VAN VEURNE I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ZATERDAG 199. J A All. S 4-40 6-10 Veurne naar Duinkerke na- <5 A A 55/ Het Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Incmlii'lJvIilK betaalbaar voorop: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. G-00. I'otr gansch Ilelgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. I oor Erankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Volgens een telegram der Agence llavas zou paus Leo XIII aan eene commissie van kardinalen hel vraagstuk van het lager ou derwijs in Belgie onderworpen hebben. Echter zou hel Valicaan vast voornemens zijn geen geschil met Belgie te verwekken en met omzichtigheid te werk te gaan. Veurne, IS October. Do kiezing te ürugge. ónze hoop is te Brugge niet verwezen lijkt geworden: de klerikale kandidaat, M. Van Ockerhoul, zegepraalt met eene meerderheid van 75 stemmen. Hel is voor onze vrienden van Brugge eene nederlaag, T is waar, maar men mag er het gewicht niet van overdrijven. De overwinning der klerikalen te Brugge is niet het bewijs van eene katholieke over tuiging dier bevolking, maar wel het ge volg van de schandaligste en oneerlijksie middelen, die door de geestelijkheid en hare handlangers zijn in het werk gesteld. Zeker zullen onze tegenstrevers deze overwinning doen doorgaan als een schit terenden zegepraal en niet nalaten hem toe te schrijven aan de schoolwet. Welnu al het woglwaler, dal zij rond de wet heb ben gemaakt, al hunne banvloeken hebben niets anders kunnen teweeg brengen dan eene verplaatsing van 58 stemmen sedert de kiezing van wijlen M. Boyaval. En dal nog al te Brugge, hel beloofde land der geestelijken en paters, waar niet minder dan ongeveer 70 kloosters van allen aard beslaan, en dal de zetel van een bisdom is. Zooals men zielzon hel belachelijk zijn zich te beroepen op de schoolwel; deze is er voor weinig of niets tusschen. Als men den toestand te Brugge wel gaal, is hel zelfs te verwonderen dal onze vrienden Lel aldaar zoo ver hebben kun nen brengen. Hel is overigens nog ver van lachen en van hosanah roepen voor de klerikalen; inderdaad, de Senaat behoudt, niettegen staande de kiezing van M. Van Ockerhoul, nog eene meerderheid van 4 stemmen. De partijen zijn er nu als volgt verdeeld 55 liberalen, 51 klerikalen. In de twee laatste jaren van zijn beslaan had er hel ministei ie-Malou ook maar 4 stemmen meerderheid, of liever het had er maar 5, want het was nooit zeker van M. den prins de Ligne, wiens plaats nu is Laat nu de klerikalen maar juichen. Onze te Brugge zal, opengaan. Twee maten en twee gewichten. De nieuwe schoolwet in België is, wat aangaat de godsdienstlessen, geheel en al gelijk met de schoolwet in Holland, die er sedert bijna eene eeuw bestaat. Evenals hier, wordt de catechismusles er door de geestelijkheid buiten de schooluren gegeven. Welnti.de roomscli-katholieke geestelijkheid in Holland heelt er nooit maar nooit, aan de onder wijzers, de ouders of de kinderen de sacramenten geweigerd, of ze met de wrake Gods bedreigd, voor hunne betrekkingen met die scholen. Hier vermaledijden en verwenschen zij inaar alles en elkeen, en schamen zich niet den naam van God hier tusschen te mengen. Dat is waarlijk eene schande, aangezien zij God eene onrechtvaardige rol doen vervullen; want, vriend lezer, wij zullen n eens klaar gelijk den dag betoonen dat, moest men de katholieke dwars drijvers gelooven, God twee maten en twee ge wichten zou bezigen. Luister liever Gelijk wij zegden, hebben Holland en België nu ééne en dezelfde schoolwet; maar de Roomsche geestelijkheid (die spreekt in den naam van God), verschilt oneindig, volgens dal zij woont op lloi- landschen of op Belgischen bodem. Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar Lieliterveide en Dixniude Duinkerke nam-Veurne 6-00 11-02 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-00 9-08 1-43 7-45 Nieuport-Dixmude 0-00 Vem ne naar Lichtervelde 7-09 12-13 4-40 6-10 Veurne naar Duinkerke 8-03 10-12 2-43 8-49 Dixmudc-Nieuport 0-00 -- IEK OVERZICHT. De franschc ministerraad is maandag vereenigd geweest onder voorzitterschap van den president der republiek. Iletschijnt dat men er op gesproken heeft over de kiezing van den Javelwijk van Parijs, waar door de oud opsteller van den Père Duchènc de communard Humbert,in den gemeente raad van Parijs komt. .Men wil dat de kie zing zal verbroken worden als onwettig zijnde, omdat de gekozene de vnorwaarden van verblijfplaats niet vervuil, voorge schreven door de wet van 7 Juli 1874. Volgens te Télégraphe zal de heer minis ter Lc Boyer eenen zendbrief aan de alge- meene procureurs der franschc republiek sturen, om voortaan gestreng de drukpers- misdrijven te vervolgen, in den aard der- genen, die nog al dikwijls bedreven zijn, sedert de geamnislieerden terug in Frank rijk zijn gekeerd. Van zijnen kant zal de heer minister Lepere eenen zendbrief aan de prefecturen sturen. Dit alles duidt hel vaste besluit van het fransch kabinet aan om de teruggekeerde communards in be dwang te houden. De duilsche dagbladen doelen eene aan- spraak mede van maarschalk Manteuffel, die hij over eenige dagen heeft gericht tol de overheden, de genootschappen en de aanzienlijksti' burgers van Colmar. De lui tenant van don duitschen keizer stelde de gehechtheid vast, die de Elzassers voor Frankrijk behouden; hij zegde dat hij die gehechtheid eerbiedigde en verhoopte dat, wanneer de tijd hen aan hunnen nieuwen toestand zal hebben gewend gemaakt, zij evenzeer Duitschland zullen beminnen, waarvan zij voorheen gedurende zeven eeuwen de lotbestemming hebben gedeeld. Hij zegde nog, dat Duitschland alles wal hel gewest aan Frankrijk verschuldigd is moet behouden en aankweeken. Die be loften maakten eenen goeden indruk. De londenschc Times roept de aandacht in van het cngelsch gouvernement op de beweging tegen de grondeigenaars, die in Ierland ontstaan is en die tot buitensporig heid dreigt over te slaan. Op de meeting van Parnell zou men geroepen hebben: weg de» grondeigenaars! Wij zullen hen mei geweerschoten neervellen! Wij zullen hen kogels zenden gelijk aan Talbot! In de twee Kamers, de oosleni ijksche en de hongaarsche, is hel wetsontwerp neder- gelegd, rakende het beheer van Bosnië en llerzegowina alsook hel wetsonderwerp, waarbij de verlenging der krijgswet wordt ingenomen dooreen vastberaden liberaal, gevraagd, lot einde 1880. I Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Yen schrijft in bij den drukker-uiigever, Ooststraat, 6, te Veurne, eu op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekcnd, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. nam* JVieuporl. 6-55 12-05 4-25 6-03 9-50 2-23 5-05 8-30 beurt zal weldra lei ugkomen. Wij verwach ten hen in 1880 voor de stembus; alsdan zal Geul zijn woordje te spreken hebben, welk nog in den Senaat vertegenwoordigd is door drij leden, die reeds pak en zak kunnen klaar maken. Ook zullen onze vrienden van Brugge alsdan hunne weerwraak kunnen nemen, onder hel beheer der veranderde kies wetten mi met de gansch gezuiverde kie zerslijsten. Wij hoeven ons niel te ontmoedigen; de toekomst behoort ons. Wij hopen enkel, dat het gouvernement voort zal gaan in de politiek, die het land verlangt en meer dan ooit vastberadenheid en krachtdadigheid zal aan den dag leggen, om die politiek te doen gelden en wortel te doen vatten. Gansch hel land zal het alsdan loejuichen en ondersteunen. Vooruit zonder wankelen of aarzelen vooruit Daar is de weg die lot onzen zekeren en beslissenden zegepraal moet leiden. Geen lanterfanten dus. Tegenover de aanmatigingen en het revolutionnaire ge drag der bisschoppen en der lagere geeste lijkheid moet krachtdadig en kloek ge handeld worden. De tijd der toegevingen is ten einde. Er is daar niets mede te winnen; integendeel, toegevingen maken onze tegenstrevers stouter en verzwakken onze eigene krach ten. De uitslag der kiezing hopen wij, de oogen doen IS OCTOBER IS79. A’.r 'J? 4// •5- k ---- -- - -1'7 'f.’.TJ

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1