s A r' L Katholieke school te Eessen. Instorting. Wij komen te vernemen dal geheel de noordkant van hel in aanbouw zijnde kathöliek schoollokaal van Eessen, donderdag morgen is ingeslort. Twee werklieden zouden nog al erg gekwetst zijn. De heer Burgemeester van Eessen, heeft on- middelijk de zuidkant van hel gebouw doen ont ruimen, die reeds voor de klassen gebezigd was. Een enk west is geopend. Dit geelt slof tol ernstig nadenken en tot het nemen van dringende maatregelen. Meest al de nieuwe katholieke schoollokalen inderdaad zijn of wel gevaarlijk, of wel ongezond. Wat moet dat eene lastige bezigheid zijn voor den leurnaar, alzoo eiken woensdag in zijn num mer te moeten liegen, alzoo de bekende waarheid te bestrijden, alzoo obstinaat te zijn in die leugens en alzoo de waarheid te verachten W. t ellendig stieltje alzoo te moeten handelen. KORREiTIOKNELE RECHTBANK VAK VEÜRNE. Onze ullramontanen zijn vol hoop; niet meer noch inin steken zij in hunnen kop van in de toe komende kiezingen aan ’t schotelkcn te geraken; die groote jannen, dat ze zijn! Kunnen zij hunnen Leo Visart zelve, maar over boord niet zien vlie gen, want in de politiek, wordt de man reeds oud van jaren, en met gcheele benden telt men er die van zijne zeemzoeligheid niet meer moeten welen. Te Nieuport heeft men liet goed nieuws ver nomen, tlal hel departement van openbare werken besloten heeft de zeehaven vau aan hel strand tol aan de sluizen recht te trekken, en dat de tegen woordige achterhoven als vlolkom voor den handel zal worden gebruikt. Deze werken zullen de vollediging zijn der groote waterwerken, die sedert eenige jaren te Nieuport uitgevoerd zijn, en zullen voldoening geven aan de gewichtigste belangen van gansch onze streek. Wij zijn gelukkig deze zoo voorname verbetering aan een liberaal ministerie te danken te hebben. Hopen wij, dal men welhaast aan de rechtlrek- king der Nieuporlsche haven de hand zal slaan, en dat dit hoogst nuttig werk onverpoosd zal worden voortgezet. -r-BiaaKBMigas»—- kunnen zij niet meer: nooit zou hel belgischc volk zich aan hun vernederend juk willen onderwerpen. M.’ d’Anethan heelt het zeer wel gezegdle mi nistère Malou sera le dernier ministère ealholitpie De groote nationale drie-vlag wapperde op l’opols bnlcon; om den triomf van Brugge te vieren; hij was mis: hel was hel vaandel van den Paus dat er moest prijken, want Popol en zijns gelijken zijn eerst Roomschgezinden; de hoedanigheid van Belg is maar een bijfeil; dit hebben zij bewezen sedert jaren. De Patrie, de zege bekend makende van den heer Van Ockerhout, schrijft dronken van blijdschap: Triomphe descalholitpies! Ecrasementdu Ministère! Alsof dien niouwgebakken senateur Van Oeker- houl alzoo in ecus hel liberaal ministerie kon overhoop werpenZij zijn er wel meê de papen slaven! Hel is hoogst noodig dat hel Ministerie voor den dag kome met doorgrijpende middelen tegen de dienaren die dooi den belgischcn Slaat zoo vet betaald worden, en die hunnen weldoener en onderhouder beloonen metde schop van den ezel. van hot jaar builen verblijft, laat in zijn huis op den boulevard de la Sauvenière, te Luik, eenen poortier met name, Joz. Pirard, oud 41 jaar. Hij was oen zeer oppassend man. Hij ging alle mor- genden naar hel paleis van juslicie om de brieven te halen. Woensdag vroeg men zich af waarom hij sedert twee dagen niet gekomen was. Men ging vruchteloos bellen en de geburen wisten niet waar hij mocht zijn. Men gaf daarvan kennis aan den heer