VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ons altijd fgeloopen zijn. Hel belangrijkste Nj Het Godsdienstig Onderwijs. Het is voor niemand een geheim, dat tol hiertoe het godsdienstig onderwijs in bijna al onze scholen gegeven werd door den gemeenteonderwijzer. De Kerk vond dal heel goed; zij achtte dat onderwijs in ’t geheel niet gevaarlijk, noch voor de rcclitge- loovigheid der leerstelsels, noch voorde zaligheid der ziel. Wel integendeel, zij scheen zelfs heel gelukkig te zijn van aldus den onderwijzer de zorg zien op zich te nemen den catechismus aan te loeren en uit te leggen; was zoo veel werk ge spaard voor M. den Pastoor. Waarom dan, hetgeen gisteren zonder gevaar geoordeeld werd, hetgeen niet alleen toegelaten, maar aangeinoedigd was, is dat nu zoo in eens afschuwclijk en monslerachlig geworden’Waar om ontkennen de bisschoppen aan al de wereld lijke onderwijzers volstrekt het recht van in’tver- volg hel godsdienstig onderwijs te geven, alswan? neer zij hen nog gisteren aanwakkerden’ Zijn die onderwijzers veranderd, en mag men in hen geen vertrouwen meer hebben? In ’t geheel niet; zij zijn nu dezelfde als voorheen. En nochtans, zonder iels gedaan of gezegd te hebben, zijn ze in eens onwaardig geworden. Gisteren nog zou men hun in den biechtstoel de absolutie geweigerd hebben, als zij nagelaten hadden den catechismus aan lo liet Blad verschijnt allen Zaterdag; en allen Woensdag in Sup plement. Insclirijvlng voorop: Voor Stad: G maanden, fr. 3-25 Een jaar, fr. 6-00. Voor yansch Belgie: 6 maanden, fr. 3-75 Een jaar, fr. 7-00. Voor Frankrijk: fr. 16-50 ’s jaars. TVoveiiïber. 55/ JAAR. N/ 205. I>e 1‘aus. Wij denken dal de weerdigheid, liet ge zag en de onfeilbaarheid van den paus, bij de discussie, welke in de Kamer heeft plaats gehad, weinig zal gewonnen heb ben. Hoe? De II. Vader, die men ons altijd geleerd heeft, de meester der christenen te zijn, die de kardinalen en bisschoppen benoemt en ze bijgevolg mag afstellen; die aan niemand rekening moet geven over zijne daden Diezelfde paus is gedwongen zich voor de bisschoppen op de knien te zeilen en ze te smeeken toch gemalig le zijn in hunne handelwijze En wal antwoorden die zes bisschoppen van Belgie aan den II. Vader? Dat zij wel onderdanigheid verschuldigd zijn aan den paus als hei geloofspunten betreft, maar dat zij verder al doen wat hun goeddunkt en zij de menschee mogen verdoemen, absolutie en alle soorten van sakramenten weigeren, dal dil de paus niet aangaat Ziedaar hoe die zes hoogmoedige Mon- i ai %t Ehwel, wij durven verzekeren en de ZATERDAG 29 NOVEMBER 1879. punten hebben de oostenrijksche gedele geerden onderrichtingen te Weenen moe ten vragen. Men meldt uil Rome, dat de handelsver- dragen van Italië met Frankrijk, Belgie, Zwitserland, Zweden en Portugal, lol den 51 december 1880 verlengd zijn. Hel Dagblad van Kopenhagen kondigt hel volgend artikel af, rakende hel bezoek van den koning van Denemark le Berlijn Ons voorbehoudend gedrag is tol hiertoe de uitdrukking van billijke gevoelens. Het ware echter eene dwaling van wege Duitscblaml, tegelooven dal achter die ge voelens vijandelijke gedachten schuilen. In Denemark drijft eene enkele denkwijze boven, wal de noodzaaklijkheid en de be- duidenis onzer vriendschappelijke betrek kingen met Duitschland beleeft. Ons ver langen tol bel onderhouden van goede be trekkingen is rechtzinnig. Voor Duitscb- land zal hel bezoek van den koning van Denemark hel bewijs zijn, dal wij tie be trekkingen met dit rijk op de zelfde lijn stellen als die met de andere mogend heden. Veurne Duinkerke naar Veurne 6-00 Veurne naar Lichterveide 7-09 Doi.ihek Overzicht. Defransche Kamer is woensdag geopend. Ofschoon ook niet verwacht wordt (lal de tegenwoordigen zittijd door beduidende feiten zal schitteren, wordt toch nog ver wacht dal e< ne ondervraging zal worden gedaan over hel feil M. Geul. Wanneer dal zoo is, kunnen daaruit maar twee ge volgen voorlspruilen, of verlenging van het ministerie wanneer die de meerder