VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT H ZATERDAG 25 OCTOBER 1879. En na zulk de prinses. S25 ÓctolieE*. De laatste lijdii» nil den biechtstoel en van de communie- ,o „vu 1 Oostenrijk gedaan geworden klerikale doemt ze, als melaatschen U 9-08 1-43 7-45 Nieuport-Dixmude 0-00 8-03 10-1.2 2-43 8-49 Dixmude-Nieuport 0-00 Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Alen schrijn in bij den drukker-uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij Alle mededeelitigen, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uilerlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. Maar dit is overal het geval niet; de schrik die de geestelijken in de gemoederen van de boeren, in sommige gemeenten hebben gébracht, is zoo groot, dat er zijn, die geen enkel droppel melk aan eenen onderwijzer zouden durven verkoopen. Het is niet gelooilijk, hoe groot den baat en Inde gemeente C., was de voorloopige onder wijzer in etpic herberg afgestapt, waar hij alle dagen zijn noenmaal nam. Des pastoors meid kwam bij die menschen, met de complimenten van mijnheer de pastoor, dal zij aan dien onder wijzer geen noenmaal meer mochten geven. De vrouw van hel logement, daarover zelve ver ontwaardigd, antwoordde aan de meid Zegt aan mijnheer den pastoor, dat mijne herberg voor iedereen openstaat en ik met alle man moet leven; dal ik niet vraag aan de men schen die in mijn huis komen, van wal religie dat zij zijn; als zij treffelijk handelen en mij betalen is dal al wat ik vraag. Daarmede trok de meid op. liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Insclirij viu& betaalbaar voorop: Voor Stad6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voer gansch ISelyie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. l ow P'iaiil.rijnfr. 16-50 ’sjaars. Vertrekuren van den ijzeren weg van Duinkerko, Veurno naar SAcIitérvelde en Dixinude naar ttieuport. Duinki rke naar Veurne 6-00 11-02 3-40 5-00 Lichtervelde naar Veurne 7-00 9-08 1-43 7-45 Nieuport-Dixmude 0-00 6-55 12-05 4-25 6-03 Venriie naar Eichlervelde 7-09 12-13 4-40 6-10 Veurne naar Duinkerke 8-03 10-12 2-43 8-49 Dixmude-Nieuport 0-00 9-50 2-235-058-30 i hertogin gevraagd en bekomen, in tegen woordigheid der moeder van de prinses. E*OL1T I E'K. O V E R 'J'. IC E 'F De beslissing van hel fransch gouverne ment om de dagbladen te vervolgen, die zich aan buitensporigheden overleveren, bekomt reeds haar uitwerksel* De recht bank van Parijs heeft Humbert, hel nieuw gekozen raadslid der stad Parijs, veroor deeld tol zes maanden gevangenisstraf en 2000 fr. boel, voor ophemeling van feiten, die door de wet voor misdaden worden ge houden. Voor diezelfde overtreding werd Grandin, gerant der Marseillaise, veroor deeld lot 5000 fr. boel en twee maanden gevangenisstraf. Voor de afkondiging van eenen brief van llenii Rochefort werd hij veroordeeld tot 1000 Ir. boet. Daarenboven heeft de rechtbank de Marseillaise voor 15 dagen «Opgeschorst. Terwijl de franschc rechtbanken straffen uitsproken tegen de dagbladen, die mis bruik maken van de drukpersvrijhied door de minachting in te roepen op de franschc republiek en hare ambtenaren en lol op roer aanhitsen, werken ook de ministers om door bestuurlijke middelen de vijanden der republiek onschadelijk te maken. Men meldt dal de heer Lepere, minister van binnenlandsche zaken, ook^een zeker getal afstellingen zal doen van ambtenaren, die aan de laatste legitimistische banketten hebben deel genomen. De laatste lijdingen uil Afghanistan, te Londen ontvangen, bevestigen dal de emir Yakoub Khan aftreedt. Dit is hel nieuws dal het engplsch publiek voor hel oogen- blik hel meest onledig houdt. Hel besluit van den emir om zich van hel gezag te ont slaan, brengt Engeland in eenen moeilij ken toestand. Het kan hel land aan de re- gceriugsloosheid niet ten prooi laten en is dus verplicht liet zelf te besturen, hetzij rechtstreeks, hetzij bij middel van tusschen gestclden persoon, liet is de verdoken in lijving, die men sedert lang voorspelt had. Maar hel is te denken dal de bewegingen der