VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT oenen deeg zijn en men op de Paus niet meer zal moeten rekenen dan op de bis- 3- 40 4- 40 Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Myn schrijft in bij den drukker-uitgever, Oogstraat, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Aiie mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleekend, alsook bekendmakingen uiterlijk tegen Vrijdag middag toe te zenden. A .lots over de arme meisjesschool het Gemeentebestuur en de Commissie der Hospicen. Onze lezers zullen denken dat, ten gevolge van hel geschil tusschen het gemeentebestuur en de commissie der Hospicen, ten gevolge der handel wijze der bruine nonnen, die van lieverlede den aard van het weezengestichl veranderden en de autoriteit der commissie over het hoofd zagen, de stedelijke overheid zich zou verhaast hebben het klerikaal godshuizenbesluur door eene liberale commissie te vervangen. Te rekenen van 1869 had deze overheid wel voorgenomen mannen in de hospicencommissic te brengen, die, gelijk wij hel vroeger hebben ge zegd, niet buigen zouden voor de grillen van geestelijken, mannen die hot recht en hel gezag der wereldlijke overheid zouden doen eerbiedigen en op wier krachtdadigheid men rekenen moogt, doch hel gemeentebestuur wilde zich naarde oude gebruiken gedragen, hel wilde aan niemand zijne plaats ontnemen, en hel was slechts ter gelegen heid van een sterfgeval of van eene ontslaggeving, dal de gemeenteraad nieuwe liberale leden in de hospicen commissie benoemde. Zoo kwamen in deze commissie: in februari 1869, M.r Ed. Bieswal, in vervanging van Jl.r Ff. Maieur, overleden; in juli 1874, M.r De Brauwere, in vervanging van den heer Bieswal, ontslaggever; iu april 1873, M.r Be Hoon, in vervanging van M.r D. De Keuwer, overleden; in december 1876, M.r Vanstaen, in vervanging van M.r C. Despot, overleden. Hei is dus slechts sedert 1877, dal de liberalen in meerderheid zijn in het godshuizen bestuur, niettegenstaande dat, sedert meer dan 30 jaar, de liberale partij in den gemeenteraad de overhand heeft. Die toegevendheid van wege den gemeenteraad is moeilijk uil te leggen en nog min te verrecht vaardigen. De klerikale» hebben ze te danken, het is eene gekende zaak, aan wijlen den beer A. liet Blad verschijnt, allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Insclu'ÏJviii& voorop: Foor Stad: 6 maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voer gansch België6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’sjaars. Duinkerke naar Veurne 6-00 Veurne naar Lichterveide 7-09 POLST1EK OVERZICHT. be fransche ministerraad is te Parijs vereenigd geweest. Aan de dagorde was hel vraagstuk der bijeenroeping van de Kamers; er werden twee datums voorge- sleld, die van den 28 november en van 5 december. Men heeft besloten in eenen nieuwen raad den datum vast te stellen. De hoofdarlikelen der politieke engel sche dagbladen zijn thans aan Turkije ge wijd. Men kan er uit opmaken, dal bet op een uitdrukkelijk bevel van hel engelsch gouvernement is, dat sir Henry Layard, gezant van Engeland le Constanlinopel, thans Turkije hel mes op de keel zet. De lijd van schoon spreken en vei zoeken is gedaan; Engeland wil zich met geene be loften maar laten paaien;Turkije moet ernstig de hervormingen invoeren, door hel verdrag van Berlijn er aan opgelegd, of hel mag zich aan de noodlolligsle ge volgen verwachten, bie bedreigingen, als ook de aankomst van engelsche oorlogs schepen in de wateren van Vourla, zouden Abdul-llamid zulken schrik hebben aange jaagd, dal hij aan zijne ministers bevel ge geven heeft om zich onmiddelijk aan hel werk le stellen. Be engelsche ministerraad is bijeen ge weest; lord ‘Salisbury heefl eene onder* handeling gehad met den lurkschen en lord Beaconsfield met den russischen ge zant. Men verwacht zich aan gewichtige beslissingen. Men meldt uit Petersburg, dal bij kei- 55.JAAR. X’.r 202 lie nissclioppen en <Ie Pauw. Tol hiertoe hebben wij nog niets gelezen, ten minste dat officieel is, volgens welke de