TWEEWOONSTIG HUIS, dienende voor herberg genaamd de Krekemolen- brtig, en 15 a. 6a c. Lands, volgens titel, en 15 a. 37 c. volgens kadaster, slaande en gelegen le Pervyse, langs de Proostdijkstraat. stad eene schrikkelijke gioord gepleegd geworden, jaren, en Gust. Desplenlere, oud 18 jaren, deze i- kersgasten, hadden, volgens hel zeggen, sedert veertien dagen menigmaal woorden te zamen ge had, toen zondag avond, na ergens op den billard gespeeld te hebben, langs de Leenslraal kwamen, vergezeld van nog twee andere jongens van rond t aan hoorden de geburen geweldig vloeken en zwoeren. Plotseling hoorden zij niets meer. Wat was er gebeurd?Dcsplcntere had zijn mes uilgehaald Onmiddellijk na de daad had Desplenlere de vlucht genomen, zijne klak en het mes op de plaats der euveldaad achterlatende, en had niets beter gevonden dan zijnen intrek te nemen in T huis waar hij werkte en inwoonde, namelijk bij den kleermaker Hinnekint, alwaar hij aan tafel zal, toen de policie daar binnentrad en hem aan hield. Ondervraagd, bekende hij het gedaan te hebben, waarna hij in het gevang werd opgesloten. Pensejagers, Gedurende den nacht tus- Onze confrater de Veurnaar «laat de 343 roken, welke wij hem als drukker-uitgever van ons blad hebben toegestuurd, voorafgaan van eenige be merkingen, waaronder de volgende 2.’ Dal niettegenstaande de vier aanteekens die op den brief slaan, waarbij de benaming aan de geïnteresseerde Mevrouw wed' Van den Kerckhove, nieuwe bestuurster van het weezen- huis) bekend gemaakt wordt, wij staande houden dat de heer voorzitter Valcke, aan he benaming zelve geen hoegenaamd deel genomen heeft. Dus dat de waarheid is, en blijft dieeer uitskii- lelijk ten deel valt (sic) aan de heeren De Hoon, De Brauwere en Vanstaan. Deze bemerking, het zij dal zij geplaatst is met of zonder de toestemming van den heer voorzitter Valcke, is eene OPENBARE BLAAM eener beslis sing der Commissie der Godshuizen met tussciien- KOMST VAN HEN NAAM HES VOOHZITTEHS DEZEH COM MISSIE 1 Daarenboven die OPENBARE BLAAM is rechtstreeks gericht 1." tot Mevrouw wed' Van den Kerckhove, bestuurster van het weezenhuis, gesticht der hospicen; 2.“ tot de heeren De Hoon, De Brauwere en Vanstaan, die de meerderheid der voornoemde Commissie uitmaken Waarlijk, dit is de BOUQUET der hospicen kwestie 1 Die bouquet zou moeten ten toon gesteld wor den, en daarom geven wij den raad aan de Veurnesclie klerikaién de hier boven medegedeelde bemerking van den Veurnaar te doen drukken op rood papier, en vervolgens dit plakkaat te doen aanplakken nevens het rood plakkaat waarop grafschriften onder de namen der heeren De Hoon, De Brauwere en Vanstaan zoo een wonderschoon effekl maken. Correspondencio. Veurne, B November 1879. Heer Uitgever van het Advertentie-blad. Maandag laatsl heb ik tot Ramscappelle geweest. Daar hoorde ik niet anders dan spreken van do schoolkwestie en van het gedrag der zwarte oproermakers, die, door gelegenheid van den biddag de biecht als wapen hadden gebruikt, om alle treffelijke burgers onder hunnen arm te doen passeeren. Maar hierin slagen zij daar niet; al wal zij kunnen is de absolutie weigeren aan de ouders die hun kinders naar de gemeenteschool zenden, en aan deze die werken