De heer Bccqué heeft hel weezengesticht geens zins in handen gegeven van de nonnen. Zulks beweeren is belachelijk. Hel weezengesticht, gelijk wij liet hooger hebben gezegd, behoorde den heer Becqué niet toe. En wal hij gegeven heelt landen, gebouwen, geld heeft hij gegeven aan de hospicen van Veurne, of om juister le spreken, aan den Staal, ten dienste van arme kinderen van Veurne in de arme meisjesschool verzorgd, onder hel beheer der hospicen en hel toezicht der hoogere overheid. De heer Becqué heeft nooit het gedacht gehad de nonnen le begiftigen. Wel in tegendeel, want hij heeft altijd getracht de nonnen in oenen nedrigeu staal te houden, gelijk het overigens aan ware nonnen past. Heeft de meerderheid der hospicen commissie willekeurig gehandeld Dit zeggen de kwaadwil ligen, en dit zeggen ook ongeleerde menschee zonder cenige ervarenheid in bestuurlijke zaken. Wij herhalen nogmaals, dat deze meerderheid ge handeld heeft volgens recht en plichthel was plicht voor haar hel gemeentebestuur te onder steunen, en niet te dwarsboomen, in het inrichten van oenen gewichtigen openbaren dienst; het was plicht voor haar eene beslissing regelmatig ge nomen te doen uitvoeren; hel was plicht voor haar aan de oproerige houding barer onderdanen legen de wet paal en perk le stellen; het was plicht voor haar de autoriteit der commissie, autoriteit die zij van de wet verkregen heeft en in wezen moet be houden, le doen eerbiedigen. Ja, dit alles was plicht, en in niets hebben de liberalen van hel godshuizenbestuur hun recht le builen gegaan. De heer Bccqué is nooit eigenaar van het weczen- huis geweest. Het weezenhuis of arme meisjes school is van in vroegere eeuwen een openbaar gesticht, een Staatsdomein, cu over zulke goede* ren mogen nooit bijzondere personen al waren zij ook de voornaamste begiftigers en evenmin bestuurders, naar goeddunken als eigenaars be schikken. Behaeghel, die de toegevendheid zelve was, die ten allen tijde zijne vijanden le gemoet ging. En wat iicefl men met al die toegevendheid ge wonnen? Hebben daftrom de liberale besturen, de liberale onderwijsgestichten, de liberale maat schappijen te min aangevallen geweest? Hebben daiirom de klerikalen in hunne moddergazeljes, en, onder andere, in 'tjaar 30 de liberalen gespaardEn M. Behaeghel zelve, hij de toegevende man, is hij vrij gebleven van vervolgingen? Men weel hel, iedereen weet het in Veurne, niemand meer dan hij werd door de klerikalen be schimpt, bespot, belasterd, niemand meer dan hij heeft beproefd met hoeveel kwaadwilligheid en hardnekkigheid de klerikalen hunne politieke tegenstrevers tot in het graf vervolgen. Wij zeggen tot in hel graf, on inderdaad: De heer Behatjghel was door eene doodelijke ziekte getroffen, hij wist het, gelijk iedereen hel wist, en toch besteedde hij al zijnen lijd aan het welzijn van Veurne. Doch niettegenstaande zijne onge neeslijke kwaalniettegenstaande zijne dienst willigheid en toegevendheid voor al de ingezetenen zonder onderscheid van denkwijze, bleven de kle rikalen hem nochtans in ons pastorsgazetje aan vallen, en dreven de kwaadwillige barbaarscheid zoo verre, van le zinspelen op zijne aanslaande dood Zij deden meer nog, zij schreven hem menigvuldige naamlooze brieven met hel opzette lijk inzicht den man te pijnigen en zijne laatste stonden le verzuren Deze brieven menige liberaal heeft ze gelezen waren opgevuld met monsterachlige beschul digingen en vuige lasteringen, alsmede met zotte praal over het laatste oordeel, over duivels en hel. De brave man stierf. Dan toch zou men denken ging de vervolging eindigen. Maar neen. Men vond nog klerikalen die weigerden deel te nemen aan hel algemeen rouwbeloog. Men vond er zelfs eenen, die de brutaliteit, de onbeschoftheid zoo verre dreef, dat hij zich niet schaamde publieklijk te zeggen, dat hij zijne vensters ging sluiten om den liberalen slank uit zijnen winkel te houden. Wij hebben u, geachte lezers, deze feilen willen herinneren, om u te bewijzen, dal er niets met toegevendheid bij de klerikalen te winnen isde liberalen mogen toegeven zoo veel als zij willen, en nooit zal de klerikale partij van hunne inschik kelijkheid rekening houden. De liberalen waar zij in meerderheid zijn, die toegeven on gestadig toegeven, handelen verkeerd zij handelen gelijk iemand, die kloek en sterk is, en nochtans zich laat slaan en stampen door 'nen kleinen droeven jongen. Wal wij hier zeggen slaat op de liberalen in hel algemeen, en