heid behaalt, of den val van hel kabinet, door eene stemming van coalisalie, uil leden der linker en rechterzijde. In zulk geval echter zou een nieuw kabinet ónmo gelijk worden, zoodat daarin niet alleen eene dwaze handeling zou liggen opgeslo ten maar zelfs daardoor eene grove poli tieke faul worden bedreven. De engelsche diplomatie schijnt niet vreemd le zijn geweest aan de machtiging, de gewezen keizerin Eugenie verleend, om zich langs Parijs en Frankrijk naai' Mardrid te begeven. Dil blijkt ten minste uil een artikel van den Daily News, waarin in bevig'e bewoordingen de verontwaardiging wordt uitgedrukt, in Engeland ontstaan door hel misbruik dat de weduwe van Napoleon lil heeft gemaakt van de hoffe lijke toelating, op verzoek van lord Lyons verleend, De oud keizerin, zegl bet ge meld blad, heelt om am eene politieke belonging te kunnen deel nemen, haar vertrek uil Parijs uilgesteld, en is daardoor maar na den dood van hare moeder aan gekomen... Lord Lyons zal moeten beken nen, dal men schandelijk misbruik van zijne tusschenkomsl gemaakt heeft, dat hij gefopt is geworden en bij zelf onvrijwillig den president der fransche republiek heeft gefopt. De heer Gladstone heeft te Edimburg den strijd geopend, dien hij in Schotland legen hel ministerie van lord Beaconsfield wil voeren. Hij vraagt dc vervanging der tegenwoordige meerderheid dooi' eene li bel ale meerderheid, doch bij schijnt niet veel op eene ontbinding te rekenen, want bij beschuldigt hel ministerie die niet te willen doen, omdat liet weel, dat het ’t ver- Houwen des lands niet meer bezit. De heer Gladstone mag zich echter over zijn verblijf in Schotland verheugen; over al wordt hij geestdriftig ontvangen. Men meldt uil Bet lijn, dal de onderhan- j delingen mei deoosteni ijksch-hongaarsche ged< kroelden over de handelsbelrekkin- seigneurs jegens den 11. Vader handelen, gen, afgeloopen zijn. Hel belangrijkste F' punt is geregeld geworden. Up andere groole meerderheid der katholieken, die Een afzonderlijk nummer 10 c." Bekendmakingen 15 centiemen den drukregel. Men schrijft in bij den drukker-uilgever, Ooslstraat, 6, te Veurne, en op alle postkantoren des rijks. Brieven en geld vrachtvrij. Alle mededeelingen, artikels of brieven, behoorlijk onderleckend, alsook bekendmakingen uiterlijk legen Vrijdag middag toe te zenden. ■Vertrekuren van den ijzeren weg van Ihiinkerke, Veurne naar Mdciitervelde en Uixmude naar Nieuporl. 11- 02 3-40 5-00 Lichterveide naar Veurne 7-00 9-08 1-43 7-45 Nieuport-Dixmude 0-00 6-55 12-05 4-25 6-03 12- 13 4-40 6-10 Veurne naar Duinkerke 8-03 10-12 2-43 8-49 Dixmude-Nieuporl 0-00 9-50 2-23 5-05 8-30 door geen fanalismus verblind zijn, zullen bet met ons eens zijn, dal nooit iemand den persoon van den Paus met zooveel on eerbiedigheid heeft behandeld als de bis schoppen. Zij willen zijne raadgeving niet volgen, dan in geloofspunten en die zelfde bis schoppen dwingen de Belgische katholieken hunne bevelen te volgen, die dan ook de geloofspunten niet moeten betreffen. Zoo dal hunne banvloeken, hunne wei gering van absolution, enz., niets met de geloofspunten te stellen hebben en het enkel bestuurlijke maatregelen zijn, waar aan niemand verplicht is le gehoorzamen, daar men maar gehoorzaamheid aan den paus van Rome verschuldigd is en de paus de handelwijze der bisschoppen afkeurt. Dil punt vastgesteld zijnde, moeten wij bekennen dal met eenen paus, die niet meer invloed op zijne bisschoppen beeft, niemand vrij is van door die boovaardige en haatdragende prelaten op de onrede- lijksle wijze behandeld le worden en ons gouvernement geene reden meer heeft, om met een zoo machteloos en gezaglooze paus, voort diplomatieke betrekkingen le hebben. Of de paus kan niet, of bij beeft come- die gespeeld; in beide gevallen kan hij voor ons land van geen nul zijn. Ergo, dal men dus de onkosten eener legatie bij den paus bespare. ADVER I I 'iiw inowm unTiTr’-.'giT ■TJWBMwwKwamaMmnaMMaMtnEganjcanraBM»

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 1