om de gemeenteschool te doen bevolken, want ze zeggen lol Ramscappelle: de burgemeester in het gemeentehuis, voor de zaken der gemeente te beslissen, en de pqslor in de kerk. En de gemeenteonderwijzers die nu gelijk als voren een alderbeste onderwijs geven, deze zouden nu moeten veracht worden voor een ruizemaker van n.’ 5, en voor een onderwijzer die over eenige jaren weggescbuifeld is van bet ganzeland 1 Ik zal niet zeggen waar voren, want er zijn er genoeg die hel welen tot Ramscappelle). Neen, neen, want tot Ramscappelle vind men vrije mannen die zeggen: wij zullen ons niét laten vleijen door logenlaal en laster van eenige gewijd waterlekkers, wij zullen onze kinders naar de gemeenteschool zenden, waar zij een goed en godsdienstig onderwijs zullen ontvangen, en waar men er goede burgers zal van maken, maar geene fanalieken. U vriéndelijk verzoekende, heer Uitgever, deze regelen te willen drukken, noem ik mij Uwen liberalen dienaar, x. Hebben echter al de weesmeisjes, wanneer zij het geslicht verlaten hadden, zich door hun goed gedrag onderscheiden? Ongelukkiglijk, neen veel volwassene wcez.cn hebben aan de verwachting van dedisch-en bospicenheeren niet beantwoord. En wal wij hier zeggen is zoodanig waar, dal wijlen de klerikale heer El. Maieur, tevens be stuurder van disch en godshuizen, zich ten op zichte dezer meisjes eene zeer strenge spreuk veroorlofde, spreuk die in Veurne in hel geheugen is gebleven en die op de lolïuiterijen der heilige opstellers eene wel donkere schaduw werpt. Voor hel oogenblik blijven wij niet langer op dit delicaat terrein, doch zullen er op terug koeren, alhoewel mol tegenzin, indien men er ons toe uitdaagt. Wij verklaren hel aan onze tegenstrevers: ver mijden zij personaliteiten, wij ook; doch wij zijn niet bevreesd noch ontwapend en zuilen desnoods, ter verdediging der wereldlijke opvoedsters, onze wapens gebruiken, hoe scherp ook zij zijn, hoe diep ook zij misschien kwetsen zullen. Kantoor van ARTHUR VA^REHi Bergiie, Notaris te Pervyse. Op W November om 3 ure namiddag, in de navermelde te verkoopen herberg bewoond door sieur Francis Vandenkerck- hove, te Pervyse, OPENBARE VERKOOPING IN EENE ZITTING, Onvergeld gebruikt door den verkooper sieur Francis Vandenkerckhove, lol 1 Mei naast. Vuige lasteraars, die gij zijt, gij zult hier niet in gelukken, en de modder die gij sedert zoo lang aan eenen alleszins ijverigen en bekwamen onder wijzer toewerpt, zal op u zelven nedervallen. En aan u, heer Van den Weghe, zeggen wij MoedBuig niet voor snoodaards. Gij moogl het hoofd recht dragen. Uwe verdiensten worden naar waarde geschat en zullen beloond worden. Adin kerke is u erkentelijk voor de diensten van allen aard die gij er bewijst, en Adinkerke zal u erken telijk blijven. De priesterparlij vervolgt u, omdat gij nooit een overlooper zult zijn, omdat zij er nooit in gelukken zal uwe school te ontvolken, omdat gij liberaal zijl en invloed hebt bij uwe medeburgers. De priesterparlij vervolgt u, omdat zij wel weet, dal zij van Adinkerke, zoolang als gij op uwen post blijft, geen Woumen, geen Merckem, geen Clercken, geen Zarren zal kunnen maken, waar de gemeentescholen om zoo le zeggen verlaten zijn. Hel is echter te hopen.dat hel liberale Adin kerke nooit aan deze kwezelgcmeenten gelijken zal, want het is uil Woumen, Merckem, Clercken en Zarren, dat hel grootste getal pensionnairen i komen voor ons gevangenhuis. Moedheer Van den Weghe, moed KOHREITIOKNELE RECHTBANK VAN VEURNE. nam.