geenszins op onze gemeenteraads leden in hel bijzonder, wier vroegere beslissingen over de benoemingen der leden van hel gods huizen bestuur wij ons onthouden le beoordeelcn. Te vervolgen De zusters Annunciaten, of bruine nonnen, zijn ;iiet uil het weezengesticht gejaagd, maar zij z.clven maakten er haar verblijf ónmogelijk. Eu inderdaad, zij, die zich niet wilden onderwerpen aan de nieuwe schoolwel, zij, die deze wet be streden en in concurrentie optraden tegen de gemeenteschool, zij, die den oorlog verklaarden aan de uitvoerders der wel, en de kinderen, tol zelfs de weezen, in dezen oorlog mcdesleeplen. konden niet verblijven in een openbaar geslicht onder het hooger beheer van het Gouvernement geplaatst wien de plicht is opgelegd de wel te doen eerbiedigen. Wij herhalen het, zij konden er niet verblijven, zelfs niet met een godshuizen- bestuur en eenen gemeenteraad, gansch samen gesteld uil zuivere klerikalen, onderdanige die naren van priesters en nonnen. altijd ter beschikking zou gebleven zijn van de nonnen; de liberale meerderheid van het gods huizenbestuur, aangedreven door godsdiensthaat, heeft willekeurig gehandeld; enz. Wij zullen nogmaals, maar voor de laatste maal, op al die zotte gezegden antwoorden. De heer Becqué heeft geenszins bepaald in zijne legatendat de arme meisjesschool door zusters annunciaten of door nonnen moest bediend worden. Deze pHester was een practise!) man en wist, dat zulke bepaling door hel gouvernement niet kon worden aanvaard. Wat meer is, zelfs in de veronderstelling, dat de gemelde begiftiger dien wilschriflelijkzou hebbenuitgedruklondcrdegoed- keuring van hel Staatsbestuur, dan nog zou zulke bepaling door hel Gouvernement niet mogen blij ven geëerbiedigd worden van het oogenblik af, dat zij tegenstrijdig zou zijn met de openbare orde Welnu, die tegenstrijdigheid bestaat als de be dienden van een openbaar gesticht openlijk in oproer zijn tegen ’s lands wellen, tegen hel Gou vernement. Men begrijpt dus, dat, in de zaak onzer bruine nonnen, de wil van eenen begiftiger niet mol recht en rede kan worden ingeroepen. En wie roepen den zoogenaamden wil van den heer Becqué in Mannen die gevoelen en weten, dat dit hel eenige middel is om cenige schijn van gegrondheid le geven aan hunne tegenkanting tegen de meerderheid van hel godshuizenbestuur. Overigens, hel is hier ter slede zeer goed gekend, dal de heer Becqué weinig de nonnen in acht nam hel welzijn der arme kinderen, en niet hel welzijn der nonnen, was vóór den eersten geestelijken bestuurder van bel weezengesticht de grootezaak. De beer Becqué was geen nunnrflikflooier, maar ecu ware priester. met moeite genoeg onze drie mamzellen bijeen, pachtten zonder naar goedkeuring of iels om te zien een kostelijk schoollokaal, en schonken, in hunne liberale milddadigheid, aan dedriejuf- frouwen eene liberale jaarmedde. En, met den zelfden asem BESLISTEN ze altijd even libe- »raal! dal dit alles hoe nutteloos ook, zou betaald worden door jan en alleman wederom, en bij middel van een klein nieuw belastincike dal, te naasten jare, lot groole voldoening van iedereen, men zal kunnen bewonderen en uil- rekenen op het altijd welgekomen conlributiebiljet Wij vestigen uwe aandacht, geachte lezers, op hel gene wij hier hooger uit den Veurnaar hebben overgenomen. Hel heilig blad verzekert in zulke duidelijke woorden als hel maar zijn kan, dal onze gemeente raadsleden beslist hebben, dal er, te rekenen van hel aanslaande jaar, eene nieuwe gemeentebelas ting bij middel van opcentiemen zal moeten be taald worden. Men zou denken dal eene gazet, en bijzonderlijk eene pasiorsgaz.i l, niet zou durven bevestigen, dal de gemeenteraad beslist heeft de gemeente belas tingen te vermeerderen, als er-geene hoegenaamde beslissing van dien aard beslaat, men zou gelooven dal de heilige schrijvers van ons pastorsgazetje toch cenigcn eerbied hebben voor hunne lezers, en die lichlgeloovige menschen voor den aap niet houdenEhwel, lezers, indien gij zulks denkt, gij bedriegt u grootclijks, want de heilige opstel lers schamen zich niet meer de grootste.de grofste leugens te laten drukken en zij handelen met hunne lezers gelijk met kinders, gelijk met onnoo- zelaars. Wij hebben inlichtingen genomen over de zoo gezegde nieuwe opcentiemen, zoo triomfantelijk en met zoo veel zekerheid door den heiligen Leuge naar aangekondigd, en er is niets, hoegenaamd niets van waar, er is geen schijn van nieuwe belastingen1 Geene