brengen bel Men meldt ons uit Brugge, dal de zaak der libe ralen daar allerbest staal. De liberale kandidaat M. Pecsteen, heeft de genegenheid van allen, en de veldtocht legen hel wereldlijk onderwijs inge richt, de verplichting om voor hunne schooiers- scholen in te schrijven, heeft de Ijuilenlieden woedend gemaakt en men mag er op rekenen dat zij zich in de stemming zullen wreken. der Steenkerkenaars zeggen de onrechlvaar- digc en onmènschelijke vervolging legen den onderwijzer Thieren zal veel kwaad doen aan de religie en de pastor zal hel welhaast gewaar worden Ingezonden stuk. zegden alsdan des te beter, want, ongetwijfeld, zal nu ook een liberale schoolpenning in onze stad tot stand komen, en aldus zal men meer en meer wei ken tol het verspreiden van hel onderwijs. Wat wij voorzien hebben is gebeurd. De liberale schoolpenning beslaat, en binnen weinige dagen zullen er bassen zijn, met hel opschrift liberale schoolpenning, in de voornaamste eslaminets en herbergen waar men aan de geestelijken niet is verslaafd, waar de liberalen en de liberale gazelen vriéndelijk worden onthaald. De opbrengst dezer bussen zal gestort worden in de kas van een genootschap, dat op 2den dezer door een twintigtal inrichters is ingesteld met het doelalle brave, naarstige en weinig bemiddelde leerlingen der Middelbare school en der Gemeente- schooien van Veurne te begunstigen, en ze te helpen, door geldmiddelen en door andere ondersteuningen, hunne studiën voort te zetten. Dit genootschap wordt bestuurd door een Comi- teil van vijf leden, dat jaarlijks in eene algemeene vergadering der medeleden zijne rekening zal overleggen en verslag zal doen van zijne werkingen. De leden van deze zoo nuttige en zoo mensch- lievende maatschappij zijn reeds ten getalle van vijftig. De jaarlijksebe bijdrage der leden is vrij willig, doch mag niet minder zijn dan vijf frank. Uil alle onze krachten bevelen wij deze maat schappij aan. Niels is edeler, niets is christelijker, dan de weinig bemiddelde maar brave kinderen door de geleerdheid op te helpen, en ze door ondersteuningen en aanbevelingen lol welstand te brengen. En er dient bier gezegd te worden, dal de brave i ijverige jonge werklieden, die met vrucht de j lessen der nijverheidsschool volgen, ook door het I nieuw genootschap zullen begunstigd worden, en dit men trachten zal deze jonge lieden bij goede bazen in groote steden te plaatsen, waar zij zich in i hun ambacht zullen kunnen volmaken. Ja, edel en christelijk is hel doel van het genoot schap ter begunstiging van het onderwijs! Gij allen die welhebbend zijl, lieve medeburgers, gij, die de geleerdheid in achting en eerbied houdt, en de leerzuchtige jeugd genegen zijl, laat u in schrijven als lid van dit genootschap. En gij allen, wie gij ook zijn mogel, geelt mild in de bussen voor den liberalen schoolpenning, want denkt dal uwe gift dienen zal tol hel welzijn van uwen even- menschtol den welstand van verdienstelijke burgers- en werkmanskinderen. Maandag namiddag heeft een brand te Merckem drij wcrkmauswooiisien vernield. Men beeft nog eene geil en verschelde konijnen aan het vuur kunnen onttrekken, doch hel overige is de prooi der vlammen geworden. Wij kennen de oor zaak der ramp niet. Bij koninklijk besluit van 6 October is de heer Leo Verhaeghe de Naeyer, gezanlschapsraad, gou verneur van Ooslvlaaderen benoemd, in vervan ging van graaf de T’Serclaes de Wommersom. Maandag morgend is in de brouwerij van M. Hélin, te Oostende, een ijselijk ongeluk voorge vallen. De genaamde Philip Roose, oud 24 jaar en ongehuwd, geboren te Ellelghem, is achterover in den brouwketel gevallen. Men heeft den ongeluk kige in oenen verschrikkelijken toestand uil het kokend nat gehaald en naar hel gasthuis ovei ge bracht, alwaar hij stierf. Men meldt dal er voorziening in verbreking is legen hel vonnis van hel hof van beroep van Genl, in de zaak van het baccaralspel van Oos tende. Men meldt dal de notaris, die Oostende ver- 1 laten had zondcT dal men wist waar hij heen was, en die men eerst dacht te Gent in de Vissclmrij verongelukt te zijn, sinds eenige dagen terug bij zijne familie is gekeerd. Men schrijn uil Oostende dat het badsaizoen, ’twelk nu eindigt, opperbest