I. I leeren; heden laat men hun weten dat zij hun zal geweigerd worden, als zij dienzelfden catechismus durven aanleeren? Wie zal ons dal misterie uit leggen, zoo niet de ware uitleg is dal de Kerk, in den oorlog dien zij de openbare scholen aandoel, alle middels gebruikt waar zij eenig voordeel hoopt uit ie trekken, zonder zich te bekommeren of zfi zich zelve tegenspreekt of niet. Welke uitleg is mogelijk van zulk een gedrag? 't Is dat men nu nog eens geloofd heeft, dat het oorlogswapen goed was; men heeft gemeend, dal met de kinders te slaan, men eenen zekerderen invloed op de huisgezinnen zou uitoefenen. De kronijken der middeleeuwen spreken ons van zulke middelen, gebruikt door zekere oorlogs- Van twee dingen een: ofwel de geestelijkheid meent dat de jeugd en de menschheid heel wel den godsdienst missen kunnen, en dan vragen wij haar waarom zij den spot drijft met de openbare onnoozelheid met in al hare redevoeringen hel tegendeel te herhalen; ofwel zij gelooft dat de godsdienst er noodig is tol de zaligheid der zielen en de deftigheid der zeden, en dan zullen wij haar vi agen op welke manier zij hare huidige houding in overeenstemming brengt met hare herderlijke plichten? Laat ons hel ergste nemenveronder stellen wij de ouders het grootste ongelijk hebben hunne kinderen naar de gemeenteschool te zen den. Welnu? doet de wet in uwe dagbladen aan randen, beproeft om ze ten spoedigste door de discussie te vernietigen; jaagt, zoo gij wilt, de ouders vrees aan, slaat degene in den Ban, die zich niet willen gedragen volgens uwe voorschrif ten. Maar de kinderen, die arme en onschuldige kinderen, die niet naar de school van hunnen keus gaan, maar naar die waar men hen heen zendt, waaraan zijn zij plichtigen waarom straft.gij hen? Uw meester zegde: Laat ze tot mij komen! gij, gij willz elfs lot hen niet gaan, alhoewel niets ge makkelijker is cn men er u toe uilnoodigt. De geestelijkheid zal antwoorden, dat men zich blootstelt van in do openbare scholen aan den godsdienst tegenstrijdige dingen te zien onder wijzen, die bekwaam zijn de zielen te verderven. Niet is meer betwistbaar dan die bevestiging, Laat ons nochtans den zin onzer tegenstrevers aanne men veronderstellen wij dal hel geloof der kin deren in de Staatsscholen gevaar loopc. Maar alsdan reden te meer, o Kerklieden, om er daar gij er do middels toe bezit een grondig en onbe rispelijk onderwijs te geven; om er door de leeringen van den priester hel kwaad te vergoeden dat de lessen des meesters zouden kunnen ver oorzaakt hebben, om er de remedie naast het vergift te plaatsen! Gij beweert dal hel geweien der kinderen gevaar loopt, en gij, herders der zielen, gij verlaat hen zonder verdediging, juist op hel oogenblik dal zij hel meest moeten onder steund wordenGij zijl in der waarheid aardige geneesheeren, die, juist in tijde van besmeitelijke ziekten, aan loopen valt, ’t Is juist als de school u verdacht voorkomt, dat uwe plicht strenger cn noodzakelijker wordt, om er, voor zooveel het u mogelijk is, de leering, de eenige leering lot de zaligheid doen in te dringen. Gij hebt nochtans liever het kind heel en gansch te verlaten, van zoodra de wel u niet meer toelaal gansch meester jn de school te wezen. mannen om hunne vijanden le vernietigen; hel menschelijk geweten schandvlekte ze reeds van toen af. Het budjel van oorlog was woensdag aan de dagorde. M. Liagre, minister van oorlog, heeft aange- kondigd dal hel wetsontwerp belrekkelijk de in richting der nationale reserve in dezen zittijd niet zal worden aangeboden cn dal alles wal de kleri kale bladen daarover medegedeeld hebben, leugen en valsohheid is. Wij hebben er nooit aan getwijfeld. Op interpellatie van M. de Wael, heeft de mi nister verklaard, dal de krijgsoverheid geene redens meer heeft om zich te verzetten, legen de afbraak der biiincnfronlcn van hel Noordkaslcel le Antwerpen. Die fronten kunnen vervangen worden door eene gepantserde batterij of een fort mei draaiende toren. De heer Liagre zegde ook voor de afschaffing te zijn van hel storten der 200 fr. voor de loting en genegen voor de vrijwillige dienstnemingen van een jaar. Hij is voornemens eene amnestiewet voor te stellen voor de deserteurs, ter gelegenheid der feesten van 1880. De heeren Woeste en Jacobs hebben, als naar gewoonte, eene kiesrol gespeeld, inaar de heer minister heelt hen