—11111 MWl mm iiiirmfji schen tweeden en derden november, heeft er een gevecht plaats gehad tusschen de jachtwachters van M. Mathieu, te Wijnendale, en pensejagers. Een der wachters heeft een schot ontvangen in de zijde en is gevaarlijk gewond. De gerechlelijke overheid is maandag ter plaats geweest. Hel schijnt dal de dader gekend is. Wij ontvangen nog de volgende inlichtingen over de gebeurtenissen te Thourout, in den nacht van zondag tol maandag laatst. Twee jachtwach ters van hel kasteel van Wijnendale, hunne ronde doende, zijn door een wildstrooper aangevallen, die op hen zou geschoten en de garde getroffen hebben in de zijde, maar hij had zijn leven le dan ken aan zijne horlogie, waarop 't schot te recht kwam. De jachtwachters schoten op den pense- jager, die viel om niet meer op te slaan. Het slacht offer is de genaamde Ivo Tanghc, die gekend was als wildstrooper en als dusdanig reeds herhaalde malen gestraft is geweest. Nadere inlichtingen verzekeren dat een der jachtwachter eerst een schol op de hand kreeg, waardoor bijzijn geweer liet vallen; hij riep de hulp van zijnen kameraad in, die ook gekwetst werd; doch dezen gaf op zijne beurt vuur en do wildstrooper Tanghe viel dood in struikgewas. Diensvolgens zijn er geene aanhoudingen gedaan. Hel grootste deel der vleeschhouwers van Brussel hebben ook vleesch 20 tot 30 centiemen den kilo afgeslagen. Sedert eenigen tijd komen dagelijks uit Duitschland en de fransche Ardennen, bijzondere treinen, samengesteld uit 30 lot 40 waggons van 10,000 kilos ieder met aardappelen. Moed I Het Leugenaartje, gelijk al de pastoorsgazeljes schept vermaak in personaliteiten te schrijven. Het treedt in hel bijzonder leven zijner tegenstrevers en duidt hun alles, wat zij doen of laten, ten kwade. Zoo ook handelen de kwezels en kweze laars; zoo ook de jongens der geestelijke collegiën, waar het eene deugd schijnt te zijn tegen de libe ralen uil te vallen; zoo ook menige kosters en kapelaans. Al koek van den zelfden deeg, al kleine vei standen, al blinde kwaadsprekers, al leugenaars die onzen Heer eenen vlassen baard aandoen als zij zeggen mijn Heeren mijn God! ik bemin u boven al, en ik bemin mijnen evennaaste gelijk mij seleenEn nochtans, al die hoogmoedige kwaadsprekers willen doen gelooven, dut zij christelijk zijn 1 Ons pastorsgazelje tracht zijne kwaadsprekerij le vcrschooncn door te zeggen, dal de personen, die door zijne schrijvers aangevallen worden, een openbaar ambt bekleeden. worden; maar <lat__dc heilige schrijvers zich dan het klooster der paters Redemptoristen gekomen besloten hebben te vervolgen, aan'te vallen ais ambtenaar maar niet als burger. Volkomen zij wel aan dezen plicht? Geenszins, en er mede eene* verraderlijke 'steek' toe^eïn'aëm want in het artikel van ons pastorsgazetje «eene v„..f.,...i„ loegeo^acht herinnering aan vroegere dagen artikel met eene aller venijnigste pen legen den verdienste lijken hoofdonderwijzer van Adinkerke, den heer