VAN VEURNE I a ft® NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I |1| J tj A A O VRIJDAG 51 OCTOBER 1879. JAAR. iinar Nieuport. 6-35 12-53 4-25 6-03 9-50 2-23 5-05 8-30 55/ liet Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Inschrijving lielaalliaar voorop: Koor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor gansch Belgie: 6 maanden, Ir. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. - De dwang De klerikale bladen roepen en tieren omdat som mige bureelen van weldadigheidje personen, die zij ondersteunen, aansporen‘hunnen kinderen naai de gemeentescholen te zenden; zij noemen de leden van die besturen broodroovers, uithon geraars, enz. Maar die lieden welen zeker niet wat zij doen 1 Nog nooit is de dwang der geestelijkheid en der klerikale kopstukken zoo groot geweest als tegen woordig. Ze’ bedriegen niet alleen de ouders, meesters en kinderen met hun het geestelijk brood, zoo als zij het noemen, te ontnemen, maar nemen hunne broodwinning af en vervloeken ze tot in hun nageslacht. En dal lieeten zij geenen dwang, geenc drukking uitoefenen. Vraagt ecus op den buiten aan de ouders, waarom zij hunne kinderen van de ge meenteschool trekken om naar de pasloorschool I te zenden? Op 10 zullen er u 9 antwoordenOm dat wij gedwongen zijn door M. den pastoor, of door de eigenaars waarvan wij land in pacht 1 hebben. A.r 201. spaansche ministerraad maandag hel wets ontwerp vastgesleld, rakende de afschaf fing der slavernij op Cuba, en dit op de volgende grondslagenAfschaffing der slavernij, aanstonds na de uitvaardiging der wel. De vi ijgemaaklcn zullen onder de bescherming der eigenaars blijven, die zullen verplicht zijn hun een dagloon te betalen. Gedurende acht jaren, op het einde van ieder jaar, zal het achtste ge deelte der vrijgemaakte», volledig vrij zijn. De categorie» zullen door hel lot aange wezen worden. De ministerraad heeft ook besloten geenc invoeren op de granen in Spanje te heffen, gezien den slechten oogst. Veurne, 3Ê October. Politiek Overzicht. Volgens eene depeche uit Parijs heeft liet fransch gouvernement aan don Carlos laten weten, dat bij zich stil moest houden, zich niet mocht gedragen als pretendent op den spaansche» troon en den titel niet mocht aannemen van koning Karei Vil. Indien hij dit niet doen wil zal hij uit Frankrijk verbannen worden. De minister van oorlog heeft den bevel hebber dei ruilerijschool van Saurnureene tuchtstraf opgelegd, omdat hij don Carlos, bij een bezoek in die school, op uitzon derlijke wijze had ontvangen, eene eer waarop deze niet hel minste recht had. De keizer van Duilschland heeft in per soon, den zittijd van den nieuwen prui- sischen landdag geopend. De troonrede welke hij bij die gelegenheid uitgesproken heeft, zal aan de algemeene verwachting van het publiek niet beantwoorden, daar men er geenc bepaalde verklaringen in aanlreft, lakende de uitslagen der bijeen komst en der onderhandelingen van \Vee- nen. Er wordt in de troonrede zelfs niet hel minste op gezinspeeld. Behalve eenen eenvoudige» wensch, ten voordeele van den vrede, zoowel in het binnen- als in hel buitenland, behelst zij niets dat van bij of van ver, rechtstreeks ol nrcchlsireeks, in verband staal melde ernstige zaken, die sedert twee maanden de politieke dagbla den van Europa bezig houden. Gansch de troonrede van den duilschen vorst is gewijd aan den linancieelen en staaishuishoudelijken toestand van ’l rijk. De keizer verduikt hel niet, dal de staat der prnisische schatkist weinig bloeiend is. IIij kondigt eene menigte wetsontwer pen aan, bestemd om de ontvangsten des rijks te doen vermeerderen en hij verhoopt dat deze de uoodige hulpmiddelen zullen opleveren ter bestrijding der uitgaven. De keizer beveelt bijzonderlijk hel groot vraag stuk aan der eenigmaking van hel spoor wegnet en der verbetering van de bevaar bare waters. De laatste berichten, uil Afghanistan te Londen loegekomen, zijn over hel alge meen zeer gunstig. De volksstammen van liet midden, die het