de Selys-Longcbamps, die dadelijk zijnen koetsier zond met de sleutels om de deur te openen. Men drong het huis binnen en men vond hel lijk van den ongelukkige!) Pirard in de keuken liggen. Hel hoofd was geheel van den romp ge scheiden en dertig wonden, toegebracht mol een kapmes, telde men op bet lijk. Het kapmes lag naast hel lijk. Hei huis is niet, doorzocht geworden om le stelen. De misdaad moei in den avond van maandag gebeurd zijn,Pirard had nog zijne zon dagskleden aan. De moordenaar heeft zorg gedra gen de keuken te sluiten en den hond buiten te jagen, die van honger op den koer huilde. Er waren twee honden. Men heeft maar een gevonden. Men weet niet wal van den andere geworden is. Pirard was reeds vele jarenin dienst bij den heer deSelys; Men zegde dal hij spaarpenningen bezat. Men heeft in hel huis geen spoor van poging tot diefstal gevonden. De coffre-forl was onaangeraakt gebleven, en men mag bevestigen dal de diefstal de drijfveer der misdaad niet is geweest. Op de tafel in de keuken heeft men eene bijna ledige jene- verflesch met twee glazen vinden staan. Men denkt dal Pirard eenen druppel dronk met den moorde naar op het oogenblik dat deze hem heeft vast ge grepen. Na de misdaad is de moordenaar in eene naburige kamer gegaan en beeft er zich de handen gewasschcn. Men heeft er eene kruik water vinden staan dat roodachtig van bloed was. Men heeft op de armen en beenen zwarte vlekken gevonden, die doen denken dat er een gevecht met den moorde naar beeft plaats gehad. In de handen van het slachtoffer, die gesloten waren, heeft men haar gevonden, uil het hoofd getrokken van den moor denaar. Volgens een knecht van den huize verteld, heeft hij Pirard den zondag avond rond o 1/2 uur aan de deur van het huis zien staan klappen met eenen persoon die kleine knevels droeg en wel gekleed was. Hij kent hem niet. Pirard moet in den avond van zondag vermoord zijn. Vrijdag laatst heeft het parket al de waarden van Pirard gevonden die hij in zijne kamer verborgen bad. In eene ingemaakte kas, waarvan de deur moeilijk te vinden was, had Pirard heel zijn for tuin, vrucht zijner spaarzaamheid, verborgen. Zijn vermogen beliep de som van 40,000 frs. beslaande in actiën en obligation. Algemcene 'l'ij dingen. De heer Julien Cornells van Stavele, oud 17 jaren, leerling in de hoogschool te Gent, heelt zijn examen van leerling-ingenicur met groote vol doening afgelegd. De heer Joseph Cornells van Stavele, leerling in de hoogschool te Gent, komt zijn examen van eerste doctoraal in rechten met voldoening te ondergaan. i Bij koninklijk besluit van den 12 October zijn benoemd: de heer .1. Stillissen, IQl kanlonalen schoolopzichter te Kortrijk, in vervanging van den heer Renier, wiens ontslag is aangenomen, en de heer K. Desmam, tol kanlonalen schoolopzichter van hel schoolgebied van Meenen. Woensdag 8 dezer is de expresslrein vertrek kende uil Brugge om o ure min. ’s avonds in de richting van Kortrijk, op een koopwarentrein geloopen in de statie van Ingelmunster. Dit vooral heeft groote schade aan bel materieel toegebrachl; maar gelukkiglijk zijn de reizigers er met den schrik van afgekomcu; de stoker vau den express- trein heeft lichte kneuzingen bekomen. Een onderzoek is gedaan om de oorzaak van dit ongeval te ontdekken. Te Luik is eene schrikkelijke misdaad ge pleegd, die met geheim omringd blijft. Baron de Selys-de-Longchamps, senateur, die een groot deel In de schoolkwestie, welen wij niet, wat mij hel meest moeten