paus Leo XIII, de nieuwe wet op hel lager onderwijs veroordeelt, maar wij heb ben ook niets officieels gezien, dal hij het gedrag der bisschoppen, in die kwestie af keurt. Volgens de llfeuse, van Luik, zal ons gou vernement met de opening der Kamers, de correspondentie neerleggen die zou gewis seld zijn tusschen ons ministerie en het Vatikaan, over de handel wijzeder bisschop pen tegen de nieuwe schoolwel. Indien nu het blad van Luik goed inge- liclit is, zou uil de briefwisseling blijken dal de Paus van Home er verre af is hel gedrag der bisschoppen goed le keuren en dat dezen hoegenaamd geene toelating van den Paus hebben ontvangen. liet is evenwel nog al moeilijk hel gedrag van den Paus te begrijpen, indien bij in derdaad hel geil rag der bisschoppen niet goedkeurt waarom laat hij dal niet opent lijk bekend maken en gebiedt bij ze niet te gehoorzamen? Of zijn de bisschoppen geene gehoorzaamheid meer verschul digd aan den Paus? Wij denken dal paus en bisschoppen in deze kwestie op jesuilieke wijze te werk gaan. De Paus keurt de bisschoppen in stille al, ten minste maakt hij dit wijs aan het gouvernement, en de bisschoppen, die misschien geheime onderrichtingen heb ben, gebaren van niets en gaan altijd voort met op de schandelijkste wijze bet wets ontwerp te bestrijden en iedereen in den ban te slagen. Wij zullen eindigen mei te zien dat en bisschoppen allemaal koeken van meldt uit Petersburg, dal bij kei zerlijk besluit van 5 november hel bestuur van den gouverneur generaal van Moscou uilgebreid is lol de gouvernementen van Kaluga, Tula en Riasan. Ook wordt uit die stad bericht, dat graaf Schouwaloll, gezant van Rusland le Londen, zal terug geroepen worden. Men weel nog niet wie zijn opvolger zal zijn. De aartshertogin Christina, de toekomen de koningin van Spanje, zal den 20 no vember aan de spaansche grens aanko men. Zij zal le Irun ontvangen worden door eene afvaardiging der spaansche Cor tes en door hoogambteuaren van het pa leis. Zij zal zich van daar rechtstreeks naar hel paleis Pardo, nabij Madrid, begeven. Het huwelijk is op I december bepaald. De keizer van Oostenrijk zal er bij ver tegenwoordigd zijn door aartshertog Rei lt i er. Een telegram uil New-York, 5 novem ber, luidt dat de kiezingen voor de wetge- vingen der verschillende staten, den dag I paus VRIJDAG 8 NOVEMBER 1879. Vertrekuren van tien ijzeren weg van Duinkerke, Veurne naar I.iclitervelde en Dixinutie naar Nieuport. 11- 02 3-40 5-00 Lichterveide naar Veurne 7-00 9-08 1-43 7-45 Nieuport-Dixmude' 0-00 6-55 12-05 4-25 6-03 12- 13 4-40 6-10 Veurne naar Duinkerke 8-03 10-12 2-43 8-49 Dixmude-Nieuporl 0-00 9-50 2-23 5-05 8-30 te voren hebben plaatsgehad. Derepublie- keinen werden met eene groole meerder heid gekozen in de staten Massachusetts, Pennsylvanie, Wisconsin, New-Jersey, Connecticut, Minesola, Nebraska. De de mocraten wei den met groole meerderheid gekozen in de stalen Mississipi en Mary land. In Virginie is de uitslag twijfelachtig. De heer Cornill, reptibliekein, werd lol voorzitter van den staal New-York gekozen, doch de democraten zullen waarschijne- lijk tol al de andere staatsambten gekozen worden. De repuhliekernen zullen in de wetgevende vergadering van den staal New-York de meerderheid uitmaken. Veurne, S November. schoppen. Dal hel gouvernement dus niet le veel op de tusschenkomst van den Paus be trouwt, of dal hel ten minste eene open bare verklaring van hem eischt, volgens welk Z. II. het gedrag der bisschoppen afkeurt, alvorens verdere betrekkingen met Rome te onderhouden. Dit zal hel zekerste en het voorzichtigste zijn; want de geestelijke winkel hangt ge heel aaneen. Hebben de bisschoppen geen voldoende bijval met hunne banvloeken, dan zal de Paus zeggen dat hij ze niet goedkeurt, en als zij integendeel bijval konden vinden, dan zwijgt de Paus, of zal ze toch later goedkeuren. Dal is de lakliek of anders gezegd de achterdeur waardoor de bisschoppen kunnen terugkeeren of vooruitgaan. 1 I ■V VERVOLG

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1