engelsch kamp van Shalurgardan hadden aangerand, werden verslagen en hebben zich onderworpen. Volgens eene depeche van den Times zou dit kamp overigens binnen kort verlaten worden en de strijdkrachten, die het ver dedigen, naar Kaboel worden gezonden oui er bezetting te houden. Volgens men uit Madrid meldt, heeft de LJ bediening, de eersten moeten wezen om daarvan het voorbeeld te geven. En toch doen zij gansch het tegenover gestelde; zij randen die wet dagelijks aan oj> den j reeksloel en in den biechtstoel, en daarenboven hitsen zij ieder aan lol opstand legen de wel. Wie die aanhitsingen geen gehoor geeft, wie niet oproerig is tegen de wet, wordt door hen gevloekt en lol de vlammen der hel gedoemd. In sommige plaatsen hebben die aan hitsingen en opruiingen reeds tol bloedige botsingen aanleiding gegeven, waar de gendarmen en de justicie zich hebben moeten bemoeien. En de overheid, gewapend door de wel, zou daar tegenover onmachtig wezen? Ónmogelijk!En toch, bestond die macht niet volgens de wet, dan zou men zich moeten verhaasten die in de wel le brengen, wil men de zaken niel erger zien worden. Eeuwig en altijd zijn de geeste lijkheid en hel ultramonlanism verlekkerd geweest op bloedvergieten; die zucht is er nog niel uit en zou zich weer eens lucht wijlen geven. Hel is alleen de gedachte dal de burger lijke overheid bang is te handelen tegen over haar die haar aanmatigend, strijd zuchtig maakt. Maar men handde eens krachtdadig; men late haar eens eenige voorbeelden geven, en weldra zal al die overmoedigheid vergaan. Hel is alleen onze verdraagzaamheid, die hen een schijn van macht geeft, en men mag in de massa dat gedacht niet laten inwortelen, dal de geestelijkheid eene macht in den Slaat is. Gcene toegevendheid meer! De heer minister Ba ra heeft aan de Gouverneurs der provinciën bevel gegeven, om des noodig, na de twee vereischle waarschuwingen, bezondere commissaris sen le zenden naar de gemeenten, waai' de besturen en geestelijken weerspannig blijven legen de wet op T onderwijs. Wij hebben den maatregel goedgekeurd en loegejuichl. Onder dit opzicht zal de wet hare uitvoering krijgen en zullen de geestelijken en klerikale» geen gebruik mogen maken, om op de kosten van T al gemeen hunne scholen le slichten, van de eene of andere publieke gebouwen. Maar is dat genoeg Zijn er geenc andere maatregelen le nemen, dan zulke» waar tegen met kracht van geld kan ingegaan winden? Is er niets anders te doen, om een einde le stellen aan dien ongehoorde» opstand legen den Staal eener klas bur gers, die eigenlijk niets ande s zijn dan betaalde, en nog al velbctaaide dienaars van dienzelfden Staal? Zeker, hel verbod om openbare gebou wen te gebruiken is reeds een belangrijke maatregel; de bijna totale afneming der jaarwedden van die oproerige mannen zon ook niel slecht en gansch billijk zijn; maar zal dal dó predikatie» en sermoenen, de aanhitsingen en schi ijvelarijen doen op houden, die regelrecht leiden naar een bloedige» burgeroorlog, naar eene afgrij selijke omwenteling Neen, er hoeft meer gedaan; men moet verder gaan, zoo ver als de wel hel toelaat. De wet is de wei; eens gestemd en uit gevaardigd moet ieder die eerbiedigen, en de geestelijken zouden, ingevolge hunne Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen la fentiemen den drukregel. Ven schrijft in bij den drukker-uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en op alle.postkantoren des rijks. Brieveh'en gëld vrïchtvrij. Alle mededêelingèh, artikels of brieven, behoorlijk onderteekend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. Vertrekuren van tien ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar l^ïclitervelde en Dixmnde Duinkcrke naar Veurne 6-00 11-02 3-40 5-00 Lichlervelde naar Veurne 7-00 9-08 1-43 7-45 Nieuport-Dixmude 0-00 Venrne naar Lichtervelde 7-09 12-13 4-40 6-10, j Veurne naar Duinkerke 8-03 10-12 2-43 8-49 Dixmude-Nieuport 0-00 six VA SC 11 ij!) I •S'- g

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1