Kussen in de naburige streken van Af ghanistan en namelijk in de vallei van Atrek, op de beslissingen van liet engelscb gouvernement niet zonder invloed zullen blijven. In de oostenrijksche Kamer der afge vaardigden is een voorstel nedergelcgd om het zegelrecht op de dagbladen alïe- S( hallen. De officieele vraag ten huwelijke van de aartshertogin Maria-Chrislina door den koning van Spanje, is plechtig aan den keizer van De klerikale drukking. Van alle kanten komen er ons tijdingen toe van den dwang en drukking, welke de klerikalen uit oefenen op de ouders, om de leerlingen uit de gemeentescholen te trekken en ze te verplichten naar de scliooiersscholen te gaan. In de gemeenten, waar geene onderwijzerswo- ning aan de school is gehecht, verbieden de gees telijken en klerikalen aan de onderwijzers een huis of kamer te verhuren. In andere gemeenten, waar de onderwijzer zijn ontslag heeft gegeven en waar hij vervangen wordt door een voorloopigen onderwijzer, wil men de lieden der gemeente beletten aan die on derwijzers eten te geven. Ja, zoo verre gaan die dienaars van eenen God van vrede en liefde. meetingen; men vervloekt en waren het pestbesmetien en door den buitengewone,!) gezant, hertog de Baylen. Na de goedkeuring van den oos- tenrijkschen vorst bekomen te hebben, heeft de hertog de toestemming der aails- V euriie, Dv.nn^ en dwinglaiidij- N’ooil werd er meer dwang en dwinge landij uitgeoefend, dan legenwoordig door de geestelijken en hunne aanhangers ge gaan wordt, ten opzichte van al degenen, die zich niet slaafsch wilen onderwerpen aan hunne dwaze en onredelijke eischen. Niet alleen ontneemt men de arme men schen hu i werk; niet alleen zet men den burger uil zijn huis en zegt men den boer zijn akker op; niet alleen verbiedt men hel volk nog den voel te zetten in liberale her bergen en winkels; niet alleen tracht men door alle middels de ambachtslieden hun werk afletrekken en de handeldrijvende personen te ruineeren; niet alleen scheidt men de lieden uil als geus en ketter, en maakt ze, of althans tracht ze verachtelijk en hatelijk te maken in de oogen hunner medemenschenniet alleen hitst men de kinderen aan tol opstand en ongehoor zaamheid jegenshunne ouders en zaait men in de huisgezinnen verdeeldheid,twist en tweedracht; neen! niet alleen dit alles, maar men zet, met betekende boosheid den voel op DE ZIEL des volks. Men neemt zijne toevlucht lot hel laalsle, maai' ook het verachlelijkste aller middelen TOT DEN GEWETENSDWANG!.. Den Koning, die de schoolwel geleekend en uitgevaardigd heeft, de ministers, die ze ontworpen heb ben, de volksvertegenwoordigers en sena- teurs, die ze gestemd hebben, laat men onverlet, alsof zij onplichlig waren aan het zoogezegde kwaad; maar de onderwijzers en de onderwijzeressen, die zich, als trouwe Belgen, aan de wetten huns lands ouderwet pen; maar de ouders, die hunne kinderen naar de gemeenteschool blijven zenden, wetende dal aldaar voor hunn.e lievelingen, naar Iijl en ziel, min te vreczen is dan in de scholen met God; maar de on- noozele kinderen, die vader en moeder eeren en hun gehoorzamen, die allen worden behandeld als versloolelingen, als misdadigers, als ongedierte Men jaagt ze bank; men hoont, en lastert ze in den preekstoel, in de congregalie-zaal, in de En na zulk eenen dwang, na dergelijke dwingelandij, uilgeoefend door kristenen legen kristenen, durft men de liberalen komen verwijlen dat zij bel volk dwingen hunne kinderen naar de gemeenteschool te zenden. Om zulke beschuldiging te durven uitbrengen, moet men door het uilzinnigsle fanatismus verblind en ver hard zijn, of men moet alle schaamtege voel verloren hebben. Wij althans begrij pen niet hoe een verstandelijk en deftig man zoo iels kan schrijven, zonder hij de pen tusschen zijne vingers voelt branden, zonder hij het rood der schaamte op zijn voorhoofd voelt stijgen, zonder dat hij cene stem in zijn binnenste hoort opgaan, welke hem loeroept: Gij zijl een gemeene en verachtelijke kerel! N.' 200 t eenen dwang

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1