is geweest. Den 12 October gaat de sluiting der Kursaal plaats hebben. Men dacht eerst dal de Kursaal te groot was en men heelt bevonden dat hij integendeel aan al de noodwendigheden niet heelt kunnen voldoen. Men denkt reeds aan middelen om verschillende zalen te vergrooten. Zaterdag had men reeds 38,000 fr. meer ontvangen dan verleden jaar van abonne menten. In’t geheel zullen de voordeelen der ont vangsten 55,000 fr. meer bedragen dan hel vorige saizoeu. De ontvangsten der baden bedragen 6000 fr. meer dan ’t vorig jaar. Er zijn 25,250 vreemde lingen geweest, cijfer welk nooit bereikt was. Zondag heeft te Brugge de luisterlijke inhul diging van den heer Pecsteen, als eervoorzitter van het Pon Gheluwe’s Genootschap, volgens het uitgegeven ptopramma plaats gehad. Om 10 uur begaf zich het l'an Gheluwe’s Genootschap en de andere maatschappijen der stad, in het Roode Huis vergaderd, voorafgegaan door het muziekkorps der Muziekale Vereeniging naar de statie, om er de vreemde maatschappijen te ontvangen. Na die ontvangst stelde de stoel, die zeer lang en schit terend was met zijne talrijke standaarden, ban nieren en carlcllen, zich in beweging naar liet Roode Huis; vele maatschappijen en vereenigingen hadden den oproep beantwoord en zes muzick- kot psen luisterden den stoet op. Na de verbroe- dering der verschillende maatschappijen in hel i Roode Huis, waar men den eerewijn dronk, trok de stoel verscheidene straten door tot op de i Grooiemarkt, alwaar de défilé plaats had en de heer eerevoorzitter in open rijtuig kwam aange- reden, zich door de in haag gevormde maatschap pijen, onder de toejuichingen der deelnemers naar de Stadslialle begaf, waar zijne plechtige aanstelling I als eerevoorzitter en de sluiting van de nijverheids- len toonstelling plaats had. Om twee uur vereenigde zich het van Gheluwe’s Genootschap en verdere inschrijvers aan een banket op de groote Hallezaal. Aan heildronken en rede voeringen zal hel voorzeker niet ontbroken hebben zooals hel bij dergelijke omstandigheden past. Des namiddags sloot hel feest met een schoone i tombola in het Roode Huis waarin schoone prijzen, i door den heer Pecsteen geschonken, de gelukkige i winners ten deele viel. I Men verzekert, zegt de Meuse, dal de heer i Philipart, die zich gereed maakt aan de Union du Crédit, eene som van 2,800,000 frank terug t; betalen, de verklaring heeft afgelegd, dal hij allen die nadeel hadden geleden door het historiën zijner ondernemingen, zou vergoeden. Er zijn personen MLUUIS VflrlrAIKVnn rrannnn - J- a- regent benoemd j te Veurne, in j Aan de duiveniers en jagers. Liefheb- I bers van duiven en jagers opgepasl De klamper zweelt hongerig over onze streek, en tracht onze geliefkoosde reizigers aan te vallen. Reeds heeft hij verscheidene duiven aangerand, en men ziel hem dagelijks met den vroegen morgen boven Veurne zweven. Bericht dus aan de jagers schiet roofdieren ieërgeitofde luchtklievers, want waarlijk gij zijl en hel andere de portretten van al de burgemees- duizendmaal meer te vreezet) dan den Slekvogel. - -- Hoe veel liefhebbers zijn er niet, welk heden aangescholene duiven hebben aangeklaagd, en die waarschijnlijk door het moordadig lood in handen van wildstroopers of oneerlijke jagers zijn ge bleven. Dus bericht aan veldwachters en politie. Een duivenier. Bij koninklijk besluit van 30 september 1879, is de lieer Loosvell Louis, professor bij de Staats middelbare school te Nieuporl, r bij de Staats middelbare school, vervanging van Al.1 J. Aubert. Men meldt ons uit Steenkerke een feil, dal bij alle personen, die hart en verstand hebben, de grootste misprijzing heeft te weeg gebracht. Wij zullen hel feil verhalen, gelijk men het ons verteld heeft, en indien er aan ons verhaal iets te veel ol te kort is, stellen wij ons blad open voor alle terechtwijzing. Te Steenkerke, lieve lezers, was er overeen gekomen, dal de pastor zich zou gelast hebben met hel godsdienstig onderwijs inde gemeente school. Dit kwatn aan niemand vreemd voor, want iedereen in Sleenkerke weel, dal de pastor altijd met den groolsten lof over den gemeente onder wijzer, den heer Thieren, heeft gesproken. Den eersten dag der heropening der school was de pastor niet