hoegenaamde beslissing, noch in hel Schepen Collegie, noch in den Gemeenteraad heeft daar op betrekkelijk plaats gehad. Er is meer nog, er is zelfs geene kwestie geweest van nieuwe be lastingen, en de noodzakelijkheid van een voorstel in dien zin doet zich geenszins gevoelen. O Veurnaar! o Leugenaar! o onbeschaamde bedrieger! Indien hel lager onderwijs, ten gevolge der nieuwe schoolwel eenen dienst is geworden waar in de stad moet voorzien, do stad zal voortaan ook groolere toelagen trekken, een grooler in komen genieten, en dit vergeet do heilige Leuge naar wel te melde i. Neen, de stcdelijkc fmanliën zijn geenszins in gevaar. De dienst van het lager onderwijs zal de stad niet ruïnceren, noch benadeeligen, wel verre vandaar. De stad heeft er zells belang bij, onder hel geldclijk oogpunt beschouwd, in al de be hoeften van hel lager onderwijs te voorzien. Beslisten dus onze gemeentebestuurders, dal er onmiddelijk eene vierde onderwijzeres zal worden benoemd, en dal er eene bewaarschool, volgens hel beste stelsel, zal worden ingerichl, wij zouden hun over deze beslissing warm toejuichen, met de diepe overtuiging hierin de tolk te zijn der groole meerderheid onzer verlichte bevolking. Het Leugenaartje raaskalt, ratelt en verteld altijd hel zelfdeDe zusters Annunciaten zijn uil hel weezenhuis gejogen; de heer Bccqué was eigenaar van hel weezengesticht; hij heeft het in handen gegeven van de nonnen; zijn wil was, dal het j De beheerders der godshuizen zouden echter wille keurig en zonder recht gehandeld hebben, indien zij zich aanzien hadden ais meesters, als eigenaars der hospicen goederen, indien zij, bij voorbeeld, aan de bruine nonnen toegelaten hadden over hel weezengesticht le beschikken naar goeddunken. Beheerders van godshuizen zijn alleenlijk bestuur ders volgens zekere weltelijke schikkingen, zijn alleenlijk uitvoerders der wel. Bijgevolg, niet de leden eener hospicen commissie, die de wet uit voeren, zijn plichlig, maar wel dezen, die de wet over het hoofd zien. Wat de beschuldiging betreft, dat de drie libe rale leden der hospicen commissie gehandeld hebben uit godsdiensthaat, zij is, denken wij, geen antwoord waard. Iedereen weel dal dit woord hedendaags bij de politieke geestelijken eene wel treurige rol speelt, en dal zij dit woord in den mond hebben telkens dal zij tegengekant worden en den haal en de vervolging legen hunne tegen strevers willen opwekken. den 29 October schijnt dat onze gemeente- I zoo schaamteloos en zoo wreedclijk onder de In zijn artikel «drie moeders»hoogdravend artikel vol belachelijke jeremiaden in seminaristen stijl hebben de heilige opstellers van het Leu genaartje willen bewijzen, vooreerst, dal het on gelukkig is weeskind te zijn ten tweede, dnl nonnen de beste opvoedsters zijn, die er op den ganschen aardbol kunnen gevonden worden; ten derde, dal de drie liberale leden van hel Gods huizenbestuur van Veurne GEUZEN zijn «GODSDIENSTHATERS,MANNENZONDER HERT j NOCH CONSCIËNTIE («ïc); ten vierde, dat het Advertentie-blad eene slechte gazel is; en ten vijfde, dat de nieuwe bestuurster van ons weezen huis (eene vrouw die geen nunnekleed draagt! Brrrl! Foeide weeskinderen slecht zal op- voeden en zal bederven. Niets anders is er in dit artikel te vinden; niets dan ijdele praat, niets dan platte loftuiterijen, niets dan scheldwoorden. Gij verheit hemelhoog, o heilige opstellers, de opvoeding, die de weezen in ons weezengesticht hebben genoten, als ook de diensten, die de non- I nen hierdoor aan de arme menschen hebben Veurne, met Nieuwjaar bewezen, menschen wier rechten men, helaas. voeten treedt Een enkel woordje. Wij willen hel niet ontkennen, er zijn brave en wel opgevoede dochters uil ons weezenhuis geko men, personen wier gedrag altijd onberispelijk is geweest, oprechte voorbeelden in het maatschap pelijk leven. Uit den duim gezogen. Wij lezen in den l’eunmar of Leugenaar van raad aan de burgerij van 1 aanslaande, een nieuw liberaal cadeautje van splinlernagelnieuwe opcentiemen zalopdischen.» En verder, sprekende van de gemeenteschool voor - meisjes, school welke ons gemeentebestuur ver- i plicht is geweest, ten gevolge der grilligheid dor 1 bruine masceurkcns, onmiddelijk in te richten, zegt het heilig paslorsblad nog het volgende: Onze bazen (onze gemeentebestuurders) raapten I I k iiini'irurnn-tvrniu. Altijd hel zelfde. 11* uvii r LUI IlllUI vl l< l II1114 1 Opvoeding.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 2