bespreken: ofwel, de ongeloofe lijke verblindheid der ullramontanen, ofwel, hunne verregaande kwaadwilligheid. Zij moeten noch tans in hun gemoed overtuigd zijn dal het al den duivel leugens zijn wal zij daarover aan de men schee wijsgemaakt hebben en nog wijsmaken, want de gemeenteschoolen zijn overal open en aan den gang; welnu, dal eenieder de leerlingen ondervrage of er geen calhechismus geleerd wordt bij hen, of er niet gebeden wordt bij hen, of er geen beelden van God gevonden worden in de gemeenteschool, en al de leerlingen zullen ja moeten antwoorden op alle die vragen. Wal is er dan veranderd? Niets! Wij herhalen hel voor den hondersten keer. Men schrijft uit Alveringhem. Jf.r de Opsteller, Over eenigo dagen werd onze gemeenteschool geopend: van den eersten dag werden 31 leerlingen aangebracht door hunne vaders en moeders; 's anderdags, kwamen er nog bij, en zoo alle dagen, nu eenen, dan twee, tot dat we er nu reeds 12 tellen, en wij zijn verzekerd dat het nog de laatsten niet zullen wezen. Twee deftige onderwijzers zijn door het gouvernement naar hier gezondende hoeren Vanden Abeelo en Lahousse; de kinder» worden den catechismus onderwezen door hen, juist gelijk van te voren. Waar zijn ze nu met hunne leugens van school zonder Ood en onderwijzers zonder geloofI Z. en van te Alveringhom. Hier verkeerde hot oflicieelo ouderwijs in de slechtste omstandigheden. M.rBogaert had verraderlijk genoeg gehandeld om zijn ontslag op het laatstè oogenblik in te dienen, als hij wist dat het onmogelijk was de ge meenteschool te zamen met de vrije te openen; de geeste lijken liepen zich de beenen van onder het lijf om leerlingen te verzamelen, verzochten, smeekten, baden, bedreigden, on heften don banvloek op tegen de ouders die gehoorzaam heid weigerden, ja, gingen zoo verre van geld te beloven aan do kinderen. Daarenboven waren de nieuwe onder wijzers heel en al onbekend, en de burgemeester, in plaats van hun al de noodige inlichtingen te geven, weigerde zelfs den sleutel der school als zij hem zondag verzochten hun lokaal te mogen gereed maken. Eindelijk, in plaats dat het bestuur het openen der school bij plakbrief zou afge- kondigd hebben, heeft men zich bepaald na de mis van 8 ure te zeggen dat het morgen school was. Maar denkt gij, Mijnheer, dat de groote slag daarom gewonnen was. dat er, volgens het zeggen van zekere gemeenteraadsheer, daarom zich maar vijf leerlingen zouden opdoen t Hot korte verhaal van do opening zal tot antwoord dienen Om 9 i/s ure verzamelden zich de leerlingen aan het gemeentehuis; van daar trokken zij in rang, ten getalle van 31, voorafgegaan van den burgemeester, den 2,le schepen en de onderwijzers, naar de gemeenteschool. De helft van het dorp was op do been en iedereen verheugde zich bij het aanschouwen van dien optocht. De burgemeester opende de deur, en leerlingen en onderwijzers trokken binnen. Volgens het zeggen der kinderen heeft de heer Vanden Abeele, hun daar eenige kerpachtige woorden toegestuurd, out hen te doeu verstaan dat de school 'noch katholiek noch liberaal was, maar gemeenteschool, dat hij van de kindors noch katholieken noch liberalen moest vormen, maar wel opgevoede burgers, mannen van begrip en vooruitgang, welgevormd naar lichaam, hart en geest. De heer inspecteur Lagaohe is dan ook binnen gekomen en heeft eenige bemoedigende woorden gesproken. 