te zien. De heer Thieren liet hem hierover zijne verwondering kennen, doch de pastor zegde, dat hij belet gehad had, maar dat iiij ’s anderendaags ging komen. Den tweeden dag bleef nogmaals de pastor achter, en nogmaals liet hij zich verontschuldigen. Den derden dag liet de pastor weten, dal hij naar de school niet komen kon. Inluss'chenlijd had de onderwijzer, op verzoek van den pastor, zich onthouden les le geven in den catechismus. Den vierden dag werd in Steenkerke het gerucht verspreid, dal de gemeenteschool eene slechte school was, aangezien men er geen godsdienstig onderwijs gaf, aangezien den onderwijzer den catechismus niet meer leerde, en al op ecus werd deze school door dertig a veertig kinderen ver laten. De poets was gespoeldde gemeenteschool van Sleenkerke was eene school zonder God, en de heer Thieren een onderwijzer zonder geloof! De heer Thieren begreep nu, maar te laat, dal hij hel slachtoffer was van eene listige cn bedric- jagers, maar in Godes' gelijke handelwijze. j Het gedrag van den pastor van Steenkerke en I van degenen die hem ondersteunen, wordt in deze gemeente, gelijk wij hel hoogcr hebben gezegd, door alle treffelijke en verstandige menschen zeer misprezen. Wat de pastor doet, durven eenige valschaards van Sleenkerke le kennen geven, is voor het welzijn van de religie maar het grootste getal A Igeineene 'S’ijdlSiigen. Koninklijke harmonie maatschappij S.*‘ Cecilia, Veurne. Morgen voormiddag, om 11 4/2 ure. Concert op hel Stadhuis. De volgende stukken zullen uilgevoerd worden: 1. La Grande Duchesse, pas redouble. 2. Uue heure, ouverture allemande. 3. Pauline, polka pour piston. 4. Lara, fantaisie. Men zal ten stadhuize vergaderen. ...j.i personen die vertrouwen genoeg bezitten in de financieele bekwaamheid van den heer Philipart om tc reke nen op de algeheelc uitvoering dezer belofte. Wij wenschen dal die belofte gehouden worde. - De minister van openbaar onderwijs heeft de opzichters van het lager onderwijs gelast met op maken eener wekelijksche statistiek van de bevol king der scholen, ten einde de Kamers te kunnen inlichten over de uitwerkselen der wel van ljuli. Bij gelegenheid der feesten van 1880 gaal het huis Ghemar van Brussel den koning twee albums aanbieden; hel eene zal de gefolografieerde por- naam spaart toch onze i treilen der leden van le twee wetgevende Kamérs 4 --- Iers van het land bevatten. Men meldt dat de afbraak van den Auguslij- nentempel te Brussel besloten is en men eerlang de hand aan hel werk zal leggen. Hel postbureel zal in een voorloopig houten gebouw ingericht worden, welk zal worden opgetimmerd op de gronden liggende langs de Muasstraat, dicht bij de Beurs. Hef. Ref. i i Kiezing te Brugge. Lied van den wijd vermaarden Dixmudschen Paclia. Stemme: Wie tan die herren heeft Kakel niet r/ciien. 1. Hour eens Dixinudeliareti, En luister naar mijn lied. Men zal u gaan verklaren. Wat alhier nu is geschied Kr was hier een goê schoole, Een schoole ja, met God, Waar in men vele kind ren Bereidde ’s levenslot. t Wie van die heeren heeft de Pacha niet gezien. i Onze Pacha toch zoo lief (bis). 2. Er waren drie goê meesters Zeer christ'lijk en bemind Die met veel iever zorgden Voor de schoone ziel van 't kind. Maar op een zekeren morgen Kwam er een zwarte vent. Die riep- weg met die scholen - ’K ben er niet van content. Ref. Wie van die heeren enz 3. - ‘K zal er een ander maken - Zoo rap gelijk de wind, - - Sahaast u allen burgers, En zend ons rap uw kind. - Van 's morgens vroeg tot ‘s avonds, - Zullen zij met den kapelaan Tegen 't ministerie buld'ren, - En het wenschen naar de maan. - Ref. Wie van die heeren enz 4. Zij zullen leerzen dragen Ja leerzen, schoon en wel, - - Al moest ik mijnen normand Beroven van zijn vel Maar wij Dixinudenaren, Wij lachen met dien man. Die om 't volk op te winden, Nu al doet wat hij kan. Wie van die heeren enz 5. En loop nu naar den donder, Gij woelige Pacha, Met uwe lavementbus, En uwe embarras. Onze brave lieve kinders Zullen naar stadsschoole gaan. Waar men maakt goede burgers, En geen slaven van kapelaan. Ref. Wie van die heeren enz Einde. ic mvc wcigevcuue ivamers Uit Hleenkerkc.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 3