Emiel Van den Weghe, geschreven, vindt men niets dan grove leugens en laster betrekkelijk het bijzonder leven, maar geene eene beknibbeling over het onderwijs in zijne school. Hei doelwit van de venijnige en lage of wel correspondenten of wel gewone schrijvers van het Leugenaartje is klaar; zij willen aan den heer Van den Weghe de welverdiende achting die hij geniet ontnemen, en hem hatelijk maken, zoowel bij zijne bloedverwanten, als bij zijne medeburgers. Burgerstand der Mad Veurne. STERFGEVALLEN. .-Iklgemeene 'S'ijdingen. Een koninklijk besluit van 14 October 1879> verleend een pensioen van 1335 fr., aan M.r Pinte Henri, gewezen onderwijzer der lagere school en thans meester in de tapschool le Veurne. Men schrijft uil Rouselare, 4 november: Zondag avond rond 7 1/2 ure, is binnen onze stad eene schrikkelijke moord gepleegd geworden. Twee jongens met name Richard Vanheulc, oud 16 laatste geboortig van Goolscamp, beidé kleerma- - veertien dagen menigmaal woorden te zamen ge had, toen zondag avond, na ergens op den billard gespeeld le hebben, langs de Leenslraal kwamen, II Goedopenbare ambtenaren mogen beknibbeld dezelfde oude. Die gasten hadden ruzie, want nrrlnn* mnnr rlnf /In Qnhriimrc vinh rlnn hnt klnnctpr dnr nnlnrc PadainntnmciAn bepalen met de personen, welke zij kwaadwillig 3 van ...wv../. uv.. w 4 V.,, ,1 J, 4 \J 1 14(4.11 (j4.l4 4Hm.il, - - 4.- i >j >4 v uwun UOliÓ aan Vanfieule, in de richting van bel hert. Van- heule viel ten gronde, en was binnen weinige oögenblikkcn een lijk, welk naar hel hospitaal werd gedragen. IAe bouquet. VAN KEN ZITTING VAN fi NOVEMBER. Leonio Vanaeker, te Boveren, 5 fr. boete, over over treding aan de postwet. Bernard Decroix, aardewerker te Maldeghem, Loui» Deprez, aardewerker te Jabbeke, elk 8 dagen gevang, over slagen. Ferdinand Hillewaere, te Merckem, 8 dagen gevang en 26 fr. boete, over smaad. Marie Beeruaert, te Boerst. 26 fr. boete, over laster en 100 fr. voor schadeloosstelling. Rosalie Delannoeye, te Bevaren, 14 dagen gevang, over diefte. Karel Debacker, te Beveren, 1 maand gevang en 26 fr. boete, over diefte. ZITTING VAN 7 NOVEMBER. Virginie Kempynck, te Dixniudo, 26 fr. boete, over slagen. Pieter Vanbillomont, te Coxide, 26 fr. boete, over Blagen. Valentin Damoulemeester, te Wulpen, 20 fr. boete, over eerroof. I., GEBOORTEN. den 1. Elodie Demolder, dochter van Josephus en van Virginie d’Haenen, Ve.steustraat. den 1. Leon Ver Eecke, zoon van Jozef en van Ludovica Ketelers, Ooststraat. den 1. Helena Lebbe, dochter van Renatus en Victoria Bouve. den 5. Augusta Dewittedochter van Emiel en van Mathilde Duval, binnen palen. den 7. Alfons Deburchgraeve, zoon van Florimond en van Romauie Kesteloot, Óratoriestrnat. HUWELIJKEN. den 5. August Vaudewoude, landneiringdoenor, geboren te Adinkerke den 9 Augusti 1855, met Romanie-Elodie Rabaey, landneiringdoenster, geboren te Moores den 7 Februari 1860. den 1. Catharina Everaert, huishoudster, 47 jaren, ge boren te Borvyse en wonende te Veurne, vrouw van Dósiró Macs. den 3. Isabella-Rosa Dehuyser, huishoudster, 51 jaren, 5 maanden en 15 dagen, geboren te Steenkerke on wonende te Velïrne, wed' van Lodewijk Dewaegho.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 3