terstond op hunne plaats gezel en hunne handewijze afgekeurd. Het budjel van oorlog werd aangenomen met 75 stemmen legen 10 cn 1 onthouding. Ander, niet min buitengewoon feit: de Kerk heelt de pretentie alleen in bezit te zijn van de waarheid, zoowel morecle als godsdienstige. Zij gaat overal herhalen dat hel woord Gods gepre dikt moet worden lol op de daken. Zij beweert dat zij, ingevolge hel recht van onderwijzen, dat zij van den Hemel ontvangen heeft, overal mag binnentreden, dal alle deuren voor haar moeten geopend worden. De katholieke drukpers en de geestelijkheid hebben honderdmaal hel recht ge* eischl van zelfs de deuren der bijzonderen te mogen openbreken, om aldus te komen tol aan het bed van den zieke, die geenen priester gevraagd heeft en zelfs weigert hem te zien. Indien men aan de Kerk zegde: «Gij zult in de gemeenteschool niet dringen, gij zult daar, wat gij noemt het woord Gods, niet door de kinderen mogen doen aanhooren» men zou eens zien welke arends- kreten de bisschoppen en hunne vrienden zouden slaken. Maar geenszins. Verre van ze uit te bannen, noodigl men ze uit er in le komen; men stelt het lokaal en de leerlingen te hunner beschikking, en weel gij wat de geestelijkheid antwoordt? Wij, daarin gaan? Nooit! Wij, het godsdienstig onder wijs aan de kinderen geven, nooit! En niet alleen zullen wij het hun niet geven, maar wij verbieden, dat het iemand anders in onze plaats doe; indien iemand hel durfde doen, wij slagen hem op voor hand in den Ban! Vergadering der linkerzijde. Op de vereeniging van de leden der meerderheid van de kamer der volksvertegenwoordigers, die dinsdag avond heeft plaats gehad, heelt de heer Frère, minister van builenlandsche zaken, breed voerig de gedachte ontwikkeld dat, in tegenwoor digheid van den uitslag der onderhandelingen met hel Valicaan, het gouvernement eene oneerlijke daad zou begaan, met den vertegenwoordiger van Belgie bij den Heiligen Stoel terug te roepen. Het gouvernement heeft van den Heiligen Vader ge noegdoeningen bekomen, die het niet toelalen op rechtzinnige wijze den hoer d’Anethan terug le roepen en het gouvernement zal in die terug roeping niet toestemmen. De vereeniging bestond, uil G2 leden der libe rale partij. Men is lol middernacht bijeen geweest. Volgens l’Echo de Parlement zouden de leden de verbintenis hebben aangegaan den uitslag hunner beraadslaging geheim te houden. Volgens L'Etoile zou de heer Tesch er in ge slaagd zijn de linkerzijde lol de denkwijze van den heer Frère over te halen. Volgens ilndépendance is er maar eene enkele beslissing genomen, namelijk hel stemmen van een parlementair onderzoek, niet alleen over den toestand van hel lager onderwijs en de uitslagen der nieuwe wel, maar ook over de handelingen der geestelijkheid. Het ministerie heeft zich verbonden eene nieuwe wet voor te dragen over hel middelbaar en het hooger onderwijs. I»o Kamer. Het budjel van justicie, waarin het hoofdstuk der Godsdiensten voorkomt, is dinsdag schier met algemeene stemmen aangenomen geworden, na de verwerping der amendementen van M. Goblet, betreffende de inkrimping der jaarwedde van de geestelijkheid. Eene mededeeling uil Pervysezijn wij verplicht, uil tijdgebrek, tol ons toekomende nummer te verschuiven. Koninklijke Harmonie. Nooit werd alhier een patroonfeest meer en schooner vereert dan hel S.'* Cecilia. Dit jaar nogmaals, heelt onze koninklijke harmonie-maal- schappij waardiglijk dit feest gevierd, met aan hare leden een luisterrijk concert aan te bieden. Sedert een aantal jaren, niettegenstaande haar gering inkomen, wijkt de maatschappij noch voor moeite, noch voor kosten terug, om hare leden een concert te geven, die, met menige feesten van dien aard in groote sleden gegeven, zou mogen mededingen. Urn tol dit doelwit le geraken, roept zij allijd de hulp in van vreemde arusteu. Heeds dikwijls hebben wij hel genoeg' n gehad allcrverdienstelijksle arlistcn le mogen loèjuichen, maar nooit hebben wij hel geluk genoten er in ons midden le bezitten van eene waarde als dezen keer. Eenige woorden zullen genoegzaam zijn om onze lezers een gedacht le geven over de belangrijkheid van hel concert van zaterdag laatst. De harmonie heelt drie stukken gespeeld, le welenOuverture des 3 Mousqectaires; jantaitie sur les Cloches de Corneville cn een Galop. Zij heelt zich nogmaals waardig van haar verleden getoonl, en de toejuichingen bekomen van het talrijk publiek die het feest bijwoonde. Als aantrekkelijkspuni van hel concert, hadden wij de medewerking van M.ro' Huyghe-Bosmans, zangster te Brussel, en M.’ Poncelel, professor in het conservatorium van Brussel en solist van het bijzonder muziek des konings. M.“* Huyghe, die zich reeds eenen roem heeft verworven bij den laatstee prijskamp van hel conservatorium van Brussel, waar zij den prijs, door II. M. de koningin ingesteld, bekwam, heeft volkomen aan de verwachting beantwoord. Zij bezit eene bevallige, zuivere cn klare slem, van eene groote uitgestrektheid en eene onberispelijke juistheid. Wal meer is, M.“* Huyghe heeft eene allerbeste uitdrukking, en zingt alle hare stukken mol eene fijnheid van uitvoering die alle gedachten te boven gaat. In een woord, zij belooft cenc artiste van eerste orde te worden en eene schoone toekomst lacht haar loc. Onnoodig hierbij te voegen, dal zij de warme cn welverdiende toejuichingen van geheel de zaal be komen heelt. Een schoonen bloemtuil werd haar aangeboden ter aandenken van dezen genoeglijken avondstond. Wal te zeggen van M.r Poncelel? Wie, in de muzickale wereld, kent dc vermaarde saxopho nist niet? M.r Poncelel noemen, is zeggen de koning der saxophonisten, En welke is de taal, die zij daar gebruiken? De overdrevenste taal mogclijk.de taal der charlatans. Ziehier, geachte lezers, een staaltje van een sermoen ten voordeele van den klerikalen gazet- winkel. Adam en Eva leefden gelukkig in hel aardsche paradijs; zij leefden er in vrede en kenden noch tegenspoed, noch verdriet. Maar ziel, daar komt het serpent, hel helsch serpent, en hel zegt tol Eva. Waarom bijl gij in dezen appel niet?... neen, gij zuil niet sterven, maar uwe oogen zullen zich openen, gij zult klaar zien, gij zult de kennis verkrijgen van hel goed en het kwaad. En Eva beet in de verboden vrucht, en zij werd met Adam uit het paradijs gejaagd tot hun aller- grootste ongeluk en tot hel ongeluk van hun na- komelingschap lol in de honderdmillioeusie generatie En gelijk hel helsch serpent gehandeld beeft, zoo ook handelen, zeer beminde christenen, de liberale gazetschrijvers, de drukkers en versprei- ders van liberale gazellen. Ja, zij ook zeggen: lees maar wat wij u voorleggen, gij zuil dan klaar zien, gij zuil dan welen wal waarheid en leugen is. En alzoo bedriegen zij de menschen, en storten ze in hun ongeluk hier er, hiernamaals. Ja, vlucht die menschen, want wat zijn ze? Het zijn serpenten; hel zijn, alhoewel zij den schijn willen hebben nog christenen le zijn, hel zijn zen- delingen van den duivel, het zijn duivels in per- soon, die hier op do wereld le veel kwaad doen om ooit vergiffenis bij onzen goddelijken Zalig- maker te kunnen bekomen. Ja, al die liberalen, al die geuzen, al die vervolgers van kerk en priesters, zijn slechte menschen, die men schu- wen en vluchten moet, zij en hunne gazellen En zoo gaai hel sermoen voort op denzelfden toon gedurende eene geheele halve uur. Zulke predikanten noemen zich priesters van liefde en van vrede! Gelukkiglijk voor het mensch- dom, dat zij niel meer geloofd worden, en dal al hun geweld zonder uitwerksel blijft. Hermocnen. Ctbcrnle gazetten. Nieuwjaar nadert, cn met nieuwjaar de ver nieuwing der abonnementen op week- en dag bladeren. Met nieuwjaar ook de aanbeveling van den klerikalen drukwinkel, en de sermoenen tegen de liberale gazetten. Maar de zwarte gazetschrijvers bepalen zich niel met hunnen eigenen winkel, met hunne eigene gazetten te loven en te prijzen, neen zij doen gelijk de oneerlijke winkeliers, zij misprijzen kwaad willigen met baatzuchtige inzichten de waren, en voortbrengselen van hunne tegenstrevers. Die christelijke cn inenschlievende mannen! zij kunnen niet lijden dat een ander leeft; ja konden zij ons, wij die in hunnen almanak niet staan, tol den bedelzak brengen, zij zouden het voor do moeite niet laten. En waar, bijzonderlijk, verklaren zij den oorlog aan de liberale gazellen, cn trachten zij de liberale drukkers te benadeeligcn? In de kerk, in den preekstoel, dien men nog den stoel der waarheid durfl noemen. En hoe gaan die christelijke cn mcnschlievcndc mannen daar te werk? Is hel met voorzichtigheid en wijsheid? Noen, hel is met ongehoord geweld. i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1879 | | pagina 2