel geval met de onderwijzers, die maar weinig leerlingen meer hebben is niet te vergelijken met de positie der geestelijken. De onderwijzers zijn op hunnen post gebleven, zij zijn getrouw aan de wel en aan hunne plichten, hel is buiten hunnen wil dat men hunne leerlingen ontneemt en bijgevolg zijn zij niet verantwoordelijk voor den toestand, die hun door de geeste lijken gemaakt wordt. De pastoors en onderpastoors integen deel weigeren hunnen, dienst en hunnen plicht te doen; het is bijgevolg hunne eigene schuld als zij geene geloovigen te be dienen en geen werk hebben om hunne jaarwedde te verdienen. Dat is hel gevoelen van de groote meer derheid van het land en het gouvernement moet met kracht handelen tegen de schan delijke en onmenschelijke handelwijze der geestelijken. Nu de scholen overal geopend zijn en men kan oordeelen wat uitslag de bisschoppelijke mande menten, de banvloeken, het doemen, het weigeren der sakramenten, het vervolgen en ruineeren van lieden, die zich aan de geestelijken niet wilden onderwerpen, hebben gehad, komt bij ons de vraag op Wat hebben de geestelijken en kleri kalen daarbij gewonnen Zij hebben eenige ongelukkige onderwijzers eu De handelwijze der bisschoppen cn gees telijken in de schoolkwestie, is zoo schan delijk, dal hel onmogelijk wordt, dat hel gouvernement werkeloos blijve; wanl de geesten zijn zoo gespannen tegen de man nen, die zich tegen de wel, legen de overheden en tegen de meerderheid van hel land verzetten, dat men voor erge ge volgen moet vreezen, indien geene vol doening wordt gegeven. De klerikale bladen lachen omdat som mige dagbladen den raad geven, de geeste lijken hunne jaarwedde te verminderen of ze in het geheel niet meer te betalen; hel jesuïlenblad zegt dal de grondwet duidelijk voorschrijft, dal de jaarwedden der geeste lijken door den Staal moeten betaald worden en dat de grondwet, door geene eenvoudige wel kan veranderd worden. Inderdaad,de grondwet verzekert de be- dienaaren der eerediensten eene jaarwed de, maar wat de grondwet niet verzekert, dat hel gouvernement een geheel leger geestelijken moet betalen, die geenen dienst willen doen of die er niet noodi" zijn. De bisschoppen hebben aan de geeste lijken verboden nog in de gemeente scholen te gaan; zij mogen aan de onder wijzers, onderwijzeressen, aan de leeraars der normale scholen, aan de ouders die hunne kinderen naar de gemeenteschool zenden, geene sakramenten meer toedie nen; zij moeten voor de helft der bevolking niet meer doopen, niet meer trouwen, 55/ JAAR. i>oeitieik Overzicht. De Temps en de Journal des Débats van Parijs melden dal de fiansche ministerraad zich onledig gehouden heeft met het vraag stuk der amnistie en besloten heeft geene wijziging te brengen aan de wet, door de Kamers gestemd. De Patrie van Parijs gelooft te weten, dat de heer Cochery aan de fransche Kamer, nog voor het einde des jaars tele grafische overeenkomsten zal onderwerpen met Belgie, Engeland en Zwitserland. Er is spraak een algemeen consulaat van Frankrijk in Mexiko herinlericbten. De engelsche ministers zijn maandag bijeen geweest. II< l schijnt dat zij hel niet noodig hebben geoordeeld het Parlement in buitengewone)) zittijd te vergaderen. Zij zullen natuurlijk ook over de zaken van Afghanislen gesproken hebben. Er dient een besluit genomen te worden hoe men jegens dit land zal bandelen, wanneer men er de hoofdstad van zal in bezit genomen hebben. De Times kondigt eene depeche af uil Mandalay, G October, luidende dal de engelsche resident en hel personeel van hel gezantschap zonder ongeval, zijn kun nen scheep gaan. Verscheidene aldaar ver blijvende Engelschen zijn met hen ver trokken. Te Mandalay was alles kalm. Prins Alexander van Bulgarie heeft maandag Bucharest verlaten om naar zijn land terug te keeren. Prins Karei heeft hem lol aan Giurgewo vergezeld. De wetgevende kiezingcu hebben maan dag in Griekenland plaatsgehad. De heeren Bouroulis, minister van hel zeewezen en Zaïmis, hoofd der oppositie, werden niet gekozen. De minister heeft zijn ontslag gegeven. Men gelooft dal het ministerie de meerderheid in de nieuwe Kamer heb ben zal. De opening van de spaansche Cortes is vastgesleld op den 5 november aanstaande. De ministerieele afgevaardigden dringen bij hel spaansch gouvernement aan om Catalonie in staat van beleg te verklaren, indien de republiekeinen of de Carlisten er pogen onlusten te verwekken. Hel ministerie heeft nog niets ten dien op zichte besloten. De hertog de Bailen heeft donderdag Madrid verlaten om zich naar Weenen te begeven, ten einde officieel, in naam van koning Alphonso XII, de hand aftevragen van aartshertogin Christina Elisabeth. Deze zal den 20 november met hare moe der Weenen verlaten. Zij zal vergezeld zijn ADVERTENTIE-B <-inient- J. ^e-MiclKel. Ml. lit blad. otpooé\*\ 4» I*' !rne, maakt be n 'an allerhande •oonheid en lage lorhevig zijn. met un zonder gegeveue stalen, aans-woouingen den vierkanten j op 25, gerebte oetpaden, inrij- on rcmisou, eu de tichels, kan los, alsook aller- putten, zonal.s 11 den prijs van 'ersch gemaakt Jeelheid, alsook ■eren en Zand, lek. PELAERE. te voteerde Zwijn- 11 fond de eugre- herd, waardoor 'fe. Prijs 125 fr. 'even en ressorts - Prijs 65 Ir. Hij 11 beproeving en te huis levert eu enen voor oenen men voor rondo eed jachtwiel en lelijker werken /‘«ijders on Hip- •"wo en nieuw ’telling derzelvo. ‘eaten aan gena- *'en van Molcn- Verhoópt hij do Inschrijving betnnlbnar voorop: Wat hebben zij gewonnen Er moet gehandeld worden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1