's Avonds zijn al de kinders welgemoed naar huis ge trokken, en sedert maandag heeft hun getal gestadig aan gegroeid lieden donderilag zijn er reeds rond de vijftig leerlingen ingeschreven. Wie meest ontevreden is, en met wie meest gelachen wordt, zijn de heeren metsersclieners-steenlossers; daarom ook raad ik de weldenkende burgers aan van als er nog steenen gelost worden, zich op eenen eerbiedigen afstand te houden, anders mochten de steouen hunne be stemming missen en do nieuwsgierigen naar het hoofd vliegen. Een vriend van beschaving ZITTING VAN 16 OCTOBER. Rene Depoortér, dienstknecht te Noordschooto, 8 dagen gevang en 26 fr. boete, over diefte. Karei Vanelverdinghe, werkman te Koyem, 1 maand ge vang en 26 fr. boete, over diefte. Marie-Louise Francke, huisvrouw van Pieter Vanmas- senhove, werkvrouw te Koyem, 26 fr. boete, over diefte. Leonard Everaert, herbergier te Nieuport, 2 maanden gevang, over slagen. ZITiING VAN 17 OCTOBER. Alois Deman, werkman te Woumen, 1 maand gevang en 26 fr. boete, over diefte. David Demeulenaere, bakker te Schoore, 4jaar gevang, over aanslag tegen do eerbaarheid, en 1 jaar gevang en 52 fr. boete, over schennis tegen do zeden. Petrus -Vanhove, visscher te Adinkerke, 50 fr. boete, over jagt zonder toelating. Joannes Deborgh, herbergier te Veurne, 26 fr. boete, over slagen. Louise Tvteca, huisvrouw van Pieter Vandecasteele, werkster te Veurne, 1 maand gevang en 26 fr. boete, over eerroof, en 3 dagen gevang, over laster. Goed nieuws. (>>rroH|>on<leneicn. Alveringhom, 16 October 1879. Mijnheer de Uitgever van het Advertentie-blad. In geheel Veurne-ambacht is zeker niet eene gemeente '.vaar de strijd op het terrein van onderwijs heviger is dan l>e overmoed <l<‘i- papensdaven. Nog nieuws uit Alveringhem. Men zegt dat M.r Bogaert bitter beklaagt zijn kazak ge keerd te hebben en hot onderwijn van den staat verlaten to hebben voor de school van don pastor. Het ia te laat, beklaagd. Men zegt dat zijn hulponderwijzer, ook niet veel op zijnen toen zoude mogen geterd worden, of dat hij den heiligen reuk van Sint-Arnaud naar den weerlicht zoudo zenden. Het ware niet to verwonderen. Madame Clerinckx, de vrouw van den chef der accijnzen, alhier, willende hare kristelijke plichten kwijten, is over een paar dagen te biechten gegaan bij kapelaan Debacker; zij word de absolutie geweigerd om dat haar jongentje ook naar do gemecnteseliool gaat. He‘ woord van Christus: komt nllen tot rnij die belast en beladen zijt on ik zal u verkwikken is geen waarheid meer tot Alvoriughem. Zij jagen do menschon weg als waren het booswichten. Hoe lang zal dat zot spel wel duren I Z. Ilurgersl and slntl Veurne. GEBOORTEN. den 10. Gentillie Debruyno, dochter van Marcellus en van Rosalie Soys, Beoostorpoort. don 11. Arthur Baovelaoro, zoon van Pictor on van The resia Declercq, Bowestorpoort. den 15. Magdalena Marnhout, dochter vau Karel en van Amelia Bacquaert, Beoostorpoort. don 17. Blanca Philips, dochter van Joannes Marie de Beaumont, groote Merkt. HUWELIJKEN. den 11. Eduard Vanleke, slachtorsgastgeboren to Veurne den 13 september 1851, met Cosarina Mortier, bij zóndere. geboren te Sloenkorko den 28 juli 1861. den 15. Eduard Rossey, werkman, geboren te Veurne, den 7 juni ls.'>5, met Philomena-Nathalia Impines, dienst meid, geborou te Oostduinkorko, den 20 november 1856. STERFGEVALLEN. den 13. Blasius Nootaort, bijzonderen, 78 jaren en 6 maanden, geboren on wonende te Vourne, echtgenoot vai» Henrica Vandenberghe. den 17. Julius. Vantoortqlboom, 3 j. en 5 rn.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 3